Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 87

Θέμα: Χάρτες-Οδηγοί-gps

  1. #46
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Stergios69
    Εντάξει, η νεολαία να βιάζεται να απαντήσει το καταλαβαίνω, αλλά και συ; ...
    & γιατί δε το βρίσκω στο επίσημο site της garmin παρά μόνο εδώ?

  2. #47
    Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
    & γιατί δε το βρίσκω στο επίσημο site της garmin παρά μόνο εδώ?
    ΙΣΩΣ.. να έχει σταματήσει η παραγωγή του, μια και στα gps είναι η κατάσταση όπως με τους υπολογιστές, τα περσινα είναι αρχαία και τα προπέρσινα παλαιολιθικά...
    Αυτό δεν είναι κατ' ανάγκη κακό, μια και τα μαγαζιά βγάζουν κάτι καλές προσφορές σε παλιά μοντέλα...
    Δείτε και στο http://www.gpsw.co.uk/ έχω ψωνίσει και έμεινα ευχαριστημένος.
    Ειναι ωραία η θάλασσα γιατί κινείται πάντα...

  3. #48
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Ερώτηση :
    Ποια προγράμματα μπορούν να χρησιμοποιήσουν χάρτες της ανάβασης πέρα από το TopoNavigator?
    Σε ποιες συσκευές μπορούν να μπουν? Ας πούμε στα pda που τρέχουν το destinator μπορείς να τους φορτώσεις? Το Zumo ακόμα δε διαβάζει χάρτες ανάβασης.Σωστά?
    Θέλω να αγοράσω gps (είτε αυτόνομο είτε pda), στο οποίο όμως να μπορώ να φορτώσω χάρτες της Ανάβασης. Εξού & οι παραπάνω ερωτήσεις. Γενικότερα με ενδιαφέρει να έχω όσο το δυνατόν επακριβέστερους χάρτες & για χώμα. Θα μπορούσα να κάνω τη δουλειά μου με ένα MIO ή κάτι αντίστοιχο? Διαφορετικά ποιο αυτόνομο gps προτείνετε?
    Δώστε μου γνώση!

  4. #49
    Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
    Ερώτηση :
    Ποια προγράμματα μπορούν να χρησιμοποιήσουν χάρτες της ανάβασης πέρα από το TopoNavigator?ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΝΕΝΑ...
    Σε ποιες συσκευές μπορούν να μπουν? GARMIN
    Ας πούμε στα pda που τρέχουν το destinator μπορείς να τους φορτώσεις? OXI
    Το Zumo ακόμα δε διαβάζει χάρτες ανάβασης.Σωστά? ΣΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΘΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙ
    Θέλω να αγοράσω gps (είτε αυτόνομο είτε pda), στο οποίο όμως να μπορώ να φορτώσω χάρτες της Ανάβασης. ΠΑΡE GARMIN
    Θα μπορούσα να κάνω τη δουλειά μου με ένα MIO ή κάτι αντίστοιχο? ΜΑΛΛΟΝ ΟΧΙ
    Διαφορετικά ποιο αυτόνομο gps προτείνετε? ΑΝΑΒΑΣΗ RULES ΛΕΜΕ!
    Ειναι ωραία η θάλασσα γιατί κινείται πάντα...

  5. #50
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224
    Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
    Ερώτηση :
    Ποια προγράμματα μπορούν να χρησιμοποιήσουν χάρτες της ανάβασης πέρα από το TopoNavigator?
    Σε ποιες συσκευές μπορούν να μπουν? Ας πούμε στα pda που τρέχουν το destinator μπορείς να τους φορτώσεις? Το Zumo ακόμα δε διαβάζει χάρτες ανάβασης.Σωστά?
    Θέλω να αγοράσω gps (είτε αυτόνομο είτε pda), στο οποίο όμως να μπορώ να φορτώσω χάρτες της Ανάβασης. Εξού & οι παραπάνω ερωτήσεις. Γενικότερα με ενδιαφέρει να έχω όσο το δυνατόν επακριβέστερους χάρτες & για χώμα. Θα μπορούσα να κάνω τη δουλειά μου με ένα MIO ή κάτι αντίστοιχο? Διαφορετικά ποιο αυτόνομο gps προτείνετε?
    Δώστε μου γνώση!

    Οι χαρτες της Αναβασης ειναι οι πιο πληρεις που υπαρχουν αυτην την στιγμη.

    Η Αναβαση τεσταρει κατα κανονα πανω στα προϊοντα της Garmin που ειναι και τα πιο διαδεδομενα στον ορειβατικο κοσμο, μιας κι απο ξεκινησε η εταιρεια.

    Απο 'κει και μετα οι χαρτες της κανονικα θα πρεπει να φορτωνονται σε ολα τα GPS, αλλα επειδη η καθε εταιρεια χρησιμοποιει διαφορετικα λογισμικα, υπαρχουν προβληματα συμβατοτητας.

    Για περισσοτερες λεπτομερειες πανω σε μοντελα κλπ μπορειτε να ρωτησετε τους ιδιους τους ανθρωπους της Αναβασης που θα σας απαντησουν και σωστοτερα, στο φορουμ που εχουν ανοιξει ακριβως γι' αυτους τους λογους! :smilea:
    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

  6. #51
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Είπα να ρωτήσω πρώτα τους δικούς μου ανθρώπους.
    Ας συνεχίσω λοιπόν.
    Ας πούμε στο συγκεκριμένο Garmin αναφέρεται ότι χρησιμοποιεί το City Navigator NT. Αν εγώ θέλω να αλλάξω το πρόγραμμα πλοήγησης , μπορώ? Τα αυτόνομα GPS δηλαδή τρέχουν από πίσω windows, κάποιο Linux ή κάτι τέτοιο?
    Επίσης, αυτός ο χάρτης πχ Κρήτη αναφέρεται ότι παίζει με TopoView, Pathaway, TTQV και OziExplorer. Άρα με το City Navigator NT δεν? & αν δε μπορείς στο συγκεκριμένο GPS να αλλάξεις πρόγραμμα πλοήγησης δε παίζουν οι χάρτες ?
    Επίσης, , αν σε ένα pda βάλω το Pathaway για παράδειγμα, μετά παίζουν οι χάρτες της Ανάβασης?
    Πολλές ερωτήσεις, αλλά επειδή δεν έχω καταλάβει ακόμα ποια είναι τα "κριτήρια" που πρέπει να τσεκάρω, γι'αυτό ρωτάω

  7. #52
    Αυτο ειναι μαλλον απο την σειρα του Zumo, οπότε μάλον ισχύει ότι και για εκεινο...
    Οπότε ρώτα καλύτερα στην αναβαση να σε πουν. Ειναι πολύ εξυπηρετικοί.
    Με μια γρήγορη ματια πάντως, είναι καλό για ασφάλτινα ταξίδια.
    Για offroading δες κάτι από την σειρα 60c ή 76c.
    Ειναι ωραία η θάλασσα γιατί κινείται πάντα...

  8. #53
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Stergios69
    Αυτο ειναι μαλλον απο την σειρα του Zumo, οπότε μάλον ισχύει ότι και για εκεινο...
    Οπότε ρώτα καλύτερα στην αναβαση να σε πουν. Ειναι πολύ εξυπηρετικοί.
    Με μια γρήγορη ματια πάντως, είναι καλό για ασφάλτινα ταξίδια.
    Για offroading δες κάτι από την σειρα 60c ή 76c.
    Πολύ μικρά δεν είναι τα 60c & 76c? Το nuvi δεν είναι στη σειρά του ZUMO. Τα nuvi τα δίνουν κυρίως για incar. Με μια θήκη αδιαβροχοποίησης όμως..

  9. #54
    Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
    Πολύ μικρά δεν είναι τα 60c & 76c? Το nuvi δεν είναι στη σειρά του ZUMO. Τα nuvi τα δίνουν κυρίως για incar. Με μια θήκη αδιαβροχοποίησης όμως..
    Τα incar ισως έχουν πρόβλημα με κραδασμούς και σίγουρα δεν είναι ''σκληραγωγημένα'' όπως τα 60 και 76.
    Ειναι ωραία η θάλασσα γιατί κινείται πάντα...

  10. #55
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Stergios69
    Τα incar ισως έχουν πρόβλημα με κραδασμούς και σίγουρα δεν είναι ''σκληραγωγημένα'' όπως τα 60 και 76.
    & άλλη μια ερωτησούλα
    Εσύ ποιο θα πρότεινες? Ξέρεις τη χρήση κάνω & σε τι δρόμους πηγαίνω. Απλά θέλω να μπορώ να βγω & εξωτερικό με αυτό, να βάλω δηλαδή τους αντίστοιχους χάρτες, & να μπορώ να γράφω διαδρομές & να τις αποθηκεύω μετά στο pc ή το GPS. & τέλος. Με τους χάρτες για εξωτερικό τι γίνεται? Πρέπει να τους αγοράσεις & αυτούς?

  11. #56
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Xristos67
    Εγγραφή
    22/11/2007
    Μηνύματα
    254
    Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
    Με GPS ναι, με PDA οχι και τοσο ...

    Ρωτα ομως αυτο που θες να ρωτησεις και βλεπουμε ... :wacko:


    Para polla gps leitourgoun me tin xrish PDA.
    H erotisi mou einai an mporei na ginei xrish MDA anti gia PDA ? (exo MDA T-mobile )

  12. #57
    Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
    & άλλη μια ερωτησούλα
    Εσύ ποιο θα πρότεινες? Ξέρεις τη χρήση κάνω & σε τι δρόμους πηγαίνω. Απλά θέλω να μπορώ να βγω & εξωτερικό με αυτό, να βάλω δηλαδή τους αντίστοιχους χάρτες, & να μπορώ να γράφω διαδρομές & να τις αποθηκεύω μετά στο pc ή το GPS. & τέλος. Με τους χάρτες για εξωτερικό τι γίνεται? Πρέπει να τους αγοράσεις & αυτούς?
    Αμα θες Ευρώπη και turn by turn directions, δες για κανα ΜΙΟ με χαρτες destinator PN ή 7.
    Μπορείς να δίνεις τελικό προορισμό με ενδιάμεσες στάσεις και επιλογή διαδρομής ταχύτερη-συντομοτερη συν πολλά άλλα και έχεις και PDA...
    Mio 501 ή ΜΙΟ 168 (παλιό μοντέλο, το έχω) ή 701 και 702(καινούργιο PDA PHONE GPS)
    Δες και άλλα PDA με ενσωματομένο gps που να τρεχουν το destinator
    Kαι για χωμα στήσε καραούλι στο ebay για κανα new old stock 60αρι
    Για χαρτες εξωτερικού απ' οσο ξέρω για το destinator τους αγοράζεις εξτρα.
    Ειναι ωραία η θάλασσα γιατί κινείται πάντα...

  13. #58
    Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
    [B] Θα μπορούσα να κάνω τη δουλειά μου με ένα MIO ή κάτι αντίστοιχο? B]
    τα pda της MIO τρέχουν χάρτες της ανάβασης, το ξέρω γιατί έχω άτομο στην αντιπροσωπεία τους!

  14. #59
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
    τα pda της MIO τρέχουν χάρτες της ανάβασης, το ξέρω γιατί έχω άτομο στην αντιπροσωπεία τους!
    Άρα οποιοδοίποτε PDA τρέχει τους χάρτες τους. Το ζήτημα είναι με ποιο πρόγραμμα.

  15. #60
    Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
    Άρα οποιοδοίποτε PDA τρέχει τους χάρτες τους. Το ζήτημα είναι με ποιο πρόγραμμα.
    φαντάζομαι με το πρόγραμμα που δίνει η ανάβαση, το toponavigator...

Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Χάρτες για GPS Garmin
    από antsoar στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 16/05/2012, 18:31
  2. Χαρτες gps για Βαλκανια
    από Yianniss στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2011, 17:20
  3. Οδηγοι gp που αγαπησατε!
    από blackrose στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 13/10/2010, 20:25
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 25/02/2010, 09:27

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF