Σελίδα 5 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 80

Θέμα: Multi tools

  1. #61
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Κοιτάω και το metabo..

    https://www.metabohellas.gr/metabo-x...mt-18-ltx.html

    Ούτε αυτό έχει σύστημα quick.

    Sent from me using a computer.

  2. #62
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Εχεις δίκιο. Στη bosch μόνο το 18βολτο και τα ρεύματος έχουν σύστημα quick.

    Να σου πω κάτι? Εγώ δε θα έπαιρνα με βίδα και μλκίες! Τις περισσότερες φορές που θα κάνεις μια δουλειά, θα χρειαστεί να αλλάξεις κεφαλή πολύ περισσότερες φορές απ' όσο φαντάζεσαι.
    Προσωπικά το θεωρώ πολύ μεγάλο μειονέκτημα.

    Μεγαλύτερο απ' τις μικρότερες γωνίες ταλάντωσης και την σταθερή κεφαλή. Σε περίπτωση που δεν διάβασες παραπάνω, η πλευστή κεφαλή μειώνει όχι μόνο τους κραδασμούς αλλά και το θόρυβο. Και κάνουν πολύ θόρυβο αυτά τα διαόλια.
    Sent from me using a computer.

  3. #63
    Θα χρειαστείς να αλλάξεις και λάμες αλλά και να τις βάλεις σε άλλη γωνία κοπής. Σίγουρα να έχει γρήγορη ασφάλιση/απασφάλιση.

  4. #64
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/02/2018
    Μηνύματα
    256
    Ευχαριστώ παιδιά, θα έπαιρνα το Μεταβο αλλά δεν ξέρω τι λέει απο κραδασμούς και θόρυβο αν το χρησιμοποιώ για αρκετό χρόνο. Έχω δουλέψει το Μουλτιμαστερ ρεύματος το οποίο είναι κορυφή και μετά από κανά μισάωρο θες διάλειμμα.

    Κοιτάω το Φειν AFMM 18 QSL, θα ήταν τέλειο αν ήτανMultivolt 12v-18v όπως το Supercut και το καινοθριο δράπανο ASCM18 QWS. Άμα βγάλουν και ενα Jigsaw μπαταριας, μασ έφτιαξε.

    Είναι λίγο μ***σ στη Φειν που δεμ μασ σκέφτονται

  5. #65
    Μέλος Το avatar του/της Road Pirat
    Εγγραφή
    01/11/2015
    Μηνύματα
    356
    Έγινε μια καλή επένδυση πριν μας κλείσουν μέσα από Ελληνικό καταστήματα, το μηχάνημα είναι φοβερόΚάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20201212_181709.jpg 
Προβολές:	139 
Μέγεθος:	60,7 KB 
ID:	423560

  6. #66
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Πολύ καλό! Το έχω μερικά χρόνια τώρα. Το σετ με τα παρελκόμενα είναι πολύ καλό για γενική χρήση αλλά ίσως χρειαστείς και κάποιο εργαλείο για πιο εξειδικευμένη χρήση, ανάλογα με το αντικείμενο που ασχολείσαι περισσότερο.
    Sent from me using a computer.

  7. #67
    Μέλος Το avatar του/της Road Pirat
    Εγγραφή
    01/11/2015
    Μηνύματα
    356
    Θα αγοραστούν και άλλα εξαρτήματα, αυτό που μου έκανε περισσότερη εντύπωση είναι οι κραδασμοί. Είχα ακούσει ότι όλα αυτά τα μηχανήματα έχουν αλά σε σχέση με ένα φτηνό δεν έχει καμία σχέση, το δούλεψα για 3 ώρες συνεχόμενα χωρίς να με ενοχλούν οι κραδασμοί

  8. #68
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Road Pirat Προβολή μηνύματος
    Θα αγοραστούν και άλλα εξαρτήματα, αυτό που μου έκανε περισσότερη εντύπωση είναι οι κραδασμοί. Είχα ακούσει ότι όλα αυτά τα μηχανήματα έχουν αλά σε σχέση με ένα φτηνό δεν έχει καμία σχέση, το δούλεψα για 3 ώρες συνεχόμενα χωρίς να με ενοχλούν οι κραδασμοί
    Και σε σχέση με πολύ ακριβά δεν έχει κραδασμούς. Πχ σε σχέση με το bosch. Δεν ξέρω αν έβγαλε άλλη εταιρία τέτοιο εργαλείο με πλευστή κεφαλή. Και ο θόρυβος είναι μειωμένος, λόγο της πλευστής κεφαλής.

    Δε ξέρω τι εμπειρία έχεις με τέτοια εργαλέια αλλά όταν το μάθεις θα μπορείς να κάνεις πολλές δουλειές. Ειδικά αν έχεις το κατάλληλο εξάρτημα. Πχ. ένα πριονάκι για ξύλο ειναι μαστ, αν δουλεύεις κυρίως σε ξύλα. Είναι ακριβές οι γνήσιες κεφαλές όμως.
    Sent from me using a computer.

  9. #69
    Μέλος Το avatar του/της Road Pirat
    Εγγραφή
    01/11/2015
    Μηνύματα
    356
    Το μόνο κινώ που έχω δει είναι το σύστημα για τα εξατειματα, το έχουν υιοθετήσει και άλλες εταιρείες στα τελευταία τους μοντέλα πράγμα καλό για εμάς, βέβαια στο μαγαζί που το πείρα μου είπαν πως η ποιότητα της fai δεν έχει σχέση με τα άλλα στα εξαρτήματα π.χ τα dewalt η ποιότητα δεν ει καθόλου καλή.

    Μόνο κάτι φτηνα έχω χρησιμοποιήσει (parkside, einhil) δαξικα και δεν τρελάθηκα, το fai δεν έχει καμία σχέση. Όταν πάω σπίτι θα ανεβασω και τον κατάλογο με τα εξαρτήματα, είναι πολλά και για πολλές διαφορετικές δουλειές

  10. #70
    Δες πολύ καλά για ποια ακριβώς δουλειά είναι το κάθε εξάρτημα και μην τσιγγουνευτεις.
    Έχω στην δουλειά ένα makita και κόβω οτιδήποτε έχει χρειαστεί, από πλαστικό,ξύλο, μέχρι σιδεροσωληνα και μαντέμι για να βαλω ένα διακόπτη one-off.
    Υπομονή χρειάζεται σε ορισμένες περιπτώσεις και φυσικά δοκιμές (τύπος λάμας και στροφές).

  11. #71
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Αυτά που έχει είναι πιο πολύ για γενική χρήση και είναι πολύ καλά γι' αυτή τη δουλειά.
    Μη πάρεις τίποτα μέχρι να δεις τι ακριβώς θέλεις.
    Αν σε καλύπτουν αυτά μη πάρεις τίποτα. Όταν χρειαστείς κάτι, θα ξέρεις τι ακριβώς χρειάζεσαι με μια γρήγορη ματιά στον κατάλογο.
    Εγώ είχα πάρει το σετ που είχε μέσα και τα τριβεία και κάτι άλλα κοκοκόψαρα και το μόνο περισσότερο που θέλω είναι είναι κανα δυο πριονάκια με οδόντωση καθαρά για ξύλο.
    Sent from me using a computer.

  12. #72
    Μέλος Το avatar του/της nauagios
    Εγγραφή
    30/07/2012
    Μηνύματα
    152
    Καλησπέρα. Μιας και πιάσατε το θέμα με το συγκεκριμένα εργαλεία να ρωτήσω κι εγώ. Θέλω να βάλω καινουριο ηλεκτρικό πίνακα μεγαλύτερο από τον προηγούμενο. Θα την έκανα την δουλειά με κρουστικό αλλά φοβάμαι γιατί από την άλλη μεριά ο τοίχος έχει παλιά τούβλα και φοβάμαι μην χάσω κανένα με την κρούση. Αυτού του είδους το εργαλείο θα μου κάνει την δουλειά; Θέλω να κόψω σοβά και μισό τουβλο στο περίγραμμα του πίνακα και μετά να τα κόψω μέσα από τον παλιό πίνακα να τα αφαιρέσω. Έχω το παρακάτω εργαλειο.

    https://www.skroutz.gr/s/4535423/Dew...15KT-300W.html

  13. #73
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.632
    Δεν θα έχεις πρόβλημα με το εργαλείο που έχεις, προχώρα.
    Και με το κρουστικό παντως αν το πας μαλακωσά και τα σπας λίγο λίγο, μπορείς να κάνεις λεπτοδουλειά.
    Αφού έχεις το πολυεργαλείο όμως,τότε δε σε νοιάζει.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  14. #74
    Μέλος Το avatar του/της nauagios
    Εγγραφή
    30/07/2012
    Μηνύματα
    152
    Αύριο θα το δοκιμάσω λοιπόν. Από δισκο έχει μέσα μερικούς αλλά ποιος είναι ο κατάλληλος;

  15. #75
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.632
    δες το βιβλιαρακι που ειχε μεσα, λογικα θα αναφέρει για τι υλικο ειναι το κάθε προσαρτημα.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

Σελίδα 5 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. OVERCLOCKING TOOLs
    από sonic22 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 13/09/2005, 13:36
  2. Προς ιδιοκτήτες Multi
    από stratospr στο forum Ducati
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2005, 13:03
  3. MULTI 620 vs S2R 800
    από liospi στο forum Ducati
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 12/05/2005, 19:10
  4. multi 620cc
    από liospi στο forum Ducati
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 19/10/2004, 09:08
  5. Χρονια Πολλα στους Tatoo23 και Tool
    από crs-k στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 25/09/2004, 16:06

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF