Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 10 από 10

Θέμα: μπορώ να κάνω μετατροπή σε μανέτες;

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/12/2016
    Μηνύματα
    2

    μπορώ να κάνω μετατροπή σε μανέτες;

    Καλη χρονια σε ολους!
    Ειμαι κατοχος ενος Wolf 250 και θελω τα φωτα σας.Οι μανετες του συμπλεκτη και του φρενου μου φαινονται οτι ειναι λιγο μακρυα απο τα χερουλια και το αποτελεσμα ειναι να πιανονται τα χερια μου μετα απο καποια ωρα στην οδηγηση.(μαλλον εχω μικρα δαχτυλα)
    Το ερωτημα μου ειναι μπορω να μικρυνω την αποσταση μανετας-χερουλιου με καποιο τροπο?Και αν ναι αυτο επηρεαζει την λειτουργια τους?

  2. #2
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.105
    Αν οι συγκεκριμένες δε μπορούν να ρυθμιστούν, μπορείς να αγοράσεις ρυθμιζόμενες και να τις αντικαταστήσεις.
    Life begins at 45°.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.753
    Ίσως επίσης να γίνεται πατεντούλα με φάγωμα σε τροχό της κατάλληλης επιφάνειας στην μανέτα φρένου, ώστε να έρθει πιο κοντά το πατημά της.

  4. #4
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.281
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Ίσως επίσης να γίνεται πατεντούλα με φάγωμα σε τροχό της κατάλληλης επιφάνειας στην μανέτα φρένου, ώστε να έρθει πιο κοντά το πατημά της.
    Για αναλυσε ρο αυτό γιατί εμένα δε μου κολλάει κάπως...Όταν αφήσεις τη "φαγωμενη" μανετα θα χει μεγαλώσει η διαδρομή αφού θα χεις αφαιρέσει υλικό και θα ναι ακόμα πιο μακρυά....λέω εγώ τώρα...

    Φίλε μου με τα φρένα δεν κάνουμε πατεντες όπως είπε ο blitz ρυθμιζομενες μανετουλες και τέλος έχει στο bay με 20-30 ευρώ το πολύ..
    Throttle that mysterious friend of ours

  5. #5
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Ίσως επίσης να γίνεται πατεντούλα με φάγωμα σε τροχό της κατάλληλης επιφάνειας στην μανέτα φρένου, ώστε να έρθει πιο κοντά το πατημά της.
    Και μπορεί να βγάλει ένα" σκαλί" ΝΑ με το συμπάθιο με άσχημα αποτελέσματα για τον αναβάτη. ....
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.753
    Τι ακριβώς να αναλύσω;

    Οι περισσότερες κλασσικές μανέτες έχουν σχήμα Γ, όπου ο άξονας στροφής είναι σχεδόν στην μύτη του Γ, το κοντό σκέλος του Γ είναι αυτό που πατάει το έμβολο της τρόμπας, και το μακρύ σκέλος του Γ είναι αυτό που πατάμε με το χέρι.

    Ε αν είναι τέτοιας διάταξης, τρως λίγο το μέταλο στο κοντό σκέλος του Γ, εκει που ακουμπάει το έμβολο, και έρχεται όλη η μανέτα πιο μέσα, όπως θέλει ο φίλος. Ούτε διαδρομές αλλάζουν, ούτε μοχλισμοί, ούτε τπτ, με την προυπόθεση να μην το παρακάνεις σαν κανίβαλος και πάει τόσο μέσα η μανέτα που βρήσκει μετά στο πάτημα στο γκριπ.

    Και οι ρυθμιζόμενες ουσιαστικά αυτό κάνουν, με κάποιο μηχανισμό που συνήθως έχει ένα έκκεντρο με ''σκάλα'', ο οποίος αλλάζει την γωνία του Γ.

  7. #7
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.281
    Χμμμμμ ναι έχει μια βάση αυτό ....πραγματικά ομως....το βλέπω λίγο έως πολύ επίφοβο αυτό που λες για πολλούς λόγους..καλύτερα after market μανετα και τέλος..
    Throttle that mysterious friend of ours

  8. #8
    Οι μανέτες είναι ρυθμισμένες σε σωστή γωνία;

    Και οι δύο πρέπει να είναι σε τέτοια γωνία ώστε να είναι στην ευθεία των χεριών.

    Μήπως οι δικές σου είναι πιο ψηλά ή πιο χαμηλά; Αν ναι, τις ξεβιδώνεις ώστε να χαλαρώσουν, περιστρέφεις να τις φέρεις εκεί που θέλεις και ξαναβιδώνεις.
    Think faster than you ride

  9. #9
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Ξερεις οτι υπαρχει κ μια καθετή βίδα στην μανέτα σωστά? Αν εσύ φας μέρος του εμβόλου πως θα την φέρεις πιο κοντά??
    Αφτερμαρκετ φίλε μου κ μην παίζεις με φαγωματα κλπ κλπ.
    Ride(s) the wind of change...

  10. #10
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.059
    μη πειραξεις τιποτα με τροχο και αλλα τετοια. οποιαδηποτε πατεντα κανεις μπορει να εχει ασχημα αποτελεσματα...

    αν δε βρεις ελλαδα, στο ebay υπαρχουν ρυθμιζομενες σε πολλα χρωματα γυρω στα 20 ευρω.
    δε βρησκω αποκλειστικα για το μηχανακι σου. πιθανων να ειναι ιδιες με cbr 250, ybr 250.
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 11/02/2010, 17:23
  2. Απαντήσεις: 101
    Τελευταίο μήνυμα: 27/04/2007, 23:22
  3. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 27/02/2006, 16:14
  4. μπορώ να "κάνω" τη ζελατίνα φιμε?
    από gtheof στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 11/02/2006, 10:28
  5. Ξέρετε που μπορώ να κάνω υπέρυθρη σε μοτέρ???
    από Wizard13 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 09/02/2004, 20:03

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF