Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 42 από 42

Θέμα: Honda with apeftos control

  1. #31
    BOB



    Με τη λογική σου αυτοί που τρέχουν στα gp δεν θα έπρεπε να χρησιμοποιούν όλη αυτήν την τεχνολογία
    που έχει μπει στις μοτό........τράξιον με συστήματα αντι σούζας ,αντιολίσθησης κ.λ.π.,κιβώτια με συμπλέκτες
    που αλλάζουν ταχύτητα με τη σκέψη και άλλα.
    Κανείς δεν ξέρει πότε και με ποιο τρόπο θα περάσει αυτή η τεχνολογία στη μαζική παραγωγή.
    Όμως μια και πάμε μπροστά αν δεις στον κόσμο του αυτοκινήτου ήδη βλέπουμε για παράδειγμα να ετοιμάζονται
    αυτοκίνητα που θα ταξιδεύουν μόνα τους και εσύ θα πίνεις καφέ.
    Η Βόλβο για παράδειγμα έβγαλε ήδη αυτοκίνητο που το παίρνεις τηλ.και έρχεται να σε παραλάβει μόνο του
    από το γκαράζ.Η διαπίστωση που κάνεις πως όσο αναπτύσσονται οι μηχανές ο άνθρωπος γίνεται πιο μαλθακός
    και με λιγότερες ικανότητες είναι μια πικρή ΑΛΗΘΕΙΑ..!!
    Αυτό όμως δεν σταματάει με τίποτε την εξέλιξη,υπάρχουν χιλιάδες παραδείγματα,απλά μια μηχανή που βολτάρει μόνη της
    είναι κάτι που σοκάρει από όλες τις πλευρές.Να είσαι σίγουρος πως τα παιδιά μας θα δούνε πολλά κουφά μετά από 50 χρόνια..!!
    Κάτι όπως διαβάζαμε εμείς τα βιβλία του Βέρν ..!!
    Πάλι εκτός θέματος,.....δε με βλέπω καλά.

  2. #32
    Καρχάριος προχωρημένος Το avatar του/της kostas777
    Εγγραφή
    25/11/2009
    Μηνύματα
    786
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Και σε αυτο υπαρχει ενα "κατωφλι", ενα tipping point που απο εκει και περα παιρνουμε την κατιουσα και παρακμαζουμε ως ειδος λογω αδρανειας και ανικανοτητας.
    Το θέμα είναι ότι επιβιώνεις, γιατί πεθαμένος ούτε κατιούσες παίρνεις, ούτε τίποτα.

  3. #33
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.279
    Eδω και σχετικο αρθρο με καποιες λεπτομέρειες

    http://www.newsbeast.gr/moto/arthro/...-pisto-skilaki
    Throttle that mysterious friend of ours

  4. #34
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Αυτο που θελω να πω, μαλλον, ειναι οτι αντι να αναπτυσουμε και να βελτιωνουμε τον ανθρωπο ως σωμα και κυριως ως πνευμα αρκουμαστε στο να εφευρισκουμε μηχανες να κανουν τη δυσκολη δουλεια για εμας.
    Και σε αυτο υπαρχει ενα "κατωφλι", ενα tipping point που απο εκει και περα παιρνουμε την κατιουσα και παρακμαζουμε ως ειδος λογω αδρανειας και ανικανοτητας.
    Ξέχασα να απαντήσω. Αν και καταλαβαίνω αυτό που γράφεις διότι κι εγώ το έχω νοιώσει, πιστεύω ότι ο λόγος που δεν ισχύει είναι ο εξής: νομίζω ότι το tipping point που περιγράφεις ξεκινάει να φαίνεται στον ορίζοντα όταν κάποιος είναι γύρω στα 35-40 και όσο περισσότερο μεγαλώνει τόσο πλησιάζει, μέχρι να τον πετύχει περίπου στα 50-60, ασχέτως γενιάς.

    Αυτό που εννοώ είναι ότι δεν είναι θέμα τεχνολογίας αλλά του πόσο δεκτικοί είμαστε στην εξέλιξη ανάλογα με την ηλικία μας. Ό,τι επετεύχθη πριν γεννηθούμε και μέχρι τα 15-20 μας είναι δεδομένο και αδιαμφισβήτητο. Μέχρι τα 30-35 είμαστε ακόμα δεκτικοί. Μετά.... όχι τόσο.
    Δεν ισχύει μόνο για την τεχνολογική εξέλιξη αλλά και σε άλλες πτυχές της ζωής μας.

  5. #35
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    12/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Βγάζει και το σκύλο βόλτα?

    Θα πάρω μια, για να πάρω επιτέλους και σκύλο που θέλω εδώ και χρόνια!

    Ωραία κι εντυπωσιακά είναι αυτά.
    Εμένα με αρέσουν.
    Μπορεί να μην περάσει τίποτα τέτοιο αυτούσιο στην παραγωγή, αλλά κάτι που να βασίζεται πάνω σε αυτό.
    Κονσεπτ τεκνόλοτζι. Άλλο βλέπεις άλλο παίρνεις, αλλά η ιδέα είναι που μετράει.

    Πάντως κοντρόλ για να μην τρως low νομίζω θα αργήσει πολύ ακόμα να βγει....

  6. #36
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Ενα τετοιο συστημα δε θα βοηθουσε ατομα χαμηλου υψους να οδηγανε οποια μηχανη θελουν, ανεξαρτητως ογκου; Πχ, μια κοπελια που ειναι 1,55, αυτη τη στιγμη μπορει να οδηγησει μονο συγκεκριμενα μηχανακια/σκουτερ. Με ενα τετοιο συστημα θα μπορουσε να οδηγησει και GS αν ηθελε. Δεν ειναι κι αυτο σημαντικο;

  7. #37
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Ενα τετοιο συστημα δε θα βοηθουσε ατομα χαμηλου υψους να οδηγανε οποια μηχανη θελουν, ανεξαρτητως ογκου; Πχ, μια κοπελια που ειναι 1,55, αυτη τη στιγμη μπορει να οδηγησει μονο συγκεκριμενα μηχανακια/σκουτερ. Με ενα τετοιο συστημα θα μπορουσε να οδηγησει και GS αν ηθελε. Δεν ειναι κι αυτο σημαντικο;
    όχι. ψόφο στον Φρόντο και σε όλο το Σάιρ (Σάουρον ζεις εσύ μας οδηγείς). Έχουν φτιάξει το GS για τους (λογοκρισία) τους τάπες και ανεβαίνει ένας κανονικός άνθρωπος επάνω και ΣΤΡΙΜΩΧΝΕΤΑΙ. Στο GS. Το Unstoppable. Που γυρίζει όλο τον πλανήτη αλλά πας από τον Βαγιανέλη στην Βάρκιζα και πίσω και είναι πιασμένα τα γόνατά σου και ανυπομονείς να κατέβεις να τεντωθείς. Γιατί η σέλα είναι χαμηλά και τα μαρσπιέ ψηλά (όχι για ground clearance). Είναι πιο "σφιχτό" ή ίσως εξίσου "σφιχτό" με το μαμά fazer. Για να μπορεί να το πάρει ο έναμέτροκαιέναμίλκοχωρίςτοκαπάκι. Επιτρέπεται αυτό; Ας καβαλάει ο κάθε ένας ότι φτάνει και ας αποδεχτεί την μοίρα του, καλώς ή κακώς, δεν είναι όλοι ίδιοι. Ουφ. Και να μάθουν και ισορροπία, οι ανισόρροποι.

    Και σε τελική ανάλυση, αν έχουν τα @@ να το οδηγήσουν, ας δουν τον Gaston Rahier τι έκανε στο ντακάρ χωρίς να πατάει (από το σόι του Γκίμλι αυτός, είχε και το μουστάκι).



    Η ωραία εφαρμογή αυτού του συστήματος, είναι το να γλιτώσεις από χαζές πτώσεις στο στιλ "νόμιζα ότι είχα ανοίξει το σταντ" και άλλες της κατηγορίας

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.962
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος
    Βγάζει και το σκύλο βόλτα?

    Θα πάρω μια, για να πάρω επιτέλους και σκύλο που θέλω εδώ και χρόνια!

    Ωραία κι εντυπωσιακά είναι αυτά.
    Εμένα με αρέσουν.
    Μπορεί να μην περάσει τίποτα τέτοιο αυτούσιο στην παραγωγή, αλλά κάτι που να βασίζεται πάνω σε αυτό.
    Κονσεπτ τεκνόλοτζι. Άλλο βλέπεις άλλο παίρνεις, αλλά η ιδέα είναι που μετράει.

    Πάντως κοντρόλ για να μην τρως low νομίζω θα αργήσει πολύ ακόμα να βγει....

    1 πάρε γάτο που πάει βόλτα μόνος του
    2 αυτό δεν είναι μηχανάκι είναι κάτι άλλο οπότε εμένα ΝΑ!
    Θα το πάρει η κάθε αδερφή και μετά θα σκάσει εδώ μέσα να μας ζαλίζει....τον έρωτα.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από irinia Προβολή μηνύματος
    BOB
    μπλα μπλα ,απλά μια μηχανή που βολτάρει μόνη της
    είναι κάτι που σοκάρει από όλες τις πλευρές.Να είσαι σίγουρος πως τα παιδιά μας θα δούνε πολλά κουφά μετά από 50 χρόνια..!!
    Ελπίζω σε 50 χρόνια να μη ζω να δω το χάλι που θα έκουν κάνει τον κόΖμο τούτο.
    Άσε που δε θέλω να πέσω και στα χέρια τους (ΕΟΠΥΥ λέει νοσοκομεία συντάξεις κλπ)
    Να το βάλουν εκεί που ξέρουν το ρδέλο τους
    Αυτό έχω να πω ΚΑΙ ΜΟΝΟ.
    ανανήψαντας

  9. #39
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    12/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    1 πάρε γάτο που πάει βόλτα μόνος του
    2 αυτό δεν είναι μηχανάκι είναι κάτι άλλο οπότε εμένα ΝΑ!
    3 Θα το πάρει η κάθε αδερφή και μετά θα σκάσει εδώ μέσα να μας ζαλίζει....τον έρωτα.
    1. Έχω. Γάτα.
    2. Αυτό όντως δεν είναι μηχανάκι αλλά η τεχνολογία που κουβαλάει μπορεί να εφαρμοστεί σε μηχανάκια.
    Αφήνεις το 80% από αυτό που βλέπεις που είναι για το τζέρτζελο και την επίδειξη, και κρατάς το 20% που μπορεί όντως να έχει εφαρμογή σε κάποια χρόνια και να είναι και χρήσιμο.
    3. Ναι, αυτό περίμεναν

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Στο Tokyo Motor Show τον Οκτώβριο θα παρουσιαστεί η εξελιγμένη έκδοση της τεχνολογίας Honda Riding Assist , αυτή τη φορά σε μοτοσυκλέτα με ηλεκτρικό μοτέρ και όχι σε βενζινοκίνητη.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Honda-Riding-Assist-e-concept-07.jpg 
Προβολές:	187 
Μέγεθος:	54,6 KB 
ID:	388725
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Honda-Riding-Assist-e-concept-05.jpg 
Προβολές:	187 
Μέγεθος:	70,4 KB 
ID:	388726

  11. #41
    Μέλος Το avatar του/της Triathlon 7
    Εγγραφή
    16/01/2016
    Μηνύματα
    213
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    . Ό,τι επετεύχθη πριν γεννηθούμε και μέχρι τα 15-20 μας είναι δεδομένο και αδιαμφισβήτητο. Μέχρι τα 30-35 είμαστε ακόμα δεκτικοί. Μετά.... όχι τόσο.
    Δεν ισχύει μόνο για την τεχνολογική εξέλιξη αλλά και σε άλλες πτυχές της ζωής μας.
    Ωραίος. Όλη η ουσία σε δυό λόγια. Τα υπόλοιπα είναι "κουβέντα να γίνεται".

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Και η Yamaha εξελίσσει μηχανισμό μοτοσυκλέτας που δεν πέφτει, στα πλαίσια μιας στρατηγικής καινοτομιών με ορίζοντα δεκαετίας, όπως αποκαλύφθηκε κατά τη διάρκεια της παρουσίασης του Tricity 300.

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. Stoner signs with Honda
    από vassilis88 στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 14/05/2010, 05:09
  2. Play with HONDA technology
    από Tigas στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 11/07/2005, 09:26
  3. H Repsol Honda
    από dimi750 στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 14/01/2004, 14:49
  4. Agora Honda CB-1 400
    από MARK στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 08/01/2004, 22:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF