Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 47

Θέμα: Τα σχολεία δεν μου προσφέρουν τίποτα!

  1. #16
    Εγώ προσωπικά δεν έχω κάνει σχολεία για ασφαλή οδήγηση μοτοσικλέτας (από τα γνωστά). Είμαι ένας από τους πολλούς όπου απλά ήθελα να καβαλήσω μηχανή. Όμως....όσο περνάνε τα χιλιόμετρα και χτίζεται μια στοιχειώδης εμπειρία...είναι αναπόφευκτο...πως πρέπει να προσεγγίσω τη μηχανή με τρόπο συστηματικό, συνεπή και προσεκτικό...με την επανάληψη μήτηρ μαθήσεως, ώστε να καβαλάω με τη μεγαλήτερη δυνατή ασφάλεια, καταρχήν στο δρόμο και κατά δεύτερον στην πίστα αν το επιθυμώ. Είτε διαβάζοντας, είτε παρακολουθόντας άλλους πιο έμπειρους να κάνουνε και να λένε πράγματα και φυσικά επαναλαμβάνοντας κάτι καινούριο σε κάθε βόλτα κάθε φορά. Άρα...η όλη διαδικασία είναι ακριβώς αυτή που ακολουθούνε τα σχολεία. Εκ των πραγμάτων λοιπόν...η μηχανή, όπως και πολλά πράγματα...εκτός του ταλέντου εμπεριέχουνε και τη διαδικασία της παίδευσης. Δεν είναι θέμα μαγκιάς, είναι θέμα τι ζητάει ο καθένας μέσα σε ένα δύσκολο κι επικίνδυνο περιβάλλον. Έχω κάνει τελευταία όμως, 1-2 σεμηνάρια με την ΜΟΤΟΕ και την ΜΟΤΟΘΕΣΗΣ...και σίγουρα πρέπει να κάνω κι άλλα. Αυτά.
    Ευχαριστώ τους Ιάπωνες για τα γαμηστερά εν σειρά τετρακύλινδρα που απλόχερα προσέφεραν στον πτωχό και ταπεινό τούτο πλανήτη.

  2. #17
    Α ραααααααα Το avatar του/της Hayate
    Super Moderator
    Εγγραφή
    21/01/2010
    Μηνύματα
    1.372
    Ακόμη θυμάμαι τη συζήτηση με φίλους πριν πάρω το μηχανάκι και το πόσο απόλυτος ήμουν οτι ξέχωρα απο τον εξοπλισμό που τότε θα αγόραζα είχα πέι: "Εγώ αν δεν έχω τα λεφτά για το σχολείο,μηχανάκι ακόμα δεν παίρνω".Και έτσι και έγινε και μάλιστα μου προέκυψε τράκος ευτυχώς χωρίς τρομερές συνέπειες για τη μετέπειτα ζωή μου και τότε σκύλιασα πιο πολύ και λέω μολις γίνω καλά θα πάω να κάνω το σχολείο.Ακόμα θυμάμαι το πιο απλό που μου είπαν μέσα στην πίστα : Μπορείς σε παρακαλώ να κάνεις ελιγμούς (8άρια) ως τη γραμμή της εκκίνησης με 4η και περίπου 40 χλμ στο κοντέρ σου χωρίς να κοιτάς όμως όργανα απλά να ακούς το μηχανάκι και να ασκείς μοχλικό και όχι το κορμί σου; Και απογοήτευση ο δικός σου γιατί κόντεψα να πέσω 2-3 φορές μέχρι που τους λέω δε θα τα καταφέρω σήμερα παιδιά έχω απογοητευτεί και μήπως να πάρω τα λεφτά πίσω και να φύγω απο τα Μέγαρα;Ε τελικά την ίδια μέρα πήρα βραβείο καλύτερου μαθητή στο Level 1.Προσωπικά το βραβείο δε μου λέει κάτι αυτό που έπαιξε πολύ σημαντικό ρόλο στην μετέπειτα οδηγική μου ζωή είναι το πόσο αυτοπεποίθηση ανέκτησα,πως έχω γλυτώσει ακόμα και στην καθημερινότητα απο πολλές άσχημες φάσεις και κυρίως πλέον ξέρει το μυαλό μου να αναλύει το κάθε τί που συμβαίνει και τι λάθος πρέπει να διορθώσω για να γίνω ακόμη καλύτερος,ακόμα και ο στούκος που είχα ξέρω πόσο ευθύνη φέρω εγώ και πως θα μπορούσα να αποφύγω τις κωλοτούμπες και το high που μου μοίρασε το μηχανάκι.

    Δεν έχω στόχο να γίνω ούτε VR ουτε MM,αλλά είμαι κάθετος σε 1 πράγμα : Απο την μλκια που θεωρούν υπεραρκετή για δίπλωμα αυτή στιγμή στην Ελλάδα (και ίσως και σε άλλες χώρες) 100 φορές να σκας αντί για 300 ευρώ 400-450 και να σου κάνουν τέτοια ολοκληρωμένα μαθήματα με ουσία παρά το περισσότερο απο 15" σε ευθεία 3 φορές τα 8αρια και άλλα τέτοια.

    Υπάρχουν πολλοί αξιόλογοι δάσκαλοι με μεράκι και με όρεξη για πληροφορία,το θέμα είναι τι τον αγγίζει τον καθένα ξεχωριστά.Σίγουρα όμως απο τη στιγμή που θες να πορευτείς σε 2 τροχούς πρέπει πάντα να είσαι σε "εξέλιξη" και να μαθαίνεις,εγώ το βλέπω και ηλικιακά,δεν είμαι 18 χρονών πιτσιρίκος που έφαγα μια σούπα με την πάπια και όλα καλά.Όλα έχουν τις συνέπειες τους αργά ή γρήγορα.

    Το αν θέλει κάποιος να κάνει το CSS ή το Riding Day πάλι είναι απόφαση το καθενός ξεχωριστά (προσωπικά δεν θεωρώ οτι το CSS είναι ΜΟΝΟ πίστα ακόμα και σε μία "γρήγορη" Επίδαυρο αλλάζει το πως διαβάζεις το δρόμο αλλά σίγουρα έχει πιο πολύ έμφαση στην πίστα) και οι δάσκαλοι και στα 2 σχολεία είναι επαγγελματίες.

    Εφαρμογή εννοείται οτι το κυνηγάω να κάνω μέσα στην πίστα και όχι στους δρόμους αλλά πολλές φορές βλέπεις οτι υπάρχουν τεχνικές που εφαρμόζονται και στην καθημερινότητα και γλυτώνεις απο περιττά πονάκια.

  3. #18
    δεν ειμαι εξπερτ αλλα νομιζω ο Κανταλορα δεν παει εκει για να μαθει στον Ροσσι πως να οδηγει.. απλα θα ειναι ενας συμβουλος στον αγωνα... ανεκαθεν οδηγοι ειχανε διπλα τους παλαιοτερους οδηγους για συμβουλες για παραδηγμα ο Kenny Roberts σε Lawson, Rainey, Kosinki κτλ κτλ αν και τεαμ Μανατζερ παντα εδηνε συμβουλες και το αποτελεσμα φανηκε.
    ORGIA!!!!!

  4. #19
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.484
    παλικάρια, δεν είναι το θέμα μας ο Κανταλορα.

    Ως παράδειγμα αναφέρθηκε.

  5. #20
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Στα σχολεια μαθαίνουν αυτοί που θέλουν να μάθουν.

    Οι υπόλοιποι δεν μαθαίνουν, κι απλά σχολιάζουν, απ' έξω.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  6. #21
    Με αφορμή αυτό που έγραψε ο αρκούδος αποπάνω.

    Το πρώτο σχολείο που έκανα ήταν το 0-300 στα Μέγαρα. Ήμουν απόλυτα σίγουρος ότι ο Κώστας Δάλλας ήθελε να με σκοτώσει γιατί λογικά λέμε τώρα, αν είχε λίγο μυαλό δεν θα μου ζήταγε να κάνω ότι έλεγε μέσα στην πίστα, ποιός οδηγεί έτσι; Οταν κάποια στιγμή είπα "δεν γαμιέται, όλοι θα πεθάνουμε κάποτε" και αφέθηκα απολύτως στις οδηγίες, ήρθε η αποκάλυψη. Σε όλα τα σχολεία που έκανα στα επόμενα χρόνια η αίσθηση του ότι πρέπει να πάω κόντρα στο ένστικτο ήταν πάντα εκεί, αυτό με τις "αντιδράσεις επιβίωσης" δεν το ξεπέρασα ποτέ εντελώς. Αλλά είχα εμπιστοσύνη πλέον.


    fast forward ένα χρόνο μετά το πρώτο σχολείο; Δύο; Το συζητάμε με έναν φίλο, του λέω να πας, θα ακούσεις πράγματα που θα είσαι σίγουρος ότι είναι λάθος, απλά εμπιστέψου τους και δες. Πήγε. Γύρισε. "Πεταμένα λεφτά, δεν είδα καμμία διαφορά". Αν δεν θέλεις να μάθεις, δεν θα μάθεις.

  7. #22
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.061
    πιστευω πως οτι μαθαινεις κακο δεν κανει.

    μαθητης σε σχολεια δεν υπηρξα μεχρι σημερα (καθαρα λογο κοστους. δε μπορω να δωσω το μισθο ενος μηνα σε λιγες ωρες), αλλα τα ειδα λιγακι απ εξω απο φιλους και γνωστους.

    οι πληροφοριες που σου μαθαινουν δεν ειναι απορητες, υπαρχουν ελευθερες σε πολλα σημεια. το μεγαλο τους ατου ειναι οτι σου τα εξηγουνε τοσο απλα (και τα αναλυουν οσο χρειαζεσαι) για να καταλαβεις τι ειναι αυτο που κανεις οταν οδηγας και γιατι το κανεις.

    πιθανων οσα θα μαθεις σε μια μερα σχολειου θα τα μαθαινες μονος σου σε 3-6-9 μηνες οδηγησης.
    το θεμα ειναι ποσο θελει να μαθει ο καθενας μας. αν πας με προκαταλειψη "α τι να μου μαθουν αυτοι, εγω τελειωνω το 190 λαστιχο στο δρομο" ε προφανως και θα πεταξεις τα λεφτα σου...
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

  8. #23
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.484
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από noodles Προβολή μηνύματος
    πιστευω πως οτι μαθαινεις κακο δεν κανει.

    μαθητης σε σχολεια δεν υπηρξα μεχρι σημερα (καθαρα λογο κοστους. δε μπορω να δωσω το μισθο ενος μηνα σε λιγες ωρες), αλλα τα ειδα λιγακι απ εξω απο φιλους και γνωστους.

    οι πληροφοριες που σου μαθαινουν δεν ειναι απορητες, υπαρχουν ελευθερες σε πολλα σημεια. το μεγαλο τους ατου ειναι οτι σου τα εξηγουνε τοσο απλα (και τα αναλυουν οσο χρειαζεσαι) για να καταλαβεις τι ειναι αυτο που κανεις οταν οδηγας και γιατι το κανεις.

    πιθανων οσα θα μαθεις σε μια μερα σχολειου θα τα μαθαινες μονος σου σε 3-6-9 μηνες οδηγησης.
    το θεμα ειναι ποσο θελει να μαθει ο καθενας μας. αν πας με προκαταλειψη "α τι να μου μαθουν αυτοι, εγω τελειωνω το 190 λαστιχο στο δρομο" ε προφανως και θα πεταξεις τα λεφτα σου...
    καλά τα όσα γράφεις όμως οτι μπορείς να τα μάθεις μόνος σε 3-6-9 μηνες οδηγησης είναι λάθος.

    οι 3-9 μήνες δεν είναι αρκετοί ούτε για να εξασκήσεις και αφομοιώσεις όσα σου έδειξαν την ημέρα του μαθήματος.

    αν κάνεις κάποιο σχολείο (που δεν είναι όλα ενός μισθού κόστος) θα το καταλάβεις

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nikma
    Εγγραφή
    30/09/2012
    Μηνύματα
    325
    Το σχολείο έχει το εξής καλό, εφόσον έχει εκπαιδευτές που μπορούν να σου μεταδώσουν τη γνώση, αυτό που μαθαίνεις ξέρεις ότι είναι σωστό και δεν ψάχνεσαι χάνοντας χρόνο ή ρισκάροντας, αλλά συγκεντρώνεσαι και δουλεύεις αυτό. Επίσης μπορούν να σου ρυθμίσουν σωστά τις αναρτήσεις, κάτι το οποίο έχει πολύ ψάξιμο αν το κάνεις μόνος σου με αβέβαιο αποτέλεσμα.
    Μακάρι να βρω λεφτά για σχολείο το 2017

  10. #25
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikma Προβολή μηνύματος
    Το σχολείο έχει το εξής καλό, εφόσον έχει εκπαιδευτές που μπορούν να σου μεταδώσουν τη γνώση, αυτό που μαθαίνεις ξέρεις ότι είναι σωστό και δεν ψάχνεσαι χάνοντας χρόνο ή ρισκάροντας, αλλά συγκεντρώνεσαι και δουλεύεις αυτό. Επίσης μπορούν να σου ρυθμίσουν σωστά τις αναρτήσεις, κάτι το οποίο έχει πολύ ψάξιμο αν το κάνεις μόνος σου με αβέβαιο αποτέλεσμα.
    Μακάρι να βρω λεφτά για σχολείο το 2017
    Δεν στα είπανε καλά.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nikma
    Εγγραφή
    30/09/2012
    Μηνύματα
    325
    sniper@ Για λέγε, κάτι τέτοιο είχα διαβάσει, ότι το πρωί πριν από όλα μετρούν πιέσεις ελαστικών και ρυθμίζουν αναρτήσεις. Στο CSS αναφέρομαι. Αν έχω καταλάβει λάθος ζητώ συγνώμη.

  12. #27
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikma Προβολή μηνύματος
    sniper@ Για λέγε, κάτι τέτοιο είχα διαβάσει, ότι το πρωί πριν από όλα μετρούν πιέσεις ελαστικών και ρυθμίζουν αναρτήσεις. Στο CSS αναφέρομαι. Αν έχω καταλάβει λάθος ζητώ συγνώμη.
    Tα ελαστικά τα κοιτάνε και βαζουν πιέσεις 32 εμπρός 30 πίσω κρύα. Αναρτήσεις όχι και δεν είναι τόσο απλό.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  13. #28
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.059
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikma Προβολή μηνύματος
    sniper@ Για λέγε, κάτι τέτοιο είχα διαβάσει, ότι το πρωί πριν από όλα μετρούν πιέσεις ελαστικών και ρυθμίζουν αναρτήσεις. Στο CSS αναφέρομαι. Αν έχω καταλάβει λάθος ζητώ συγνώμη.
    Μάλλον εννοεί ότι δεν ξέρει ο καθένας να ρυθμίζει ΣΩΣΤΑ αναρτήσεις. Ούτε θα ασχοληθούν οι περισσότεροι. Και, επιπλέον, είναι και θέμα προσωπικής προτίμησης/τρόπου οδήγησης.

    Αν και είμαι του δρόμου και όχι της πίστας, ομολογώ ότι η διαφορά στην οδήγησή μου, μια μέρα πριν και μια μέρα μετά το CSS, ήταν τουλάχιστον χαώδης. Δεν είμαι σίγουρος ακόμα αν γι'αυτό ευθύνεται το μάθημα καθαυτό ή η υψηλή αυτοπεποίθηση που σου δημιουργεί η οδήγηση στην πίστα, πιθανότατα ένας συνδυασμός των 2. Πάντως άξιζε τα 300€ και κάποια στιγμή θα ήθελα να κάνω και τα επόμενα levels.

    Όσον αφορά δασκάλους και γρήγορους, είναι τελείως διαφορετικό πράγμα το "διδάσκω" από το "κάνω". Δεν είναι απίθανο ένας οδηγός επιπέδου Rossi (λέμε τώρα) να μην έχει καθόλου μεταδοτικότητα ή κάποιος, που είναι εκπληκτικός δάσκαλος, να γυρνάει πιο αργά κι από παπί. Άλλο το ένα, άλλο το άλλο.
    Life begins at 45°.

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panos_zip
    Εγγραφή
    01/02/2012
    Μηνύματα
    657
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikma Προβολή μηνύματος
    sniper@ Για λέγε, κάτι τέτοιο είχα διαβάσει, ότι το πρωί πριν από όλα μετρούν πιέσεις ελαστικών και ρυθμίζουν αναρτήσεις. Στο CSS αναφέρομαι. Αν έχω καταλάβει λάθος ζητώ συγνώμη.
    Έχω κάνει Level 1 CSS, αέρα στα λάστιχα ναι, αναρτήσεις δεν ρύθμισαν.

    Γενικότερα είμαι υπέρ των σχολείων. Κανένας δεν τα ξέρει όλα και φυσικά πάντα υπάρχει χώρος για βελτίωση. Κάποια στιγμή θα κάνω το level 2 σίγουρα.
    Μέγαρα είχα ξαναμπεί με το tiger, όταν πήρα το 675 η πρώτη μου επαφή με τα μέγαρα ήταν στο css. Και έπρεπε εκείνη την ημερα εκτός από τα μαθηματα του σχολείου, να συνηθήσω και την δυσκολη θέση οδήγησης ενός ss και το γκάζι του, ενω είχα κάνει πολύ λιγα χιλιόμετρα με το μηχανακι πριν την πίστα (λιγότερα από 200). Επίσης ήταν και το πρώτο μου ss.
    Θέλω να πώ πως ίσως να αφομοίωνα καλύτερα το μάθημα αν ημουν πιο άνετος πάνω στο μηχανάκι. Πάντως μετά το μάθημα είχα μεγάλη βελτίωση.
    - Triumph Daytona 675 (Track Bike)
    - Ducati Multistrada 1200s

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nikma
    Εγγραφή
    30/09/2012
    Μηνύματα
    325
    Οκ γράψε λάθος. Το ότι δεν είναι απλό η σωστή ρύθμιση της ανάρτησης το έχω καταλάβει. Κρίμα όμως να μην υπάρχει κι αυτή η υπηρεσία στο πακέτο. Να φανταστώ ότι ούτε κουβέρτες υπάρχουν έξτρα.

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 01/12/2006, 02:07
  2. ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΑ ΚΟΥΝΑΕΙ.........
    από zoropatra στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 29/11/2006, 12:11
  3. Δεν τραβάω με τίποτα
    από THEOD στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 56
    Τελευταίο μήνυμα: 21/05/2004, 15:53
  4. ποιος είπε ότι τα μωρά δεν έχουν δόντια;
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 27/02/2004, 12:41
  5. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 20/02/2004, 16:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF