Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 34

Θέμα: Mοτο για Χώμα

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/01/2017
    Μηνύματα
    11

    Question Mοτο για Χώμα

    Ως παλιος εντουρας , 56ετων , και νεο μελος , θελω να ξαναπαρω μια εντουρο , που να πηγαινεις στον εντουροτοπο , να κανεις οτι κανεις , και να γυρνας ανθρωπινως , οχι ξεπατωμενος ..............ειχα την ΚΤΜ 690 εντουρο 2008 , εκανα gel την σελλα , και παλι ηταν κουραστικη για να πας στον εντουροτοπο , πολλοι κραδασμοι , δεν ξερω τι κανει η 690 εντουρο R ...............εκανα test drive την bmw scrambler 1200 , αλλα η μηχανη ειναι πολυ βαρια , εκανα επισης τεστ την ducati urban enduro , καλη ηταν , αλλα δεν μου φανηκε ιδαιτερα για χωμα , περιμενω πως και πως την ducati desert sled , δεν μενδιαφερει τοσο η τιμη , οσο να μου κανει η μηχανη ...............τρεηλερ δεν θελω ........καμμια προταση ?

  2. #2
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από macgyver60 Προβολή μηνύματος
    Ως παλιος εντουρας , 56ετων , και νεο μελος , θελω να ξαναπαρω μια εντουρο , που να πηγαινεις στον εντουροτοπο , να κανεις οτι κανεις , και να γυρνας ανθρωπινως , οχι ξεπατωμενος ..............ειχα την ΚΤΜ 690 εντουρο 2008 , εκανα gel την σελλα , και παλι ηταν κουραστικη για να πας στον εντουροτοπο , πολλοι κραδασμοι , δεν ξερω τι κανει η 690 εντουρο R ...............εκανα test drive την bmw scrambler 1200 , αλλα η μηχανη ειναι πολυ βαρια , εκανα επισης τεστ την ducati urban enduro , καλη ηταν , αλλα δεν μου φανηκε ιδαιτερα για χωμα , περιμενω πως και πως την ducati desert sled , δεν μενδιαφερει τοσο η τιμη , οσο να μου κανει η μηχανη ...............τρεηλερ δεν θελω ........καμμια προταση ?
    Συγνώμη... Δοκίμασες την bmw scrambler, Ducati urban enduro για να πηγαίνεις σε... Εντούροτοπο

    Παλιός... Εντούρας


    Στηβ Μακουίν εσύ;

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/01/2017
    Μηνύματα
    11

    Talking

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    Συγνώμη... Δοκίμασες την bmw scrambler, Ducati urban enduro για να πηγαίνεις σε... Εντούροτοπο

    Παλιός... Εντούρας


    Στηβ Μακουίν εσύ;
    Oxi τοσο παλιος !! εννοω να πηγαιω σε φλαταδουρες , οχι σαν την yamaha wr500 , η τελευταια που ειχα , κατι πιο ενδιαμεσο ..............παλιος εντουράς , εννοω εποχη αρχες 80s , bultaco frontera 370 , husqvarna 390 , 510 , τετοιο στυλ , ε , τωρα μεγαλωσα ,
    και δεν με βλεπω για αλματα και σκαρφαλωματα !!! κατι πιο medium θελω .............να πηγαινει στο χωμα σε ' νορμαλ ' ρυθμους ......

  4. #4
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    XR 400
    DRz 400
    KTM 400

  5. #5
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Swm 650
    Ajp pr7
    Husqvarna 701 2017( με το νεο μοτερ)

  6. #6
    το PR7 αν ισχύει το 157 κιλά με βενζίνη είναι...

  7. #7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από macgyver60 Προβολή μηνύματος
    Oxi τοσο παλιος !! εννοω να πηγαιω σε φλαταδουρες , οχι σαν την yamaha wr500 , η τελευταια που ειχα , κατι πιο ενδιαμεσο ..............παλιος εντουράς , εννοω εποχη αρχες 80s , bultaco frontera 370 , husqvarna 390 , 510 , τετοιο στυλ , ε , τωρα μεγαλωσα ,
    και δεν με βλεπω για αλματα και σκαρφαλωματα !!! κατι πιο medium θελω .............να πηγαινει στο χωμα σε ' νορμαλ ' ρυθμους ......
    Α, οκ. Αν σου αρέσουν τα scrambler (όπως φαίνεται) το Ducati desert δείχνει πιο "χωματινο" αλλά το bmw scrambler είναι πολύ ωραία μηχανή. Βέβαια, εγώ κανένα απ αυτα δεν θα έβαζα σε χώμα.

    Γιατί δεν βάζεις ένα ζευγάρι χωμάτινα λάστιχα στο 1200gs που λέει το προφίλ σου;

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/01/2017
    Μηνύματα
    11
    Οχι βρε παιδια , ξερω απο εντουρο , δεν παρεξηγω την λεξη , αλλα θελω κατι πιο soft ................το ΚΤΜ , ειχε στα πλην του , την σκληρη σελλα , ολα τα τεστ το επισημαιναν , και εχω μαθει στην διχρονιλα , χωρις κραδασμους .............αυτα τα SWM , τα ξερω μονο καθ ονομα , αν εχει κανεις , και ειναι ευχαριστημενος ( και απο service ) , ας το πει , παντα εξασφαλιζω το service προτου προβω σε αγορα ......το XR 400 ., καλο , αγνοοουσα την υπαρξη του , ευχαριστω για την ενημερωση .........το 1200gs , δεν παει στο χωμα , αν και του 04 , αρα 200 κιλα , ειναι ατσουμπαλο , για ταξιδια , καλο ειναι , εχω σκουτερ για την πολη , Αθηναιος γαρ , αν αυτο το PR 7 ειναι 157 κιλα ( και γεματο ) , ειναι ενδιαφερον , αν και , λογω προιστοριας , καλοβλεπω το husqvarna 701 enduro , αλλα εχει τον κινητηρα του ΚΤΜ , εχει αγορασει η ΚΤΜ την χασκυ , οποπτε παιρνεις ενα μεταχειρω ΚΤΜ 690 enduro R , το δικο μου το 690 , που πουλησα δενειχε ABS , και ειναι χρησιμο σε ενα τετοιο μηχανακι ,που πιανει 200 ....αλλο ομως το δικυλινδρο ( ducati desert sled , αν και δεν εχει ερθει Ελλαδα ) , δεν ειχε κραδασμους το urban enduro που τεσταρα , στα 20-30 μου χρονια , δεν με πειραζαν οι κραδασμοι , τωρα με πειραζουν !!!! με την ηλικια βαραινεις ............αν και γυμνασμενος ....
    παντως ευχαριστω για την ενημερωση , χρησιμη η πληροφορια για το SWM , kai to XR 400 ........

  9. #9
    το 701 αν φοράει το νέο μοτέρ όπως λέει ο DrBig τότε έχει πλέον άξονα εξισορρόπησης για τους κραδασμούς άρα δεν έχει σχέση με ότι θυμάσαι.

    το AJP φοράει το μοτέρ της SWM που είναι ουσιαστικά Husqvarna TE630 άρα τεχνογνωσία υπάρχει στην Hellinmoto.

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.310
    Αμα τα λεφτά δεν είναι πρόβλημα τότε husqvarna 701 enduro, δεν υπάρχει πιο κατάλληλο από αυτό για soft χωμάτινη χρήση.

  11. #11
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από macgyver60 Προβολή μηνύματος
    Οχι βρε παιδια , ξερω απο εντουρο , δεν παρεξηγω την λεξη , αλλα θελω κατι πιο soft ................το ΚΤΜ , ειχε στα πλην του , την σκληρη σελλα , ολα τα τεστ το επισημαιναν , και εχω μαθει στην διχρονιλα , χωρις κραδασμους .............αυτα τα SWM , τα ξερω μονο καθ ονομα , αν εχει κανεις , και ειναι ευχαριστημενος ( και απο service ) , ας το πει , παντα εξασφαλιζω το service προτου προβω σε αγορα ......το XR 400 ., καλο , αγνοοουσα την υπαρξη του , ευχαριστω για την ενημερωση .........το 1200gs , δεν παει στο χωμα , αν και του 04 , αρα 200 κιλα , ειναι ατσουμπαλο , για ταξιδια , καλο ειναι , εχω σκουτερ για την πολη , Αθηναιος γαρ , αν αυτο το PR 7 ειναι 157 κιλα ( και γεματο ) , ειναι ενδιαφερον , αν και , λογω προιστοριας , καλοβλεπω το husqvarna 701 enduro , αλλα εχει τον κινητηρα του ΚΤΜ , εχει αγορασει η ΚΤΜ την χασκυ , οποπτε παιρνεις ενα μεταχειρω ΚΤΜ 690 enduro R , το δικο μου το 690 , που πουλησα δενειχε ABS , και ειναι χρησιμο σε ενα τετοιο μηχανακι ,που πιανει 200 ....αλλο ομως το δικυλινδρο ( ducati desert sled , αν και δεν εχει ερθει Ελλαδα ) , δεν ειχε κραδασμους το urban enduro που τεσταρα , στα 20-30 μου χρονια , δεν με πειραζαν οι κραδασμοι , τωρα με πειραζουν !!!! με την ηλικια βαραινεις ............αν και γυμνασμενος ....
    παντως ευχαριστω για την ενημερωση , χρησιμη η πληροφορια για το SWM , kai to XR 400 ........
    Περί SWM

    https://www.moto.gr/forums/showthrea...&highlight=SWM

  12. #12
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.440
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    το 701 αν φοράει το νέο μοτέρ όπως λέει ο DrBig τότε έχει πλέον άξονα εξισορρόπησης για τους κραδασμούς άρα δεν έχει σχέση με ότι θυμάσαι.
    Όντως για το 2017 το 701 έχει το νέο μοτέρ


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    Αμα τα λεφτά δεν είναι πρόβλημα τότε husqvarna 701 enduro, δεν υπάρχει πιο κατάλληλο από αυτό για soft χωμάτινη χρήση.
    Το PR7 όμως (οπτικά αλλά και σύμφωνα με όσους το έχουν οδηγήσει) έχει πολύ άνετη σέλα+προστασία απο τον αέρα.
    Και τα 2 πάντως είναι στο top2 των δικών μου θέλω
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ajp-pr7-eicma-2016-001.jpg 
Προβολές:	249 
Μέγεθος:	79,8 KB 
ID:	377147
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	90f06d5e321fbdb9cc35db258e9e41a1.jpg 
Προβολές:	249 
Μέγεθος:	78,1 KB 
ID:	377148


    Το ducati sled δείχνει αρκετά υποσχόμενο,έχει αρκετές διαφορές για χωμάτινη χρήση(όχι enduro ε) σε σχέση με την υπόλοιπη σειρά scrambler και (στα μάτια μου τουλάχιστον) είναι κούκλα και ας θυμίζει λίγο xt500
    Τελευταία τροποποίηση από Λευκάδιος; 05/01/2017 στις 15:54.

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    .
    ειχα την ΚΤΜ 690 εντουρο 2008 , εκανα gel την σελλα , και παλι ηταν κουραστικη για να πας στον εντουροτοπο , πολλοι κραδασμοι , δεν ξερω τι κανει η 690 εντουρο R ...............εκανα test drive την bmw scrambler 1200 ,

    Και να σκεφθεις ότι έμενα μου την ειπανε για την ΧΤ οτι ειναι βαρίδι........

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    καλύτερη λύση δυστυχώς η ευτυχώς για μας μια κάποιας ηλικιάς δυο μοτοσυκλέτες δηλαδή έναν ελέφαντα Gs varkadero Οπως θες πέστο για καθημερινή χρήση και ένα ελαφρύ ,μεταχειρισμένο εντουράκι κατι σε ΧR h WR h DT.....το λεώ γιατί μετά τα ηντα δεν σε πειράζει η σέλα αλλά το βάρος...ειδικά αυτην την εποχή τωρα με την λασπη....ουφ........

  15. #15
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από macgyver60 Προβολή μηνύματος
    Ως παλιος εντουρας , 56ετων , και νεο μελος , θελω να ξαναπαρω μια εντουρο , που να πηγαινεις στον εντουροτοπο , να κανεις οτι κανεις , και να γυρνας ανθρωπινως , οχι ξεπατωμενος ..............ειχα την ΚΤΜ 690 εντουρο 2008 , εκανα gel την σελλα , και παλι ηταν κουραστικη για να πας στον εντουροτοπο , πολλοι κραδασμοι , δεν ξερω τι κανει η 690 εντουρο R ...............εκανα test drive την bmw scrambler 1200 , αλλα η μηχανη ειναι πολυ βαρια , εκανα επισης τεστ την ducati urban enduro , καλη ηταν , αλλα δεν μου φανηκε ιδαιτερα για χωμα , περιμενω πως και πως την ducati desert sled , δεν μενδιαφερει τοσο η τιμη , οσο να μου κανει η μηχανη ...............τρεηλερ δεν θελω ........καμμια προταση ?
    Honda X-ADV..

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ADV_FRQ2.jpg 
Προβολές:	213 
Μέγεθος:	74,5 KB 
ID:	377154

    ...πΩτανα ΧονΔα ποσο μπροστα εισαι...;;;
    MADE IN JAPAN 日本製

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ktm adv640 or africa twin750 για χωμα
    από maniatiakos στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 25/03/2009, 02:22
  2. ΜΠΟΤΟΥΛΑ ΓΙΑ ΧΩΜΑ?
    από costas_k στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 28/12/2006, 21:40
  3. Μποτες Για Χωμα εντουραδικες.
    από mixanobio$ στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 07/06/2006, 16:23
  4. Φτερό για χώμα !!!!
    από BELZEBOYLIS στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 47
    Τελευταίο μήνυμα: 10/04/2006, 18:40
  5. ΣΤΗΣΙΜΟ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΧΩΜΑ
    από X-BIKER στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 17/08/2005, 13:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF