Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 47

Θέμα: Τα σχολεία δεν μου προσφέρουν τίποτα!

  1. #1

    Τα σχολεία δεν μου προσφέρουν τίποτα!

    Πολλές φορές έχει ειπωθεί:

    "Τα σχολεία δεν έχουν να μου προσφέρουν κάτι"...

    Επίσης, "σιγά μην έχει να μου μάθει κάτι ο εκπαιδευτής που γυρνάει 1.30 Σέρρες.... εγώ γυρνάω πιο γρήγορα!"

    Ο Rossi προσέλαβε προπονητή. Ποιόν; Τον Cadalora!

    Γιατί;

    Διότι μόνο η τηλεμετρία δεν αρκεί. Το έμπειρο μάτι ίσως βοηθήσει να βρεθούν κάποια χιλιοστά του δευτερολέπτου. Και πολλές φορές το αποτέλεσμα έχει κριθεί για μερικά χιλιοστά...

    Teaching an old goat new tricks
    Think faster than you ride

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.962
    Κατ αρχήν για να ξέρεις αν σου προσφέρει κάτι ή όχι πρέπει να το κάνεις και ΜΕΤΑ να πεις.
    Το παράδειγμα του εκπαιδευτή είναι άκυρο 100%
    Είναι σαν να περιμένεις από τον προπονητή να παίζει πιο καλό μπάσκετ πχ από τους παίκτες.

    Εγώ έχω κάνει 3 σχολεία
    -Το βασικό το 1 και 2.
    Πιο κει θα ήθελα να πάω αλλά δεν βρήκα και πολύ νόημα, αφού δεν κάνω πίστα (άσε που τα λεφτά ήταν θέμα)

    Τι κέρδισα.
    1. Γλίτωσα 2 3 γερές τούμπες και αυτό από μόνο του άξιζε κάθε σεντς που έδωσα. (φαντάσου να είχα πληρώσει τις ζημιές πχ)
    2 Έγινα αρκετά πιο γρήγορος γιατί ήξερα τι να κάνω (αλλά αυτό δεν ήταν και πολύ σημαντικό για μένα)
    3 Έγινα όμως πολύ πιο ανθεκτικός στα χλμ γιατί δεν πάλευα πια με το μηχανάκι και είμαι χαλαρός.
    Παλιά στα 500 600 χλμ ήμουν πτώμα ενώ τώρα μπορώ να κάνω τα διπλάσια χωρίς να τα.... παίξω.
    Σ αυτό υπολογίστε ότι η ηλικία μου (51) δεν βοηθάει καθόλου και η βελτίωση αποτελεί ... παράδοξο.

    Ειδικά για νέους που αρχίζουν την καριέρα τους, το συνιστώ ανεπιφύλακτα.
    Μπορεί αν σημαίνει και τη ζωή τους την ίδια.
    Όσο για τους παλιούς?
    Έχουν κι αυτοί πολλά να μάθουν.
    ανανήψαντας

  3. #3
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.110
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    3 Έγινα όμως πολύ πιο ανθεκτικός στα χλμ γιατί δεν πάλευα πια με το μηχανάκι και είμαι χαλαρός.
    Παλιά στα 500 600 χλμ ήμουν πτώμα ενώ τώρα μπορώ να κάνω τα διπλάσια χωρίς να τα.... παίξω.
    Σ αυτό υπολογίστε ότι η ηλικία μου (51) δεν βοηθάει καθόλου και η βελτίωση αποτελεί ... παράδοξο.
    Όλα τα υπόλοιπα τα δέχομαι... αλλά αυτό πως μπορεί να γίνει;

  4. #4
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Όπως ακριβώς το λέει! Χειρίζεσαι το μηχανάκι πολύ πιο χαλαρός γιατί το χειρίζεσαι με το σωστό τρόπο!
    Sent from me using a computer.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    ωραια ολα αυτα αλλα ο τιτλος ειναι λιγο παραπλανητικος...
    αυτο που κανει ο Rossi δεν ειναι σχολειο...προσελαβε εναν εμπειρο ανθρωπο/πρωην αγωνιζομενο για να του πει καποια πραγματα που ο ιδιος δεν βλεπει οντας πανω στο μηχανακι...
    επ'ουδενι καμια σχεση με το "σχολειο ασφαλους και γρηγορης οδηγησης" που εμεις κανουμε για να βελτιωθουμε σαν αναβατες...
    ακομα και το 4ο level του css που εχεις εναν προσωπικο δασκαλο και του λες εσυ που νομιζεις οτι υστερεις και σε βλεπει και αυτος μεσα στην πιστα και δουλευετε πανω σε δικες σου αδυναμιες, δεν ειναι το ιδιο...

    δεν θελω να παρεξηγηθω...εχω κανει μεχρι το 3ο level του css (και αν μου δωθει η ευκαιρια θα κανω και το 4ο) και πραγματικα πιστευω οτι τα σχολεια βοηθανε πολυ ολους και οποιος δεν εχει κανει ΠΡΕΠΕΙ να κανει...


    συμφωνα με τα γραφομενα του Δαλλα, ο ιδιος Μπουστας μεχρι και πριν λιγα χρονια δεν ειχε κανει css, και ομως επαιρνε τα πανελληνια το ενα πισω απ'το αλλο... προφανως λογω ταλεντου και γενικοτερης ενασχολησης και τριβης με το αντικειμενο..αλλα μολις εκανε το σχολειο, απο εκπαιδευτες πιο αργους απο αυτον, βελτιωθηκε σε καποια πραγματα...


    εν κατακλειδι, ολοι, ακομα και οι εννιακις παγκοσμιοι πρωταθλητες gp, μαθαινουμε συνεχως και κανενας και ποτε δεν μπορει να πει "εγω ξερω τα παντα για το αντικειμενο και δεν χρειαζομαι κανεναν και τιποτα"...

  6. #6
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    31/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Πολύ απλά η οδήγηση δεν είναι παπαγαλία,τύπου έμαθα ότι έμαθα κουτσά στραβά και βγήκα στο δρόμο.Η οδήγηση είναι ΤΕΧΝΗ! Εξελίσσεται,αλλάδει διαμορφώνεται από άνθρωπο σε άνθρωπο.Όπως συμβαίνει με όλες τις τέχνες δηλαδή....,όλο και κάτι καινούργιο θα βρεθεί,από βελτίωση μέχρι επανάσταση!
    .Η στασιμότητα είναι ο κίνδυνος....και όχι μόνο στην τέχνη....
    Τελευταία τροποποίηση από nassosxlvbros; 14/01/2017 στις 11:39.
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  7. #7
    ΜΑΥΡΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ Το avatar του/της DAYMAN
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    1.478
    συμφωνω απολυτα. ΣΧΟΛΕΙΑ. Ευχομαι να γινει κατανοητο το ποσο σημαντικο ειναι το 3ο ματι που βλεπει και μπορει να επισημανει πολλα πραγματα που θα βοηθησουν καποιον να γινει καλυτερος.

  8. #8
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    31/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Συμφωνώ ακόμα πιο απόλυτα αν και ποτέ δεν είμαι απόλυτος .....: ΠΑΙΔΕΙΑ!
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  9. #9
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Η οδικη συμπεριφορα του καθενος ειναι παραγωγο των χαρακτηριστικων και των αξιων που εμπεριέχεται και η ελλιπής παιδεια μέσα
    Το σχολειο και οποιοδήποτε σχολειο κανει καλο αφου εξηγει άμεσα στον εγγεφαλο σου πως κανει και γιατι
    Ομως ο αναβατης που θα ρισκαρει με επικίνδυνη οδήγηση σε δημοσιο οδο ειτε με σχολειο ειτε χωρίς το ενδεχωμενο να τραυματιστεί θα παραμενει μεγαλο
    Γιαυτο πανω απο ολα αυτα υπαρχει η συνείδηση

    Το σχολειο ειναι τεχνικη χωρις την τεχνικη οι αρχαριοι με αμυντική συμπεριφορά δε μπορούν να απολαύσουν την μηχανη τους ενω για τους αρχαριους με επιθετικη συμπεριφορά ειναι δεδομένο οτι θα εχουν εξοδους με αγνωστα αποτελέσματα

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nik69
    Εγγραφή
    26/12/2014
    Μηνύματα
    589
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    ωραια ολα αυτα αλλα ο τιτλος ειναι λιγο παραπλανητικος...
    αυτο που κανει ο Rossi δεν ειναι σχολειο...προσελαβε εναν εμπειρο ανθρωπο/πρωην αγωνιζομενο για να του πει καποια πραγματα που ο ιδιος δεν βλεπει οντας πανω στο μηχανακι...
    επ'ουδενι καμια σχεση με το "σχολειο ασφαλους και γρηγορης οδηγησης" που εμεις κανουμε για να βελτιωθουμε σαν αναβατες...
    ακομα και το 4ο level του css που εχεις εναν προσωπικο δασκαλο και του λες εσυ που νομιζεις οτι υστερεις και σε βλεπει και αυτος μεσα στην πιστα και δουλευετε πανω σε δικες σου αδυναμιες, δεν ειναι το ιδιο...

    δεν θελω να παρεξηγηθω...εχω κανει μεχρι το 3ο level του css (και αν μου δωθει η ευκαιρια θα κανω και το 4ο) και πραγματικα πιστευω οτι τα σχολεια βοηθανε πολυ ολους και οποιος δεν εχει κανει ΠΡΕΠΕΙ να κανει...


    συμφωνα με τα γραφομενα του Δαλλα, ο ιδιος Μπουστας μεχρι και πριν λιγα χρονια δεν ειχε κανει css, και ομως επαιρνε τα πανελληνια το ενα πισω απ'το αλλο... προφανως λογω ταλεντου και γενικοτερης ενασχολησης και τριβης με το αντικειμενο..αλλα μολις εκανε το σχολειο, απο εκπαιδευτες πιο αργους απο αυτον, βελτιωθηκε σε καποια πραγματα...


    εν κατακλειδι, ολοι, ακομα και οι εννιακις παγκοσμιοι πρωταθλητες gp, μαθαινουμε συνεχως και κανενας και ποτε δεν μπορει να πει "εγω ξερω τα παντα για το αντικειμενο και δεν χρειαζομαι κανεναν και τιποτα"...
    Ο Μπούστας κάποτε είχε περάσει από την αγωνιστική σχολή του Roberts μάλλον στην Ισπανία μαζί με τύπους σαν τον Sete Gibernau (αρχές του 90).
    Βέβαια ο προσανατολισμός μια απλής σχολής οδήγησης μάλλον είναι διαφορετικός σε σχέση με μια αγωνιστική .

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nik69 Προβολή μηνύματος
    Ο Μπούστας κάποτε είχε περάσει από την αγωνιστική σχολή του Roberts μάλλον στην Ισπανία μαζί με τύπους σαν τον Sete Gibernau (αρχές του 90).
    Βέβαια ο προσανατολισμός μια απλής σχολής οδήγησης μάλλον είναι διαφορετικός σε σχέση με μια αγωνιστική .


    ναι, ειναι γνωστο αυτο...οπως και το οτι ειχε παρει μερος στο wsbk το 1996...
    αλλα οπως ειπες και εσυ, δεν νομιζω στην σχολη του roberts να διδασκονταν countersteering...

  12. #12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    ναι, ειναι γνωστο αυτο...οπως και το οτι ειχε παρει μερος στο wsbk το 1996...
    αλλα οπως ειπες και εσυ, δεν νομιζω στην σχολη του roberts να διδασκονταν countersteering...
    μαθεναν back it in...
    ORGIA!!!!!

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/12/2015
    Μηνύματα
    687
    εγω περασα το riding 1 του χουντρα και μονο καλα λογια εχω να λεω. θα κανω και το 2ο καποια στιγμη. εκει ηταν ατομα που οδηγουσαν μηχανες χρονια και ελεγαν οτι τοσα χρονια εκαναν πραματα λαθος. και ημουν μολις 10 μηνων οδηγος τοτε

  14. #14
    Ειμαι ninja Το avatar του/της mariza
    Εγγραφή
    28/12/2015
    Μηνύματα
    257
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από anavatis19 Προβολή μηνύματος
    εγω περασα το riding 1 του χουντρα και μονο καλα λογια εχω να λεω. θα κανω και το 2ο καποια στιγμη. εκει ηταν ατομα που οδηγουσαν μηχανες χρονια και ελεγαν οτι τοσα χρονια εκαναν πραματα λαθος. και ημουν μολις 10 μηνων οδηγος τοτε
    +1 και απο μένα..
    Εγω οταν πήγα οδηγούσα μόνο 1 μήνα!
    Σε καμία περίπτωση δεν θα τα μάθαινα αυτα μόνη μου.
    Αλλά και φίλους που έστειλα οι οποίοι οδηγούν χρόνια και είναι καλά τιμόνια...είδανε διαφορά.

  15. #15
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Όπως ακριβώς το λέει! Χειρίζεσαι το μηχανάκι πολύ πιο χαλαρός γιατί το χειρίζεσαι με το σωστό τρόπο!
    Το αυτό + όλα τα υπόλοιπα

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 01/12/2006, 02:07
  2. ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΑ ΚΟΥΝΑΕΙ.........
    από zoropatra στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 29/11/2006, 12:11
  3. Δεν τραβάω με τίποτα
    από THEOD στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 56
    Τελευταίο μήνυμα: 21/05/2004, 15:53
  4. ποιος είπε ότι τα μωρά δεν έχουν δόντια;
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 27/02/2004, 12:41
  5. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 20/02/2004, 16:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF