Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 9 από 9

Θέμα: μεγάλο μέγεθος κράνος

  1. #1

    μεγάλο μέγεθος κράνος

    Καλησπέρα,
    σκέφτομαι να αλλάξω κράνος και λόγω μεγέθους (xxxl) δεν γίνεται να δοκιμάσω για να βρω το κατάλληλο... Μπορεί κάποιος να μου πει κάποια κράνη με μεγάλη φόρμα ; Σκεφτόμουν για το x-lite x-1003 ....
    Ευχαριστώ

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/05/2010
    Μηνύματα
    223
    Κανε μετρηση στι κεγαλι σου και δες τα μεγεθη στα site των καυασκευαστων. Ετσι θα εχεις ενα μπουσουλα.

  3. #3
    Να μερικά..
    safety doesn't happen by accident

  4. #4
    Το Helmetcity έχει ειδική κατηγορία και δεν το είχα προσέξει ποτέ...

    http://www.helmetcity.co.uk/categori.../XXXL-Helmets/

  5. #5
    Ευχαριστω για τις μεχρι τωρα απαντησεις αλλα ξερω και να μετρησω το μεγεθος μου και που να βρω στο εξωτερικο μεγαλα μεγεθη....εκει που θελω την βοηθεια σας ειναι να μου πειτε απο την εμπειρια σας και απο δοκιμες που εχετε κανει ποιες εταιριες ειναι πιο ανετες π.χ δοκιμασατε ενα arai μεγεθος large και σας φανηκε στενο ενω ενα shoei στο ιδιο μεγεθος φαρδυτερο....γιατι απο μαρκα σε μαρκα υπαρχουν διαφορες στο ιδιο μεγεθος....

  6. #6
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από blackharry Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστω για τις μεχρι τωρα απαντησεις αλλα ξερω και να μετρησω το μεγεθος μου και που να βρω στο εξωτερικο μεγαλα μεγεθη....εκει που θελω την βοηθεια σας ειναι να μου πειτε απο την εμπειρια σας και απο δοκιμες που εχετε κανει ποιες εταιριες ειναι πιο ανετες π.χ δοκιμασατε ενα arai μεγεθος large και σας φανηκε στενο ενω ενα shoei στο ιδιο μεγεθος φαρδυτερο....γιατι απο μαρκα σε μαρκα υπαρχουν διαφορες στο ιδιο μεγεθος....
    Δεν μπορείς να στηριχτείς σε τέτοιο κριτήριο γιατί ενα μοντέλο πχ Arai εχει άλλο σχήμα απο αλλο μοντέλο ίδιας μάρκας.
    Το κράνος θα πρέπει να το δοκιμάσεις πριν το πάρεις κατα την γνώμη μου.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  7. #7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από blackharry Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα,
    σκέφτομαι να αλλάξω κράνος και λόγω μεγέθους (xxxl) δεν γίνεται να δοκιμάσω για να βρω το κατάλληλο... Μπορεί κάποιος να μου πει κάποια κράνη με μεγάλη φόρμα ; Σκεφτόμουν για το x-lite x-1003 ....
    Ευχαριστώ
    γιατι δεν γινετια να το δοκιμασεις?

    αν πας πχ μια βόλτα στην Καλλιρρόης που εχει καμια 20ρια μαγαζιά που πουλάνε κρανη , δεν έχει κανείς χχχl μέγεθος? (είσαι αθηνα ή επαρχία)?

    οτι σου ειπε κι ο sapilas.ειδικά από την στιγμη που δεν θες συνηθισμένο μέγεθος , σιγουρα θα πρέπει να βρεις να το δοκιμάσεις.

    τι περίμετρο κεφαλιού έχεις?

  8. #8
    παιδιά όλα αυτά που είπατε τα ξέρω και ευχαριστώ....δυστυχώς όμως μένω επαρχία....και στην περίμετρο του κεφαλιού δεν μπορείς να βασιστείς απόλυτα .....γι'αυτό ζήτησα και μερικές γνώμες-εμπειρίες κάποιων άλλων...

  9. #9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από blackharry Προβολή μηνύματος
    παιδιά όλα αυτά που είπατε τα ξέρω και ευχαριστώ....δυστυχώς όμως μένω επαρχία....και στην περίμετρο του κεφαλιού δεν μπορείς να βασιστείς απόλυτα .....γι'αυτό ζήτησα και μερικές γνώμες-εμπειρίες κάποιων άλλων...
    επαρχία ειναι θεμα.
    νομίζω , οτι το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να κατέβεις αθηνα μια μερα (δεν ξέρω ποσο εύκολο σου ειναι ).
    θα δεις πολλα κρανη σε λιγο χρονο και θα βρεις και καλες τιμες.

Παρόμοια θέματα

  1. Βοήθεια για Κράνος - Μεγάλο μέγεθος
    από Thanoss στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 19/05/2011, 00:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF