Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 87

Θέμα: Χάρτες-Οδηγοί-gps

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ixnilatis
    Εγγραφή
    07/09/2004
    Μηνύματα
    199

    Χάρτες-Οδηγοί-GPS κ.α (ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ)

    Το ποστ πιο πολύ ενδιαφέρει του κάτοικους της Θεσσαλονίκης και τους Βορειοελλαδίτες γενικότερα.
    Σε περίπτωση που δεν το γνωρίζουνε κάποιοι η πόλη μας διαθέτει εξειδικευμένο βιβλιοπωλείο (Traveler) το οποίο απευθήνετε σε επίδοξους ταξιδιώτες.
    Διαθέτει χάρτες (οδικούς κυρίως σε πάρα πολύ μεγάλη γκάμα από κλίμακες) συσκευές GPS (δορυφορικό σύστημα εντοπισμού θέσεως) και ταξιδιωτικούς οδηγούς από τους πιο πολλούς δημοφιλής προορισμούς της Ευρώπης και του κόσμου.


    http://www.traveler.gr/

    Τηλ: 2310-275215
    Fax:2310-330027
    e-mail: info@traveler.gr
    Διεύθυνση: Προξένου Κορομηλά 41 (στο κέντρο της πόλης)

    Προμηθεύτικα ένα χάρτη της Ευρώπης της Road σε κλίμακα 1:2.500.000 και έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος.

  2. #2
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224

    Exclamation Χάρτες-Οδηγοί-gps

    Με αφορμη παλιοτερο ποστ του Ixnilati, το οποιο και συνδεσα στο παρον thread, να δωσω και το αντιστοιχο καταστημα στην Αθηνα, που εχει, κατα την γνωμη μου, την καλυτερη ενημερωση, Πανελληνιως.


    Αναβαση


    Και γι' αυτους που βαριουνται ν' ανοιξουν το link ...


    Στοά Αρσακείου 6α, 10564 Αθήνα, τηλ/fax: 210.3218104
    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της BMW1150
    Εγγραφή
    05/12/2004
    Μηνύματα
    122
    αλλο ενα στη Αθηνα πολυ καλο....Road.gr

  4. #4
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    'Οντως το βιβιλιοπωλείο της Ανάβασης είναι πολύ καλό και ενημερωμένο.Απο εκεί πήρα και το προγραμματάκι που έχω στο GPS.Μελλοντικά ετοιμάζω ένα προτζεκτάκι για να βάλω οθόνη 7-10" στο μηχανάκι με GPS επάνω και να το κάνω κινητό media center δηλ. να έχω τον χάρτη της διαδρομής,να ακούω την μουσικούλα μου και να έχω και κανά κινητό συνδεμένο.Όταν έχω νεώτερα θα επανέλθω
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  5. #5
    Νέο μέλος Το avatar του/της dimperd7
    Εγγραφή
    21/02/2006
    Μηνύματα
    25
    Ρε παιδιά ασχολείτε κανείς με GPS και PDA

  6. #6
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dimperd7
    Ρε παιδιά ασχολείτε κανείς με GPS και PDA

    Με GPS ναι, με PDA οχι και τοσο ...

    Ρωτα ομως αυτο που θες να ρωτησεις και βλεπουμε ... :wacko:
    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

  7. #7
    I had a dream ... Το avatar του/της WWW
    Εγγραφή
    23/08/2004
    Μηνύματα
    447
    Να κι ένας καλός χάρτης για GPS της Garmin. Τώρα πιστεύω να έκανα post σε ποιο σωστή θέση.

    Happy downloading

    http://www.elsinga.org/map_greece.html

  8. #8
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.258

    Χάρτες κλπ

    Καλα και ωραια όλα τα παραπάνω , αλλα ξερουμε κανα σαιτ με χάρτες για κατέβασμα τσαμπέ ? ΚΑτι σαν αυτον που υπάρχει στο θρεντ για την εκδρομη που έγινε .Έχω παρει μια συλλογή της Ροαδ άλλα δεν μπορώ να πω πως ενθουσιαστήκα κιόλας .Επίσης επειδή το μοτορίνο μου έχει και μικρο ρεζερβούαρ θα ήταν πολύ βολικο αν έδειχνε και βενζινάδικα .... Γνωρίζουμε κάτι ? Η αν έχετε να ζιπαρετε κάποιο χαρτη σκαναριζμενο δικό σας .


    Modenas Kriss 125

  9. #9
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224
    Οσο και να ζιπαριστει ΔΕΝ μπορει να κατεβει κατω απο το οριο ενας χαρτης, στις διαστασεις που θελεις.

    Προτεινω να επισκεφτεις και την Ανάβαση που ειναι πιο χαρτογραφικη εταιρεια απο την Road. :smilea:
    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

  10. #10
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.258
    Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
    Οσο και να ζιπαριστει ΔΕΝ μπορει να κατεβει κατω απο το οριο ενας χαρτης, στις διαστασεις που θελεις.

    Βασικά ζιπ ενοούσα αν υπάρχει κάποιος χάρτης ελληνικός ψηφιακός , να τον ζιπαρετέ και να τον δώσετε για download. Οχι να συμπιεστεί ο ίδιος ο χάρτης. Θα ήταν χρήσιμο σε πολλούς υποθέτω.... Σε μένα σιγουρα τουλάχιστον σίγουρα
    Modenas Kriss 125

  11. #11
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Anritsu
    Βασικά ζιπ ενοούσα αν υπάρχει κάποιος χάρτης ελληνικός ψηφιακός , να τον ζιπαρετέ και να τον δώσετε για download. Οχι να συμπιεστεί ο ίδιος ο χάρτης. Θα ήταν χρήσιμο σε πολλούς υποθέτω.... Σε μένα σιγουρα τουλάχιστον σίγουρα

    Για το ιδιο λεω κι εγω, αλλα ειναι τεραστιος ο ογκος ...
    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ashton
    Εγγραφή
    13/02/2006
    Μηνύματα
    282
    Τα μεγέθη των χαρτών είναι ουσιαστικά τεράστια και δεν ζιπάρονται σε ευκολοκατέβατα αρχεία.

  13. #13
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.258
    Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
    Για το ιδιο λεω κι εγω, αλλα ειναι τεραστιος ο ογκος ...
    Κατάλαβα Αν σου βρίσκεται τότε κανας χάρτης ευκαιρος και μπορεις να κάνεις μια κόπια , κάνε το καλό , και όταν μοιραστούνε μπλουζάκια στο Δέλεαρ σε κερνάω ενα μπιρόνι να δροσιστείς για τον κόπο σου .

    Θάνξ
    Modenas Kriss 125

  14. #14
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304

    Προτζεκτακι για media center

    Μη βιαζεστε να καταδικασετε κατι αμα ΔΕΝ το δειτε πρωτα.Η σκεψη αρχικα ξεκιναει ως εξης:
    Μας αρεσει το GPS?Φανταζομαι ναι.Αλλα οι
    3.5" οθονες που εχουν δεν ειναι πολυ μικρες??Εκτος αυτου τα PDA δεν ειναι και παρα πολυ συμβατα με ολες τις λειτουργιες ενος κανονικου PC.Tι κανουμε?..
    Η απαντηση ειναι μια!Παμε στην Τουρατεκ και ψωνιζουμε ενα Cacom tablet pc,πληρως λειτουργικο με Pentium Celeron
    ULV,πληρως αδιαβροχο και με πολυ ωραια οθονη 8"!Ωραια?ΟΧΙ,γιατι-φευ-κοστιζει...1800ευρω
    Εναλλακτικη προταση:Ψαχνουμε-πχ στο Ebay-να βρουμε ενα παλιο Tablet pc με εναν αξιοπρεπη επεξεργαστη(πχ Ρ4).Ενδιαφερουσες προτασεις ειναι αυτα της Toshiba που παιζουν στα 200 περιπου ευρα.Αυτα εχουν Ρ4 στα 400-500Μhz (αρκετα ικανοποιητικα),σχετικα κομπακτ διαστασεις,και βαρος λιγο παραπανω απο ενα κιλο.Αν παρουμε λοιπον ενα τετοιο τι μπορουμε να κανουμε?
    *Με μια Pc Card με GPS εχουμε πλοηγηση και ολα τα καλα του δορυφορικου εντοπισμου
    *Μεσω Bluetooth μπρουμε να ακουμε μουσικουλα ή να συνδεσουμε την καρτα και να απανταμε στο κινητο μας on board
    *Kαι βεβαια εχουμε ενα μικρο απολυτα λειτουργικο(οχι τελευταια λεξη της τεχνολογιας βεβαια!) PC οποιο μπορουμε να το παρουμε μαζι μας και πχ να το συνδεσουμε στο internet με μια τηλεφωνικη γραμμη,να αποθηκευσουμε τις φωτο μας στον σκληρο δισκο κλπ
    Τα μειονεκτηματα ειναι οτι αυτα δεν ειναι αδιαβροχα και οτι πρεπει να γινει καποια πατεντα για να φτιαχτει μια βαση για να στηριχτει το ολο συστημα.Ετσι εχει το προτζεκτακι που θελω να κανω κι οταν τα οικονομικα το επιτρεψουν θα το βαλω μπρος.Μεχρι τοτε...υπομονη
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  15. #15
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Anritsu
    Κατάλαβα Αν σου βρίσκεται τότε κανας χάρτης ευκαιρος και μπορεις να κάνεις μια κόπια , κάνε το καλό , και όταν μοιραστούνε μπλουζάκια στο Δέλεαρ σε κερνάω ενα μπιρόνι να δροσιστείς για τον κόπο σου .

    Θάνξ

    Μακαρι να μπορουσα να το κανω ...

    Οταν λεω οτι ο ογκος ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ, εννοω οτι ειναι ταυτοχρονα και ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΙΚΟΣ μιας και θα ειναι δουλεια ενος μηνα ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ, που σιγουρα κανεις μας ΔΕΝ μπορει να διαθεσει ...
    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Χάρτες για GPS Garmin
    από antsoar στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 16/05/2012, 17:31
  2. Χαρτες gps για Βαλκανια
    από Yianniss στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2011, 16:20
  3. Οδηγοι gp που αγαπησατε!
    από blackrose στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 13/10/2010, 19:25
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 25/02/2010, 08:27

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF