Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 26 από 26

Θέμα: ΝC750X ή κάτι άλλο;

  1. #16
    Η εμπειρία του ποδηλάτου που έχεις, είναι πολύ καλό ατού.
    Οπότε, τα βήματα που έχεις να κάνεις είναι :

    1.να βγάλεις δίπλωμα το μεγάλο.
    Εκει,θα οδηγησεις αναγκαστικά μηχανή με συμπλεκτη.

    Αφου το βγάλεις, μπορεί να θες να δοκιμάσεις και μηχανή με συμπλεκτη. Αν δεν θες, το NC είναι μονόδρομος.

    Το παίρνεις, κανείς και ένα σχολείο ασφαλούς οδήγησης για να λυθεις λίγο και ψυχολογικά και καλούς δρόμους.

  2. #17
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/01/2017
    Μηνύματα
    6
    Μια διευκρίνιση, όταν ανέφερα κούρσα με 60 στην κατηφόρα σε βουνό με στροφές, εννοούσα (όπως το ανέφερα και στην πρώτη ανάρτησή μου) πολήλατο κούρσα (αγωνιστικό ποδήλατο κοινώς) με την οποία συμμετέχω και σε αγώνες. Ως γνωστόν το ποδήλατο έχει σχεδόν μηδενική ασφάλεια και προσπαθώ να προβλέψω τις απρόβλεπτες κινήσεις οδηγών ΙΧ. Επιπλέον όπως προανέφερα τη σκέφτομαι ως εργαλείο, ευκολία, αλλά και ευχαρίστηση βεβαίως.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    αργά δεν είναι ποτέ. Αρκεί να το θέλεις και να το "έχεις". Και επ' αυτου...

    λίγο με προβληματίζει αυτό με το "κούρσα με μηδέν ενεργητική ασφάλεια" και... 60 χαω... γιατί η μοτοσικλέτα κατά κανόνα κινείται σαφώς γρηγορότερα και με μικρότερα περιθώρια ασφάλειας*. Η αλήθεια είναι πως στα 8300 ευρώ που έχει το NC750X συν εξοπλισμό ασφαλείας συν το δίπλωμα συν κάποιο έξτρα σχολείο, θα φτάσεις το δεκαρικάκι και σε αυτά τα χρήματα αυτόματο αυτοκίνητο βρίσκεις. Και το λέω αυτό γιατί αν φοβάσαι με το τετράτροχο, το βλέπω απίθανο να προσαρμοστείς στο δίτροχο και ο φόβος είναι ο χειρότερος εχθρός σου όταν οδηγείς. Κατά τα λοιπά, ότι είπε και ο ggs με βρίσκει σύμφωνο.


    για το άλλο που είπε ο κτήνος διαφωνώ, αν ξέρεις να κινείσαι και να προσέχεις με αυτοκίνητο στην Αθήνα (ή σε όποια μεγάλη πόλη) δεν είναι πρόβλημα η μηχανή ακόμα και για αρχάριο.




    *δεν θα συγχωρήσει εύκολα λάθη στο τιμόνι, στα φρένα, στο γκάζι και το λάθος κοστίζει και σε πόνο ακόμα και σε πτώση με χαμηλή ταχύτητα, σε αντίθεση με το τετράτροχο που δύσκολα θα πάθεις κάτι κακό.

  3. #18
    για το θέμα ασφάλειας όπως το θέτεις, ναι ΟΚ η μηχανή παρέχει ένα κλικ παραπάνω λόγω κινητήρα αλλά στο μπαμ δεν έχει διαφορά (μόνο λόγω εξοπλισμού). Τις ίδιες ακριβώς προβλέψεις θα πρέπει να κάνεις και μάλιστα πιο "πετυχημένα" αφού θα πηγαίνεις πιο γρήγορα. Θα ξαναπώ ότι αφού έχεις την εμπειρία του δρόμου γενικώς, η μετάβαση δεν θα είναι τόσο δύσκολη όσο παρουσιάζεται.




    εμ τέλος πάντων, αφού ξεκαθάρισαν όλα, ακόμα να πάρεις τηλέφωνο σε σχολή για το δίπλωμα; Νεότερος δεν θα γίνεις περιμένοντας

  4. #19
    ΜΑΥΡΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ Το avatar του/της DAYMAN
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    1.478
    να το παρεις.Φιλικοτατο μηχανακι και για την περιπτωση σου οτι καλυτερο.Κανε μια δοκιμη σε ενα καταστημα και αν σε ικανοποιησει προχωρα.Για την απειρια που αναφερεις θα πρεπει να γνωριζεις οτι υπαρχουν σχολεια που θα σε βοηθησουν να κατανοησεις τα βασικα και οχι μονο.Το κοστος αξιζει σε σχεση με οσα θα μαθεις,την αυτοπεποιθηση και το "τριτο" ματι που θα αποκτησεις μετα απο τα μαθηματα.

    υγ.μια συγκριση μεταξυ ποδηλατου και μηχανης ειναι εντελως αστοχη και αυτο θα το καταναοησεις απο τα πρωτα χλμ που θα κανεις.

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leo1964
    Εγγραφή
    01/12/2015
    Μηνύματα
    709
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    Είναι αργά για μηχανή ΚΥΡΙΩΣ αν μένεις Αθήνα....
    Σόρι
    Γι'αυτούς που σκέπτονται αργά,ναι είναι,για τους άλλους όχι
    Δεν είπε ότι θα μπεί σε πίστα ο άνθρωπος ή θα κάνει σούζες στη Βουλιαγμένη
    Οι καλοί άνθρωποι δεν χρειάζονται νόμους για να ενεργούν υπεύθυνα, ενώ οι κακοί άνθρωποι θα βρουν τρόπους να τους παρακάμψουν. -Πλάτων-

  6. #21
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από leo1964 Προβολή μηνύματος
    Γι'αυτούς που σκέπτονται αργά,ναι είναι,για τους άλλους όχι
    Δεν είπε ότι θα μπεί σε πίστα ο άνθρωπος ή θα κάνει σούζες στη Βουλιαγμένη
    δεν χρειάζεται ούτε το ένα ούτε το άλλο για να φας το κεφάλι σου ή για να σε φάνε λάχανο. Αλλά είναι στον σωστό δρόμο, αν ήδη με το ποδήλατο "διαβάζει" την κουταμάρα των γύρω για να προφυλάσσεται.

  7. #22
    Ιπτάμενο Μέλος Το avatar του/της Kepler Fun
    Εγγραφή
    11/06/2009
    Μηνύματα
    168
    Ηλικιακά είμαι λίγο μεγαλύτερός σου αλλά με πολλά και συνεχή χλμ από πιτσιρικάς και έχω να πω τα ακόλουθα :

    Η οδήγηση της μηχανής δεν συγκρίνεται με τίποτα άλλο (ποδήλατο, αυτοκίνητο). Η ασφάλεια δυστυχώς αποκτάται μόνο με την εμπειρία, όπου μαθαίνεις να ανακαλύπτεις τους κινδύνους και να φυλάγεσαι ανάλογα και μην ξεχνάς ότι θα οδηγείς στην πιο επικίνδυνη χώρα της Ευρώπης.

    Φυσικά ποτέ δεν είναι αργά, την πτώση (-εις) όμως θεώρησέ την δεδομένη. Οι συνέπειές της κυμαίνονται αναλόγως των μέτρων που θα έχεις πάρει εσύ ό ίδιος (παθητικά και ενεργητικά) και φυσικά τον παράγοντα τύχη.

    Το μηχανάκι που συζητάς το έχω δει μόνο και εμφανισιακά το απεχθάνομαι, δεν το έχω οδηγήσει, ακούγονται όμως εξαιρετικά σχόλια. Το DCT το έχω δοκιμάσει στο VFR 1200 και είναι καταπληκτικό.

    Στο δια ταύτα, νομίζω ότι αυτό που λείπει είναι η εμπειρία στην κυκλοφορία και στον ανοικτό δρόμο και θεωρώ τα 750cc πολλά.
    Άνευ παρεξηγήσεως θα πρότεινα για πρώτο μηχανάκι on-off 125 ως 200cc εάν θέλεις πραγματικά να μάθεις μηχανή και πολλές βόλτες σε χωματόδρομους με όλες τις συνθήκες.
    Εάν πάλι θες ελεύθερα πόδια και χέρια και λίγες συνδυασμένες κινήσεις τότε σκούτερ έως 250cc με μεγάλους τροχούς και abs.

    Ελπίζω να βοήθησα.

    Υ.Γ. Η Adventure εμπειρία και οι οριακές ποδηλασίες μόνο αρνητικά μπορούν να λειτουργήσουν στην μοτοσικλέτα που απαιτεί σεβασμό.
    'Η ανάγκη είναι η μητέρα της δημιουργίας'

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bros 650
    Εγγραφή
    12/07/2014
    Μηνύματα
    225
    Καλυτερα θα ηταν μικροτερη κυβισμου και ιπποδυναμης να ξεκινησεις αλλα το nc ειναι φιλικο και που ειναι αυτοματο θα σε βολεψει.προτεινω και γω μαθηματα οδηγησης σε σχολη καλο εξοπλισμο και να ξερεις οτι την πτωση δυσκολο να την γλυτωσεις.καλη επιλογη και καλα χιλιομετρα

  9. #24
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/01/2017
    Μηνύματα
    6
    Ευχαριστώ πολύ όλους τους φίλους για τον κόπο που έκαναν να μου γράψουν τη γνώμη τους στο θέμα που έθεσα. Η αλήθεια είναι ότι, αυτά που γράφηκαν είναι απολύτως λογικά και δεν με εξέπληξαν. Ειδικά το ότι την πτώση δεν τη γλυτώνεις το αντιλαμβάνομαι απόλυτα. Το ίδιο ισχύει και στο ποδήλατο, αλλά στη μηχανή οι επιπτώσεις σίγουρα μπορεί να είναι πολύ χειρότερες. Σε αγώνα ποδηλασίας έχει δυστυχώς χαθεί ποδηλάτης μπροστά στα μάτια μου επειδή μια στροφή τον πέταξε έξω. Επίσης αρκετοί γνωστοί μου έχουν καταλήξει με σπασίματα στο νοσοκομείο. Και εγώ δεν έχω γλυτώσει από αγκάλιασμα με ΙΧ, ευτυχώς όμως μόνο με κακώσεις.
    Σε καμία περίπτωση δεν συγκρίνω το ποδήλατο με τη μηχανή, αλλά δυστυχώς και στη ποδηλασία κυκλοφορεί πολύ αδρεναλίνη με άσχημα πολλές φορές αποτελέσματα. Επομένως το ερώτημα που ίσως πρέπει να θέσω στον εαυτό μου, είναι για τον θέλω να εμπλακώ σε μια τέτοια διαδικασία και αν το όφελος, όπως εγώ το αντιλαμβάνομαι, υπερτερεί του όποιου ρίσκου, λαμβάνοντας υπόψη και την ηλικία στην οποία παίρνεται.
    Μεγάλο παιδί είμαι, θα συσκεφθώ με τον εαυτό μου, θα του δώσω χρόνο, εξάλλου τόσα χρόνια περίμενα, και θα αποφασίσω.
    Και πάλι ευχαριστώ για τα εύστοχα και ειλικρινή σχόλιά σας. Καλή και ασφαλή χρονιά σε όλους.

  10. #25
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Η δικη μου αποψη συμπεριλαμβάνοντας οτι εισαι ευσυνείδητος με την ασφαλεια σε μοτοσυκλετα ειναι το βαρος και ο έλεγχος της αδρανειας της μηχανης κυριως στις στροφες
    Λογικοτερη κινηση θα ηταν να ξεκινούσες με ενα 125-250cc με συμπλέκτη(διαφορετικα σκουτερ)και μολις ενιωθες τεχνικα ετοιμος να το παραχωρήσεις για το nc

  11. #26
    Μέλος Το avatar του/της Triathlon 7
    Εγγραφή
    16/01/2016
    Μηνύματα
    213
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Alexandros66 Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα χρόνια πολλά και καλή χρονιά.

    ΥΓ. Τα σχόλιά σας χωρίς φόβο και πάθος και χωρίς περιτές ευγένειες για χρήση μηχανής από κάπιοιον της ηλικίας μου (αν κάποιος έχει ενδοιασμούς να το εκφράσει).
    Σιγα ρε.... Σε πηραν τα γεραματα ! 50ρης και γυμνασμενος. Μια χαρα εισαι. Θα το θυμηθεις οταν ερθεις στην ηλικια μου. Πολυ μεγαλυτερος απο εσενα, παρομοιως σε πολυ καλη φυσικη κατασταση και επισης κατοχος (δηθεν) on-off.
    Αν δεν εχει αντιρρηση η οικογενεια, ορμα !
    Απο εμενα (συμπληρωματικα σε οσα ειπαν οι προηγουμενοι και σε οσα ηδη γνωριζεις ), δυο πραγματακια.
    - Φροντισε να την μαθεις, να "της παρεις τον αερα" που λεμε, μακρια απο κεντρικους δρομους και πυκνη κυκλοφορια.
    - Οταν - υστερα απο κανα χρονο - αισθανθεις ανετος, προσεχε διπλα και τριδιπλα. Αυτη η ανεση τελικα ειναι που αποδεικνυεται επικινδυνη. Μηχανη και χαλαροτητα, ποτε !! Μηχανη και απολαυση, ναι τις περισσοτερες φορες.
    Καλη αποφαση, καλη χρονια και σε εσενα και - κατι μου λεει - .......αντε καλοριζικος !

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Mαρκαδόρος η κάτι άλλο?
    από mihalis81 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 25/05/2006, 22:23
  2. photoshop ή κατι αλλο
    από tools στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 13/03/2006, 12:53
  3. Αυτο ειναι το κατι αλλο !!
    από tifoefs στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 20/02/2006, 15:48
  4. Τιράντες ή κάτι άλλο;
    από Reignman στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 26/01/2006, 22:31
  5. money for nothing η κατι αλλο
    από GST στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 04/02/2005, 20:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF