Σελίδα 5 από 11 ΠρώτοΠρώτο 12345678910 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 151

Θέμα: περί συνεργείων...

  1. #61
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    εσύ τώρα σκέφτεσαι τον ρέιν. δεν είναι ο κανόνας.
    οχι, καμια σχεση...
    η αληθεια ειναι οτι οταν εγραφα για βελτιωτη, αυτον σκεφτομουν...αλλα αυτος σιγα μην κανει σερβις σε μηχανακι...αυτος βαριεται ν'αλλαξει λαδια στα δικα του...
    αλλα ως επι το πλειστον υπαρχουν και καλοι και τιμιοι μαστορες που κανουν τα παντα σε φυσιολογικες τιμες αλλα οχι απαραιτητα οικονομικες...ας πουμε οτι ειναι αναλογες των υπηρεσιων τους...και δεν ειναι παραλογο...

  2. #62
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    οχι, καμια σχεση...
    η αληθεια ειναι οτι οταν εγραφα για βελτιωτη, αυτον σκεφτομουν...αλλα αυτος σιγα μην κανει σερβις σε μηχανακι...αυτος βαριεται ν'αλλαξει λαδια στα δικα του...
    αλλα ως επι το πλειστον υπαρχουν και καλοι και τιμιοι μαστορες που κανουν τα παντα σε φυσιολογικες τιμες αλλα οχι απαραιτητα οικονομικες...ας πουμε οτι ειναι αναλογες των υπηρεσιων τους...και δεν ειναι παραλογο...
    όντως δεν λέμε διαφορετικά πράγματα τελικά.

  3. #63
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.803
    Καλός ή κακός κάποιος στην παροχή υπηρεσιών κρίνεται εκ του αποτελέσματος.
    Και τι νομίζει ο καθείς για την πάρτη του δεν έχει και τόσο σημασία στο αποτέλεσμα της δουλειάς του αλλά πιθανόν έχει επιπτώσεις στον λογαριασμό που θα πληρώσουμε.
    Όπως σε όλα τα πράγματα είναι καθαρά θέμα πώς "πουλάς" τη δουλειά σου και "χτίζεις" τη φήμη σου και όχι η ίδια η δουλειά που κάνεις.
    Ουσιαστικά οι πελάτες είναι άσχετοι με άποψη που ενδεχομένως είναι εντελώς λανθασμένη.
    Από εκεί και πέρα είναι θέμα χειρισμού και ευελιξίας ,να φύγει ο πελάτης ικανοποιημένος και όχι θέμα δουλειάς.
    Οπότε αντικειμενικά καλός είναι αυτός με τους χαρούμενους πελάτες
    (που όπως είπαμε παραπάνω είναι εντελώς άσχετοι)

  4. #64
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nik69
    Εγγραφή
    26/12/2014
    Μηνύματα
    589
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος

    Οπότε αντικειμενικά καλός είναι αυτός με τους χαρούμενους πελάτες
    (που όπως είπαμε παραπάνω είναι εντελώς άσχετοι)
    Στην τελευταία παράγραφο όλο το ζουμί και η πραγματικότητα του ελληνικού εμπορίου.
    Μπαίνεις στο μαγαζί του κάθε μαλάκα και σε αντιμετωπίζει σαν ιθαγενή από τα βάθη του αμαζονίου που δεν ξέρει ανάγνωση και γραφή και φυσικά δεν έχει καμιά επαφή με οτιδήποτε αφορά την μηχανή του ή οτιδήποτε άλλο.
    Ο έλληνας μαγαζάτορας είναι ο άρχοντας της γνώσης. Όλοι οι άλλοι είναι απλά ηλίθιοι.

    Διαφωνώ εκεί που λες ότι σημασία έχει το πως πουλάς και όχι η δουλειά που κάνεις. Σε βάθος χρόνου(6 μήνες-1 χρόνο δεν έχει τόσο σημασία) εάν έχεις πουλήσει αέρα κοπανιστό θα γίνει αντιληπτό ακόμα και από τον ανυποψίαστο αγοραστή-πελάτη. Και τότε δεν θα χάσεις μόνο έναν πελάτη. Πρέπει και να ξέρεις να προωθείς και να είσαι τίμιος και ποιοτικός σε αυτό που κάνεις.

  5. #65
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    τα εξουσιοδοτημενα εχουν υψηλα κοστη λειτουργιας
    στο μονο που μπορουν να κανουν οικονομια ειναι στις αμοιβες των μηχανικων
    συνηθως υπαρχει ενας αρχιμηχανικος ο οποιος ελεγχει τα παντα χωρις να βαζει χερι πουθενα
    τα μαστορια που δουλευουν μεσα συνηθως ειναι νεαροι απειροι που αμοιβωνται με λιγα λεφτα και ειναι υποχρεωμενοι να παρακολουθουν συνεχεια σεμιναρια
    οι καλυτεροι απο αυτους οταν μαθουν τη δουλεια φευγουν κι ανοιγουν δικα τους συνεργεια
    και το εξουσιοδοτημενο παιρνει αλλα πιτσιρικια
    αυτη η διαδικασια εξηγει τις χαμηλης ποιοτητας υπηρεσιες σε σχεση με το υψηλο κοστος
    πλεονεκτηματα του εξουσιοδοτημενου ειναι μονο οι επιμορφωσεις τα ειδικα εργαλεια και τα διαγνωστικα

  6. #66
    ΜΑΥΡΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ Το avatar του/της DAYMAN
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    1.478
    το κοστος λειτουργιας του εξουσιοδοτημενου σε τι διαφερει απο αυτο του μη εξουσιοδοτημενου δεν καταλαβαινω.
    Αμφοτεροι δεν εχουν τις ιδιες υποχρεωσεις; Γιατι να παω λοιπον στο εξουσιοδοτημενο και οχι σε εξειδικευμενο εστω και αν προκειται για την εγγυηση εφοσον με καλυπτει ο κανονισμος της ΕΕ 461/2010 ; η μηπως ισχυει κατι αλλο;

  7. #67
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DAYMAN Προβολή μηνύματος
    το κοστος λειτουργιας του εξουσιοδοτημενου σε τι διαφερει απο αυτο του μη εξουσιοδοτημενου δεν καταλαβαινω.
    Αμφοτεροι δεν εχουν τις ιδιες υποχρεωσεις; Γιατι να παω λοιπον στο εξουσιοδοτημενο και οχι σε εξειδικευμενο εστω και αν προκειται για την εγγυηση εφοσον με καλυπτει ο κανονισμος της ΕΕ 461/2010 ; η μηπως ισχυει κατι αλλο;
    Δεν τις έχουν, το γιατί το έχει γράψει ο Χάρης λίγο πιο πίσω.

  8. #68
    ΜΑΥΡΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ Το avatar του/της DAYMAN
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    1.478
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Δεν τις έχουν, το γιατί το έχει γράψει ο Χάρης λίγο πιο πίσω.
    ναι διαβασα αλλα πως μπορει να πιστοποιησει καποιος οτι ισχυουν ολα αυτα; Τελος παντων ατερμονη συζητηση. Επιλεγεις,υπολογιζεις,ρωτας και πορευεσαι.
    Εχω ακουσει διαφορα απο ανθρωπους που εκτιμω αλλα και ανθρωπους με γνωση στο θεμα συνεργεια και αντιμετωπιση του πελατη σε χωρες του εξωτερικου οχι απαραιτητα ΕΕ και οχι εχω ερυθριασει αλλα.............. Αμεσως ομως επανηλθα στην πραγματικοτητα και σκεφτηκα οτι ζω σε μια χωρα που το μονο που εχει- ως στιγμη βεβαια γιατι αυτο που θα επακολουθησει σε λιγο- ειναι θαλασσα και ηλιος. Οτιδηποτε αλλο ειναι σε μονιμη βαση σε κατασταση παρακμης η τσιρκου.
    Τελευταία τροποποίηση από DAYMAN; 19/01/2017 στις 11:10.

  9. #69
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Νομίζω ότι όλοι το ίδιο πράγμα λέμε. Δεν μας αρέσουν οι υπερβολές στις τιμές συντήρησης. Μπορεί η εργατοώρα να είναι υψηλή αλλά δεν μπορεί ένα εξουσιοδοτημενο να πουλάει τα αναλώσιμα 100% επάνω.
    Όταν ζούσαμε στην φούσκα του έχω και τα δίνω και πάω μόνο σε εξουσιοδοτημενο πέρασε. Τώρα χρήματα δεν υπάρχουν. Από καμία από τις 2 πλευρές. Αρα ολοι πρεπει να αναθεωρησουν και να προσαρμοστουν με τα νεα δεδομενα . Πως ομως να γινει κατι τετοιο οταν το ιδιο το κρατος κανει το αντιθετο .
    Είναι ένας φαυλος κύκλος και εχουμε μεγάλο μερίδιο ευθύνης όλοι μας.
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  10. #70
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    16/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    20 χρόνια οδηγώ φορτηγά,Ι.Χ και μοτοσυκλέτες,έχω επισκεφθεί αμέτρητες αντιπροσωπείες πανελλαδικά.
    ΟΛΕΣ Γ.Τ.Π.Κ.
    Ούτε μια της προκοπής.

  11. #71
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Το πρόβλημα είναι ότι οι εισαγωγείς δίνουν την "πιστοποίηση " του "εξουσιοδοτημενου" στον κάθε σκιτζη άνευ ελέγχου.
    Όποιος έχει τα φράγκα παίρνει και την στάμπα. ....
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  12. #72
    Αργός Το avatar του/της Cpt_Slow
    Εγγραφή
    01/02/2016
    Μηνύματα
    452
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nik69 Προβολή μηνύματος
    Στην τελευταία παράγραφο όλο το ζουμί και η πραγματικότητα του ελληνικού εμπορίου.
    Μπαίνεις στο μαγαζί του κάθε μαλάκα και σε αντιμετωπίζει σαν ιθαγενή από τα βάθη του αμαζονίου που δεν ξέρει ανάγνωση και γραφή και φυσικά δεν έχει καμιά επαφή με οτιδήποτε αφορά την μηχανή του ή οτιδήποτε άλλο.
    Ο έλληνας μαγαζάτορας είναι ο άρχοντας της γνώσης. Όλοι οι άλλοι είναι απλά ηλίθιοι.

    Διαφωνώ εκεί που λες ότι σημασία έχει το πως πουλάς και όχι η δουλειά που κάνεις. Σε βάθος χρόνου(6 μήνες-1 χρόνο δεν έχει τόσο σημασία) εάν έχεις πουλήσει αέρα κοπανιστό θα γίνει αντιληπτό ακόμα και από τον ανυποψίαστο αγοραστή-πελάτη. Και τότε δεν θα χάσεις μόνο έναν πελάτη. Πρέπει και να ξέρεις να προωθείς και να είσαι τίμιος και ποιοτικός σε αυτό που κάνεις.
    Αυτο ειναι η αληθεια. Πρέπει να είναι και καλή η δουλειά σου αλλά και να φεύγει ο πελάτης χαρούμενος. Πρέπει να μπορεί να στα παίρνει με χαρά. Έχω πάει σε συνεργείο στο οποίο ο "μάστορας" ήταν νέο παιδί είχα ακούσει τα καλύτερα φαινόταν οτι ξέρει "καντάρια" απο μηχανές αλλά ο τρόπος που μου μίλησε με έκανε να θέλω να του φέρω το μηχανάκι στο κεφάλι. Αποτέλεσμα ενω θα μπορούσε πολύ εύκολα να με κάνει μόνιμο του πελάτη τώρα όποιος θα με ρωτήσει θα του πω για την ειρωνία που εισέπραξα παρά για το οτι κατευθείαν κατάλαβε τι φταίει, για την καλή τιμή που μου είπε και για το πόσο καθαρό συνεργέιο είχε.

  13. #73
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt_Slow Προβολή μηνύματος
    Αυτο ειναι η αληθεια. Πρέπει να είναι και καλή η δουλειά σου αλλά και να φεύγει ο πελάτης χαρούμενος. Πρέπει να μπορεί να στα παίρνει με χαρά. Έχω πάει σε συνεργείο στο οποίο ο "μάστορας" ήταν νέο παιδί είχα ακούσει τα καλύτερα φαινόταν οτι ξέρει "καντάρια" απο μηχανές αλλά ο τρόπος που μου μίλησε με έκανε να θέλω να του φέρω το μηχανάκι στο κεφάλι. Αποτέλεσμα ενω θα μπορούσε πολύ εύκολα να με κάνει μόνιμο του πελάτη τώρα όποιος θα με ρωτήσει θα του πω για την ειρωνία που εισέπραξα παρά για το οτι κατευθείαν κατάλαβε τι φταίει, για την καλή τιμή που μου είπε και για το πόσο καθαρό συνεργέιο είχε.
    Αυτο δεν το καταλαβα.
    Προτιμας χαρουλες και γελακια, απο την σωστη δουλεια;
    Και γιατι να μην αναφερεις σε αλλους το ποσο καλος μηχανικος ειναι; Επειδη σε ειρωνευτηκε και σου μιλησε αποτομα;
    Τι θελουμε τελικα απο ενα συνεργειο;
    Inochi, ρε!
    Για οσο.

  14. #74
    Αργός Το avatar του/της Cpt_Slow
    Εγγραφή
    01/02/2016
    Μηνύματα
    452
    Δεν είναι τα γελάκια, ειναι η στοιχειώδης ευγένια. Όταν ρωτάω κατα πόσον σίγουροι είμαστε οτι η αλλαγή ενός ανταλλακτικού που κοστίζει 100ευρώ θα λύσει το πρόβλημα δεν νομίζω οτι η σωστή απάντηση είναι "μπαμπα φέρε μια υπεύθυνη δήλωση να υπογράψουμε στο παιδί εδω" με ύφος σενσέι του ροπόκλειδου και άλλες αντίστοιχες απαντήσεις στα 5' κουβέντας. Σε τέτοιο τύπο ανθρώπου απλά δεν θέλω να δώσω ούτε 1 απο τα ευρώ μου όσο καλός και αν είναι. Του επιβραβεύω αυτή την αντιεπαγγελματική συμπεριφορά.
    Σωστή δουλειά μου κάνει και το συεργείο που τελικά διάλεξα ενώ ταυτόχρονα ειναι ευγενικός και πρόθυμος να μου εξηγεί κάθετι που κάνει στη μηχανή.

  15. #75
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.155
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrEvil Προβολή μηνύματος
    Τι θελουμε τελικα απο ενα συνεργειο;


    Mήπως επαγγελματική συμπεριφορά σε όλα;;;;

    Και στις χρεώσεις και στην εργασία και στην ''επαφή'' ;;;;;;;;
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

Σελίδα 5 από 11 ΠρώτοΠρώτο 12345678910 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. περι συνεργειων ο λογος...
    από McTalas στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 14/12/2011, 19:43
  2. Περι Γαμου
    από dela στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2008, 19:46
  3. Περί Αλυσίδας …
    από niko13g στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 23/12/2003, 15:38
  4. περι βενζινης
    από bsari στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2003, 02:48
  5. Περι γουρουνιων ο λογος!!!!
    από dela στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2003, 16:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF