Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 71

Θέμα: Μεγαλώσατε σε "μοτοσυκλετιστική" οικογένεια;

  1. #46
    Ελ προφεσόρ Το avatar του/της Nik0s_Dk
    Εγγραφή
    12/11/2014
    Μηνύματα
    678
    Μπαμπάς μαμά καμία σχέση, θείοι κανένας γενικά δεν ειχε συζητηθεί το θεμα καθότι δεν υπήρχε καν ως θέμα.. Πρώτη βολτα στα 15 με ένα "δανεικό" οπως μου πε τότε ο φίλος, Kaze-r.. Καμία γνώση για μηχανές ή ότιδηποτε.. Σιγά σιγά moto περιοδικά και πρώτη εκθεση μηχανής το 2001!!
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ΝΙΚΟΣ (1).jpg 
Προβολές:	325 
Μέγεθος:	20,5 KB 
ID:	377723
    Αρχισα να ζητάω να ψάχνω απο δω κι απο κει, οι γονεις μαζεμένοι, θα δουμε να τελειωσεις το σχολειο κλπ... Καλοκαιρι 2001 στο χωριο η πρώτη βολτα. CB 250 του κάποτε, ενος φίλου μεγαλου (που την έκανε αργοτερα αδικα).. Κατεβηκαμε στον καμπο (χαχαχαχα) και δώστου πανω κατω.. Κατεβηκα σχεδον τρεμοντας απο συγκινηση και δακρυσμένος, το ηξερα πλέον.
    Περασα στην Πατρα, με ψησανε να πάρουμε ενα μικρο κουτι (υπάρχει ακόμα ΟΛΟΚΛΗΡΟ χαχαχαχα) και καπως μαζεύτηκα.,..
    Ελα μου που στις παρέες μου όλοι fazer 600, ninja 636, gsxr750, tuono... Βολεύτηκα ως συνοδηγός.. Πέρασαν χρόνια το εβαλα στην άκρη.. Καλοκαιρι 2014 λέω δε πάει αλλο.. ΤΟ πρώτο δικο μου δικυκλο.. Παπάκι? Παπάκι.. Σουπερ...
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0093.jpg 
Προβολές:	326 
Μέγεθος:	48,0 KB 
ID:	377724Τον Ιανουάριο του 2017 όμως.. The dream is coming true... Few days left..
    Run, live to fly, fly to live, do or die
    Run, live to fly, fly to live, Aces high

  2. #47
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/09/2016
    Μηνύματα
    3
    Ο πατέρας μου μάστορας με δικό του συνεργείο εδώ στην επαρχία. Είναι φυσικό λοιπόν η πρώτη μου μοτοσυκλετιστική ανάμνηση να είναι καβάλα στο ντεπόζιτο του ζούνταπ 50 και το τιμόνι που αυτός κρατούσε να μου στριμώχνει τα γόνατα στις στροφές. Πίσω του ο μεγαλύτερος αδερφός μου και το τετρακάβαλο συμπλήρωνε η μαμά,καθησμένη κατά μεριά όπως επιβάλανε τα ηθη της εποχής!
    Αυτό το σχήμα έκανε ατέλειωτες κυριακάτικες βόλτες στα γύρω χωριά και κάθε μέρα θάλασσα τα καλοκαίρια. Στην εφηβεία μου είχα ενα πενηντάρι σκούτερ το οποίο σιχάθηκα γιατί με πέταγε κάτω απροειδοποίητα και μεγαλώνοντας βολεύτηκα με το παπί που το έχω ακόμη.
    Ευτυχώς ο δικός μου προέκυψε μηχανόβιος και εντουράς και τώρα πια συνεχίζω να απολαμβάνω βόλτες και ταξίδια από την πίσω σέλα !

  3. #48
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.061
    πατερας, παππους, θειοι και αλλοι απο την οικογενεια μου ηταν μηχανοβιοι (οχι μοτοσυκλετιστες) του στυλ 80's, δηλ ακρανωτοι, καμια γνωση απο οδηγηση, μηχανικα και γενικα οτιδηποτε. ειχανε-εχουν 2κυκλα για ποζερια η απλα γιατι τους βολευε λογο δουλειας και ευκολης μετακινησης.

    απο τα 14-15 κατι με τραβηξε στην αυτοκινηση και στο μοτοσυκλετικο κοσμο. αρχισα να διαβαζω περιοδικα να ακουω συζητησεις, να βγαινω φωτο σε μηχανακια κτλ.
    κατι οτι μεγαλωσα στην επαρχια, κατι οτι οι γνωσες δεν ηταν τοσο ευκολες οσο σημερα=ιντερνετ εμενα λιγο πισω χωρις να το θελω.
    απο ενα σημειο και μετα καταλαβα οτι οι γυρω μου δεν ειχαν να μου δωσουν τιποτα οποτε αποφασισα να ασχοληθω μονος μου και ετσι εφτασα στο σημειο που ειμαι σημερα...
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

  4. #49
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/11/2016
    Μηνύματα
    111
    Εγώ δεν είχα καμία σχέση.απλώς παντα γούσταρα της μότο.ααα το ξέχασα ο μπαμπάς μου είχε μια bmw r25

  5. #50
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Και από τα δύο μου σόγια μεγάλη απέχθεια προς τις μηχανές με ελάχιστες εξαιρέσεις...η μοτοσυκλέτα ήταν κάτι σαν συνώνυμο του σατανά!Οι θείοι μου όταν αστειευόμασταν μικρά ότι θα πάρουμε μηχανή έλεγαν ''κάνε κανένα αστείο και θα έρθω να στην κάψω''!Το ίδιο ακριβώς είπαν όταν ξαφνικά με είδαν πάνω της,δε μου μιλούσαν για κάποιες βδομάδες!Εννοείται πως και οι γονείς μου δεν προειδοποιήθηκαν ούτε για τα μαθήματα ούτε για την αγορά της πρώτης μηχανής,απλά τους ανακοινώθηκε ένα ανοιξιάτικο πρωινό.
    Δεν τους κακολογώ βέβαια, έχουν δίκιο με τη ματιά που το εξετάζουν.

  6. #51
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.949
    Αν σκεφτώ ότι ο πατέρας μου πρωτοπήρε αυτοκίνητο όταν εγώ ήμουν 25 χρονών, σίγουρα δεν μεγάλωσα σε "τετράτροχο περιβάλλον"... Μια ζωή θυμάμαι τον πατέρα μου να πηγαίνει στο εργοστάσιο πρωί-μεσημέρι-βράδυ, με αέρα-βροχή-καύσωνα, με ένα πενηντάρι Zundapp (το πρόλαβα λίγο) και με μια βέσπα 200άρα (μεγάλη λατρεία αυτό το δίτροχο, σε αυτήν έμαθα). Ο ίδιος παλαιότερα είχε όταν ήταν ελεύθερος μια BMW που ακόμα μιλάει για αυτήν και πόσο μετάνιωσε που την έδωσε επειδή τον θερμοπαρακάλαγε η μακαρίτισσα η μάνα του που φοβόταν. Δεν ξέρω πόσες δεκάδες χιλιάδες χιλιόμετρα έγραψα μαζί του ως πιτσιρικάς συνεπιβάτης στην βέσπα-μοναδικό μέσο μετακίνησης που είχαμε...

  7. #52
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Πατέρας μηχανόβιος αλλά εγώ μια βέσπα πρόλαβα την οποία όταν την ανακάλυψα και με είδα οτι προσπαθούσα να την βάλω μπροστά στο γυμνάσιο έφυγε νύχτα . Δεν υπολόγισε τον θείο όμως.... Με 2 κόρες ήμουν ο γιος που δεν είχε . CB 400N ήταν το πρώτο μηχανάκι που με έκανε βόλτα . Δυο αγάπες μου έδωσε ο θείος . Μοτοσικλέτες και αεροπλάνα . Και οι δυο αγάπες είναι στην ζωή μου.
    Ένα CB400N είναι υπό αναπαλαίωση αυτήν την στιγμή...
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  8. #53
    Oι δικοί μου αντίθετοι σε ότι έχει να κάνει με μηχανή...
    με έβαλαν όμως πάνω σε ποδήλατο....λάθος...

    το πρώτο μηχανάκι ήρθε στα 18...τότε μπόρεσα να μαζέψω χρήματα να αγοράσω...
    Oι δικοί μου..''λεφτά μονο για αυτοκίνητο σου δίνουμε'

    Aν και την ζημια την είχε κάνει ο πατέρας μου ..
    έφερε ένα 4τροχοί στο σπίτι.τότε είχε ένθετο το ''2τροχοί'
    εκείνο το περιοδικό είχε το GPZ900R...είχα πάθει τρελη ζημια...
    έκοψα τις φωτό και τις είχα κολλήσει στον τοίχο

  9. #54
    Μέλος Το avatar του/της nauagios
    Εγγραφή
    30/07/2012
    Μηνύματα
    152
    Πατερας και θειος απο παντα ηταν οι καγκουρες του χωριου και με ενα fantic 6ταχυτο γυρω στα 1975 και ενα husqvarna 250 μετεπειτα στα 1980. Ποιο παλια ειχαν κατι φλορετες. Ο πατερας μου παρεμεινε στα μικρα αλλα σκλυροπυρινικα 250αρια καθως μεχρι σημερα εχει ενα xr250 του 1998 μια και ειναι αγροτης στο επαγγελμα. Ο θειος το εξελιξε αρκετα το θεμα μια και ηταν ναυτικος και πηγε στα ss. ειχε φερει το 1ο 750αρι στο νησι το 1994 ενα zxr. μετα απο λιγα χρονια το γυρισε σε cbr600. απο τα 12 ειχα το παλιο honda 50c (ανεβασμενο 72cc) της μανας μου. η χρηση του ηταν αποκλειστικα για αγροτιες δουλειες στα χωραφια. Οταν πηρα διπλωμα πηγα σε παπι και κατα το 2011 σε duke 690. κανενας δεν μου ειπε μην παρεις ή να ειναι αρνητικος γενικα. αλλα ολη μερα εχω τα κλασικα τυπου παρτο πετα το, κανει σαν κουδουνιστρα, βαψτο μπλε κτλ.

  10. #55
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    κανενας δικος μου ποτε........
    ακομα και η λεξη μοτοσυκλετα ηταν απαγορευμενη στο σπιτι
    βολευομουν με εναν σκαραβαιο ρημαδι μεχρι που ο μητσοτακης πηγε τη βενζινη απο 150δρχ στις 200 μεσα σε ενα βραδυ
    σε ενα μηνα ειχα το πρωτο μου παπι......
    ημουν ομως και 21 πια
    απο τοτε δεν μπορεσα να ξεκαβαλησω ουτε σκοπευω να το κανω

  11. #56
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.155
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Ένα CB400N είναι υπό αναπαλαίωση αυτήν την στιγμή...

    Aναμένουμε φωτορομάντζο.....................
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  12. #57
    γαμωτ...γαμωτ.. .γαμωτ...
    Εγγραφή
    08/01/2006
    Μηνύματα
    376
    Στην οικογένεια μου ήμασταν 4 αδέλφια. Εγώ ήμουν ο τελευταίος. Με τον μεγαλύτερο είχα 11 χρόνια διαφορά.

    Ένεκα δυσκολων οικονομικών, ο μεγάλος, με το που τελείωσε το σχολείο μπήκε με κάποιο βύσμα (τότε δεν είχε μπεί ακόμα στο μηχανογραφικό) σε στρατιωτική σχολή. Εγώ τότε ήμουν 7-8 χρονών. Είχε πάντα την "λόξα" με τις μοτοσυκλέτες, και το πρώτο πράγμα που έκανε ήταν να αγοράσει με τα πρώτα μισθά, ένα gsx 400 του κουτιού. Επειδή όμως όλη την εβδομάδα έμενε μέσα στη σχολή και έβγαινε μόνο παρασκευή βράδυ έως κυριακή βράδυ, όλες τις υπόλοιπες μέρες, η μοτοσυκλέτα απολάμβανε την θαλπωρή...του σαλονιού μας.

    Για εμένα αυτό ηταν ένα όνειρο. Κάθε μέρα την καβαλούσα και φαντασιονώμουν βόλτες και ταξίδια, και κάθε μέρα με ενα πανακι,μολις τελειωνα το διαβασμα, καθαριζα κάθε σπιθαμή της. Η μόνη πληρωμή που ηθελα, ήταν με το που ερχόταν ο αδελφός μου εξοδούχος, να με πηγαίνει στην παιδική χαρα με την μοτοσυκλέτα. Ποτέ δεν μου χάλαγε χατήρι.

    Από τότε ερωτεύτηκα τους δύο τροχούς, και μεγαλόνωντας σε μια οικογένεια που όλα τα αδέλφια είχαν κάποιου τύπου δίκυκλο, πολύ σύντομα βρέθηκα να καβαλώ.
    I search, therefore I travel...

  13. #58
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    Πατερας μια ζωη με διτροχα. lambretta, vespa, henkel, και στο τελος μια φλορετα εξωκυλινδρηαφοτου την κλεψανε πηρε ενα βεσπινο να κουβαλαει τα εργαλεια του αλλα να το παιρνει κι η μανα μου.. θυμαμαι να την σπρωχνω να παρει μπρος η και να το σπρωχνουμε σπιτι... σωθηκε οταν της πηρε ενα glx to 93 κι εκλαιγε απο την συγκινηση.... ο αδερφος του οντας μικροτερος απο την φλορετα σε ενα χ7 και μετα σε rg500 που εχει εως σημερα. Η μανα ειχε κληση με δικαστηριο για διπλωμα οντας γκομενα του πατερα κι ευτυχως ο κλητηρας ηρθε αφου αρραβωνιαστηκαν και δεν ειχε πλεον προβλημα πατριαρχικου τυπου... εμενα μου πηραν το πρωτο δικο μου μηχανακι ενα pw80 το 1996 στα 10μου.. η μανα μου οδηγαει ακομα ενα σκουτερ. ο πατερας επισης. και οι 3 γιοι εχουμε μηχανες παραπανω απο μια.. του θειου μου οι γιοι τα ιδια αν κι αρκετα πιο τυπικοι οσον αφορα την κυκλοφορια χωρις διπλωμα.

    απλα με τετοιο περιβαλλον κι εχοντας ακομα τον ηχο του RG να αντιχει μες την πιλοτη οσο το ζεσταινε, με θυμαμαι να πεταγομαι τρεχοντας στο μπαλκονι να χαζεψω οτι μηχανακι περναγε απο πολυ πολυ μικρος.. (και ακομα το κανω συχνα ) ιδιως τα διχρονα ξερα κι εντουρο που περναγαν για φυγουν στο βουνο. με ιδιαιτερη ζηλεια βλεποντας τα 80αρια τοτε δεν φανταζεστε την χαρα να εχω δικο μου εστω και χαμηλης αποδοσης.

  14. #59
    Πατερας ευκαταστατος αλλα μισουσε τις μοτοσυκλετες ,μου ελεγε θα παρεις μοτο μονο αν φυγεις απο το σπιτι και κανεις δικια σου οικογενεια,αλλα ειχα εναν ξαδερφο που οδηγουσε και ειχα κολλησει.Τελικα εφυγα απο το σπιτι καικαταφερα και πηρα δικια μου μηχανη.Απο τοτε ο πατερας μου με πλαγιο τροπο προσπαθει να μου την βγαλει απο το μυαλο ετσι ωστε να την παρατησω.Ακομα και τωρα που ειμαι 44 χρονων και ο πατερας μου 78.Αλλα οχι δεν επροκειτω να την παρατησω κι ας εχω 3 παιδια.

  15. #60
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    12/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Κανένας και ποτέ και ήταν αντίθετοι όσο δεν παίρνει.
    (Ούτε καν συγγενής μέχρι 2ου βαθμού.)

    Ε τελικά μόλις κατάφερα να μαζέψω τα λεφτά την πήρα στα κρυφά, την πάρκαρα στο σπίτι του κολλητού μου κλπ.

    Μετά από κανά 8μηνο τους το είπα (το είχαν ψυλλιαστεί κιόλας), μου τα ζαλίσανε λίγο αλλά όλα καλά.

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πως κάνουμε πολλαπλά quotes ?
    από kostakisK στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2009, 00:41
  2. quote: VANDA Πριν κατεβούμε από τη μηχανή...
    από mikios400 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 19/10/2008, 01:03
  3. famous quotes from dirt people..
    από dirtbird στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 14/10/2008, 10:41
  4. Quote
    από Mago Babidi στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 12/07/2007, 22:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF