Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 26

Θέμα: ΝC750X ή κάτι άλλο;

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/01/2017
    Μηνύματα
    6

    ΝC750X ή κάτι άλλο;

    Καλημέρα χρόνια πολλά και καλή χρονιά.
    Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση ως άπειρος από μηχανές. Όσο περνάει ο καιρός διαπιστώνω την χρηστικότητα/πρακτικότητα της κατοχής ενός δικύκλου και έχω μπει στην σκέψη (αρχικά μόνο εκεί) για την απόκτηση ενός. Αρχικά να ενημερώσω ότι είμαι 50 ετών, αλλά περιπετειώδης και αθλητικός τύπος. Πάντα έβλεπα τη χρήση του δικύκλου και σκεπτικισμό όσον αφορά την ασφάλεια των επιβαινόντων (όχι πάντα από δικό τους λάθος). Επειδή όμως οδηγώ εδώ και πολλά χρόνια ποδήλατο κούρσα και έχοντας δει και βιώσει αρκετά ατυχήματα (σε αγώνες ή μη) σε φίλους κουρσάδες από αυτοκίνητα (συμπεριλαμβανομένου και εμού του ιδίου), αρχίζω και σκέφτομαι μήπως μια συνετή χρήση μηχανής δεν είναι και τόσο πιο επικίνδυνη από τη μη (πολλές φορές λόγω ανταγωνισμού) συνετή χρήση του ποδηλάτου.
    Στο παρελθόν (πριν καμιά 20αριά χρόνια) είχα οδηγήσει για ένα καλοκαίρι ένα παπί, οπότε η εμπειρία μου, όπως προανέφερα είναι (ρεαλιστικά) μηδενική. Αρχικά σκεφτόμουνα την αγορά ενός τύπου scooter, λόγω ευκολίας στην χρήση, αλλά λόγω ύψους (περί τα 1.85) και εμφανισιακού χαρακτήρα δεν ξέρω αν θα μου αρεσε. Πάντα μου άρεσαν (εμφανισιακά) μηχανές τύπου African Twin etc.
    Βλέποντας πριν από λίγους μήνες στην παραλία το ΝC750X (DCT), μου άρεσε ως στήσιμο και ρωτώντας τον κάτοχό του έκπληκτος μου ανέφερε ότι η λειτουργία της συγκεκριμένης μηχανής είναι πολύ φιλική για έναν άπειρο χρήστη μηχανής και δεν διαφέρει σημαντικά από ένα μεγάλο scooter. Αντιθέτως, το θεωρούσε και πιο ασφαλές από τα παπιά και τα scooter.
    Θα ήθελα παρακαλώ τις απόψεις σας για τη χρήση της συγκεκριμένης μηχανής από έναν χρήστη του δικού μου προφίλ, που ενδιαφέρεται για μετακινήσεις με προτεραιότητα στη συνετή και φιλική (με DCT) οδήγηση, στην οικονομία για χρήση εντός και εκτός πόλης, με λίγα λόγια με ενδιαφέρει σαν εργαλείο. Επίσης εμφανισιακά τα τύπου scooter δεν μου ταιριάζουν στο στυλ μου και ουσιαστικά το NC750X είναι αυτό που με έκανε να σκεφτώ πιο σοβαρά την απόκτηση μιας μηχανής.
    ΥΓ. Τα σχόλιά σας χωρίς φόβο και πάθος και χωρίς περιτές ευγένειες για χρήση μηχανής από κάπιοιον της ηλικίας μου (αν κάποιος έχει ενδοιασμούς να το εκφράσει).

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    .......YOLO.........
    πας και δοκιμαζεις αυτο που σου αρεσει και εφοσον εχεις τα χρηματα το αγοραζεις και το χαιρεσαι
    μετα δεν θα ξεκολλησεις ποτε
    καλοταξιδο

    απο διπλωμα πως ειμαστε;

  3. #3
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.487
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Alexandros66 Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα χρόνια πολλά και καλή χρονιά.
    Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση ως άπειρος από μηχανές. Όσο περνάει ο καιρός διαπιστώνω την χρηστικότητα/πρακτικότητα της κατοχής ενός δικύκλου και έχω μπει στην σκέψη (αρχικά μόνο εκεί) για την απόκτηση ενός. Αρχικά να ενημερώσω ότι είμαι 50 ετών, αλλά περιπετειώδης και αθλητικός τύπος. Πάντα έβλεπα τη χρήση του δικύκλου και σκεπτικισμό όσον αφορά την ασφάλεια των επιβαινόντων (όχι πάντα από δικό τους λάθος). Επειδή όμως οδηγώ εδώ και πολλά χρόνια ποδήλατο κούρσα και έχοντας δει και βιώσει αρκετά ατυχήματα (σε αγώνες ή μη) σε φίλους κουρσάδες από αυτοκίνητα (συμπεριλαμβανομένου και εμού του ιδίου), αρχίζω και σκέφτομαι μήπως μια συνετή χρήση μηχανής δεν είναι και τόσο πιο επικίνδυνη από τη μη (πολλές φορές λόγω ανταγωνισμού) συνετή χρήση του ποδηλάτου.
    Στο παρελθόν (πριν καμιά 20αριά χρόνια) είχα οδηγήσει για ένα καλοκαίρι ένα παπί, οπότε η εμπειρία μου, όπως προανέφερα είναι (ρεαλιστικά) μηδενική. Αρχικά σκεφτόμουνα την αγορά ενός τύπου scooter, λόγω ευκολίας στην χρήση, αλλά λόγω ύψους (περί τα 1.85) και εμφανισιακού χαρακτήρα δεν ξέρω αν θα μου αρεσε. Πάντα μου άρεσαν (εμφανισιακά) μηχανές τύπου African Twin etc.
    Βλέποντας πριν από λίγους μήνες στην παραλία το ΝC750X (DCT), μου άρεσε ως στήσιμο και ρωτώντας τον κάτοχό του έκπληκτος μου ανέφερε ότι η λειτουργία της συγκεκριμένης μηχανής είναι πολύ φιλική για έναν άπειρο χρήστη μηχανής και δεν διαφέρει σημαντικά από ένα μεγάλο scooter. Αντιθέτως, το θεωρούσε και πιο ασφαλές από τα παπιά και τα scooter.
    Θα ήθελα παρακαλώ τις απόψεις σας για τη χρήση της συγκεκριμένης μηχανής από έναν χρήστη του δικού μου προφίλ, που ενδιαφέρεται για μετακινήσεις με προτεραιότητα στη συνετή και φιλική (με DCT) οδήγηση, στην οικονομία για χρήση εντός και εκτός πόλης, με λίγα λόγια με ενδιαφέρει σαν εργαλείο. Επίσης εμφανισιακά τα τύπου scooter δεν μου ταιριάζουν στο στυλ μου και ουσιαστικά το NC750X είναι αυτό που με έκανε να σκεφτώ πιο σοβαρά την απόκτηση μιας μηχανής.
    ΥΓ. Τα σχόλιά σας χωρίς φόβο και πάθος και χωρίς περιτές ευγένειες για χρήση μηχανής από κάπιοιον της ηλικίας μου (αν κάποιος έχει ενδοιασμούς να το εκφράσει).
    σε ενδιαφέρει μόνο το συγκεκριμένο μηχανάκι ή θα ήθελες γνώμες γενικότερα για το τι θα μπορούσες να καβαλήσεις;

  4. #4
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Alexandros66 Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα χρόνια πολλά και καλή χρονιά.
    Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση ως άπειρος από μηχανές. Όσο περνάει ο καιρός διαπιστώνω την χρηστικότητα/πρακτικότητα της κατοχής ενός δικύκλου και έχω μπει στην σκέψη (αρχικά μόνο εκεί) για την απόκτηση ενός. Αρχικά να ενημερώσω ότι είμαι 50 ετών, αλλά περιπετειώδης και αθλητικός τύπος. Πάντα έβλεπα τη χρήση του δικύκλου και σκεπτικισμό όσον αφορά την ασφάλεια των επιβαινόντων (όχι πάντα από δικό τους λάθος). Επειδή όμως οδηγώ εδώ και πολλά χρόνια ποδήλατο κούρσα και έχοντας δει και βιώσει αρκετά ατυχήματα (σε αγώνες ή μη) σε φίλους κουρσάδες από αυτοκίνητα (συμπεριλαμβανομένου και εμού του ιδίου), αρχίζω και σκέφτομαι μήπως μια συνετή χρήση μηχανής δεν είναι και τόσο πιο επικίνδυνη από τη μη (πολλές φορές λόγω ανταγωνισμού) συνετή χρήση του ποδηλάτου.
    Στο παρελθόν (πριν καμιά 20αριά χρόνια) είχα οδηγήσει για ένα καλοκαίρι ένα παπί, οπότε η εμπειρία μου, όπως προανέφερα είναι (ρεαλιστικά) μηδενική. Αρχικά σκεφτόμουνα την αγορά ενός τύπου scooter, λόγω ευκολίας στην χρήση, αλλά λόγω ύψους (περί τα 1.85) και εμφανισιακού χαρακτήρα δεν ξέρω αν θα μου αρεσε. Πάντα μου άρεσαν (εμφανισιακά) μηχανές τύπου African Twin etc.
    Βλέποντας πριν από λίγους μήνες στην παραλία το ΝC750X (DCT), μου άρεσε ως στήσιμο και ρωτώντας τον κάτοχό του έκπληκτος μου ανέφερε ότι η λειτουργία της συγκεκριμένης μηχανής είναι πολύ φιλική για έναν άπειρο χρήστη μηχανής και δεν διαφέρει σημαντικά από ένα μεγάλο scooter. Αντιθέτως, το θεωρούσε και πιο ασφαλές από τα παπιά και τα scooter.
    Θα ήθελα παρακαλώ τις απόψεις σας για τη χρήση της συγκεκριμένης μηχανής από έναν χρήστη του δικού μου προφίλ, που ενδιαφέρεται για μετακινήσεις με προτεραιότητα στη συνετή και φιλική (με DCT) οδήγηση, στην οικονομία για χρήση εντός και εκτός πόλης, με λίγα λόγια με ενδιαφέρει σαν εργαλείο. Επίσης εμφανισιακά τα τύπου scooter δεν μου ταιριάζουν στο στυλ μου και ουσιαστικά το NC750X είναι αυτό που με έκανε να σκεφτώ πιο σοβαρά την απόκτηση μιας μηχανής.
    ΥΓ. Τα σχόλιά σας χωρίς φόβο και πάθος και χωρίς περιτές ευγένειες για χρήση μηχανής από κάπιοιον της ηλικίας μου (αν κάποιος έχει ενδοιασμούς να το εκφράσει).
    Η λογική του NC ταιριάζει με την χρήση που θες να κάνεις.
    Ένα ευκολοδηγητο μηχανάκι που καίει λίγο, αξιόπιστο, με χώρους (το κούφιο ντεποζιτο χωράει ένα φουλ φεις κράνος) και μπορεί να κινηθεί και μέσα στην πόλη αλλά και εκτός αυτής αξιοπρεπεστατα. Η ελάχιστη εμπειρία που έχεις κάπως θα αντισταθμιστει με την σύνεση της ηλικίας, όμως θέλει προσοχή γιατί μιλάμε για μια μηχανή που έχει βάρος και ανεβάζει χιλιόμετρα.
    Το DCT είναι ευκολία για ένα άπειρο οδηγό αλλά είναι και λίγο παγίδα γιατί τα χλμ ανεβαίνουν χωρίς να το καταλάβεις.
    Μην φοβηθείς να κάνεις ένα τεστ ραιντ όσο το δυνατόν περισσότερη ώρα.
    Αν έχεις αποκλείσει τον συμπλεκτη, είναι σχεδόν μονόδρομος το nc

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leo1964
    Εγγραφή
    01/12/2015
    Μηνύματα
    709
    Προχώρα χωρίς φόβο,έχεις πολλά χρόνια μπροστά σου,οδηγικής μοτοσυκλετιστικής απόλαυσης.
    Καλώς ήρθες στην παρέα των πενηντάρηδων
    Οι καλοί άνθρωποι δεν χρειάζονται νόμους για να ενεργούν υπεύθυνα, ενώ οι κακοί άνθρωποι θα βρουν τρόπους να τους παρακάμψουν. -Πλάτων-

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/01/2017
    Μηνύματα
    6
    Ευχαριστώ για με τις μέχρι τώρα άμεσες απαντήσεις. Η σύνεση είναι δεδομένη, αλλά πιστέψτε με, μάλλον φοβάμαι περισσότερο όταν κατεβαίνει η παρέα βουνό με στροφές με την κούρσα (με μηδενική ενεργητική ασφάλεια) με 60-70 ΧΑΩ. Όσον αφορά το DCT, η αλήθεια είναι αν μπορούσα θα αγόραζα και ΙΧ με αυτόματο κιβώτιο (ΙΧ 30 χρόνια). Από δίπλωμα (μηχανής) δεν υπάρχει , οπότε θα παρακαλούσα να μου λέγατε τι δίπλωμα χρειάζεται για μια τέτοια μηχανή και αν μπορεί να βγει απευθείας αυτή η κατηγορία ή αν χρειάζεται να βγάλω κάποιο μικρότερο και μετά να αναβαθμισθεί.
    Τώρα αν κάποιος πιστεύει ότι και κάποια άλλη μηχανή θα ταίριαζε στις προτεραιότητες/προφίλ μου που ανέφερε παραπάνω, πολύ ευχαρίστως να ενημερωθώ.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Καλώς ήρθες και από εμένα. Προσωπικά θα έβαζα και το CB500X στην εξίσωση. Είναι ευκολότερο ψυχολογικά μηχανάκι, οδηγείται με Α2 και είναι παρόμοιο σε φιλοσοφία με το NC.

    Εδώ ένα σχετικό θέμα.

    Με το καλό λοιπόν
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.962
    Είναι αργά για μηχανή ΚΥΡΙΩΣ αν μένεις Αθήνα....
    Σόρι
    ανανήψαντας

  9. #9
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Alexandros66 Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ για με τις μέχρι τώρα άμεσες απαντήσεις. Η σύνεση είναι δεδομένη, αλλά πιστέψτε με, μάλλον φοβάμαι περισσότερο όταν κατεβαίνει η παρέα βουνό με στροφές με την κούρσα (με μηδενική ενεργητική ασφάλεια) με 60-70 ΧΑΩ. Όσον αφορά το DCT, η αλήθεια είναι αν μπορούσα θα αγόραζα και ΙΧ με αυτόματο κιβώτιο (ΙΧ 30 χρόνια). Από δίπλωμα (μηχανής) δεν υπάρχει , οπότε θα παρακαλούσα να μου λέγατε τι δίπλωμα χρειάζεται για μια τέτοια μηχανή και αν μπορεί να βγει απευθείας αυτή η κατηγορία ή αν χρειάζεται να βγάλω κάποιο μικρότερο και μετά να αναβαθμισθεί.
    Τώρα αν κάποιος πιστεύει ότι και κάποια άλλη μηχανή θα ταίριαζε στις προτεραιότητες/προφίλ μου που ανέφερε παραπάνω, πολύ ευχαρίστως να ενημερωθώ.
    Επειδη εισαι νεος στο χωρο της μοτοσυκλετας(look how's talking......) θα σου προτεινω να κανεις οποσδηποτε ενα σχολειο ασφαλους οδηγησης, γιατι ενα Target να φας στο βουνο οπως μας γραφεις δεν θα ειναι οτι το καλυτερο.
    Καλως ηρθες!
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  10. #10
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.035
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Alexandros66 Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ για με τις μέχρι τώρα άμεσες απαντήσεις. Η σύνεση είναι δεδομένη, αλλά πιστέψτε με, μάλλον φοβάμαι περισσότερο όταν κατεβαίνει η παρέα βουνό με στροφές με την κούρσα (με μηδενική ενεργητική ασφάλεια) με 60-70 ΧΑΩ. Όσον αφορά το DCT, η αλήθεια είναι αν μπορούσα θα αγόραζα και ΙΧ με αυτόματο κιβώτιο (ΙΧ 30 χρόνια). Από δίπλωμα (μηχανής) δεν υπάρχει , οπότε θα παρακαλούσα να μου λέγατε τι δίπλωμα χρειάζεται για μια τέτοια μηχανή και αν μπορεί να βγει απευθείας αυτή η κατηγορία ή αν χρειάζεται να βγάλω κάποιο μικρότερο και μετά να αναβαθμισθεί.
    Τώρα αν κάποιος πιστεύει ότι και κάποια άλλη μηχανή θα ταίριαζε στις προτεραιότητες/προφίλ μου που ανέφερε παραπάνω, πολύ ευχαρίστως να ενημερωθώ.
    Για δίπλωμα, μπορείς να βγάλεις απευθείας αυτό που απαιτεί η κατηγορία, το απεριορίστων κυβικών.

  11. #11
    αργά δεν είναι ποτέ. Αρκεί να το θέλεις και να το "έχεις". Και επ' αυτου...

    λίγο με προβληματίζει αυτό με το "κούρσα με μηδέν ενεργητική ασφάλεια" και... 60 χαω... γιατί η μοτοσικλέτα κατά κανόνα κινείται σαφώς γρηγορότερα και με μικρότερα περιθώρια ασφάλειας*. Η αλήθεια είναι πως στα 8300 ευρώ που έχει το NC750X συν εξοπλισμό ασφαλείας συν το δίπλωμα συν κάποιο έξτρα σχολείο, θα φτάσεις το δεκαρικάκι και σε αυτά τα χρήματα αυτόματο αυτοκίνητο βρίσκεις. Και το λέω αυτό γιατί αν φοβάσαι με το τετράτροχο, το βλέπω απίθανο να προσαρμοστείς στο δίτροχο και ο φόβος είναι ο χειρότερος εχθρός σου όταν οδηγείς. Κατά τα λοιπά, ότι είπε και ο ggs με βρίσκει σύμφωνο.


    για το άλλο που είπε ο κτήνος διαφωνώ, αν ξέρεις να κινείσαι και να προσέχεις με αυτοκίνητο στην Αθήνα (ή σε όποια μεγάλη πόλη) δεν είναι πρόβλημα η μηχανή ακόμα και για αρχάριο.




    *δεν θα συγχωρήσει εύκολα λάθη στο τιμόνι, στα φρένα, στο γκάζι και το λάθος κοστίζει και σε πόνο ακόμα και σε πτώση με χαμηλή ταχύτητα, σε αντίθεση με το τετράτροχο που δύσκολα θα πάθεις κάτι κακό.

  12. #12
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.035
    Τα τρίτροχα τα έχεις αποκλεισει?

  13. #13
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Μη τους ακους αλεξανδρε, κανουν την οδηγηση μηχανης να φαινεται σα να ναι διδακτορικο στο σωματιδιο χιγκς.
    Ο οποιοσδηποτε μπορει σε οποιαδηποτε ηλικια να οδηγησει οποιαδηποτε μηχανη, αρκει να μην ειναι βλαξ.
    Αν σου αρεσει χτυπα την, για αυτο που την θελεις ειναι ο,τι πρεπει.

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/01/2017
    Μηνύματα
    6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sapadak Προβολή μηνύματος
    Τα τρίτροχα τα έχεις αποκλεισει?
    Όχι, αλλά δεν με συγκινεί η ιδέα συν δεν ξέρω αν θα με βολέψει η θέση τους με το 1.85 ύψος που έχω.

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/01/2017
    Μηνύματα
    6
    Κανένα πρόβλημα, απλά γράψε μου δυο κουβέντες παραπάνω για να με βοηθήσεις. Δυστυχώς πολλές φορές που κυκλοφορώ με το ποδήλατο στην Αθήνα αισθάνομαι πιο εκτεθειμένος, ανήμπορος και αόρατος από τους οδηγούς
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    Είναι αργά για μηχανή ΚΥΡΙΩΣ αν μένεις Αθήνα....
    Σόρι

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Mαρκαδόρος η κάτι άλλο?
    από mihalis81 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 25/05/2006, 22:23
  2. photoshop ή κατι αλλο
    από tools στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 13/03/2006, 12:53
  3. Αυτο ειναι το κατι αλλο !!
    από tifoefs στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 20/02/2006, 15:48
  4. Τιράντες ή κάτι άλλο;
    από Reignman στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 26/01/2006, 22:31
  5. money for nothing η κατι αλλο
    από GST στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 04/02/2005, 20:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF