Σελίδα 4 από 11 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 151

Θέμα: περί συνεργείων...

  1. #46
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Οντως με τα λαδια red line εχω παθει ενα σοκ με τις τωτινες τιμες που βλεπω γιατι πριν 2-3 χρονια που εβαζα μοτουλ με παρακαλουσε ο υπαλληλος να τα δοκιμασω με 6ευρω το λιτρο και εγω αρνηθηκα..για αυτο το θυμαμαι..

    Οσο για το castrol 20-50 το ορυκτελαιο που βαζω στο σκουτερ και κοστιζει 6 ευρω, μαντεψε ποσο μου ζητησαν σε εξουσιοδοτημενο...φυσικα 15 ευρω..το νουμερο ειναι ταριφα..

    Δεν νομιζω παντως να εχει κσποιος εδω μεσα κατι με τους επαγγελματιες..και καταληγουμε παντα στο να αποφευγονται υπερβολες στις χρεωσεις και να σεβονται το πελατη τους..το ιδιο και αυτοι ζητανε απο αλλες ομαδες π.χ.γιατρους, δικηγορους..δεν ειναι κατι το παραλογο..
    Κανε το καλο..ριξτο στο γυαλο...that's the law..

  2. #47
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zopas Προβολή μηνύματος
    Οντως με τα λαδια red line εχω παθει ενα σοκ με τις τωτινες τιμες που βλεπω γιατι πριν 2-3 χρονια που εβαζα μοτουλ με παρακαλουσε ο υπαλληλος να τα δοκιμασω με 6ευρω το λιτρο και εγω αρνηθηκα..για αυτο το θυμαμαι..

    Οσο για το castrol 20-50 το ορυκτελαιο που βαζω στο σκουτερ και κοστιζει 6 ευρω, μαντεψε ποσο μου ζητησαν σε εξουσιοδοτημενο...φυσικα 15 ευρω..το νουμερο ειναι ταριφα..

    Δεν νομιζω παντως να εχει κσποιος εδω μεσα κατι με τους επαγγελματιες..και καταληγουμε παντα στο να αποφευγονται υπερβολες στις χρεωσεις και να σεβονται το πελατη τους..το ιδιο και αυτοι ζητανε απο αλλες ομαδες π.χ.γιατρους, δικηγορους..δεν ειναι κατι το παραλογο..

    To παράλογο είναι που κάποιοι κοστολογούν την δουλειά του άλλου και του ορίζουν και το κέρδος που εκείνος θέλει (το αν θα το εισπράξει είναι άλλο καπέλο).
    Κι αν δεν κάνω λάθος, ελεύθερη οικονομία έχουμε, αν δεν μας αρέσουν οι τιμές του ενός πάμε στον άλλο, εκτός κι αν υπάρχει και σ' αυτον τον χώρο καρτέλ.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  3. #48
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zopas Προβολή μηνύματος
    Δεν νομιζω παντως να εχει κσποιος εδω μεσα κατι με τους επαγγελματιες.
    Μάλλον ακριβώς το αντίθετο γράφεις εξ' αρχής. Πως έχεις πρόβλημα (και όχι μόνον εσύ, απλά από την δική σου κουβέντα ξεκίνησε η συζήτηση εν προκειμένω) με τους επαγγελματίες που έχουν συνεργεία. Και λαδάδικα. Και γιατρούς και δικηγόρους.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zopas Προβολή μηνύματος
    καταληγουμε παντα στο να αποφευγονται υπερβολες στις χρεωσεις
    Με αφορμή την συζήτηση, για να πάρει κάποιος 800 ευρώ, με 22 ημέρες τον μήνα και 8ωρη εργασία, πληρώνεται 4,5 ευρώ την ώρα. Για ένα συνεργείο ενός ανθρώπου αυτό είναι το πάγιό του απλά για να ανοίγει το μαγαζί. Και προφανώς θέλει να ζήσει κιόλας, θέλει να ανανεώνει εξοπλισμό κλπ κλπ κλπ. Οπότε την "υπερβολή" δεν ξέρω πως θα την ορίσει κάποιος, αλλά πριν ξεστομίσει μεγάλες κουβέντες, ας τα βάλει λίγο κάτω. Το "δεν με νοιάζει πως θα βγει ο άλλος, αρκεί εγώ να μην πληρώσω τίποτα" είναι ένα σημείο σοβαρής παθογένειας της κοινωνικής ζωής.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zopas Προβολή μηνύματος
    και να σεβονται το πελατη τους.
    Αυτό είναι το μοναδικό πραγματικό πρόβλημα τελικά. Ότι ακόμα και να πληρώσεις την ζητούμενη τιμή, η εργασία που γίνεται σε αρκετές περιπτώσεις δεν είναι αυτή που πληρώνεις.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zopas Προβολή μηνύματος
    το ιδιο και αυτοι ζητανε απο αλλες ομαδες π.χ.γιατρους, δικηγορους..δεν ειναι κατι το παραλογο..
    Ζητάει ο ιδιοκτήτης συνεργείου "λογικές τιμές" από τους άλλους επαγγελματίες, συγκεκριμένα; Ή αυτό είναι μιά γενικότερη απαίτηση όλου του κοινωνικού συνόλου, να πληρώνεται και να πληρώνει "λογικά"; Αλλά ποιός ακριβώς θα καθορίσει την "λογική τιμή" σε οποιαδήποτε εργασία; Πχ με την λογική σου, αν εσύ είσαι υπάλληλος με 800 ευρώ και υπάρχει άλλος υπάλληλος που δουλεύει ίδιες ώρες με 400, είσαι παράλογος υπάλληλος και το αφεντικό σου καλά θα κάνει να σε διώξει και να πάρει τον άλλον. Και αν μπορεί να πάρει επιδοτούμενο υπάλληλο από τον ΟΑΕΔ και να μην πληρώνει τίποτα, να δουλεύει μόνο με τέτοιους. Ή εδώ είναι άλλο πράγμα;

  4. #49
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Μάλλον ακριβώς το αντίθετο γράφεις εξ' αρχής.
    milane kai oi P/M...oh mondie...

  5. #50
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από blackbusa Προβολή μηνύματος
    milane kai oi P/M...oh mondie...
    επειδή μας ξέχασε από την λίστα των ΕΕ που πρέπει να έχουν λογικές τιμές έχω μούτρα και μιλάω, αλλιώς απλά θα ντρεπόμουν και θα έψαχνα μέρος να κρυφτώ όσο συλλογιέμαι τις αμαρτίες μου

  6. #51
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    επειδή μας ξέχασε από την λίστα των ΕΕ που πρέπει να έχουν λογικές τιμές έχω μούτρα και μιλάω, αλλιώς απλά θα ντρεπόμουν και θα έψαχνα μέρος να κρυφτώ όσο συλλογιέμαι τις αμαρτίες μου

  7. #52
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από blackbusa Προβολή μηνύματος
    να πως βγαίνει το δεκαρικάκι και ούτε καν λάδια δεν άλλαξα!

  8. #53
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zopas Προβολή μηνύματος
    Οντως με τα λαδια red line εχω παθει ενα σοκ με τις τωτινες τιμες που βλεπω γιατι πριν 2-3 χρονια που εβαζα μοτουλ με παρακαλουσε ο υπαλληλος να τα δοκιμασω με 6ευρω το λιτρο και εγω αρνηθηκα..για αυτο το θυμαμαι..


    και παλι αμφιβαλω, με καθε επιφυλαξη...
    μπορει, και το τονιζω το ΜΠΟΡΕΙ, να ειχε βγει καποια προσφορα και να μην το ειχα παρει γραμμη...

    αλλα επειδη βαζω red line απο το 2012 και στα 2 μηχανακια μου, ξερω οτι οι τιμες του συγκεκριμενου ειναι αυτες για την συγκεκριμενη μαρκα...
    και δεν παιζει να υπηρχαν καπου αλλου τα λαδια, γιατι αυτος ειναι ο επισημος εισαγωγεας και εγω προσωπικα οσο και να το εψαξα δεν τα βρηκα αλλου...

    το ξανατονιζω οτι ολα τα αποπανω ειναι για τα συγκεκριμενα λαδια...

  9. #54
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Το "δεν με νοιάζει πως θα βγει ο άλλος, αρκεί εγώ να μην πληρώσω τίποτα" είναι ένα σημείο σοβαρής παθογένειας της κοινωνικής ζωής.

    επειδη αυτο ειναι αποσπασμα απο την μιση δικη μου κουβεντα θα πιαστω και θα πω οτι ποτε κανενας δεν ειπε οτι "εγω δεν θελω να πληρωσω τιποτα"...
    το δεν με νοιαζει πως βγαινει ο αλλος ειναι λογικο γιατι ουτε αυτον τον νοιαζει πως βγαινω εγω..και καλα κανει...και καθεις μας θα επρεπε να κοιταει την παρτη του και αυτες οι "συμπονοιες" δεν θα μας βγουν σε καλο...

    οταν λοιπον ο επαγγελματιας αρχιζει τα "δεν βγαινω μανα μου" ας αυξησω εργατοωρα..ας τσιμπησω την τιμη στα αναλωσιμα..ας το κανω πιο προχειρα να τελειωσω για να πιασω και το αλλο μεσα στην βαρδια...
    εμεις τι πρεπει αν πουμε? καλα κανεις μαγκα..δωσε και αλλο πονο?

    ξερεις πολυ καλα απο πρωτο χερι με το χρεπι που πηρες, τι εστι τσαπατσοδουλεια..και τους εχεις μνημονευσει ουκ ολογες φορες στα γραπτα σου εδω μεσα...
    εσυ φορτωθηκες ενα μηχανακι που ειχαν ασελγησει τοσες και τοσες φορες πανω του αλλα ο προηγουμενος ιδιοκτητης ΠΛΗΡΩΝΕ για την δουλεια..που ηταν ασελγεια...

    οι ιδιοι μαστορες παλι ελεγαν .."δεν βγαινω,.εχω ΟΑΕΕ, ΙΚΑ, ΦΠΑ, ενοικια, νερα, ΔΕΗ, κλπ"...

    γιατι να τους λυπηθεις αν δεν κανουν σωστα την δουλεια και πληρωνονται??
    και γιατι να κατσεις να βγαζεις εσυ το οποιο μπαγιο τους, το μεροκαματο και αν βγαινει το φροντιστηριο του γιου τους...
    αν δεν μπει πελατης μεσα, το φροντιστηριο ΔΕΝ θα βγει...αλλα αν γινεται ο χαμουλης επειδη ειναι σωστος, ο γιος του θα κανει ιδιαιτερα σε ολα τα μαθηματα...ετσι ειναι αυτες οι δουλειες...
    και ετσι λειτουργουνε χροοονια τωρα...

  10. #55
    Μπερδεύεις λίγο την συζήτηση.


    Το πόσο θα χρεώσει την εργατοώρα σχετίζεται με το αν βγαίνει λογιστικά η επιχείρηση. Προφανώς αν δεν βγαίνει, θα χρεώσει παραπάνω την ώρα. Όταν διπλασιαστεί η εφορία, θα χρεώσει παραπάνω την ώρα. Λογικό και επόμενο γιατί η ώρα είναι το έσοδο. Ή, στο άλλο παράδειγμα, η τιμή στο λίτρο του λαδιού. Δεν κάνει κανείς μας "κοινωνική υπηρεσία" στο εργασιακό του ωράριο.


    Ο σεβασμός στα χρήματα που πληρώνεται, στο όποιο πτυχίο έχει και τον όποιο κόπο έκανε να το αποκτήσει, στην όποια αξιοπρέπεια ως εργαζόμενου (ή και εργοδότη σε πολλές περιπτώσεις), στην περιουσία σου την οποία του εμπιστεύεσαι, στην σωματική ακεραιότητά και την ζωή του πελάτη που εξαρτάται από την δουλειά του στο μηχανάκι, είναι άλλη συζήτηση και δεν έχει να κάνει με το φτηνός ή ακριβός.




    Ο "τρίτος δρόμος προς την επιβίωση", δηλαδή υλικά τρίτων πολύ κακής ποιότητας σε τιμές original ή το να λέει ότι έκανε δουλειές που δεν έγιναν, είναι καταδικαστέος.


    Αυτοί που δικαίως όπως λες βρίζω και που η συμπεριφορά τους κατάντησε το μηχανάκι χάλι, είναι σίγουρα κακοί επαγγελματίες που ότι και να χρέωναν δεν το άξιζαν γιατί η δουλειά τους ήταν (και πιθανότατα είναι ακόμα) κακή. Δεν θα δικαιολογούσα τον ηλίθιο που έκανε φτηνά μιά επισκευή και μετά έτρεχε λάδι το μηχανάκι γιατί πήρε λίγα λεφτά, ακριβώς γιατί πήρε λίγα.

  11. #56
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    δεν μπερδευω ρε συ την συζητηση...
    το αν ειναι φτηνος ή ακριβος εχει αμεση σχεση με την παροχη υπηρεσιων του...
    σ'αυτην ακριβως την σχεση στηριζονται και οι αντιπροσωπειες-εξουσιοδοτημενα και σου χρεωνουν παραπανω την ωρα σε σχεση με τα συνοικιακα...και το ξαναλεω, οτι εγω προσωπικα δεν εχω θεμα μ'αυτο και ορθως πραττουν...
    οπως και ενας βελτιωτης μπορει να ζητησει την Αρτα και τα Γιαννενα γιατι κανει κατι φοβερα εξειδικευεμενο και (πρεπει να) πληρωνεται γι'αυτο...
    οποτε η μετακυληση του κοστους στην εργατοωρα λογω της αυξησης του ΦΠΑ ή του διπλασιασμου της εφοριας ειναι θεμιτη, αλλα μεχρι ενος οριου...


    και ενα αλλο ζητημα ειναι οτι τα περισσοτερα συνεργεια ειναι και εμποριο ανταλλακτικων/αναλωσιμων...δεν ειναι μονο παροχη εργασιων...
    δλδ αν πας εσυ και ζητησεις ενα λιτρο λαδι απο το στοκ του για να το παρεις σπιτι θα στο δωσει στην τιμη που θα στο χρεωνε αν στο εβαζε στο μηχανακι μειον την εργασια του...που σημαινει καπελο στο καπελο...γιατι αν το επαιρνες απο εμπορο λαδιων θα το επαιρνες με ενα καπελο...αυτος στο δινει με διπλο καπελο...


    ουσιαστικα τα ιδια πραγματα λεμε με αλλο τροπο ομως...

  12. #57
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    δεν μπερδευω ρε συ την συζητηση...
    το αν ειναι φτηνος ή ακριβος εχει αμεση σχεση με την παροχη υπηρεσιων του...
    εδώ τα μπερδεύεις.

    μπορεί ένας φτηνότερος μάστορας να κάνει καλύτερη δουλειά από έναν αρπακολατζή ακριβό. Παραδείγματα άπειρα.

  13. #58
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    εδώ τα μπερδεύεις.

    μπορεί ένας φτηνότερος μάστορας να κάνει καλύτερη δουλειά από έναν αρπακολατζή ακριβό. Παραδείγματα άπειρα.


    στο πρωτο σκελος συμφωνω...στο δευτερο εχω τις αμφιβολιες μου με τα απειρα παραδειγματα, κυριως γιατι ο καλος ξερει οτι ειναι καλος και χρεωνει ακριβα...
    οχι ομως οτι δεν υπαρχουν και εξαιρεσεις...

  14. #59
    εσύ τώρα σκέφτεσαι τον ρέιν. δεν είναι ο κανόνας.

  15. #60
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/05/2008
    Μηνύματα
    159
    διαβασα ολες τις αποψεις και σεβομαι την καθεμια χωριστα
    συμφωνω με το φιλο παραπανω οτι ο καλος ξερει οτι ειναι καλος και χρεωνει παραπανω
    και φυσικα οτι υπαρχουν εξαιρεσεις..
    ελα ομως που πολλοι θελουμε την καλυτερη δουλεια που μπορει να κανει καποιος και με χρεωση ¨χαρτζιλικι¨
    και αυτο ισχυει και προ οικονομικης κρισης και ας μη γελιομαστε
    μεγαλη συζητηση και οι αποψεις διιστανται και αυτο ειναι και το φυσιολογικο

    ενα ερωτημα ειναι ομως αναπαντητο και θεωρω πως πρεπει να απαντηθει
    να μας πει ο φιλος που ανοιξε το θεμα τι δουλεια κανει....

Σελίδα 4 από 11 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. περι συνεργειων ο λογος...
    από McTalas στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 14/12/2011, 19:43
  2. Περι Γαμου
    από dela στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2008, 19:46
  3. Περί Αλυσίδας …
    από niko13g στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 23/12/2003, 15:38
  4. περι βενζινης
    από bsari στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2003, 02:48
  5. Περι γουρουνιων ο λογος!!!!
    από dela στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2003, 16:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF