Σελίδα 1 από 11 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 151

Θέμα: περί συνεργείων...

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896

    περί συνεργείων...

    Κανονικα κανενα μαστορι δεν επρεπε να χρεωνει εξτρα χρηματα για να ξεβιδωσει μια βιδα και να αλλαξει λαδια..απο τα 15 ευρω που χρεωνουν το λιτρο αγορα τα 11ευρω ειναι τσεπη τους με την μια..επι τρια 33ευρω συν 15 ευρω ταχα για την εργασια συν 3 ευρω απο το φιλτρο λογω εκπτωσης, 51 ευρω στην τσεπη του καθε μαγκα χωρις κοπο..

    Προσωπικα απο λσμπριανιδη αγοραζω 6(!) ευρω τα αγαπημενα μου καστρολ για το σκουτερ η 9 ευρω το λιτρο για το μαμουθ και πληρωνω 10 ευρω ταχα εργατικα..

    Αποτελεσμα 4 λιτρα λαδι μαζι με φιλτρο πανε 42 ευρω συν την εργασια 10 αλλιως με τη λογικη του εξουσιοδοτημενου γυρω στο 80αρι..πολλοι χρεωνουν και 90 ευρω..

    Αμαρτια..
    Κανε το καλο..ριξτο στο γυαλο...that's the law..

  2. #2
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.649
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zopas Προβολή μηνύματος
    Κανονικα κανενα μαστορι δεν επρεπε να χρεωνει εξτρα χρηματα για να ξεβιδωσει μια βιδα και να αλλαξει λαδια..απο τα 15 ευρω που χρεωνουν το λιτρο αγορα τα 11ευρω ειναι τσεπη τους με την μια..επι τρια 33ευρω συν 15 ευρω ταχα για την εργασια συν 3 ευρω απο το φιλτρο λογω εκπτωσης, 51 ευρω στην τσεπη του καθε μαγκα χωρις κοπο..

    Προσωπικα απο λσμπριανιδη αγοραζω 6(!) ευρω τα αγαπημενα μου καστρολ για το σκουτερ η 9 ευρω το λιτρο για το μαμουθ και πληρωνω 10 ευρω ταχα εργατικα..

    Αποτελεσμα 4 λιτρα λαδι μαζι με φιλτρο πανε 42 ευρω συν την εργασια 10 αλλιως με τη λογικη του εξουσιοδοτημενου γυρω στο 80αρι..πολλοι χρεωνουν και 90 ευρω..

    Αμαρτια..
    Έχεις ιδέα τι πληρώνουν τα εξουσιοδοτημένα για να είναι εξουσιοδοτημένα και τι λειτουργικά έξοδα έχει ένα συνεργείο;

    Παρακαλώ να μη λέμε ό,τι να ΄ναι.

    Αν σου φαίνεται ακριβό, πας αλλού ή το κάνεις μόνος σου.

    Κατά τα άλλα εδώ δεν θα αναλύσουμε τα περί συνεργείων, αν θέλεις να μιλήσεις για κάτι τέτοιο μπορείς να το κάνεις σε άλλο θέμα και ενότητα.


  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Ρε μεγαλε συνεργειο εχεις και πονεσες τοσο;δεν καταλαβα..εισαι με τους δυσμοιρους κατοχους μοτο η με αυτους που μας πιανουν τον ποπο σε καθε επισκεψη;ειδικα στις μερες μας;

    Αληθειες λεμε εδω μεσα, να χαιρεσαι να τις διαβαζεις αντι να κατσιουφιαζεις..

    Και ο καθενας κανει οτι θελει αλλα να ξερει και τι του γινεται..
    Κανε το καλο..ριξτο στο γυαλο...that's the law..

  4. #4
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zopas Προβολή μηνύματος
    Κανονικα κανενα μαστορι δεν επρεπε να χρεωνει εξτρα χρηματα για να ξεβιδωσει μια βιδα και να αλλαξει λαδια..απο τα 15 ευρω που χρεωνουν το λιτρο αγορα τα 11ευρω ειναι τσεπη τους με την μια..επι τρια 33ευρω συν 15 ευρω ταχα για την εργασια συν 3 ευρω απο το φιλτρο λογω εκπτωσης, 51 ευρω στην τσεπη του καθε μαγκα χωρις κοπο..

    Προσωπικα απο λσμπριανιδη αγοραζω 6(!) ευρω τα αγαπημενα μου καστρολ για το σκουτερ η 9 ευρω το λιτρο για το μαμουθ και πληρωνω 10 ευρω ταχα εργατικα..

    Αποτελεσμα 4 λιτρα λαδι μαζι με φιλτρο πανε 42 ευρω συν την εργασια 10 αλλιως με τη λογικη του εξουσιοδοτημενου γυρω στο 80αρι..πολλοι χρεωνουν και 90 ευρω..

    Αμαρτια..
    Εννοείς δηλαδή οτι τα εξουσιοδοτημένα θα έπρεπε να σου κάνουν το service δωρεάν.
    Και φυσικά να σου δώσουν και μηχανακι αντικατάστασης μέχρι να σου κανουν service το δικό σου ε? Να του βαλουν και βενζίνη όμως να μην χρειαστεί να βαζεις εσυ.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  5. #5
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.649
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zopas Προβολή μηνύματος
    Ρε μεγαλε συνεργειο εχεις και πονεσες τοσο;δεν καταλαβα..εισαι με τους δυσμοιρους κατοχους μοτο η με αυτους που μας πιανουν τον ποπο σε καθε επισκεψη;ειδικα στις μερες μας;

    Αληθειες λεμε εδω μεσα, να χαιρεσαι να τις διαβαζεις αντι να κατσιουφιαζεις..

    Και ο καθενας κανει οτι θελει αλλα να ξερει και τι του γινεται..
    Δεν έχω συνεργείο αλλά επειδή δουλεύω με εξουσιοδοτημένα συνεργεία, ξέρω πολύ καλά πόσο πονάνε αυτοί

    Αν θέλεις σέρβις σε εξουσιοδοτημένο πρέπει να το πληρώσεις.
    Όχι παράλογα, σίγουρα όμως παραπάνω απ΄ ότι θα το πλήρωνες σε οποιοδήποτε συνεργείο της γειτονιάς.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.233
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Και φυσικά να σου δώσουν και μηχανακι αντικατάστασης μέχρι να σου κανουν service το δικό σου ε?
    Εαν στις παροχες του συνεργειου συμπεριλαμβανεται και μηχανακι αντικαταστασης μεχρι να κανουν σερβις στο μηχανακι του πελατη, ναι, να του δωσουν. Οχι ομως να του δωσουν τις δυό τρεις πρωτες φορες και μετα "μας χαλασε", "το χουμε δωσει σε αλλον" κτλ κτλ.
    Αν δε θελουν να δινουν μηχανακια αντικαταστασης στους πελατες τους ας μην το εξαγγελουν - διαφημιζουν στις παροχες τους .



    Σορυ για το ασχετο· ας σβηστει

  7. #7
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gior-gos Προβολή μηνύματος
    Εαν στις παροχες του συνεργειου συμπεριλαμβανεται και μηχανακι αντικαταστασης μεχρι να κανουν σερβις στο μηχανακι του πελατη, ναι, να του δωσουν. Οχι ομως να του δωσουν τις δυό τρεις πρωτες φορες και μετα "μας χαλασε", "το χουμε δωσει σε αλλον" κτλ κτλ.
    Αν δε θελουν να δινουν μηχανακια αντικαταστασης στους πελατες τους ας μην το εξαγγελουν - διαφημιζουν στις παροχες τους .



    Σορυ για το ασχετο· ας σβηστει
    Σορυ αλλά το έγραψες και θέλεις να σβηστεί?

    ΟΚ λοιπόν καταλήξαμε οτι θέλουμε να μας κανουν service τα εξουσιοδοτημένα τζάμπα (να μην χρεώνουν εργατικά δηλαδή), να τους πηγαίνουμε όμως εμείς τα λάδια ξυδια κλπ γιατί τα παίρνουμε πιο φτηνά απ οτι τα χρεώνουν αυτοί, να μας δίνουν μηχανακι αντικατάστασης πάντα και χωρίς να χρειάζεται ραντεβού και να έχει και μπόλικη βενζίνη μέσα.

    Τίποτα άλλο θέλουμε?
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    καινουριο μηχανακι=εγγυηση=εξουσιοδοτημενο=τσιμπημενες τιμες
    ο καθενας τα ζυγιζει και αποφασιζει
    προσωπικα φθηνο συνεργειο μοτο για αυτα που προσφερουν δεν εχω ακουσει εξουσιοδοτημενο ή μη

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.233
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Σορυ αλλά το έγραψες και θέλεις να σβηστεί?
    αφου ο αμυρου λεει οτι τα ασχετα θα σβηνονται

    ΟΚ λοιπόν καταλήξαμε οτι θέλουμε να μας κανουν service τα εξουσιοδοτημένα τζάμπα (να μην χρεώνουν εργατικά δηλαδή), να τους πηγαίνουμε όμως εμείς τα λάδια ξυδια κλπ γιατί τα παίρνουμε πιο φτηνά απ οτι τα χρεώνουν αυτοί, να μας δίνουν μηχανακι αντικατάστασης πάντα και χωρίς να χρειάζεται ραντεβού και να έχει και μπόλικη βενζίνη μέσα.

    Τίποτα άλλο θέλουμε?
    Μόνο στο μηχανακι αντικαταστασης αναφερομουν που το χρησιμοποιουν για κραχτη και μετα

    Αν θελεις να παμε την κουβεντα παραπερα, προσωπικα δεν εχω κανενα προβλημα να να πληρωσω το σερβις όσο, αρκει να γινει

    ..και να γινει σωστα


  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    Δεν έχω συνεργείο αλλά επειδή δουλεύω με εξουσιοδοτημένα συνεργεία, ξέρω πολύ καλά πόσο πονάνε αυτοί

    Αν θέλεις σέρβις σε εξουσιοδοτημένο πρέπει να το πληρώσεις.
    Όχι παράλογα, σίγουρα όμως παραπάνω απ΄ ότι θα το πλήρωνες σε οποιοδήποτε συνεργείο της γειτονιάς.
    δηλαδή τι παραπανω κανει ένα εξουσιοδοτημενο απο ένα άλλο συνεργειο στην αλλαγη λαδιων εκτος να ξεβιδωνει μια βιδα και να βαζει τα καινουργια λαδια; και γιατι πρεπει την ιδια δουλεια να την πληρωνουμε 50-60% παραπανω;

    Και αυτό με την καραμελα των καυμενων "εξουσιοδοτημενων"συνεργειων ας σταματησει...οι ιδιοι με την συμπεριφορά τους βγαζουνε με τα ιδια τους τα χερια τα ματακια τους και ολοι μας εχουμε πεσει θυματα κυριως εξουσιοδοτημένων μηχανικων...κακοτεχνίες,ψεμματα, υπερκοστολογησεις, δουλειες που δεν γινονται ενώ πληρωνονται και τοσα αλλα..και κυριως μου εχει κανει εντυπωσει ότι εχουν πιτσιρικάδες για φθηνα μεροκάματα που αρκετοι δεν ξερουν τη δουλεια τους αλλα είναι "εξουσιοδοτημένοι"..

    Οι ελάχιστοι σωστοι μαστορες( εξουσιοδοτημένοι η όχι) ακομα και σημερα δεν προλαβαινουν να εχουν πελατες γιατι σεβονται τους πελατες τους και τα περισσοτερα λαμογια ( κυριως εξουσιοδοτημένοι)στην αγορα κλαινε συνεχεια γιατι δεν παμε στα συνεργεια τους για να μας τα παρουν χοντρα και να μας πιανουν και κοροιδα και να μας αλλαζουν τα λαδια σε διπλασια τιμη...παθων πολλακις αλλα δεν είμαι και ο μονος εδώ μεσα..

    και επειδή πολύ προσφατα ημουν παρων στις δουλειες που μου εκανε στην χοντρη μου το "συνεργειο της γειτονιας" απλα συγκρινω επαγγελματιες και κτυπαω το κεφαλι μου για τα χρηματα που εχω χασει από τους εξουσιοδοτημένους τοσα χρονια....

    Ενας καλος μηχανικος δεν εχει αναγκη να υπερκοστολογει απλες εργασιες για να επιβιωσει...απλα σεβεται τον πελατη του και αυτος ανταποδιδει..αυτό είναι το σωστο και ολοι κερδιζουν..
    Κανε το καλο..ριξτο στο γυαλο...that's the law..

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.396
    το οτι ορισμενοι εχουν εργαλεια κι εναν υποτυπωδη χωρο να δουλεψουν καθως και μια ας πουμε εμπειρια απλα κανουν επιλογη. η πανε συνεργειο και πληρωνουν η το φτιαχνουν μονοι τους.

    οι υπολοιποι;

    απλα πανε συνεργειο. η επιλογη τους ειναι ακριβο η φτηνο. ακριβο πανε σε εξουσιοδοτημενο, φτηνο στον αποστολη της γωνιας.


    υπαρχει και μια μεσαια κατηγορια που ψαχνεται ωστε να βρει ενα καλο συνεργειο. με καλες τιμες και ποιοτικη εγασια.

    τωρα ενας που ξερει να ασχοληθει με το μηχανακι του ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ οτι γλυτωνει λεφτα και βαζει τα λαδακια που γουσταρει. συν την χαρα του "καταφερα κατι" και ανανεωθηκα ψυχολογικα.

    Γιαννης

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της basiliss13
    Εγγραφή
    02/05/2010
    Μηνύματα
    348
    ποσο θεωρείς ότι ΠΡΕΠΕΙ να χρεώνει εργατοώρα?και πόση ώρα περίπου θέλει για αλλαγη φίλτρο-λάδια

  13. #13
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/12/2012
    Μηνύματα
    102
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zopas Προβολή μηνύματος
    Κανονικα κανενα μαστορι δεν επρεπε να χρεωνει εξτρα χρηματα για να ξεβιδωσει μια βιδα και να αλλαξει λαδια..απο τα 15 ευρω που χρεωνουν το λιτρο αγορα τα 11ευρω ειναι τσεπη τους με την μια..επι τρια 33ευρω συν 15 ευρω ταχα για την εργασια συν 3 ευρω απο το φιλτρο λογω εκπτωσης, 51 ευρω στην τσεπη του καθε μαγκα χωρις κοπο..

    Προσωπικα απο λσμπριανιδη αγοραζω 6(!) ευρω τα αγαπημενα μου καστρολ για το σκουτερ η 9 ευρω το λιτρο για το μαμουθ και πληρωνω 10 ευρω ταχα εργατικα..

    Αποτελεσμα 4 λιτρα λαδι μαζι με φιλτρο πανε 42 ευρω συν την εργασια 10 αλλιως με τη λογικη του εξουσιοδοτημενου γυρω στο 80αρι..πολλοι χρεωνουν και 90 ευρω..

    Αμαρτια..


    ρε μάστορα και ο καφές που πίνεις έξω κοστίζει η μερίδα από 20 έως 30 λεπτά με το δικό σου σκεπτικό έπρεπε να τον πουλάνε 80 λεπτά αντί για 3,5 ευρώ , όλα τα μαγαζιά έχουν έξοδα αν δεν σου αρέσει πάρε τα εργαλεία σου και άλλαξε τα

  14. #14
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.282
    Μην πιάσουμε το θέμα καφές....έλεος...όλοι ξέρουμε ότι πάνω από 2 ευρώ είναι κέρδος τρελό...κάτσεις δεν κάτσεις κάπου..στα 2 ευρώ είναι τα έξοδα όλα στον καφέ μέσα...ο γαμπρός μου αυτή τη δουλειά κάνει/έχει..μα στα πει και ο καφετζης εδώ καλύτερα...πάμε έξω γιατί γουστάρουμε το κλίμα την αλλαγή σκηνικού και πλέον που έχει γίνει τέχνη ο καφές γουστάρουμε να ναι και ωραίος..Αυτά πληρώνουμε..Εγώ αν πάω κάπου και είναι μάπα ξενερώνω και τα 2-3-4-5 ευρώ που εδωσα όχι από τσιγκουνιά αλλά γιατί ξέρω ότι θα μπορούσε καλύτερα με το ίδιο κέρδος......εε το ίδιο τα συνεργεία....αν κάνει καλή και αξιόλογη δουλειά να δώσω και 50 και 100 παραπάνω από τον κάθε άσχετο.....πλέον σπάνιο έως απίθανο και είμαι ψείρας..άρα...μόνος μου ότι μπορώ και έχω εργαλεία και τρελό ψάξιμο για αυτό που δε μπορώ ώστε τουλάχιστον αυτός που θα πάω να ναι της προκοπής....δε με απασχόλει αν θα ναι εξουσιοδοτημενο η όχι μιας και την έχω πατήσει στο παρελθόν και από και από μη..Όσο για τη σχέση ώρας-τιμής...πάντα έχει να κάνει με το μηχανάκι..αλλά λεφτά θα πάρει σε ss που για να φτάσει φίλτρο λαδιού θα λύσει 4 πλαστικά και άλλα λεφτά στην πάπια η σε γυμνό που θα λύσει μια βίδα και το φίλτρο....από κει και πέρα πληρώνεις την ποιότητα της δουλειάς πως θα δέσει το μηχανάκι το φίλτρο αν θα χει λάδια στις εξατμίσεις αν θα στο δώσει πίσω όλο λάδιες αν θα σφίξει σωστά βίδες φίλτρα κλπ....ζυγίζεις αποφασίζεις και αγοράζεις....Τώρα η σύγκριση με τον καφέ πως προέκυψε....
    Throttle that mysterious friend of ours

  15. #15
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.186
    Το εξουσιοδοτημένο,αν δεν το έχετε εμπεδώσει μερικοί,σημαίνει και εξειδικευμένο.Δεν μπορείς να πας στο μαστροΜήτσο και να περιμένεις να σου μπριζώσει το ΚΤΜ-BMW-ή τα σύγχρονα γιαπωνέζικα,υπάρχουν αρμόδια συνεργεία με κατάλληλα όργανα τα οποία φυσικά έχουν ένα κόστος και πρέπει κάποια στιγμή να αποσβεστεί.

    Αλήθεια που πουλάνε λάδια με 15-11=4€ το λίτρο να πάμε να πάρουμε κανά βυτίο?

Σελίδα 1 από 11 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. περι συνεργειων ο λογος...
    από McTalas στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 14/12/2011, 18:43
  2. Περι Γαμου
    από dela στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2008, 18:46
  3. Περί Αλυσίδας …
    από niko13g στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 23/12/2003, 14:38
  4. περι βενζινης
    από bsari στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2003, 01:48
  5. Περι γουρουνιων ο λογος!!!!
    από dela στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2003, 15:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF