Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 39

Θέμα: Πιστόλι θερμοκόλλησης (θερμόκολλας)

  1. #16
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Το πιστόλι δεν έχει σχέση με την δύναμη συγκόλλησης, οι ραβδοι σιλικόνης είναι εκείνοι που είναι υπεύθυνοι για την καλή ή όχι συγκόλληση. Υπάρχουν στο εμπόριο πολλές διαφορετικές από πολλούς κατασκευαστές. Εγώ έχω μείνει αρκετά ικανοποιημένος από κάποιες χύμα που όμως δεν έχουν σταθερή ποιότητα και από τις Stanley που είναι πραγματικά πολύ καλές αλλά δυσεύρετες και ακριβές. Σε καμία όμως περίπτωση δεν τις συγκρίνω με εποξικες 2 συστατικών. Είναι αρκετά πιο αδύναμη η συγκόλληση με ράβδους σιλικόνης

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Οι κολλες του πιστολιου αυτου δεν εχουν καμια σχεση με κολλες συγκολλησης,εποξικες κλπ.
    Ειναι ραβδοι σιλικονης που με την θερμοκρασια του πιστολιου λιωνουν και μετα παγώνουν αμεσως.
    Χρησιμοποιειται για κατασκευες διακοσμησης(μπουμπουνιερες ας πουμε), στα ηλεκτρονικα,σε μακετες, αν θες να φτιαξεις κανα γρηγορο πατρον για καμια πατεντα,γενικα σε κολληματα που απαιτουν χαμηλης αντοχης συγκρατηση.
    Αν εχουν βγαλει τπτ ειδικες ραβδους κολλας δε το ξερω αλλα δε το νομιζω. Οτι υπαρχουν ραβδοι της πλακας κ πιο καλες ραβδοι με καλυτερες ιδιοτητες οπως λεει κ ο vaska ,ισχυει!

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Παντως stanley βρισκεις ευκολα να παραγγειλεις στο σκρουτζ.
    Μηπως ομως εννοεις της steinel??? Ειναι γερμανικες και η εταιρια βγαζει και ραβδους συγκολλησης πλαστικων αναλογα με το ειδος του πλαστικου. Εκεινα τα stick που τα λιωνεις για να κολλησεις σπασμενους προφυλακτηρες,πλαστικα απο μηχανακια κλπ
    Τελευταία τροποποίηση από camen; 14/05/2020 στις 08:09.

  4. #19
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από camen Προβολή μηνύματος
    Παντως stanley βρισκεις ευκολα να παραγγειλεις στο σκρουτζ.
    Μηπως ομως εννοεις της steinel??? Ειναι γερμανικες και η εταιρια βγαζει και ραβδους συγκολλησης πλαστικων αναλογα με το ειδος του πλαστικου. Εκεινα τα stick που τα λιωνεις για να κολλησεις σπασμενους προφυλακτηρες,πλαστικα απο μηχανακια κλπ
    Οι Steinel είναι οι πιο καλές που έχω χρησιμοποιήσει σε απλό πιστολάκι της ίδιας εταιρείας που έχω.

  5. #20
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από camen Προβολή μηνύματος
    Οι κολλες του πιστολιου αυτου δεν εχουν καμια σχεση με κολλες συγκολλησης,εποξικες κλπ.
    Ειναι ραβδοι σιλικονης που με την θερμοκρασια του πιστολιου λιωνουν και μετα παγώνουν αμεσως.
    Χρησιμοποιειται για κατασκευες διακοσμησης(μπουμπουνιερες ας πουμε), στα ηλεκτρονικα,σε μακετες, αν θες να φτιαξεις κανα γρηγορο πατρον για καμια πατεντα,γενικα σε κολληματα που απαιτουν χαμηλης αντοχης συγκρατηση.
    Αν εχουν βγαλει τπτ ειδικες ραβδους κολλας δε το ξερω αλλα δε το νομιζω. Οτι υπαρχουν ραβδοι της πλακας κ πιο καλες ραβδοι με καλυτερες ιδιοτητες οπως λεει κ ο vaska ,ισχυει!
    Κάνουν και για συγκόλληση (υπάρχουν αρκετά βιντεάκια στον σωλήνα) αλλά όχι με τις απαιτήσεις που έχεις από εποξικές κόλλες κλπ. Εγώ πχ την χρησιμοποιώ πολύ σε διαλυμένα λάπτοπ στο σημείο έδρασης των στηριγμάτων της οθόνης (hinges). Ακόμα και αν λείπουν κομμάτια που τις περισσότερες φορές λείπουν, κάνω καλούπι ρίχνω την κόλα, εμβαπτίζω (πωωω τι λέω πρωί πρωί ο πστς - ζωγραφίζω) τις βάσεις και όταν παγώσει είναι οκ. Αυτός είναι και ο λόγος που θέλω καλές σιλικόνες, γιατί οι βάσεις της οθόνης στα ΝΒ τραβάνε μπόλικο ζόρι
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  6. #21
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Οι Steinel είναι οι πιο καλές που έχω χρησιμοποιήσει σε απλό πιστολάκι της ίδιας εταιρείας που έχω.
    Δεν έτυχε ποτέ να χρησιμοποιήσω steinel. Θα κάνω μια δοκιμή. Ο Θωμάς είπε ότι έχει ο Καυκάς, κοίταξα και είδα ότι έχει μόνο διάφανη. Αν βρω σε μαύρη και είναι όσο καλή λέτε θα είμαι μια χαρά
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  7. #22
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Δεν έτυχε ποτέ να χρησιμοποιήσω steinel. Θα κάνω μια δοκιμή. Ο Θωμάς είπε ότι έχει ο Καυκάς, κοίταξα και είδα ότι έχει μόνο διάφανη. Αν βρω σε μαύρη και είναι όσο καλή λέτε θα είμαι μια χαρά
    Εγώ δουλεύω μόνο διαφανη. Από μαύρη δεν έχω εμπειρία.

  8. #23
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Ρατσιστης ή απλα δεν έτυχε..??
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  9. #24
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    Εδώ και αρκετά χρόνια έχω ένα απλό πιστόλι θερμοκόλλας της Pattex, το παρακάτω:
    http://www.evocasa.it/catalog/PISTOL...-SILICONE-2013

    Είχε αγοραστεί γύρω στα 15 ευρώ αν θυμάμαι. Έχει χρησιμοποιηθεί λίγες φορές μέχρι σήμερα και μπορώ να πω πως για τα λεφτά του φαίνεται ΟΚ. Επειδή δεν γνωρίζω αρκετά για τα συγκεκριμένα εργαλεία, και με αφορμή την σεβαστού κόστους αγορά που έκανε ο Vaska (μεγειές!) θα μπορούσατε να μου πείτε σε τι υπερέχουν πρακτικά τα καλά (και προφανώς σχετικά ακριβά) ανάλογα πιστόλια ώστε να πετυχαίνουν καλύτερο αποτέλεσμα κόλλησης σε σχέση πχ με το ταπεινό δικό μου;
    Καταλαβαίνω φυσικά την καλύτερη ποιότητα κατασκευής (υλικά, αντοχή στο χρόνο, αντοχή σε πολύωρη και συχνή χρήση), ωστόσο από άποψη τελικού αποτελέσματος τι είναι εκείνο που μπορεί να έχει ένα ακριβό πιστόλι θερμοκόλλας που το κάνει να κολλάει καλύτερα; (εφόσον και το ένα και το άλλο κολλήσουν με ίδιας ποιότητας στικ θερμοκόλλας).
    Πχ πετυχαίνει μεγαλύτερη θερμοκρασία στη μύτη και αυτό βοηθάει; Έχει μεγαλύτερη ταχύτητα ροής υγρής κόλλας οπότε είναι πιο κατάλληλο για συνεχή κόλληση;

  10. #25
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Ρατσιστης ή απλα δεν έτυχε..??
    Μπα τυχαίο...

  11. #26
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Αναβαθμιστήκαμε, αγοράστηκε και η βάση, έγινε τροποποίηση κοινώς μόντα ακόμα πιο κοινά μπήκε διακόπτης στο διπολικό οχταράκι καλώδιο που την συνδέει με την παροχή 220 κι έτσι το πιστόλι μένει μόνιμα πάνω της, το καλώδιο μόνιμα στην πρίζα και το ανοίγεις όποτε το χρειάζεσαι.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	P_20200524_111318.jpg 
Προβολές:	155 
Μέγεθος:	66,7 KB 
ID:	418446
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  12. #27
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Μπράβο στην οργάνωση του πάγκου.
    Βλέπω αριστερά τη μισή wurth!
    Το uni-t ποιο είναι;

  13. #28
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/02/2018
    Μηνύματα
    256
    [QUOTE=camen;[URL="tel:3048550"]3048550[/URL]]Οι κολλες του πιστολιου αυτου δεν εχουν καμια σχεση με κολλες συγκολλησης,εποξικες κλπ.
    Ειναι ραβδοι σιλικονης που με την θερμοκρασια του πιστολιου λιωνουν και μετα παγώνουν αμεσως.
    Χρησιμοποιειται για κατασκευες διακοσμησης(μπουμπουνιερες ας πουμε), στα ηλεκτρονικα,σε μακετες, αν θες να φτιαξεις κανα γρηγορο πατρον για καμια πατεντα,γενικα σε κολληματα που απαιτουν χαμηλης αντοχης συγκρατηση.
    Αν εχουν βγαλει τπτ ειδικες ραβδους κολλας δε το ξερω αλλα δε το νομιζω. Οτι υπαρχουν ραβδοι της πλακας κ πιο καλες ραβδοι με καλυτερες ιδιοτητες οπως λεει κ ο vaska ,ισχυει![/

    Καλημερα σε όλους,

    εποξεικες εννοούσα τις απλές όπως Araldite. Θα τσεκάρω σπεκς και θα επανέλθω.

  14. #29
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Μπράβο στην οργάνωση του πάγκου.
    Βλέπω αριστερά τη μισή wurth!
    Το uni-t ποιο είναι;
    UT139s. Wurth υπάρχουν και άλλα που δεν φαίνονται και μιας και σου αρέσει ο πάγος μου πάρε και μία πανοραμική

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	P_20200525_120451.jpg 
Προβολές:	114 
Μέγεθος:	95,7 KB 
ID:	418461
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  15. #30
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Αυτός είναι χειρουργικός Πάγκος!
    Καλές δουλειές εύχομαι.
    Το 139s έχει νομίζω επιπλέον κλίμακα μεταβλητών τιμών και μαύρη οθόνη σε σχέση με το 139c που πήρα.
    Σε μετρήσεις και ασφάλειες πρέπει να είναι ίδια.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ηλεκτρικο πιστολι βαφης
    από Pan (dvs) στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 26/01/2021, 01:20
  2. Πιστόλι υποπίεσης για υγρά φρένων
    από Alexandross στο forum Εργαλεία
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 26/06/2016, 08:27
  3. Πιστόλι αμμοβολής - Diy δουλειές
    από motaba στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 02/10/2014, 21:32
  4. Ζητείται πιστόλι καυτού αέρα
    από chris4204 στο forum Ανακατασκευές (Restoring)
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 24/08/2014, 22:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF