Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 25 από 25

Θέμα: Πάτησα μίζα, έκανε τσαφ, έμεινα από ρεύμα.

  1. #16
    Μέλος Το avatar του/της pano kato
    Εγγραφή
    12/03/2012
    Μηνύματα
    92
    *ΓΟΥΙΝΓΟΥΙΝΓΟΥΙΝΓΟΥΙΝ* *ΜΠΡΑΟΥ* παναπει οτι πηρε!

  2. #17
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pano kato Προβολή μηνύματος
    *ΓΟΥΙΝΓΟΥΙΝΓΟΥΙΝΓΟΥΙΝ* *ΜΠΡΑΟΥ* παναπει οτι πηρε!
    Το αυτό. Λόγω καρμπ δε δουλεύει σωστά αλλά παίρνει

  3. #18
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Το αυτό. Λόγω καρμπ δε δουλεύει σωστά αλλά παίρνει
    γενικά πάντως, η βροχή και το κρύο δεν θα έπρεπε να έχουν "χαλάσει" τα καρμπιρατέρ. Κανονικά, αν το βάλεις μπρος και το πας μιά βόλτα θα έπρεπε να δουλέψει σωστά. Εδώ μένει ο πήγασος (με γνωστές ευαισθησίες στα καρμπιρατέρ) ακίνητος καιρό και παίρνει με την πρώτη, να "χαλάει" το FW επειδή δεν κουνήθηκε λίγες μέρες ακούγεται περίεργο.

  4. #19
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    γενικά πάντως, η βροχή και το κρύο δεν θα έπρεπε να έχουν "χαλάσει" τα καρμπιρατέρ. Κανονικά, αν το βάλεις μπρος και το πας μιά βόλτα θα έπρεπε να δουλέψει σωστά. Εδώ μένει ο πήγασος (με γνωστές ευαισθησίες στα καρμπιρατέρ) ακίνητος καιρό και παίρνει με την πρώτη, να "χαλάει" το FW επειδή δεν κουνήθηκε λίγες μέρες ακούγεται περίεργο.
    Σε μπέρδεψα, τα καρμπ έχουν θέμα από πριν. Ένας συνδυασμός μικροπροβλημάτων είχαν ως αποτέλεσμα το γουιντ να έχει περάσει πολύ καιρό ακίνητο τα τελευταία χρόνια.

    Δεν ξέρω από Πήγασο,αλλά το FW τέλεια λειτουργία δε νομίζω ότι είχε ποτέ, στα δικά μου χέρια τουλάχιστον.

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της astrapogiannos7
    Εγγραφή
    03/11/2016
    Μηνύματα
    186
    Ιάπωνας και δεν σ λειτουργεί καλά; πως το εννοείς?

  6. #21
    gia sigouria tsekare giwsi battarias....

  7. #22
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από astrapogiannos7 Προβολή μηνύματος
    Ιάπωνας και δεν σ λειτουργεί καλά; πως το εννοείς?
    Ιάπωνας σχεδόν εικοσαετίας, με 85000χλμ, ο δε κύλινδρος στα 75000χλμ που του άλλαξα φλάντζες ήταν ακόμα άριστος. Τα καρμπυρατέρ μέχρι να αρχίσουν τα νάζια δούλευαν μεν καλά αλλά ποτέ τέλεια - έπαιζε ρόλο και το πρατήριο βενζίνης. Βασικός λόγος που άρχισαν τα προβλήματα είναι ότι έμεινε ακίνητη και αφρόντιστη λόγω της ανόητης αντίληψής μου "όπου να'ναι θα ασχοληθώ".

    Το μηχανάκι ήταν σκυλί μέχρι που τράκαρα και ενώ η μηχανή επισκευάστηκε γρήγορα, εγώ χρειάστηκα παραπάνω οπότε έμεινε ακίνητη για πάνω από χρόνο. Οι μετέπειτα απόπειρες να την ξαναβγάλω στο δρόμο δεν είχαν ιδιαίτερη επιτυχία είτε επειδή ο κάθε "μάστορας" στη γειτονιά δε διόρθώνε τα προβλήματα αποτελεσματικά, είτε επειδή κάποια στιγμή βαρέθηκα και αποφάσισα να βάλω εγώ χέρι, οπότε την άφησα λυμένη για άλλον ένα χρόνο διότι είμαι καλός κυρίως στο ξεβίδωμα. Την ξαναπήγα σε μάστορα όταν "τελείωσα" για να τη στρώσει αλλά πάλι το αποτελέσματα δεν κράτησε. Ένα *σωστό* σέρβις με λύσιμο στα καρμπυρατέρ λογικά θα λύσει το πρόβλημα.

    Το κακό είναι ότι όσο πιο πολύ μένει ακίνητη, τόσο πιο πολλά προκύπτουν. Τα καλάμια στέγνωσαν και έπιασαν λίγη ψώρα, αρκετή για να μου σκίσει δυο σετ τσιμούχες μέσα σε 300χλμ (και δυο σετ τακάκια που πότισαν γαμώτ). Βάλε ότι θέλει και λάστιχα... τα πιάσαμε τα λεφτά μας.
    Τελευταία τροποποίηση από Acacius; 19/01/2017 στις 00:15.

  8. #23
    πλέον ξεφεύγουμε από το αρχικό ζήτημα, τα μπροστινά δεν είναι πάνω από δίωρο να τα φτιάξεις πάντως (με πολύ βαριεστημένη εργασία λέμε τώρα). με λίγο γυαλοχαρτάκι χιλιάρι τα ψωριασμένα (αν δεν κάνεις κανένα γιατροσόφι με αλουμινόχαρτα κοκακόλες ξύδια και δεν ξέρω και 'γω τι άλλο), τσιμούχες από βιομηχανικά και καθάρισες με ένα 20ρικο μάξιμουμ, με το λάδι τους μαζί. Δικαιολογώ το "καλύτερα ξεβίδωμα παρά όλα τα άλλα", από την άλλη πραγματικά δεν είναι τίποτα το λύσε-δέσε συμβατικό καλάμι.

  9. #24
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Όντως έχουμε ξεφύγει, αλλά αφού φαίνεται να λύθηκε το θέμα (φτου φτου) κουβέντα να γίνεται.

    Αν θέλω να ξανακαβαλήσω εντός του 2017 στο πιρούνι καλύτερα να μη βάλω εγώ χέρι, εκτός ευτού δεν πολυέχω πια χρόνο. Το αλουμινόχαρτο το ψευτοδοκίμασα χωρίς αποτέλεσμα, γυαλόχαρτα/κυανοακρυλικές θα ήθελα να τα αποφύγω εκτός κι αν δεν υπάρχει καλύτερη λύση.

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της astrapogiannos7
    Εγγραφή
    03/11/2016
    Μηνύματα
    186
    Η ακινησία είναι πολύ κακό πράγμα για τις μηχανές εάν την πήγαινες καμιά βόλτα στο τετράγωνο τη βδομάδα δεν νομίζω να σ έβγαζε θέματα (όπως είπες κουβέντα να γίνεται βρε παιδί μου )
    Την Κρήτη δεν θα την αφήσω ποτέ και για τίποταααααααααααα

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Εμεινα από μπαταρια...
    από DimChios στο forum BMW
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 31/01/2009, 17:05
  2. Εμεινα από μπαταρια...Τεχνικά ζητήματα
    από Tpap στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 53
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2007, 17:44
  3. ΕΜεινα απο βενζινι ΓΜΤ
    από Polifer στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 15/08/2005, 11:08
  4. Βοηθεια Παιδεσ Εμεινα Απο Φρενο!!
    από danaos75 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 18/06/2004, 08:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF