Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 16

Θέμα: Την συμβουλη σας παρακαλω!!!!

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/11/2019
    Μηνύματα
    6

    Την συμβουλη σας παρακαλω!!!!

    Καλημερα σας συντροχοι!!!! Για πολλους και διαφορους λογους κυριως υγειας βρεθηκα για 2 χρονια χωρις μηχανη... Τελευταιο εργαλειο ηταν fazer s2. Τωρα δεν αντεχω αλλο και φυσικα μπορω να καβαλησω... Ειμαι λοιπον ετοιμος να κανω αγορα που σκοπο εχει την μετατροπη της μοτο σε cafe racer για να περνα και η ωρα... Ειμαι αναμεσα στα παρακατω 2 τα οποια ειναι σε παρα πολυ καλη κατασταση με τα ιδια χρηματα... Χρονος υπαρχει αλλα χρημα για συντηρηση εξοδα κλπ ειναι μετρημενα και λιγα... Τα μοντελα ειναι τα εξης. suzuki impalse 400 με βασικο χρωμα ζαντων και μηχανης που μου αρεσει... και kawasaki ballius 250 σε χρωμα που δεν μου αρεσει ...Η ερωτηση αφορα κυριως τις βλαβες και την αξιοπιστια τους... Ευχαριστω!!!!!!

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Καλημέρα και καλώς ήρθες.
    1ον Και τα 2 μηχανάκια ου αναφερεις είναι σπάνια να τα βρεις στην Ελλάδα.
    2ον ένα cafe racer Μπορεί να κοστίσει από μερικές εκατοντάδες ευρώ έως πολλές χιλιάδες
    3ον έχεις στο μυαλό σου πως θέλεις να το κάνεις? Και αναφέρομαι σε αισθητικό αποτέλεσμα.
    3ον πιάνουν τα χέρια σου?

    Όσο για βλάβες και αξιοπιστία όπως έγραψα παραπάνω είναι πολύ σπάνια τα μηχανάκια αυτά εδώ στην Ελλάδα. Θα πρέπει να ψάχνεις σε φόρουμ του εξωτερικού. Αλλά δεν έχει σημασία αν δεν μπορείς να βρεις κάποιο....
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Ελλάδα είσαι; Ή εξωτερικό;
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/11/2019
    Μηνύματα
    6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα και καλώς ήρθες.
    1ον Και τα 2 μηχανάκια ου αναφερεις είναι σπάνια να τα βρεις στην Ελλάδα.
    2ον ένα cafe racer Μπορεί να κοστίσει από μερικές εκατοντάδες ευρώ έως πολλές χιλιάδες
    3ον έχεις στο μυαλό σου πως θέλεις να το κάνεις? Και αναφέρομαι σε αισθητικό αποτέλεσμα.
    3ον πιάνουν τα χέρια σου?

    Όσο για βλάβες και αξιοπιστία όπως έγραψα παραπάνω είναι πολύ σπάνια τα μηχανάκια αυτά εδώ στην Ελλάδα. Θα πρέπει να ψάχνεις σε φόρουμ του εξωτερικού. Αλλά δεν έχει σημασία αν δεν μπορείς να βρεις κάποιο....
    Καλώς σας βρηκα!!!!! Λοιπον, τα χερια πιάνουν και αυτο που εχω στο μυαλο μου ειναι κοψιμο ουρας και σελα, αλλαγη χρωματος σε μαυρο, στρογγυλοφαναρο σιγουρα, ειναι και τα δυο, γκριπ, καθρεπτες ψιλοπραγματα δηλαδη... Μου αρεσει πολλυ το impalse αλλα εχω ακουσει τα χειροτερα για καρμπυρατερ και ρευματα... ο πωλητης εχει λυσει τα προβληματα και η μηχανη παει τελεια... απλα με αυτα που ακουσα φρεναρα... Το ballius και αυτο μου αρεσει, ισως λιγο δυσκολοτερο για cafe racer στις μετατροπες του.. παει καλα δεν σπαει δεν χαλαει... τι να πω... δεν ξερω. Ααααα τα εχω βρει και τα δυο με τα ιδια λεφτα... το ballius εντελως μαμα με 17000 χλμ... τα παντα επανω ειναι του εργοστασιου...

  5. #5
    once 2T,for ever 2T Το avatar του/της extisatokat
    Εγγραφή
    18/10/2019
    Μηνύματα
    137
    μπαινω φετα,βγαινω τριμμα.

  6. #6
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Σκελετός με διπλούς σωλήνες είναι πιο μεγάλος μπελάς αν θελήσεις να κάνεις εκτεταμένες μετατροπές (π.χ. άλλο ντεπόζιτο) και γενικά το Balius μου φαίνεται ότι έχει πιο "δύσκολο" σχήμα για να δείξει σωστά σαν cafe racer - ή απλά να βλέπεται... Το Implulse είναι πιο όμορφο και δε χρειάζεται πολλά για να δείξει. Υποθέτω ότι και τα δύο είναι παραεισαγωγής και κάποιας ηλικίας οπότε θα είναι πρόβλημα και τα ανταλλακτικά. Πάντως αν τα μηχανάκια είναι σε τόσο καλή κατάσταση όσο γράφεις, θα πρότεινα όποιο και να πάρεις να το αφήσεις ήσυχο, ή να ψάξεις για κάτι που χρειάζεται να μπει χέρι ούτως ή άλλως..

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.852
    Τώρα που μπορείς, γιατί δεν παίρνεις μία μηχανή να περνάς τον χρόνο σου καβάλα;

    Με αυτά που σκέφτεσαι θα αργήσεις πολύ ακόμη να καβαλήσεις.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Δεν μου απάντησες αν είσαι Ελλάδα ή εξωτερικό.

    Όπως και να έχει το Balius είναι μια σπάνια μοτοσυκλέτα της Kawasaki. Λίγες ήρθαν στην Ευρώπη, κι ακόμα λιγότερες στην Ελλάδα. Αν έχεις βρει τέτοιο, σε καλή κατάσταση, ΓΙΑ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ, μην το καταστρέφεις, κρίμα είναι. Άστο όπως το έφτιαξε ο κατασκευαστής του.

    Τεράστια ΖΗΜΕΙΑ έχει κάνει το MRCG και οι λοιπές μόδες.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/11/2019
    Μηνύματα
    6
    Σας ευχαριστω ολους για τις μεχρι τωρα συμβουλες!!!!Acacius τα πραγματα ειναι οπως τα λες... Και τα δυο κυκλοφορουν οπως ειναι. Τα υπολοιπα ειναι ενα ειδος ψυχοθεραπειας για να περναει η ωρα.Μια σελα ενα βαψιμο και ενα καθολικο γυαλισμα της οποιασδηποτε μηχανης θα μου παρει πολυ χρονο επειδη το θελω. Εκτεταμενες μετατροπες δεν θα γινουν ομως.Οπως τα ειπα παραπανω. Μια σελα ενα φαναρι φλασακια βαψιμο και αντε κανα γκριπ καμια μανετα και ολα αυτα σταδιακα λογω οικονομικων και ολας. Το θεμα ειναι μηχανικα πιο υπερτερει.. πιο ειναι πιο αξιοπιστο. Αυτα!!!! Παντα ορθιοι!!!!

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/11/2019
    Μηνύματα
    6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Δεν μου απάντησες αν είσαι Ελλάδα ή εξωτερικό.

    Όπως και να έχει το Balius είναι μια σπάνια μοτοσυκλέτα της Kawasaki. Λίγες ήρθαν στην Ευρώπη, κι ακόμα λιγότερες στην Ελλάδα. Αν έχεις βρει τέτοιο, σε καλή κατάσταση, ΓΙΑ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ, μην το καταστρέφεις, κρίμα είναι. Άστο όπως το έφτιαξε ο κατασκευαστής του.

    Τεράστια ΖΗΜΕΙΑ έχει κάνει το MRCG και οι λοιπές μόδες.
    Χαχαχαχαχαχα!!!!!! ωραίος!!!!! Λοιπον , ειμαι Ελλαδα. Στο ballius δεν θα κανω πολλα... μονο αλλαγη χρωματος και σελα γιατι η ουρα του δεν μου αρεσει καθολου... Θα το δω ομως αν τελικα παρω αυτο, ολοκληρο βαμενο ματ μαυρο, και μετα θα αποφασισω...

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της I-want-a-moto
    Εγγραφή
    24/09/2015
    Μηνύματα
    192
    Χωρίς να είμαι ειδικός αλλά υπάρχουν 15-20 άλλα μοντέλα που μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα οποία κυκλοφορούν κιόλας σε κανονικούς αριθμούς και έχεις μια πιθανότητα να βρείς κάποια ανταλλακτικά τους. Στα μικρά κυβικά μάλιστα υπάρχουν αρκετά μοντέλα που μπορείς να τα αγοράσεις έτοιμα και να έχουν 90% του λουκ που θέλεις να επιτύχεις. Αν δεν υπάρχει τίποτα για το μηχανάκι σου από 3ους κατασκευαστές πρέπει να είσαι διατεθειμένος να τα σκας στην αντιπροσωπεία ή να περιμένεις μήνες να έρθουν από το εξωτερικό. Εγω σε συμβουλεύω να το ψάξεις και άλλο γιατί ότι και να κάνεις αισθητικά τα μηχανικά μέρη παραμένουν ίδια και όλο και κάτι θα χρειάζεται αλλαγή...
    Kαταφαντασίαν επιδέξιος...

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/11/2019
    Μηνύματα
    6
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	24001468_4_b.jpg 
Προβολές:	132 
Μέγεθος:	96,2 KB 
ID:	412554

    Καλημερα σε ολους!!!!! Ευχαριστω και παλι για τις συμβουλες!!!!Η αγορα εγινε... 700 ευρω + 2 μοτερ με χαρτια + την μαμα εξατμιση με διαπιστομενο σερβις και αψογη λειτουργία. Δυστυχως δεν υπαρχει ο κωλος του και το φαναρι. θα πεσει δουλιτσα δηλαδη και ισως κανω και ενα θεματακι με τοπριν και το μετα. Χλμ.51,000 .
    Τελευταία τροποποίηση από manoszono; 10/11/2019 στις 09:19.

  13. #13
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.593
    Καλορίζικο φιλε.
    το μηχανακι στη φωτό, είναι στοκ τελείως;
    γιατι σέλες και ουρά μου θυμίζουν παρα πολύ Καφασακι Ζ.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  14. #14
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Πετυχημένο, ομορφος και ο κινητηρας, καλή αρχή!

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Καλορίζικο φιλε.
    το μηχανακι στη φωτό, είναι στοκ τελείως;
    γιατι σέλες και ουρά μου θυμίζουν παρα πολύ Καφασακι Ζ.
    καφασάκι z750 φανάρι fazer https://www.car.gr/24001468-suzuki-b...00-gsx-impulse
    manos Ειλικρινά δεν νομίζω να το πείραζα ! Του έχει κάνει ωραίες μετατροπές .
    Αν και καρπυτεράτο έχω την εντύπωση ότι δεν έχει μεγάλη κατανάλωση αλλά και μεγάλο τεπόζιτο.Οπότε θα ευχαριστηθείς βόλτες .
    Καλορίζικος !
    Τελευταία τροποποίηση από MAIK72; 10/11/2019 στις 15:56.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Την συμβουλή σας παρακαλώ
    από s2johnyk στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 08/05/2010, 15:24
  2. την βοηθεια σας παρακαλω!
    από sanguini στο forum Track Days
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2006, 22:22
  3. Την γνώμη σας παρακαλω , για θεμα ασφάλειας οδηγου.
    από rc31 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 11/02/2006, 04:43
  4. θελω την συμβουλη σας
    από phone-ikos στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 14/09/2005, 12:32
  5. Την γνώμη σας παρακαλώ
    από Julius στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 122
    Τελευταίο μήνυμα: 12/05/2004, 13:48

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF