Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 26

Θέμα: Varadero - χρειάζεται αντλία νερού στις 100,000χλμ

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    896

    Varadero - χρειάζεται αντλία νερού στις 100,000χλμ

    Για πρωτη φορα ειδα αλλαγη δισκων συμπλεκτη...μια ψιλο-χρονοβορα διαδικασια τουλάχιστον στα μοντελα Χοντα οπου για να βγαλεις το καπακι πρεπει να λυσεις αρκετα περιφεριακα( μερικα εχουν και τις ιδιομορφιες τους και μπορει να σου σπασουν και τα ουμπαλα μεχρι να βγουν) και φυσικα την τρομπα νερου...

    Τέσσερις γεματες ωρες από δυο μαστορια ο ενας ελυνε προσεκτικα ο άλλος για 2 ωρες μου επλενε το καπακι με βενζινη και βουρτσα προσπαθώντας να το επαναφερει οσο γινεται πιο κοντα στην εργοστασιακη του κατασταση...ότι εβγαινε..πλενοντανε..μιλαμε η τελειοτητα που σου σπαει τα ουμπαλα της υπομονης να το βλέπεις...Μετα σειρα ειχε το νυστερακι και το συρματακι που επι μιση ωρα ο μαστορας εξυνε προσεχτικα και καθαριζε κάθε λεπτομερεια από την αποκολημμενη φλαντζα στο καπακι...

    Στα θετικα είναι ότι όλα τα μηχανικα μερη μεσα στο κιβωτιο είναι σε αψογη κατασταση παρα τα 100χιλ. χιλμ που σημαινει ότι το προηγουμενο μαστορας εστω και ψιλολαμογιο εκανε καλη συντηρηση σε γενικες γραμμες όλα αυτά τα χρονια....το μονο αρνητικο είναι οτι η τρομπα νερου αν και τα περισσοτερα απαρτια της είναι σε αριστη κατασταση στο τεστ με τη φτερωτη να γυριζει ψιλογρατζουνιζε που σημαινει ότι εχει αρχισει η αντιστροφη μετρηση...ο μαστορας εξηγησε ότι οφείλεται στη ελαττωματικη τσιμουχα βαθια μεσα στο ιμπελερ που να για να αλλαξει πρεπει να αλλαξει ολο το απαρτιο κοινως μια 100αρα εκτρα ευρω...Μαλλον χαζομαρα μου που δεν μεριμνησα να το κανω αλλα αν δεν την βγαζαμε δεν μπορούσαμε να ξερουμε..

    Τα ανταλλακτικα 8 δισκοι, 5 ελαττηρια, φλαντζα συμπλεκτη και μια τσιμουχα καπακιού τρομπας νερου στα 126 ευρω συν 15 ευρω παραφλου Valeo αφου επρεπε να αδειασουμε και το δοχείου του..κοστος εργατικων 70 ευρω..το κακο με τον Σαρακακη πλεον είναι η αναμονη για την ανευρεση των ανταλλακτικών...για τρομπα νερου μαλλον θα ηθελα κατι βδομάδες, το γραφω γιατι φιλος ειχε ακινητη την μοτο του 3 μηνες πριν ερθει το ανταλλακτικο της χοντας του...εναλλακτικη λυση βρίσκουμε κωδικο ανταλλακτικου και παραγγελια από ebay η τον david spares από αγγλια..

    εννοείται ότι οι δικοι μου δισκοι ειχαν ισιωσει, αχρηστοι τελειως τωρα πλεον παμε για αλλα αλλα χαζομαρα μου που δεν ειχα παραγγειλει και την τρομπα να ξεγνοιαζα, ας το εχουν υποψιν τους οι φιλοι χοντα που θα βρεθουν καποια στιγμη στην ιδια κατασταση...

    Φυσικα απολυτος ικανοποιημένος από τον επαγγελματισμο των υπευθυνων, τεσσερις γεματες ωρες εμπειριας για εμενα και μια ευκαιρια για ποιοτικη αναβαθμιση της χοντρουλας μου...να ειμαστε παντα καλα να τις φροντιζουμε..
    Κανε το καλο..ριξτο στο γυαλο...that's the law..

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    24/11/2013
    Μηνύματα
    754
    Σε ολη αυτη την διαδικασια, εισουν μπροστα?
    Tora telis poy den telo, kiota telo si den teliw. Kai ego tora den telo gia na telis otan telo.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ Προβολή μηνύματος
    Σε ολη αυτη την διαδικασια, εισουν μπροστα?
    εννοείτε ότι ημουν μπροστα..αλλιως δεν θα ειχα κατι να πω...απλα ακομια μια εμπειρια που δεν την ειχα..
    Κανε το καλο..ριξτο στο γυαλο...that's the law..

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Με μικρό καδενάκι, μέσα από την καμπάνα του συμπλέκτη δίνει κίνηση στην αντλία λαδιού το μοτέρ αυτό;

  5. #5
    ανέ-μελος Το avatar του/της KAGOURO
    Εγγραφή
    20/08/2010
    Μηνύματα
    243
    Τι σου παρουσίαζε κι άλλαξες δίσκους ?

  6. #6
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.110
    Καλημέρα zopa και καλή χρονιά να έχουμε.
    Εμένα όταν έρθει η ώρα για δίσκους θα έχω προνοήσει να αλλάξω και plus generator... έτυχε να είναι από τις προβληματικές. Την αντλία θα την επιθεωρήσω πρώτα. Αν είναι προβληματική... θα περιμένω καινούργια.
    Είναι πολλά τα λεφτά Άρη...

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Ναι ειδα την καδενα, υποθετω οτι αυτη δινει την κινηση..οταν σου τρωγονται οι δικοι συμπλεκτη αρχιζει να νιωθεις οτι η μηχανη πατιναρει...στο γκαζι δεν ανταποκρινεται σωστα ..το προβλημα το εχουμε παντως ολοι εμεις που δεν εχουμε γκαραζ..εκτεθειμενες μηχανες στο δρομο γινονται αργα η γρηγορα ερμαια των θερμοκρασιων χειμωνα-καλοκαιρι..αυτο σημαινει οτι δεν ειναι μεταλλικο υποφερει ειδικα τσιμουχες και τα λαστιχα και αντε να τα αντικαταστησεις..θελεις φραγκα και μπλεκεις..

    Παντως σε τοσο κρισιμα ανταλλακτικα μονο μαμισια..αλλιως μπλεκεις ασχημα..
    Κανε το καλο..ριξτο στο γυαλο...that's the law..

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Παντως οποιος θελει περισσοτερες πληροφοριες να του στειλω π.μ...δεν εχω καμια διαθεση να μπαινω σε διαδικασιες να προσπαθω να αποδεικνυω οτι δεν ειμαι ελεφαντας κοινως οτι προμοταρω καποιον η κατι αλλο..οτι γραφω μονο για καλο..
    Κανε το καλο..ριξτο στο γυαλο...that's the law..

  9. #9
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zopas Προβολή μηνύματος
    Ναι ειδα την καδενα, υποθετω οτι αυτη δινει την κινηση..οταν σου τρωγονται οι δικοι συμπλεκτη αρχιζει να νιωθεις οτι η μηχανη πατιναρει...στο γκαζι δεν ανταποκρινεται σωστα ..το προβλημα το εχουμε παντως ολοι εμεις που δεν εχουμε γκαραζ..εκτεθειμενες μηχανες στο δρομο γινονται αργα η γρηγορα ερμαια των θερμοκρασιων χειμωνα-καλοκαιρι..αυτο σημαινει οτι δεν ειναι μεταλλικο υποφερει ειδικα τσιμουχες και τα λαστιχα και αντε να τα αντικαταστησεις..θελεις φραγκα και μπλεκεις..
    Sorry κιολας αλλα το οτι η μηχανη δεν παρκαρει σε γκαραζ δεν εχει απολυτως καμια σχεση με την φθορα των δισκων
    Μπαμπα μην πεφτεις !!!!
    __________________
    suzuki bandit 650
    suzuki dr250 djebel
    piaggio medley 150

  10. #10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alex14 Προβολή μηνύματος
    Sorry κιολας αλλα το οτι η μηχανη δεν παρκαρει σε γκαραζ δεν εχει απολυτως καμια σχεση με την φθορα των δισκων
    +1000

    τωρα , δεν ειναι και κανενα μεγαλο θεμα να αλλαξει μια μηχανη δισκους συμπλεκτη στα 100.000 χλμ , ειδικα αμα δουλευει και σε κινηση. πρωτη φορα αλλαξε?

  11. #11
    Να μην πω δηλαδή ότι το fazer στις 160,000 και δεν έχει αλλάξει και δεν πατινάρει.

  12. #12
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Να μην πω δηλαδή ότι το fazer στις 160,000 και δεν έχει αλλάξει και δεν πατινάρει.
    Πεσμου οτι δεν εχεις κανει και ρυθμιση βαλβιδων , μονο αυτο ...

    Μπαμπα μην πεφτεις !!!!
    __________________
    suzuki bandit 650
    suzuki dr250 djebel
    piaggio medley 150

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.962
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ Προβολή μηνύματος
    Σε ολη αυτη την διαδικασια, εισουν μπροστα?
    με τη βοιδόπ... παρά πόδας.....
    ανανήψαντας

  14. #14
    χιλιομετροφάγος! Το avatar του/της pektis
    Εγγραφή
    26/02/2008
    Μηνύματα
    2.801
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alex14 Προβολή μηνύματος
    Πεσμου οτι δεν εχεις κανει και ρυθμιση βαλβιδων , μονο αυτο ...

    Αυτο μου θυμισε το άλλο...<<πες μου που εισαι και τι κανεις τωρα...>>
    προσέχουμε για να έχουμε!...

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Μιλησα για τσιμουχες, ελαστικα σε σχεση με τον καιρο και αναφερομουνα στην τσιμουχα του ιμπελερ και οχι στους δισκους..απορω γιατι επρεπε να το διευκρινησω..

    Οσο για ρυθμιση βαλβιδων φιλε μου στις 95.000 χλμ που την ανοιξε ο μαστορας οχι δεν χρειαστηκαν αλλαγη τα κσπελοτα, ηταν μια χαρα..ποιοτητα χοντα..

    Και αλλο να πηδας την 1000αρα σου στην αθηνα και αλλο να την χρησιμοποιεις μονο για ταξιδια..η διαφορα στο κοστος συντηρησης ειναι αναμεσα στις δυο περιπτωσεις ειναι τεραστιο..οποτε η χρηση της μηχανης ειναι σημαντικη οχι τα χιλιομετρα..
    Κανε το καλο..ριξτο στο γυαλο...that's the law..

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Διαρροή από αντλία νερού
    από liago86 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 16/07/2010, 15:50
  2. Xtz Tenere 660 1992 πρόβλημα στην αντλία νερού.
    από apostolos72 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 30/12/2009, 18:56
  3. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 29/04/2009, 08:07
  4. ΑΝΤΛΙΑ ΝΕΡΟΥ ΣΕ Gs 650??????
    από aris77 στο forum BMW
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 18/05/2008, 19:27
  5. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 25/11/2003, 09:39

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF