Σελίδα 6 από 11 ΠρώτοΠρώτο 1234567891011 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 151

Θέμα: περί συνεργείων...

  1. #76
    Τεχνητό Μέλος Το avatar του/της paramedic
    Εγγραφή
    05/08/2006
    Μηνύματα
    722
    Η κουβέντα είναι μεγάλη και δύσκολη μιας και υπάρχει το εξής πρόβλημα : Δεν είναι όλοι οι εξουσιοδοτημένοι καλοί-κακοί και με ίδιες τιμές και δεν είναι όλοι οι μη εξουσιοδοτημένοι καλοί-κακοί με χαμηλές τιμές.
    Απο πλευράς μοτοσυκλέτας έχω πάει και σε εξουσιοδοτημένο καλό και φτηνό και ακριβό(προφανώς ο καθένας έβαζε ότι τιμή ήθελε σε ανταλλακτικά και εργατοώρα). Εχω πάει και σε εξουδιοτημένο κακό απο την άλλη. Βασικό θέμα των κακών είναι οτι ΔΕΝ κάνουν αυτά που λένε και φυσικά δεν κάνει την δουλειά ο μάστορας αλλά το πιτσιρίκι των 10€ μεροκάματο. Και δεν θα είχα κανένα πρόβλημα με το πιτσιρίκι αλλά απο την στιγμή που ήξερε λιγότερα απο εμένα πάνω στην μηχανή μου ε τότε υπάρχει πρόβλημα.
    Αν λοιπόν στα εξουσιοδοτημένα έπαιρνες αυτό που πληρώνεις τότε λίγοι(και προφανώς αδαής) θα είχαν πρόβλημα θαρρώ. Στο κουτί πχ πάω πια μονο σε αντιπροσωπία αλλά του Ρεθύμνου(παρόλο που μένω Αθήνα) γιατί έχει τύχει να παω 2 φορές και ήταν σπαθί σε όλα τους και τίμιοι μέχρι αηδίας παρόλο που ήταν ελάχιστα πιο ακριβοί απο το τοπικό εξειδικευμένο συνεργείο της περιοχής μου. Ε τότε γιατί να μην τους τιμήσω? Στην τελική πιο φτηνά σε βάθος χρόνου θα μου έρθει.
    Στην μηχανή τώρα λόγω Ιταλικής προέλευσης της μηχανής ψάχνεις τον μάστορα τον καλό. Αρα αφήνεις τον εξουσιοδοτημένο στην άκρη και πας σε αυτόν που είναι γνώστης και έχει άκρες και για το διαγνωστικό και καλά και εξεικευμένα εργαλεία αν χρειάζονται κλπ κλπ. Το διαγνωστικό πχ και κάτι άλλα προγράμματα της BMW τα έχει φίλος και συνάδελφος(νοσηλευτής) τι να λέμε...
    Και αν δε με σέβεστε να με φοβάστε!!

  2. #77
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt_Slow Προβολή μηνύματος
    Δεν είναι τα γελάκια, ειναι η στοιχειώδης ευγένια. Όταν ρωτάω κατα πόσον σίγουροι είμαστε οτι η αλλαγή ενός ανταλλακτικού που κοστίζει 100ευρώ θα λύσει το πρόβλημα δεν νομίζω οτι η σωστή απάντηση είναι "μπαμπα φέρε μια υπεύθυνη δήλωση να υπογράψουμε στο παιδί εδω" με ύφος σενσέι του ροπόκλειδου και άλλες αντίστοιχες απαντήσεις στα 5' κουβέντας. Σε τέτοιο τύπο ανθρώπου απλά δεν θέλω να δώσω ούτε 1 απο τα ευρώ μου όσο καλός και αν είναι. Του επιβραβεύω αυτή την αντιεπαγγελματική συμπεριφορά.
    Σωστή δουλειά μου κάνει και το συεργείο που τελικά διάλεξα ενώ ταυτόχρονα ειναι ευγενικός και πρόθυμος να μου εξηγεί κάθετι που κάνει στη μηχανή.

    Δεν συμφωνω, ουτε και διαφωνω μαζι σου.
    Το ερωτημα μου ειναι, γιατι να αναφερεις την ειρωνεια του και οχι την ποιοτητα της εργασιας του;
    Ποιο το οφελος σου; Θα σου περασει η τσαντιλα;
    Επισης το να σου εξηγει ο μηχανικος τι και πως, δεν ειναι υποχρεωση του.
    Inochi, ρε!
    Για οσο.

  3. #78
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bulmont Προβολή μηνύματος
    Mήπως επαγγελματική συμπεριφορά σε όλα;;;;

    Και στις χρεώσεις και στην εργασία και στην ''επαφή'' ;;;;;;;;
    Θα πρεπει να υπαρχει και ο αντιστοιχος πελατης απεναντι του ομως, ε;
    Λεμε για τους επαγγελματιες, αλλα για τους πελατες που ειναι "γνωστες" ή που δεν σε αφηνουν να δουλεψεις ρωτωντας συνεχως τι κανεις, γιατι το κανεις, πως το κανεις και ποιο το αποτελεσμα ή που μπουκαρουν σε χωρους που δεν τους επιτρεπεται, κτλ-κλπ και γενικοτερα σπαζοκλαμπανιες, δεν ακουγονται πολλα.


    Επαγγελματιας αυτος, οτι να'ναι εγω;
    Inochi, ρε!
    Για οσο.

  4. #79
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.470
    Για μένα η επιλογή εξουσιοδοτημένου ειναι πάντα σχετική και με τον μαστορα που δουλευει σε αυτό.
    Αν απλά εχουν προσλάβει εκείνον που δεχτηκε να δουλευει με τα λιγοτερα δυνατα χρήματα,
    ασχέτου κατάρτησης,καλύτερα στον Μαστρο-Μητσο.

    Το ατου τους πέρα απο τον εξοπλισμό που διαθέτουν,
    ειναι οτι εχουν δει 200 μηχανάκια ιδιο με το δικό σου και ξερουν αμεσα που και τι θα κανουν.
    Οχι , κατσε να δουμε απο που παιρνει ρευμα αυτό , και που πάει το τάδε σωληνάκι.

    Προσωπικα αν ενδιαφέρει τους Suzukόβιους, το επίσημο συνεργειο στην Συγγρου,
    έχει και πολυ ευγενικό μάστορα και γνώστη αντικειμένου.

    Μαλιστα...2 μερες μετα με πηραν τηλεφωνο απο τα κεντρικα να με ρωτησουν αν εμεινα ευχαριστημενος
    κι αν έχω να σχολιασω κάτι με τις υπηρεσίες που προσφέραν.

  5. #80
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Η ευγενεια δεν ειναι παραγοντας οου πρεπει να αμελειται...ψαχνοντας για νεο μηχανικο πηρα τηλεφωνο να ρωτησω τιμες εναν εξουσιοδοτημενο χοντα που ταχα ειχε βραβευτει και ολας για την εξυπηρετηση..δεν θα σταθω στις ακριβες του τιμες σε σχεση με τους συναδελφους του αλλα στην αντιδραση του οταν ευγενικα τον ρωρησα αν θα μπορουσα να παρευρισκομαι κατα τη διαρκεια του σερβις...μονο που δεν βγηκε απο το καλωδιο του τηλεφωνου να με πιασει απο το λαιμο...εννοειται delete..

    Αυτο που εχω βιωσει οτι παντα χρειαζεται ψαξιμο και ποτε μην κανεις τον μαστορα να αισθανθει οτι σε εχει δεδομενο...οι μη επαγγελματιες σε αυτο το σημειο θα σου αλλαξουν τα φωτα..ερευνα αγορας, συστασεις και κοινη λογικη παντα..
    Κανε το καλο..ριξτο στο γυαλο...that's the law..

  6. #81
    Αργός Το avatar του/της Cpt_Slow
    Εγγραφή
    01/02/2016
    Μηνύματα
    453
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrEvil Προβολή μηνύματος
    Δεν συμφωνω, ουτε και διαφωνω μαζι σου.
    Το ερωτημα μου ειναι, γιατι να αναφερεις την ειρωνεια του και οχι την ποιοτητα της εργασιας του;
    Ποιο το οφελος σου; Θα σου περασει η τσαντιλα;
    Επισης το να σου εξηγει ο μηχανικος τι και πως, δεν ειναι υποχρεωση του.
    Φίλε μου μέρος της δουλειάς μου είναι να μιλάω με πελάτες, υποχρέωση μου θεωρώ όταν κάποιος που επιλέγει να δώσει τα λευτά του σε εμένα αντί σε κάποιον άλλο μηχανικό να του απαντάω πρόθυμα και να του εξηγώ οτιδήποτε τεχνικό με ρωτήσει ακόμα και αν βλέπω οτι δεν καταλαβαίνει τίποτα από αυτα που του απαντάω. Κάτι παραπάνω απο υποχρέωση μου είναι να είμαι ευγενικός μαζί του. Τα λευτά που θα μου δώσει πρέπει να τα κερδίσω με την σωστή ποιότητα υπηρεσιών αλλά και με το πως θα τον αντιμετωπίσω και πίστεψε με το δεύτερο κάνει την διαφορά καθώς είναι αρκετοί σε όλους τους κλάδους που μπορούν να σου παρέχουν σωστές υπηρεσίες.
    Δεν έχω ειρωνευτεί κανέναν ποτέ όσο και αν με κούρασε με αποτέλεσμα να έχω χτίσει σχέσεις επιστοσύνης μαζί τους.Τώρα ως πελάτης Απαιτώ την επαγγελματική συμμπεριφορά και την ίδια σχέση επιστοσύνης καθώς αφορά την ασφάλεια μου. Αν σε κουράζει να μου εξηγήσεις γιατί κάτι πάνω στη μηχανή μου θέλει αλλαγή ή γιατί δεν λειτουργεί σωστά ή να κάνουμε μια κουβέντα για το ποιό ελαστικό πχ μου ταιριάζει απλά δεν αξίζεις να πάρεις τα λευτά μου. Μπορεί να έχεις κάποιο άλλο κοινό στο οποίο το υφάκι και η αίσθηση οτι του κάνεις χάρη που ασχολείσαι μαζί του ενω θα έπρεπε να είσαι αρχιμηχανικός του Ροσσι να το σκλαβώνει, στα μάτια μου θα είσαι πάντα ένας κακός επαγγελματίας ο οποίος όπως δεν σέβεσαι εμένα σήμερα, αύριο μπορεί να μην σεβαστείς την δουλεία που πρέπει να κάνεις στη μηχανή μου και κατεπέκταση την ασφάλεια μου. Οπότε φυσικό επακόλουθο θα πω σε όποιον με ρωτήσει να μην σε επιστευτεί.

  7. #82
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Αλήθεια τώρα ανακαλύψατε ότι στην Ελλάδα η μαγκιά (η τζάμπα) περισσεύει ?

  8. #83
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt_Slow Προβολή μηνύματος
    Φίλε μου μέρος της δουλειάς μου είναι να μιλάω με πελάτες, υποχρέωση μου θεωρώ όταν κάποιος που επιλέγει να δώσει τα λευτά του σε εμένα αντί σε κάποιον άλλο μηχανικό να του απαντάω πρόθυμα και να του εξηγώ οτιδήποτε τεχνικό με ρωτήσει ακόμα και αν βλέπω οτι δεν καταλαβαίνει τίποτα από αυτα που του απαντάω. Κάτι παραπάνω απο υποχρέωση μου είναι να είμαι ευγενικός μαζί του. Τα λευτά που θα μου δώσει πρέπει να τα κερδίσω με την σωστή ποιότητα υπηρεσιών αλλά και με το πως θα τον αντιμετωπίσω και πίστεψε με το δεύτερο κάνει την διαφορά καθώς είναι αρκετοί σε όλους τους κλάδους που μπορούν να σου παρέχουν σωστές υπηρεσίες.
    Δεν έχω ειρωνευτεί κανέναν ποτέ όσο και αν με κούρασε με αποτέλεσμα να έχω χτίσει σχέσεις επιστοσύνης μαζί τους.Τώρα ως πελάτης Απαιτώ την επαγγελματική συμμπεριφορά και την ίδια σχέση επιστοσύνης καθώς αφορά την ασφάλεια μου. Αν σε κουράζει να μου εξηγήσεις γιατί κάτι πάνω στη μηχανή μου θέλει αλλαγή ή γιατί δεν λειτουργεί σωστά ή να κάνουμε μια κουβέντα για το ποιό ελαστικό πχ μου ταιριάζει απλά δεν αξίζεις να πάρεις τα λευτά μου. Μπορεί να έχεις κάποιο άλλο κοινό στο οποίο το υφάκι και η αίσθηση οτι του κάνεις χάρη που ασχολείσαι μαζί του ενω θα έπρεπε να είσαι αρχιμηχανικός του Ροσσι να το σκλαβώνει, στα μάτια μου θα είσαι πάντα ένας κακός επαγγελματίας ο οποίος όπως δεν σέβεσαι εμένα σήμερα, αύριο μπορεί να μην σεβαστείς την δουλεία που πρέπει να κάνεις στη μηχανή μου και κατεπέκταση την ασφάλεια μου. Οπότε φυσικό επακόλουθο θα πω σε όποιον με ρωτήσει να μην σε επιστευτεί.
    Κανεις αλματα λογικης.
    Δεν προσπαθω να σε πεισω για κατι. Δεν καταλαβα τι ηθελες να πεις πριν, μου το διευκρινησες και ευχαριστω γι' αυτο.
    Συνεχιζω να μην συμφωνω αλλα ουτε και να διαφωνω μαζι σου.
    Inochi, ρε!
    Για οσο.

  9. #84
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Αλήθεια τώρα ανακαλύψατε ότι στην Ελλάδα η μαγκιά (η τζάμπα) περισσεύει ?
    Στην χωρα αυτή έχουμε τους επαγγελματίες που μας αξίζουν.
    Μ@λακες καταναλωτές, τριμ@λακες επαγγελματίες.
    Και μην παρεξηγηθεί κανείς, να σας γνωστοποιησω οτι υπαγομαι και στις 2 κατηγορίες .
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  10. #85
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Στην χωρα αυτή έχουμε τους επαγγελματίες που μας αξίζουν.
    Μ@λακες καταναλωτές, τριμ@λακες επαγγελματίες.
    Και μην παρεξηγηθεί κανείς, να σας γνωστοποιησω οτι υπαγομαι και στις 2 κατηγορίες .
    Λέω το εξής φίλε (μπορεί και λάθος βέβαια) ,ζούμε στην καλύτερη χώρα που κατοικείται από τους χειρότερους κατοίκους.
    Μπορεί έτσι να πρέπει ποιος ξέρει για να υπάρχει "ισορροπία".Πιθανόν αν είμασταν καλύτεροι να μας είχαν κάνει φαιό νταμάρι...

  11. #86
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Λέω το εξής φίλε (μπορεί και λάθος βέβαια) ,ζούμε στην καλύτερη χώρα που κατοικείται από τους χειρότερους κατοίκους.
    Μπορεί έτσι να πρέπει ποιος ξέρει για να υπάρχει "ισορροπία".Πιθανόν αν είμασταν καλύτεροι να μας είχαν κάνει φαιό νταμάρι...
    Πάλι η κλίκα της Αττικης! .....
    Άσε βρε μπακ. .....
    Που τον ειδες τον παραδεισο;
    Έχουμε πνίγει στο σκουπιδαριο και το νεοχλιδοκιτς.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  12. #87
    Απαιτούμε από τον μάστορα να είναι

    - Εκπαιδευμένος
    - Άψογος στην δουλειά του
    - Οικονομικός
    - Μερακλής
    - Αρίστος διαχειριστής οικονομικών
    - Ευγενικός
    - Ταχύς
    - Αλάνθαστος
    - Να ψυχολογεί τον κάθε πελάτη τι καπνό φουμάρει

    Τα πάντα , όλα…

    Ε, δεν παίζει …

    Για εμένα τα δυο σημαντικά είναι το

    Εκπαιδευμένος
    Καλός – προσεχτικός στην δουλειά του.

    Όλα τα άλλα είναι λεπτομέρειες …


    Και , όχι , κανένας σοβαρός τεχνικός δεν πρέπει να δέχεται να έχει τον πελάτη πάνω από το κεφάλι του..

  13. #88
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Πάλι η κλίκα της Αττικης! .....
    Άσε βρε μπακ. .....
    Που τον ειδες τον παραδεισο;
    Έχουμε πνίγει στο σκουπιδαριο και το νεοχλιδοκιτς.
    Αυτά ρε είναι κατορθώματα των κατοίκων που λέγαμε...
    Το "φαιό νταμάρι" το δανείστηκα και δεν αναφερόμουνα στην Αττική, αντικατέστησέ το με το "ίσωμα".
    Για γνώμες για την καλύτερη χώρα (κανονικά έπρεπε να γράψω "τόπο" ) να μας πουν οι μετανάστες του φόρουμ.

  14. #89
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Για γνώμες για την καλύτερη χώρα (κανονικά έπρεπε να γράψω "τόπο" ) να μας πουν οι μετανάστες του φόρουμ.


    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  15. #90
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Για γνώμες για την καλύτερη χώρα (κανονικά έπρεπε να γράψω "τόπο" ) να μας πουν οι μετανάστες του φόρουμ.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bulmont Προβολή μηνύματος

    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

Παρόμοια θέματα

  1. περι συνεργειων ο λογος...
    από McTalas στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 14/12/2011, 18:43
  2. Περι Γαμου
    από dela στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2008, 18:46
  3. Περί Αλυσίδας …
    από niko13g στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 23/12/2003, 14:38
  4. περι βενζινης
    από bsari στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2003, 01:48
  5. Περι γουρουνιων ο λογος!!!!
    από dela στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2003, 15:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF