Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 71

Θέμα: Μεγαλώσατε σε "μοτοσυκλετιστική" οικογένεια;

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Εμένα μόνο ένας θείος μου στο χωριό είχε ένα ζούνταπ 50άρι όπου με έβαζε επάνω για βόλτα ή στατικά στη σέλα θυμάμαι μου έλεγε να γκαζώνω. Τα ξαδέρφια μου ήταν εκείνα που χώθηκαν βαθύτερα (με παπιά, Gpz, κλπ) και εγώ κρυφο χάζευα/ζήλευα. Όλα αυτά από early έως τέλη 80ς.

    Επίσης ανέκαθεν έπαιζαν στην πολυκατοικία τρία αλάνια της εποχής με tzr, klr και zzr (κάπου το '92). Όταν γύρναγα από το σχολείο πάντα ανέβαινα επάνω κρυφά στα μηχανάκια τους. (υπήρχε και ένας τύπος με ένα βίλα κόκκινο που πάντα έβλεπα παρκαρισμένο έξω από το σπίτι του - τότε νόμιζα ήταν κάποιο Ιαπωνικό - δεν ήξερα τα βίλα).

    Μία μέρα του '92 σκάει στο σχολείο ένας φίλος με ένα Γιάβα με πετάλια! Του το πήρα επιτόπου και άρχισα να κόβω βόλτες στη Διονύσου - έναν κεντρικό δρόμο του Χαλανδρίου - πάνω - κάτω. Ένοιωσα την απόλυτη ηδοΝή!

    Όλες λοιπόν αυτές οι εικόνες έδρασαν καταλυτικά στο να πάρω κρυφά το πρώτο μου παράνομο παπί - συνεταιρικά με έναν φίλο.

    Επειδή είχα ανάγκη χρημάτων έπιασα δουλειά σε μια πιτσαρία του Χαλανδρίου - με παπί δανεικό - όπως έλεγα στον father, εξαναγκαζόντας τον έτσι να υπογράψει για το πολυπόθητο δίπλωμα στα 17.
    Βολτίτσα το θες ρε ?
    Edit https://www.moto.gr/forums/showthrea...=1#post2390103

  2. #32
    χιλιομετροφάγος! Το avatar του/της pektis
    Εγγραφή
    26/02/2008
    Μηνύματα
    2.821
    Την ιστορια με τα δικυκλα την κολλησα με τα ξαδερφια μου...
    Θυμαμαι ημασταν 15 χρονων και περναμε το παπακι του θειου μου για τσαρκα...
    Μπορω να θυμηθω τον εαυτο μου 9-10 χρονων δικαβαλο στο παπακι (honda c50 6v), με τον πατερα μου...Ποτε ομως δεν με αφηνε να το παρω...
    Ελεγε...<θα βγαλεις διπλωμα στα 16 και μετα βλεπουμε>
    Καποια στιγμη μετα απο 1000 παρακαλια,(16 χρονων), παμε στο Α.Τ. της περιοχης για την πολυπόθητη υπογραφή, για το διπλωμα...
    Υστερα απο ενα τρακάρισμα που ειχε απο εναν που ειχε παραβιασει stop, με τα χιλια ζορια τον επεισα να κανω service στο παπι, ωστε να το εχω για το σχολειο...
    Μεγαλώνοντας, αλλαξα πολλα παπακια και σκουτερ, ωσπου ηρθε και η ωρα της μηχανης...
    Ακομα μου την λενε για την μηχανη και οι δυο τους...
    προσέχουμε για να έχουμε!...

  3. #33
    Ποτέ και τίποτα.. Κάποια στιγμή στα 27 πιγμένος στην κηφισίας αποφάσισα πως απλά έπρεπε να γλυτώσω κάπως απο αυτή την ταλαιπωρία. Έβγαλα δίπλωμα κ πήρα μηχανή, μετά απο κανα μήνα με πήρε ένας φίλος σε ένα 2ήμερο καρπενίσι κ γύρω. Αυτό ήταν, δεν υπήρχε επιστροφή..
    Why do you go away? So that you can come back. So that you can see the place you came from with new eyes and extra colors. And the people there see you differently, too. Coming back to where you started is not the same as never leaving. T. Pratchett

  4. #34
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Mariner Προβολή μηνύματος
    με πήρε ένας φίλος σε ένα 2ήμερο καρπενίσι κ γύρω. Αυτό ήταν, δεν υπήρχε επιστροφή..
    Για την μηχανή λες ακόμα, ναι;

  5. #35
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Για την μηχανή λες ακόμα, ναι;
    πάει ο καφές..
    Why do you go away? So that you can come back. So that you can see the place you came from with new eyes and extra colors. And the people there see you differently, too. Coming back to where you started is not the same as never leaving. T. Pratchett

  6. #36
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    οχι
    Ρε μπαγάσα. .....ειδικά εκεί στο τέλος, δάκρυσα!



    Μπαμπάς διαβιβαστης στο φανταρικο με Χαρλει και Νορτον. Κάπου έχω και φωτογραφίες. ...
    Μετά με ένα Σιμσον και δερμάτινα σαμαρια έκανε διανομή καφέ στις γύρω περιοχές.
    Τον ακους να σου διηγείται ιστορίες τρόμου με τους τοτε λασποδρομους και βλέπεις ένα κρυφό χαμόγελο να κάνει την εμφάνιση του.
    Η μαμά ήταν κάθετη στην αγορά δικυκλου για τους γνωστούς λόγους, αλλά ο πατέρας μου έκλεισε κρυφά το μάτι.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  7. #37
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    Ο πατέρας μία βέσπα κι ένα τσαλυ είχε.
    Κύριες επιρροές 2θειοι απτό ένα σόι (ο ένας με cagiva canyon και ο άλλος με ένα στρητ γιαμαχα 750)και απτό άλλο σοι δύο ξαδέρφια ο ένας με μικρά μηχανακια ο άλλος με ένα cb400, εξατμισονι lazer και οπότε ερχόταν σπίτι κατέβαινα πριν φύγει να κάνω γκαζιες
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  8. #38
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    Απο παιδί θυμάμαι τον πατέρα μου πάνω σε μια Βεσπα Baja.....(τωρα ειναι 86 και εχει παπάκι και ηλεκτρικό σκουτερ). αργότερα μου εδειχνε φωτό απο BMW που ειχε στα νειάτα του..τις γνωστές τα απομεινάρια της κατοχής....
    Ο μεγαλύτερος αδελφός μου όταν ήμουν 12 (!!) με εβαλε να οδηγησω με το ζόρι το μηχανάκι του ενα διχρονο ΥΑΜΑΗΑ 50...επεσα 3 φορές μεσα σε 10 λεπτά στην οδός Κυρηναίου στη Θεσσαλονίκη...ακόμη τα θυμάμαι όλα σαν χθες.....μετά απο αυτά φοβηθηκα τις μοτοσυκλέτες και ουτε να τις βλέπω δεν ήθελα...στα 14 μου με πήραν ενα GARELI 50 με τις ταχυτητες στο χέρι..ουτε αυτό ηθελα..προτιμούσα το ποδήλατο....
    Δυο ξαδέλφια μου μεγαλύτεροι ειχαν τα GUZZI IMOLA & Le Mans.........γνωστοί στην Θεσσαλονίκη,,,αγωνιζόμενοι σε Εντουρο αλλα και σε αλλους είδους αγώνες...αυτοί μου κόλλησαν την αγάπη για τα χωματερά στον ΜΟΘ τοτε..αγάπη που συνεχίζεται μεχρι σήμερα στα 49 μου....
    Τελευταία τροποποίηση από Μανολης67; 17/01/2017 στις 21:23.

  9. #39
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Κανένας από το σόι. Μόνος μου την έφαγα τη πετριά.

  10. #40
    Αντιδραστικό μέλος Το avatar του/της RAMMSTEIN
    Εγγραφή
    20/11/2008
    Μηνύματα
    196
    πατερας σκληρος και δεν σηκωνε κουβεντα (γιατρος -ταβλεπε κάθε μερα)
    μανα cool και αλανι (τις ειχε κανει τις βολτες της)
    μεταξυ τους χωρισμένοι (με καλυπτε το αλανι)
    παρεες τσογλανια (κάθε μερα πανω σε μηχανακια)
    καυγάδες ομηρικοι (εσπασε ο σκληρος καποια στιγμη)
    αποτέλεσμα ανηκουστο (αρχισαν να του αρεσουν)
    εξελιξη ραγδαια (τον εψησα να παρει μηχανη στα 45)
    το παρον YOLO (ανταλλάζουμε μηχανες)

  11. #41
    οι γονεις καμια σχεση.. παπουδες και οι 2 με μηχανακια μιας και λεφτα για αμαξια δεν παιζανε στα χωρια ο ενας ειχε Zundap 50 o αλλος Cazal 50. την βραδια που γενηθηκα ηρθανε και οι 2 να με δουν δικαβαλο στην Καρδιτσα απο τις χαρες πρεπει να τα κοπανισαν και στον γηρισμο φηγαν ευθεια σε ενα χαντακι... ευτυχως ο Απο μηχανης θεος τους εσωσε αλλα θησειασε εμενα να ειμαι μεσα στα μηχανακια μεχρι τον λαιμο για μια ζωη!!!

    το zuddap του ενος παππου μου το επερνε ο θειος μου που γουσταρε οπως ολλοι οι 17-20 χρονοι εκεινα τα χρονια τα μηχανακια... εφαγε και κανα 2 στουκες καλες αλλα παντα γουσταρε μοτο.
    φοτο του zunddap με εμενα περιπου 2 ετων.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2256857179_7acc0a3536_o.jpg 
Προβολές:	212 
Μέγεθος:	96,7 KB 
ID:	377705

    Επισης στο χωριο καθε καλοκαιρι ερχοτανε ενας τυπας απο Καρδιτσα για να βοηθησει τον παππου του στα χωραφια , ητανε φιλαρακι του θειου μου και σηχναζανε στο καφενειο του.

    τον πρωτο χρονο σκαει με 83ρι KX80, το περνει ο Θειος μου να ερθει να με παρει βολτα εξω χεστηκα πηγα κρηφτηκα με ειχε τρομαξει ο Ηχος του 80ριου ΜΧ...

    τον επομενο χρονο σκαει με ενα αεροψυκτο χουσκβαρνα 300+ 360 κατι δεν θημαμε απλα ξερω οτι το ακουμπαγε στο δεντρο και τρομαζαμε απο τον ογκο του και οταν επερνε επρος χτηπαγε η καρδια μας!

    ο τυπος καθε χρονο αλαζε μηχανη μετα ειχε ενα XR200 και τελος ενα Z1000J με την ουρα κομμενη...

    δηστηχως ο θειος μου δεν με πηγε βολτα με κανενα απο αυτα!!! αλλα το KX το Husky και το Z1000j μηνανε στο μυαλο μου σαν ταττοο..

    μετα στο γυμνασιο αρχησα να περνω μοτο και μοτοσπορτ εβλεπα τις μηχανες Καρδιτσα και στην Θαλασσα τα καλοκαιρια κωλησα...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	3315037843_0e8d6613cf_o.jpg 
Προβολές:	213 
Μέγεθος:	90,9 KB 
ID:	377706

    πρωτο δικο μου μηχανακι στην δευτερα Λυκειου... απο ασπρο Σιλκ κατ! δεν μπορουσα να βρω ροθμανς για αυτο
    μετα CB400SF στα 23, NSR250proarm κτλ κτλ κτλ.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2147405389_35e3670e5d_o.jpg 
Προβολές:	211 
Μέγεθος:	93,3 KB 
ID:	377707
    Τελευταία τροποποίηση από astroman76; 18/01/2017 στις 00:08.
    ORGIA!!!!!

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Ρε το Ζαν ,η 1η φωτό τα σπάει σα να πας να γαντζωθείς από το μοτόρι μη σε βουτήξει η μάνα σε πάει μέσα και τελειώσει το παιχνίδι...ωραίος.
    https://www.moto.gr/forums/showthrea...=1#post2190520

  13. #43
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.105
    Ο μπαμπάς. Πολύ πριν γεννηθώ, φυσικά (μου το έκρυβε ):

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Photo12_3.jpg 
Προβολές:	196 
Μέγεθος:	101,8 KB 
ID:	377713

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Photo15_3.jpg 
Προβολές:	197 
Μέγεθος:	96,1 KB 
ID:	377714
    Life begins at 45°.

  14. #44
    d.m.w.t.l. Το avatar του/της congate7
    Εγγραφή
    02/06/2012
    Μηνύματα
    878
    Μάνα και πατέρας με μηχανές από μικροί.
    Θυμάμαι βόλτες με ένα ss που αργότερα το κλέψανε και μετά ένα εντούρο.
    Μας πήγαιναν με τον αδερφό μου βόλτα την ίδια διαδρομή και επειδή όταν ερχόταν η σειρά μου ζητούσα να το πατήσουν μου φαινόταν ότι με έκαναν μικρότερη βόλτα και ένοιωθα ριγμένος.

    Αργότερα αρχίσαμε να ζητάμε και οι δύο παπί και παραλίγο να μας κόψουν και τα ποδήλατα.

    Θυμάμαι τσακωμούς, να ζητάω μηχανάκι και θα έκανα ότι ήθελαν. (τι κορυφαία ατάκα!!)

    Αργότερα ο πατέρας έπαιζε εκ του ασφαλούς με το:
    -Πάρε πάνω από 15 και θα σου πάρω.
    -Τι 15 ρε πατέρα! Και σούμα να τα κάνεις τόσο δε βγαίνουν.
    -Παπάκια μηχανάκι θα πάρεις... Σκουπιδιάρης θα γίνεις.
    -Ναι αλλά χωρίς αυτόν δε ζεις... Και ξεκινούσε ένα πανηγύρι βγαλμένο από το γαλατικό χωριό με ιπτάμενα ρολόγια, τασάκια και ότι άλλο κυκλοφορούσε στο σαλόνι.

    Έπιασα δουλειά, πήρα τον πάπιο και δέχομαι τηλέφωνο από τον πατέρα:
    -Ξέγραψέ με!! Δε θα χάσω εγώ τον ύπνο μου με τα βλαμμένα τα μυαλά σου.
    -Μα ρε πατέρα...
    -ΤΕΡΜΑ!

    Την επόμενη μέρα τον πήγα βόλτα

    Μετά πήρα το drz και σκεφτόμουν πως να του το φέρω.
    Πήγα του πήρα το αμάξι, γνωρίζοντας πως θα το θέλει την επόμενη και πήγα να τον πάρω με το drz.
    Βγαίνει από το σπίτι και ψάχνει το παπί...
    -Με τι θα πάμε;
    -Με αυτό! και του το δείχνω
    Γελάει και ξαναμπαίνει σπίτι. Τελικά ανέβηκε γιατί ήθελε το αμάξι αλλά το "πιο σιγά" και το "σταματά να πάρω ταξί" βαρέθηκα να τα ακούω.

    Πριν από δύο μήνες ανέβηκα και εγώ σαν συνεπιβάτης στο μηχανάκι μου και δικαιολογώ όλους όσους ανέβηκαν και κλάφτηκαν.
    O παππούλης


    Θα πάω σε ένα νησί, να ψαρεύω πρόκες.

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    όλο το σόι εχθρικοί απέναντι στις μηχανές.

    αμάξι ήθελα να πάρω αλλά δεν είχα λεφτά και με τις πρώτες οικονομίες πήρα βέσπα να
    κυκλοφορώ τα φοιτητικά μου χρόνια και αργότερα να τη πουλήσω να πάρω 4τροχο.

    βέβαια από την πρώτη στιγμή που καβάλησα ένιωσα υπέροχα και τρελάθηκα με την αίσθηση
    του δίτροχου και έτσι η ανάγκη έγινε έρωτας

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πως κάνουμε πολλαπλά quotes ?
    από kostakisK στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2009, 23:41
  2. quote: VANDA Πριν κατεβούμε από τη μηχανή...
    από mikios400 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 19/10/2008, 00:03
  3. famous quotes from dirt people..
    από dirtbird στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 14/10/2008, 09:41
  4. Quote
    από Mago Babidi στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 12/07/2007, 21:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF