Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 71

Θέμα: Μεγαλώσατε σε "μοτοσυκλετιστική" οικογένεια;

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730

    Μεγαλώσατε σε "μοτοσυκλετιστική" οικογένεια;

    Σκεφτομουν το πώς μπαινει το διτροχο μικροβιο στον καθενα μας. Λογικα ενα παιδι που γεννιεται με πατερα μοτοσυκλετιστη εχει πολυ μεγαλυτερες πιθανοτητες να καβαλαει οταν μεγαλωσει. Θα ηθελα να ακουσω τις εμπειριες σας, αναμνησεις απο τις μηχανες του μπαμπα/θειου/νονου ή οποιου αλλου τελος παντων εγινε η αφορμη να διαλεξετε αυτη τη ζωη. Αν υπαρχει και καμια φωτογραφια ακομα καλυτερα...

    Προσωπικα δεν ειχα τετοιο ερεθισμα, αν και ο πατερας μου ειχε "μηχανη" νεοτερος. 50αρι Zundapp "με 5 ταχυτητες" οπως μου τονιζει καθε φορα που θα μου μιλησει για αυτην.
    Ειχε καναδυο γερες σουπες ομως και σε μια απο αυτες εσπασε και το ενα του ποδι, οποτε και παρατησε το αθλημα. Ετσι οταν γεννηθηκα εγω υπηρχε μονο κλουβι στην οικογενεια.

    Για πειτε λοιπον τι θυμαστε απο την παιδικη σας ηλικια, ποιος ηταν ο ενοχος που σας εμπλεξε με τα "βαρια ναρκωτικα";

  2. #2
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.281
    Ο προπαπους βεσπα όλη του τη ζωή ο παππούς πότε αλλά ο θείος(αδερφός)της μανας τρελός όσο δεν πάει..άριστος μηχανικός μεγάλο τιμόνι και σχολείο για μένα.....από πάπια στρογγυλόφαναρα 6βολτα μετά μπολντορια rd350 και άλλα που μου διαφεύγουν έως το gsxr750 του 92 όλα φτιαγμένα μέχρι εκεί που δεν παει...ο πρώτος που το πήρε στην Ελλάδα παραγγελία πριν καν έρθει εδώ επίσημα από sυzuki.....Μέχρι το ατύχημα που παραλίγο να του στοιχίσει το δεξί χέρι από αναστροφή ηλικιομενου στην παλιά εθνική Αθηνών Κορίνθου...δε θυμάμαι πολλά πλέον αλλά έχω φώτο πάνω σχεδόν σε όλα...(χρωστάω σχετικες σε άλλο ποστ είναι Κόρινθο και όλο ρο ξεχνάω)οπότε όπως ήταν αναμενόμενο.....εεε μικρόβιο γλυκό.......
    Throttle that mysterious friend of ours

  3. #3
    Ο πατέρας νομίζω ποτέ.

    Η μάνα το είχε (καλά τέλος πάντων, λέμε τώρα) σχετικά και υπάρχει ακόμα, κολλημένο, το garelli της. Για το τότε που το πήρε και τις τότε διαδρομές που έκανε, ασυνήθιστα μακρινές για 50άρι (και σήμερα η αλήθεια είναι θα βαριόμουν να πάρω ένα τέτοιο και να κάνω καμμιά 20αριά χιλιόμετρα πήγαιν' έλα πρωί και μεσημέρι). Γενικά η πετριά με τα βενζινοκίνητα, ουδείς στην οικογένεια αμφιβάλλει για το από που προέρχεται

    Ο θείος Παναγιώτης β(λ)αμμένος με τα δίτροχα και ήταν η δανειστική βιβλιοθήκη μοτοπεριοδικών. Ακόμα θλίβομαι για το τενγκάι που κατέληξε σε παλιατζή. Αυτός "φταίει" περισσότερο από όλους.

    Τα ξαδέρφια επίσης από το σόι της μάνας, ο ένας ρόδα κόντρα αλητεία (νομίζω δεν έχει σοβαρευτεί ακόμα, δεν πολυβρισκόμαστε), ο άλλος πιο σοβαρός σουπερσπορτάκιας (έχει ξεπέσει στην πεμφέ στα γεράματα) ο άλλος έκανε πέρασμα από ΚαΤέΜ αλλά δεν κόλλησε. Και ο πατέρας τους βέσπα φανατικός, μέχρι που δεν μπορούσε να οδηγήσει άλλο.

    Γενικά ήταν αρκετοί "γύρω γύρω". Ο πιο μαλάκας φυσικά ήταν ο κουμπάρος και συνονόματος που με ΕΠΡΗΞΕ να πάρω μηχανή "πριν γεράσουμε" να κάνουμε ταξίδια και τελικά δεν βγήκε παρά ελάχιστες φορές από την Αθήνα. Τι να πεις...

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Ο πατέρας νομίζω ποτέ.

    Η μάνα το είχε (καλά τέλος πάντων, λέμε τώρα) σχετικά και υπάρχει ακόμα, κολλημένο, το garelli της...
    Κοιτα να δεις... Οταν εγραφα το αρχικο σχολιο ειπα μια να γραψω πατερα/μητερα για να ειμαι και politically correct, αλλα μετα λεω σιγα μην υπηρχε μανα που καβαλουσε.

  5. #5
    Ειμαι ninja Το avatar του/της mariza
    Εγγραφή
    28/12/2015
    Μηνύματα
    257
    Κανένας απο την οικογένεια μου...
    Ουτε πατέρας,παππούς,θείος...κτλ.
    Για όλα φταίει ο άντρας μου,αυτός με έμπλεξε!!
    Η πρώτη μας βόλτα ήτανε Χαλκίδα.
    Σε όλη την εθνική σούζες..έτσι με πήγε,έτσι με γύρισε!
    Έρωτας με την πρώτη βόλτα!!!

    Πάντως απο μικρή όταν έλεγα στους δικούς μου για μηχανές δεν σήκωναν ούτε για πλάκα κουβέντα.
    Μια μέρα πρίν την πάρω μου έλεγαν πως αν έπαιρνα ο πατέρας μου κλασικά θα την έσπαγε και θα την έκαιγε και η μάνα κλασικά άρχισε τον μονόλογο "θα πεθάνω αμα πάρεις μηχανη...και αμα αγαπάς την μάνα σου και την σκέφτεσαι δεν θα πάρεις"....αα και το κλασικό άμα γίνεις μάνα κάποια στιγμή θα με καταλάβεις..."

    Ε και εγώ πήγα και τους την πάρκαρα έξω απο το σπιτι

  6. #6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mariza Προβολή μηνύματος
    η μάνα κλασικά άρχισε τον μονόλογο "θα πεθάνω αμα πάρεις μηχανη...και αμα αγαπάς την μάνα σου και την σκέφτεσαι δεν θα πάρεις"
    Κοίτα, μερικές μάνες έχουν λόγο και τον τιμούν κιόλας. Η δική μου το Πάσχα του '10 την είδε πρώτη φορά, Αύγουστο του '10 πέθανε. Οι δικές σας είναι απλώς χειριστικές

  7. #7
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.333
    ο πατερας μου καποτε ειχε ένα 50αρι σιμσον του 64 για να πηγαινοέρχεται στη δουλεια του..
    εγω παντα ειχα ένα παπι επισης για τον ιδιο λογο.. μηχανόβιος με την ακριβη εννοια του ορου δεν ημουν ποτε..
    το μικροβιο το κολλησα από εδώ μεσα όταν το 2009 θελοντας να αλλαξω μηχανακι εψαχνα πληροφοριες για 250αρια
    και ο γουγλης με εριξε εδώ μεσα.. αρχισα ετσι να παρακολουθώ γενικα το φορουμ.. εδώ μεσα εμαθα την σημασια του εξοπλισμου,
    μετα ηρθε ο πρωτος καφες.. η πρωτη βολτα.. το πρωτο ταξιδακι.. κτλ κτλ..

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της astrapogiannos7
    Εγγραφή
    03/11/2016
    Μηνύματα
    186
    Πατέρας βέσπα 80cc φτιαγμένη δυχρονίλα δύναμη (η οποία κατέληξε στα χέρια ενός ξαδέρφου μου που την έκανε βίδες όταν ήμουν ακόμα μικρός , επίσης μαζί με τη βέσπα μέχρι το 2000 υπήρχε ένα gpz250 το οποίο το δώσαμε Και μετά ο πιο τρελός από όλους ο θείος μου που τον θυμάμαι ακόμα με το gsx750F (88-89 ελαιόψυκτο 7 λίτρα λάδι τι να λέμε τώρα ...) στημένο για dragster τρελά γκάζια αυτός μου έκανε την πρώτη μου βόλτα σε μηχανή το 2002 και είναι ο κύριος υπεύθυνος που κόλλησα με τις μηχανές και τον έχω σταυρώσει να μου πει που έχει τη μηχανή να την φτιάξω να την έχω εγώ γιατί απο το 2007 δεν την χρησιμοποιεί και δεν μ λέει που την έχει (αν βρώ φωτογραφία θα ανεβάσω )
    Τελευταία τροποποίηση από astrapogiannos7; 16/01/2017 στις 22:44.
    Την Κρήτη δεν θα την αφήσω ποτέ και για τίποταααααααααααα

  9. #9
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.105
    Ο πατέρας μου είχε κάτι Honda, Yamaha και δεν ξέρω τι άλλο, κάποτε, ούτε καν γνωρίζω τα μοντέλα (θα ποστάρω φωτό να τα βρει ο σαπίλας), αλλά πουλήθηκαν όλα πριν γεννηθώ και έκοψε κάθε επαφή. Ακόμα έχει ένα τεράστιο σημάδι στο χέρι (ατύχημα με ταρίφα) να του θυμίζει εκείνες τις εποχές. Κανείς ποτέ δε με μύησε σε αυτό το "σπορ" και κατέληξα εκεί, μεγάλος πλέον (25+ ετών), μόνο επειδή ήμουν εξαιρετικά αντιδραστικός.
    Life begins at 45°.

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/12/2015
    Μηνύματα
    687
    κανενας μηχανοβιος στο σοι και εγω φανατικος με τα αυτοκινητα. μεχρι που δεν αντεχα αλλο με την κινηση στην αθηνα και στα 29 πηρα μηχανη ετσι απλα

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της astrapogiannos7
    Εγγραφή
    03/11/2016
    Μηνύματα
    186
    Είναι πολύ και η αντίδραση και εγώ δούλεψα ένα καλοκαίρι και πλήρωσα τη χαρτούρα για το δίπλωμα και πήρα και το παπί απλά το αποδέκτηκαν τι να κάνουν... Το ίδιο και ο θείος μου όταν άρχισε να δουλεύει στα καράβια (τυχαίο δεν νομίζω αυτά τα ριμάδια τα γονίδια ... με τον θείο μου απο μικροί κάναμε τα ίδια πράγματα πάντα να χαρχαλεύουμε ποδήλατα και να χαλάμε πράγματα να τα κάνουμε βίδες και να τα δένουμε πάλι και καταλήγουμε και στο ίδιο επάγγελμα τελικά μηχανολόγος εγώ και αυτός μηχανικός (αυτος 40 εγω 20 ) )
    Την Κρήτη δεν θα την αφήσω ποτέ και για τίποταααααααααααα

  12. #12
    Ουτε μισος δικος μου δεν καβαλαει .Ουτε κανας μακρυνος συγγενης .
    Εγω απο τα 16 και για 21 χρονια δεν παω με αυτοκινητο , μονο αν ριχνει καρεκλες ή πρεπει να παω καπου οικογενειακως .
    Ειτε μικρο ,ειτε μεγαλο , παντα θα πηγαινω στις 2 ροδες

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    Μόνο ο πατέρας καβαλούσε ένα swm 50άρι που το έχουμε ακόμη,και με αυτό με έμαθε.
    Το έπαιρνα μικρός κρυφά μέχρι που το κάρφωσα σε ένα τοίχο γιατί κόλλησε το γκάζι.
    Κατά τα άλλα κανείς δεν ήθελε να ακούσει για μηχανή,και ακόμη με κράζουν

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    ο πατερας μικρος ειχε κατι μ@λακιες τις εποχης..ζουνταπ, καρελια...καποια στιγμη πρεπει να ειχε και yamaha...αλλα ολα παιδικα κυβικα...κατι 175...κατι 250...
    περιπου οταν γεννηθηκα, αρχες 80, πηρε την πρωτη vespa 200 και την εχει ακομα..αλλα δεν δουλευει..ειναι δωρητης οργανων για την 2η που μου πηρε οταν πηγα πανεπιστημιο...και μ'αυτη (που ειναι ιδια με την πρωτη αλλα εχει και φλας..χωρις μπαταρια βεβαια)..πορευεται ακομα..πατημενα 70...
    στα 14 μ'εμαθε να την οδηγω για να τον βοηθαω στην δουλεια (ηλεκτρολογος εγκαταστασεων) και να πηγαινω να φερνω οτι χρειαζοταν εκτακτα και να μην αφηνει την δουλεια στην μεση...
    Πασχα, καλοκαιρι, ιδια ηλικια οδηγουσα και ενα 50αρι cub ενος θειου που το πηγαιναμε εξοχικο να το εχουμε για τα γυρω γυρω...
    και ο νονος, που ειναι γειτονας και μονο 10 χρονια μεγαλυτερος, απο μικρος με ΧΤ, ΤΤ R/S..κλπ...κολλημενος yamahικος..τωρα εχει ενα tenere xtz...

    καπως ετσι κολλησα και εγω το μικροβιο...

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GiorgosLa
    Εγγραφή
    05/02/2015
    Μηνύματα
    791
    Εμένα ο πατέρας μου πέθανε όταν ήμουν 6 χρονών. Δεν είχε καμιά σχέση με μηχανάκια, αλλά μου άφησε κληρονομιά μια καραντάνα (τα παλιά μεγάλα ποδήλατα) που δεν το έφτανα και το είχα μάθει περνώντας το δεξί πόδι ανάμεσα απ το σκελετό. Βασικά όμως, ο κύριος αίτιος για την μετέπειτα πορεία με τα μηχανάκια, ήταν ο Αντώνης...

    https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=144610


Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πως κάνουμε πολλαπλά quotes ?
    από kostakisK στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2009, 23:41
  2. quote: VANDA Πριν κατεβούμε από τη μηχανή...
    από mikios400 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 19/10/2008, 00:03
  3. famous quotes from dirt people..
    από dirtbird στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 14/10/2008, 09:41
  4. Quote
    από Mago Babidi στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 12/07/2007, 21:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF