Σελίδα 3 από 11 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 151

Θέμα: περί συνεργείων...

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zopas Προβολή μηνύματος
    Λαμπριανιδης καλιρροης...λιανικη καστρολ 20-50 6 ευρω που σημαινει χοντρικη κανα διφραγκο κατω..red line ιδιες τιμες..μοτουλ αν θυμαμαι 8 ευρω..

    δεν παιζει αυτο με την καμια...
    18,5 τα red line τρεχουσα τιμη...
    και τα εχω παρει απο 16€ το λιτρο (παλια λεμε τωρα) μεχρι 19,5...
    πιο κατω ποτε και για κανεναν λογο...
    υ.γ. βγαζει μονο full synhetic και για αμαξια και για μοτο...δεν εχει ορυκτελαια και ημισυνθετικα...

  2. #32
    (Ρέ)Μ(π)ελος Το avatar του/της spertoy
    Εγγραφή
    13/05/2009
    Μηνύματα
    23
    [QUOTE=devil's animal;2843882]ολα καλα και ομορφα ρε παιδια, και παντου υπαρχουν καλοι και κακοι επαγγελματιες...μπλα..μπλα...(αληθεια που πηγε το emoticon?)
    αλλα αυτο που πρεπει να κοιταξουμε εμεις οι υπολοιποι το business plan και αν εχει δουλεια ο καθε ελ. επαγγελματιας για να βγει το μαγαζι του και το μεροκαματο του, δεν το καταλαβαινω...
    αν για τον Α ή Β λογο δεν βγαινει...ας το κλεισει το μαγαζακι του...
    δλδ τι παει να κανει? να δικαιολογησει την υπερκοστολογηση απο τους φορους που πληρωνουν (ή τουλαχιστον θα επρεπε να πληρωνουν) ολοι οι του κλαδου του?

    οταν δεν κοβει αποδειξη τοσα χρονια με ειχε βαλει στα κερδη του?
    οταν παιρνει τον πιτσιρικο απο ΟΑΕΔ και του ερχεται 2€ την ωρα εργασιας του, αλλα χρεωνει 40€ για την ωρα που ασχολειται αυτος στο μηχανακι μου, εμενα με ρωταει?

    μια επιχειρηση και ο επιχειρηματιας ειναι αυτο που λεει η λεξη...ΕΠΙΧΕΙΡΕΙ...κατι...κανει ενα εγχειρημα...αν του βγει του βγηκε...
    αν δεν ειναι καλος στην δουλεια του και εκμεταλλευεται καταστασεις, να το κλεισει χθες...δεν θα τον λυπηθω καθολου...
    και γιατι? γιατι υπαρχουν τοσοι και τοσοι εκει εξω που θα ηθελαν να ειχαν την ευκαιρια να αποδειξουν οτι ειναι πολυ καλοι και το αγαπανε το αντικειμενο και μπορει να τους λειπει η τυχη (και το μικρο κεφαλαιο)...
    ενα απο τα καλα που εχει ο καπιταλισμος ειναι η ελευθερη αγορα και η προσφορα (σε συνδυασμο με την ζητηση)...

    το καταλαβαινω οι αντιπροσωπειες ή οι εξουσιοδοτημενοι να χρεωνουν παραπανω...αλλα αυτο το παραπανω ΠΡΕΠΕΙ να εχει αντικρισμα στην παροχη υπηρεσιων και στα ανταλλακτικα...
    τιποτα δεν ειναι τσαμπα σ'αυτο τον κοσμο...να πληρωθουν συμφωνα με την εργασια τους και αντιστοιχα να κοψουν την αποδειξη τους, οπως πρεπει...
    οχι..
    -"τι χρωσταω μαστορα?"
    -"ενα κατοσταρι"
    (μολις το παιρνει στα χερια)
    -"αποδειξη?"
    -"αα, με αποδειξη παει +το ΦΠΑ"

    και τι ειμαι ρε μεγαλε να μου λες τιμη εκτος ΦΠΑ? μεγαλεμπορος και προμηθευτης? ιδιωτης ειμαι...το ξερεις...δεν ειναι οτι δεν το ξερεις...αλλα οι π0υστιτσες...π0υστιτσες και οπου πιασουν...

    εν κατακλειδι, ψαξτε καλα αυτον που ειναι να κανει τις σοβαρες δουλειες στα οχηματα σας...για τις λιγοτερο σοβαρες, ψαξτε, ρωτηστε και ξεκινηστε να τις κανετε μονοι σας...


    +1000

  3. #33
    ΜΑΥΡΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ Το avatar του/της DAYMAN
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    1.478
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από irinia Προβολή μηνύματος
    ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΕΡΩΤΑ ΕΧΕΤΕ ΜΕΡΙΚΟΙ ΜΕ ΤΑ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΑ




    Τώρα πως γίνεται οι εξουσιοδοτημένοι να χρεώνουν τα διπλά και τριπλά
    από τα μη εξουσιοδοτημένα..??
    Οι άλλοι δηλαδή ΤΕΒΕ ,μέβε κ.λ.π.δεν έχουν..??
    Γελοία δικαιολογία που την ακούω 40 χρόνια..!!
    Όσο για την παροχή υπηρεσιών και τη φανταστική τους ενημέρωση και εκπαίδευση
    εκεί ΓΕΛΑΩ ΠΙΚΡΑ κι ακόμα περισσότερο.
    Πολύ μεγάλο εξουσιοδοτημένο της Θεσσαλονίκης μου κούμπωσε ανάποδα παρακαλώ
    ένα απλό μοχλικό αλλάζοντας μου ανάρτηση στα πλαίσια της εγγύησης.
    Μέχρι να πάω σπίτι είχα πάει στον μη εξουσιοδοτημένο φίλο και ΓΕΛΑΓΑΜΕ και ΚΛΑΙΓΑΜΕ μαζί..!!
    Διαλέξτε έναν μάστορα που μαθαίνετε ότι το κατέχει το σπορ ,τίποτε παραπάνω.
    Όσο για τα πιτσιρίκια που αλλάζουν σαν τα πουκάμισα οι εξουσιοδοτημένοι..??
    Ο Θεός βοηθός ,μέχρι και την αλυσίδα λάθος μου την έσφιξαν στο παπί...!!
    στην Θεσσαλονικη τα εξουσιοδοτημενα και μη ομως ειναι..........................
    εχω 8 χρονια στην πολη και καταλαβα πολυ καλα γιατι ο κοσμος της μοτοσυκλετας ζει σε σπηλιες ακομα αν εξαιρεσουμε εναν λαστιχα και ενα μαστορι.

  4. #34
    Ροφλ, ομιτζί, κάμποσα λολ.

    Έχει πλάκα όταν ξεκινάνε συζητήσεις περί "ελεύθερης επιχειρηματικότητας" και επιχειρείν γενικότερα με ανθρώπους που δεν το έχουν κάνει ποτέ.


    Οπότε κρατάμε τις κυρίαρχες απόψεις κατά τις οποίες "όποιος μας χρεώνει "υπερτιμημένα" ανταλλακτικά χωρίς εργασία είναι (συμπληρώστε ότι θέλετε)", "όποιος μας περνάει εκπτώσεις στα ανταλλακτικά αλλά χρεώνει εργασία είναι (συμπληρώστε ότι σας αρέσει)", "όλα τα αφεντικά είναι ... (συμπληρώστε την αγαπημένη σας έκφραση)" και η συζήτηση για τα συνεργεία έχει πάρει μιά υπέροχα κωμική τροπή. Όλα ίσΩμα, όλα μηδέν. Πολύ μ'αρέσει

  5. #35
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.487
    θα πω και κλείνω πως δεν μπορούμε να συγκρίνουμε τις τιμές των εξουσιοδοτημένων σε οποιαδήποτε εργασία με τις τιμές των μη, γιατί επιπλέον των εξόδων που έχουν τα μη εξουσιοδοτημένα έχουν και τα παρακάτω τα οποία είτε το θέλετε είτε όχι, μπαίνουν στην εξίσωση για τον υπολογισμό της εργατοώρας:

    πιστοποιημένα διαγνωστικά
    ειδικά εργαλεία
    ειδικό και μη εξοπλισμό
    Εταιρική ταυτότητα (βαψίματα τοίχων, μέγεθος χώρων, χώροι αναμονής, καφεδάκια/σνακς, επιγραφές)
    συνδρομές για εκπαιδεύσεις και τεχνικά εγχειρίδια
    συνδρομές για υποστηρικτικά προγράμματα (ευρέσεως ανταλλακτικών, standard repair times κλπ)
    οχήματα αντικατάστασης

    και σίγουρα ξεχνάω πολλά ακόμα...

    και μη ρωτήσετε που είναι όλα αυτά... σε σοβαρά εξουσιοδοτημένα θα τα βρείτε.

  6. #36
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/12/2012
    Μηνύματα
    102
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DAYMAN Προβολή μηνύματος
    στην Θεσσαλονικη τα εξουσιοδοτημενα και μη ομως ειναι..........................
    εχω 8 χρονια στην πολη και καταλαβα πολυ καλα γιατι ο κοσμος της μοτοσυκλετας ζει σε σπηλιες ακομα αν εξαιρεσουμε εναν λαστιχα και ενα μαστορι.
    το κακό με την θεσσαλονίκη είναι αν έχεις ευρωπαϊκό μηχανάκι γιατί δεν έχει ανταγωνισμό και βαράνε στο κεφάλι τιμές που λέει η μαμά

  7. #37
    Ε, ρε Γαλλια που σας χρειάζεται...
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt. Haddock Προβολή μηνύματος
    Ε, ρε Γαλλια που σας χρειάζεται...
    τουτεστιν?

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    και σίγουρα ξεχνάω πολλά ακόμα...

    και μη ρωτήσετε που είναι όλα αυτά... σε σοβαρά εξουσιοδοτημένα θα τα βρείτε.
    Ξέχασες το κυριότερο: royalties (δικαίωμα εκμετάλλευσης) τα οποία είναι ένα σοβαρό έξοδο για κάθε φραντσαιζί.

    Μου είχε κάνει εντύπωση σε μεικτό εξουσιοδοτημένο συνεργείο Bmw - Οpel, όπου είχαν αναρτημένο το κόστος εργασίας ανά ώρα και υπήρχε μεγάλη διαφορά στη χρέωση (μιλάμε για το ίδιο συνεργείο με τους ίδιους τεχικούς, απλά άλλες μπράντες αμαξιών) - δε θυμάμαι πόσο ακριβώς.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  10. #40
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Ροφλ, ομιτζί, κάμποσα λολ.

    Έχει πλάκα όταν ξεκινάνε συζητήσεις περί "ελεύθερης επιχειρηματικότητας" και επιχειρείν γενικότερα με ανθρώπους που δεν το έχουν κάνει ποτέ.


    Οπότε κρατάμε τις κυρίαρχες απόψεις κατά τις οποίες "όποιος μας χρεώνει "υπερτιμημένα" ανταλλακτικά χωρίς εργασία είναι (συμπληρώστε ότι θέλετε)", "όποιος μας περνάει εκπτώσεις στα ανταλλακτικά αλλά χρεώνει εργασία είναι (συμπληρώστε ότι σας αρέσει)", "όλα τα αφεντικά είναι ... (συμπληρώστε την αγαπημένη σας έκφραση)" και η συζήτηση για τα συνεργεία έχει πάρει μιά υπέροχα κωμική τροπή. Όλα ίσΩμα, όλα μηδέν. Πολύ μ'αρέσει
    Τωρα με την επιβολη του Ε.Φ.Κ. να δεις τι τραβάω με το καθε ξυπνοπουλι που μου βγάζει κοστολογιο στο πόσο πρέπει να πουλάω τον καφέ.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  11. #41
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Τωρα με την επιβολη του Ε.Φ.Κ. να δεις τι τραβάω με το καθε ξυπνοπουλι που μου βγάζει κοστολογιο στο πόσο πρέπει να πουλάω τον καφέ.
    Τα ίδια κι εγώ από πέρσυ με τα κρασιά.Ετοιμάσου να σε πρήζουν 'μη μου κόβεις τιμολόγιο και μη μου βάζεις το ΕΦΚ'.
    Ρε δεν γίνεται να τον γλυτώσετε!

  12. #42
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    τουτεστιν?
    Τουτέστιν λιγα συνεργεία, τα εξουσιοδοτημένα ενα σε καθε πολη, καμια φορά συστεγαζομενα (πχ στη Ρεν ειναι μαζι ΚΑβασακι και Τράιουμφ - τι ντροπη ), τα εκτος μαρκας ειναι στα μεγαλα μαγαζια με ειδη μηχανης. Ταριφα 50 ευρω η εργατοωρα και στα εξουσιοδοτημενα, ταριφα αναλογα με τα χλμ. Στα 80χιλ που εκανα στο Σπριντ, ειχε παγιο 550 συν ο,τι εκτακτο βρεθει

    Μαστρο-μητσος και τέτοια δεν υπάρχουν (ειδικα για μηχανες - για αυτοκινητα έχει μερικα, οπως ο κυρ-Μπερναρ εδω στο χωριο που μένω)
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  13. #43
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt. Haddock Προβολή μηνύματος
    Τουτέστιν λιγα συνεργεία, τα εξουσιοδοτημένα ενα σε καθε πολη, καμια φορά συστεγαζομενα (πχ στη Ρεν ειναι μαζι ΚΑβασακι και Τράιουμφ - τι ντροπη ), τα εκτος μαρκας ειναι στα μεγαλα μαγαζια με ειδη μηχανης. Ταριφα 50 ευρω η εργατοωρα και στα εξουσιοδοτημενα, ταριφα αναλογα με τα χλμ. Στα 80χιλ που εκανα στο Σπριντ, ειχε παγιο 550 συν ο,τι εκτακτο βρεθει

    Μαστρο-μητσος και τέτοια δεν υπάρχουν (ειδικα για μηχανες - για αυτοκινητα έχει μερικα, οπως ο κυρ-Μπερναρ εδω στο χωριο που μένω)


    ενταξει...αλλες καταστασεις...
    οχι οτι εδω στην επαρχια ειναι καλυτερα τα πραγματα οσον αφορα την διαθεσιμοτητα και το πληθος των συνεργειων (εξουσιοδοτημενων και μη)...
    βεβαια οι τιμες πανε αναλογως τους μισθους τους...

    δεν νομιζω οτι ο Γαλλος αφηνει χωρις σερβις το αμαξι και το μηχανακι του λογω κοστους...εδω πολλοι το κανουν....

  14. #44
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    δεν νομιζω οτι ο Γαλλος αφηνει χωρις σερβις το αμαξι και το μηχανακι του λογω κοστους...εδω πολλοι το κανουν....
    Μη νομιζεις. Κυκλοφορουν (στην επαρχια) αρκετα σαραβαλα (αυτοκινητα παντα), μη νομιζετε οτι εδω το χρημα ρέει αφθονο. Υπάρχει πολύς κοσμος που ζει οριακα.
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  15. #45
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt. Haddock Προβολή μηνύματος
    Μη νομιζεις. Κυκλοφορουν (στην επαρχια) αρκετα σαραβαλα (αυτοκινητα παντα), μη νομιζετε οτι εδω το χρημα ρέει αφθονο. Υπάρχει πολύς κοσμος που ζει οριακα.
    Ισπανία το ιδιο...σε ολα

Σελίδα 3 από 11 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. περι συνεργειων ο λογος...
    από McTalas στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 14/12/2011, 19:43
  2. Περι Γαμου
    από dela στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2008, 19:46
  3. Περί Αλυσίδας …
    από niko13g στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 23/12/2003, 15:38
  4. περι βενζινης
    από bsari στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2003, 02:48
  5. Περι γουρουνιων ο λογος!!!!
    από dela στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2003, 16:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF