Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 23

Θέμα: Νέος και άπειρος

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/01/2017
    Μηνύματα
    2

    Νέος και άπειρος

    Λοιπόν παιδιά γεια σας από εμένα μιας και είναι το πρώτο μου θέμα και η εμπειρία σας θα μου είναι πολύτιμη.
    Ας κάνω μια κατατοπιστική εισαγωγή για τον εαυτό μου. Είμαι 28 χρονών και εδώ και ένα χρόνο περίπου με έχει πιάσει ένα κόλλημα. Θέλω να αποκτήσω μηχανή για να κάνω τις αποδράσεις μου στον ελεύθερο μου χρόνο. Τι εννοώ. Η δουλειά μου μου επιτρέπει μια με δύο μέρες την βδομάδα να την κάνω. Σκυλιά παιδιά δεν υπάρχουν. Αντιθέτως υπάρχει το χωριό του πατέρα μου στο ορεινό Τρόοδος με πολύ γραφικές διαδρομές.
    Βέβαια υπάρχει και ένα μοντέλο μηχανής που μου έχει κάνει κλικ εμφανισιακά αλλά φαντάζει λίγο αλμυρό για τον προϋπολογισμό μου. Και αναφέρομαι σε BMW GS.
    Το θέμα μου ποιο είναι; Θα είναι η πρώτη μου μηχανή μιας και το σκουτερακι που οδηγούσα στο Λύκειο δεν νομίζω να μετράει.
    Πρώτη του Φλεβάρη ξεκινάω μαθήματα με δάσκαλο για να βγάλω την άδεια ελπίζω σε κανένα δίμηνο.
    Την βοήθεια σας την χρειάζομαι για τις εξής απορίες. Με ένα προϋπολογισμό γύρο στα 7 χιλιάρικα για μηχανή και εξοπλισμό τι μου προτείνεται να ψάξω; Μεταχειρισμένη εννοείται γιατί αποκλείεται να πάρω καινούργια για πρώτη μου. Στην Κύπρο απ'το λίγο που έχω δει στις GS σε αυτά τα λεφτά πάω σε μοντέλα του 03-05 που δεν ξέρω αν αξίζει.
    Υπάρχει κάτι άλλο παρόμοιο εμφανισιακά για ορεινές βόλτες, σε άσφαλτο που θα προσφέρει αξιοπιστία και άνεση σε δίωρες διαδρομές; Τι κυβισμού μου προτείνετε, μιας και λόγο ηλικίας μπορώ να βγάλω άδεια για απεριόριστου.
    Τέλος να ξεκαθαρίσω πως δεν την θέλω για μόστρα ή από νεανικό ενθουσιασμό, θέλω μια μηχανή για να κάνω τις βόλτες μου και να ξεφεύγω από την ρουτίνα. Αρχικά γιατί μετά όταν ανοίξει λίγο ο καιρός θα την βγάζω και αυτοκινητόδρομο για να πηγαίνω δουλειά, μπορεί και καθημερινά(70 χιλιόμετρα απόσταση).
    Ευχαριστώ και συγγνώμη αν κούρασα!
    Τελευταία τροποποίηση από VANDA; 13/01/2017 στις 13:44.

  2. #2
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από arisgoku Προβολή μηνύματος
    Λοιπόν παιδιά γεια σας από εμένα μιας και είναι το πρώτο μου θέμα και η εμπειρία σας θα μου είναι πολύτιμη. Ας κάνω μια κατατοπιστική εισαγωγή για τον εαυτό μου. Είμαι 28 χρονών και εδώ και ένα χρόνο περίπου με έχει πιάσει ένα κόλλημα. Θέλω να αποκτήσω μηχανή για να κάνω τις αποδράσεις μου στον ελεύθερο μου χρόνο. Τι εννοώ. Η δουλειά μου μου επιτρέπει μια με δύο μέρες την βδομάδα να την κάνω. Σκυλιά παιδιά δεν υπάρχουν. Αντιθέτως υπάρχει το χωριό του πατέρα μου στο ορεινό Τρόοδος με πολύ γραφικές διαδρομές. Βέβαια υπάρχει και ένα μοντέλο μηχανής που μου έχει κάνει κλικ εμφανισιακά αλλά φαντάζει λίγο αλμυρό για τον προϋπολογισμό μου. Και αναφέρομαι σε BMW GS. Το θέμα μου ποιο είναι; Θα είναι η πρώτη μου μηχανή μιας και το σκουτερακι που οδηγούσα στο Λύκειο δεν νομίζω να μετράει. Πρώτη του Φλεβάρη ξεκινάω μαθήματα με δάσκαλο για να βγάλω την άδεια ελπίζω σε κανένα δίμηνο. Την βοήθεια σας την χρειάζομαι για τις εξής απορίες. Με ένα προϋπολογισμό γύρο στα 7 χιλιάρικα για μηχανή και εξοπλισμό τι μου προτείνεται να ψάξω; Μεταχειρισμένη εννοείται γιατί αποκλείεται να πάρω καινούργια για πρώτη μου. Στην Κύπρο απ'το λίγο που έχω δει στις GS σε αυτά τα λεφτά πάω σε μοντέλα του 03-05 που δεν ξέρω αν αξίζει. Υπάρχει κάτι άλλο παρόμοιο εμφανισιακά για ορεινές βόλτες, σε άσφαλτο που θα προσφέρει αξιοπιστία και άνεση σε δίωρες διαδρομές; Τι κυβισμού μου προτείνετε, μιας και λόγο ηλικίας μπορώ να βγάλω άδεια για απεριόριστου. Τέλος να ξεκαθαρίσω πως δεν την θέλω για μόστρα ή από νεανικό ενθουσιασμό, θέλω μια μηχανή για να κάνω τις βόλτες μου και να ξεφεύγω από την ρουτίνα. Αρχικά γιατί μετά όταν ανοίξει λίγο ο καιρός θα την βγάζω και αυτοκινητόδρομο για να πηγαίνω δουλειά, μπορεί και καθημερινά(70 χιλιόμετρα απόσταση). Ευχαριστώ και συγγνώμη αν κούρασα!
    Ποιο gs?
    Κυβικά?

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Καλως ηρθες Αρη! Ενδιαφερεσαι και για χωμα ή μονο ασφαλτο; Οταν λες GS σε ποιο ακριβως αναφερεσαι; Κυβισμο;

    Αν και τζαμπα μιλαμε, αφου V-Strom θα παρεις.

  4. #4
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.194
    Για να λέει 7000 μάλλον το 1200 εννοεί,όμως δεν υπάρχει 03 μοντέλο,τα 1200ρια ξεκινάνε από το 2004
    Μην κοιτάς 05 & 06,αρκετά προβλήματα με τα φρένα,καλύτερα από 07 κι ύστερα.

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Για να λέει 7000 μάλλον το 1200 εννοεί,όμως δεν υπάρχει 03 μοντέλο,τα 1200ρια ξεκινάνε από το 2004
    Μην κοιτάς 05 & 06,αρκετά προβλήματα με τα φρένα,καλύτερα από 07 κι ύστερα.
    Κι εγω αυτο καταλαβα δυστυχως. Και λεω δυστυχως γιατι δεν τη λες και starter bike την αγελαδα. Οχι πως ειναι αδυνατο, αλλα θα τον παιδεψει πολυ τοσο βαρος.

  6. #6
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Καλώς ήλθες.
    Αν λέγοντας BMW GS εννοείς το 1200 σίγουρα πρέπει να αναθεωρήσεις.
    Για πρώτη μοτο χρειάζεσαι μια ελαφριά και μανιτζέβελη που να σε μάθει να την χειρίζεσαι.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  7. #7
    Eυλογημένο μέλος Το avatar του/της Billymuse
    Εγγραφή
    24/11/2011
    Μηνύματα
    3.949
    Οτι λεει ο Αρης. Βαλε και οτι σε αυτο το μηχανακι και πτωση απο σταντ ισοδυναμει με αρκετα € ζημια..
    RACING Because football,basketball & golf require ONE BALL
    Viva Italia 2015 Σικελία 2016

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nikma
    Εγγραφή
    30/09/2012
    Μηνύματα
    325
    Το σκουτεράκι μια χαρά μετράει σαν εμπειρία. Μάθε ποιο μοντέλο Gs έχει βγει καλό και χτύπα το! Μη μπεις στη διαδικασία να πάρεις κάποιο μικρότερο μηχανάκι για να μάθεις και καλά και μετά να ψάχνεις να το πουλάς χάνοντας χρήματα και χρόνο από το να απολαύσεις το μηχανάκι που πραγματικά γουστάρεις. Αφού θα κάνεις και πολλά χιλιόμετρα καθημερινά όπως λες θα το μάθεις γρήγορα.
    Εμένα μου αρέσει εκτός από το Gs, το καινούργιο Africa και το καινούργιο Transalp. Έχεις χρόνο να το ψάξεις όπως λες, οπότε δες το.

  9. #9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikma Προβολή μηνύματος
    Το σκουτεράκι μια χαρά μετράει σαν εμπειρία.
    Ναι, φοβερή εμπειρια. Ειναι 28 και οδηγουσε σκουτερακι στο Λυκειο.

    Τι γράφετε ρε σεις;
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nikma
    Εγγραφή
    30/09/2012
    Μηνύματα
    325
    Κατά τη γνώμη μου έχει σημασία σε ποια ηλικία πρωτοέκατσες σε δίτροχο. Επίσης έχει σημασία και τα χιλιόμετρα που κάνεις καθημερινά σε αυτό. Όπως επίσης και ο λόγος που αγοράζεις ένα δίτροχο.
    Προσωπικά κρίνω πως ο φίλος με βάση αυτά που έγραψε στο πρώτο ποστ βαδίζει σωστά και γιαυτό κι η συγκεκριμένη τοποθέτηση από μένα.
    Δεν θα απαντούσα έτσι αν έλεγε πχ ότι δεν έχει ξανακάτσει σε μηχανή και θέλει να πάρει κάποιο τώρα στα 28 για οικονομικούς λόγους, για το εύκολο παρκάρισμα, για να πηγαίνει πιο γρήγορα στη δουλειά κλπ.
    Το ότι είχε μηχανάκι στα νεανικά του χρόνια κι δεν αισθάνεται ρόσσι εγώ το θεωρώ προσόν.

  11. #11
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikma Προβολή μηνύματος
    Το σκουτεράκι μια χαρά μετράει σαν εμπειρία.Μάθε ποιο μοντέλο Gs έχει βγει καλό και χτύπα το! Μη μπεις στη διαδικασία να πάρεις κάποιο μικρότερο μηχανάκι για να μάθεις και καλά και μετά να ψάχνεις να το πουλάς χάνοντας χρήματα και χρόνο από το να απολαύσεις το μηχανάκι που πραγματικά γουστάρεις. Αφού θα κάνεις και πολλά χιλιόμετρα καθημερινά όπως λες θα το μάθεις γρήγορα.
    Εμένα μου αρέσει εκτός από το Gs, το καινούργιο Africa και το καινούργιο Transalp. Έχεις χρόνο να το ψάξεις όπως λες, οπότε δες το.

    Το Varadero ή το Capo γιατί όχι;
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  12. #12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από arisgoku Προβολή μηνύματος
    Λοιπόν παιδιά γεια σας από εμένα μιας και είναι το πρώτο μου θέμα και η εμπειρία σας θα μου είναι πολύτιμη. Ας κάνω μια κατατοπιστική εισαγωγή για τον εαυτό μου. Είμαι 28 χρονών και εδώ και ένα χρόνο περίπου με έχει πιάσει ένα κόλλημα. Θέλω να αποκτήσω μηχανή για να κάνω τις αποδράσεις μου στον ελεύθερο μου χρόνο. Τι εννοώ. Η δουλειά μου μου επιτρέπει μια με δύο μέρες την βδομάδα να την κάνω. Σκυλιά παιδιά δεν υπάρχουν. Αντιθέτως υπάρχει το χωριό του πατέρα μου στο ορεινό Τρόοδος με πολύ γραφικές διαδρομές. Βέβαια υπάρχει και ένα μοντέλο μηχανής που μου έχει κάνει κλικ εμφανισιακά αλλά φαντάζει λίγο αλμυρό για τον προϋπολογισμό μου. Και αναφέρομαι σε BMW GS. Το θέμα μου ποιο είναι; Θα είναι η πρώτη μου μηχανή μιας και το σκουτερακι που οδηγούσα στο Λύκειο δεν νομίζω να μετράει. Πρώτη του Φλεβάρη ξεκινάω μαθήματα με δάσκαλο για να βγάλω την άδεια ελπίζω σε κανένα δίμηνο. Την βοήθεια σας την χρειάζομαι για τις εξής απορίες. Με ένα προϋπολογισμό γύρο στα 7 χιλιάρικα για μηχανή και εξοπλισμό τι μου προτείνεται να ψάξω; Μεταχειρισμένη εννοείται γιατί αποκλείεται να πάρω καινούργια για πρώτη μου. Στην Κύπρο απ'το λίγο που έχω δει στις GS σε αυτά τα λεφτά πάω σε μοντέλα του 03-05 που δεν ξέρω αν αξίζει. Υπάρχει κάτι άλλο παρόμοιο εμφανισιακά για ορεινές βόλτες, σε άσφαλτο που θα προσφέρει αξιοπιστία και άνεση σε δίωρες διαδρομές; Τι κυβισμού μου προτείνετε, μιας και λόγο ηλικίας μπορώ να βγάλω άδεια για απεριόριστου. Τέλος να ξεκαθαρίσω πως δεν την θέλω για μόστρα ή από νεανικό ενθουσιασμό, θέλω μια μηχανή για να κάνω τις βόλτες μου και να ξεφεύγω από την ρουτίνα. Αρχικά γιατί μετά όταν ανοίξει λίγο ο καιρός θα την βγάζω και αυτοκινητόδρομο για να πηγαίνω δουλειά, μπορεί και καθημερινά(70 χιλιόμετρα απόσταση). Ευχαριστώ και συγγνώμη αν κούρασα!
    από την στιγμή που θες να κάνεις βόλτες και ταξιδάκια , θες μια σχετικα μεγαλη μηχανή .
    δεν ξερω ποσα χλμ θα κανεις (δεν ξέρω καθόλου αποστάσεις στην κυπρο) ουτε αν θα πας σε χωματοδρομους.

    γενικα , οι ον - οφ μοτοσυκλέτες ειναι σχετικά φιλικές και κάνουν τα πάντα.

    το gs1200 που σου αρεσει , ειναι πολυ ευκολοδηγητο ΑΠΟ ΤΙΣ ΜΕΓΑΛΕΣ ΟΝ-ΟΦ ,αλλα δεν παυει να ειναι μια βαρια ,δυνατή ,ακριβη μηχανή και ίσως οχι τοσο καλή επιλογή για πρωτη μηχανη.

    μια κατηγορία παρακάτω είναι το BMW800GS και TRIUMPH800Tiger . πολυ καλα μηχανακια,κανουν οτι θες ,πιο φτηνα και πιο μανιτζεβελα.

    λιγο πιο κατω ειναι τα Suzuki Vstrom650 & Kawasaki Versys 650. Επισης , πολυ καλα και ακομα πιο οικονομικά.

    και τελος , υπαρχει η επιλογη των μονοκυλινδρων ΥΑΜΑΗΑ ΧΤ660 και ΧΤ660Ζ. πανε παντου , ειναι ευκολα και οικονομικα.


    τωρα , τιμες ,διαθεσημοτητα κλπ δεν ξρω για την κυπριακη αγορα .
    επισης , να εχεις στον νου σου πως οτι παρεις θα πρπει να εχει και καλη καλυψη απο συνεργεια και ανταλακτικα στην κυπρο .

    ριξε μια ματια , και εδω ειμαστε.
    Τελευταία τροποποίηση από ggs; 11/01/2017 στις 14:30.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tedvj23
    Εγγραφή
    05/02/2010
    Μηνύματα
    1.503
    Παρε κατι μεχρι 750 με λιγοτερα χρηματα και φυσικα για πρώτη μοτο χρειάζεσαι μια ελαφριά και μανιτζέβελη που να σε μάθει να την χειρίζεσαι όπως ειπε και ο sapilas..

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nikma
    Εγγραφή
    30/09/2012
    Μηνύματα
    325
    Το varadero όπως και το vstrom τα θεωρώ αδιάφορα εμφανισιακά (ειδικά το vstrom). Το aprilia δεν το έχω δει από κοντά. Τέλος πάντων, οι προτιμήσεις μου αφορούν την εξωτερική εμφάνιση αλλά και την αίσθηση που σου δίνουν όταν τα βλέπεις να κινούνται στο δρόμο. Δεν έχω οδηγήσει κάποιο. Πέρα από τη φιγούρα καλό θα είναι βέβαια ο αγοραστής να ψάξει τις χρονολογίες με τα τυχών προβλήματα που μπορεί να κουβαλάει το κάθε μοντέλο και να αποφασίσει ανάλογα.

    arisgoku@ αν θες γράψε πιο λεπτομερειακά την εμπειρία από τα μηχανάκια γιατί πιστεύω ότι η εμπειρία σου είναι περισσότερη από αυτή που λόγω μετριοφροσύνης πιστεύω, μας είπες

  15. #15
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikma Προβολή μηνύματος
    Το varadero όπως και το vstrom τα θεωρώ αδιάφορα εμφανισιακά (ειδικά το vstrom). Το aprilia δεν το έχω δει από κοντά. Τέλος πάντων, οι προτιμήσεις μου αφορούν την εξωτερική εμφάνιση αλλά και την αίσθηση που σου δίνουν όταν τα βλέπεις να κινούνται στο δρόμο. Δεν έχω οδηγήσει κάποιο. Πέρα από τη φιγούρα καλό θα είναι βέβαια ο αγοραστής να ψάξει τις χρονολογίες με τα τυχών προβλήματα που μπορεί να κουβαλάει το κάθε μοντέλο και να αποφασίσει ανάλογα.

    arisgoku@ αν θες γράψε πιο λεπτομερειακά την εμπειρία από τα μηχανάκια γιατί πιστεύω ότι η εμπειρία σου είναι περισσότερη από αυτή που λόγω μετριοφροσύνης πιστεύω, μας είπες
    Εγώ ειρωνικά το είπα. Δεν θα έλεγα σε κανένα νέο αναβάτη η πρώτη του μηχανή με ταχυτητες συμπλέκτη να είναι μαστόδοντο 250+κιλών.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Νεος και απειρος(Καλως ηρθα)
    από jiraiya στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 08/06/2010, 13:05
  2. Νεος και ψαρωμενος!!!
    από amixanos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2009, 00:47
  3. Νέος και Εγώ
    από lazaroz στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 15/07/2008, 01:13
  4. Νέος και αγορά
    από Nommos στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 01/07/2008, 16:18
  5. Νέος και ωραίος - Το Quiz του αιώνα
    από sniper στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 104
    Τελευταίο μήνυμα: 19/07/2007, 15:21

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF