Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 89

Θέμα: Honda VTR Firestorm - (Βρέξει χιονίσει Νο2)

  1. #31
    καλορίζικο & καλόστριφτο το βροντερόγεννο εργαλείο

    εδιτ:το ψαλίδι εδράζεται στα κάρτερ όπως σε κάποια γενιά cbr900,ε?
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Καλοτάξιδο.

    Δεν ξέρω αν απαντήθηκε σε προηγούμενη σελίδα, το κοντέρ σου γράφει χιλιόμετρα ενώ δείχνει μίλια, γιατί είναι μετατροπή από χιλιόμετρα με αλλαγή της πλάκας με τις ενδείξεις. Συχνή μετατροπή σε μοτό πού είχαν έρθει αγγλία από χώρα με χιλιόμετρα (ή έστω το κοντέρ τους)

    Ποιό μοντέλο είναι το δικό σου; Το πρώτο με τα ρολόγια στο κοντέρ κατακόρυφα ή το facelift με τα ρολόγια κλασσικά σε οριζόντια διάταξη;
    Τελευταία τροποποίηση από telegonos; 23/01/2017 στις 18:28.

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    ΟΛΟΙ μα ΟΛΟΙ το έθαβαν γιατί δεν είχε αρκετά άλογα, δεν είχε αρκετά καλές αναρτήσεις φρένα, έκαιγε τον πάτο του κλπ κλπ κλπ και γενικά δεν ήταν VTR SP οπότε τα firestorm ήταν αποδέκτες άκρατου σνομπισμού. Ήταν στις μέρες του τότε και εκείνο το απρίλια φάλκο που ακόμα το βρίσκω λαχταριστό...

    Τεσπα, έχει πολύ γέλιο που ο χρόνος καλύπτει, ομορφαίνει και γλυκαίνει
    Μια χαρά αναρτήσεις που δουλεύουν στον πραγματικό κόσμο έχει , και 100 άλογα τροχό δεν ήταν ούτε και είναι λίγα ( τι είχε ο ανταγωνιστής 900SS, ST2 κ.ο.κ. δλδ; ). Αλλά εκείνη την εποχή, ήταν συντάκτης στο Μοτό ο μετέπειτα τεχνικός διευθυντής ducati hellas και κάπως έπρεπε να βγει κακό το Honda, είχε βγει και το ''εντυπωσιακό τον πρώτο χρόνο-φιάσκο στην συνέχεια'' TL1000S και το VTR κάποιοι, όχι όλοι το έβριζαν.

    Για κατανάλωση γελάω, κάτω από 200, δεν θα δεις διαφορά με CBR600F της ίδιας εποχής.

    Tip: Στα πρώτα χρόνια της υπαρξής του, δεν μπορούσε να σνομπαριστεί λόγω που δεν ήταν SP, γιατί το SP δεν είχε... υπάρξει ακόμα.

    Σήμερα πάντως είναι μια πολύ όμορφη μοτοσυκλέτα, με ωραίες εμφανισιακές αναλογίες (ούτε σαν τις παλιές με τις τεράστιες ουρές, ούτε οι εξίσου κακόγουστες σημερινές με τις εξαφανισμένες), καλή απόδοση, που δεν θα πει όχι σε τίποτα.

    Προσοχή στην συντήρησή του, μερικά έβγαλαν θεματάκια στις κεφαλές τους με συγκρούσεις βαλβίδων-πιστονιών. Αν γίνει σωστή συντήρηση και με υποψιασμένο χρήστη που το νοιώθει λίγο ότι κάτι γίνεται όταν και αν γίνεται, θα ζήσει 1000 χρόνια.

  4. #34
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Louki καλόβολτο, αγρατζούνιστο και με καλύτερη τύχη γενικότερα από το προηγούμενο!

    Να είσαι καλά να το χαρείς!


  5. #35
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.691
    Οδηγικά δεν μπορώ να πω πολλά ακόμα αλλά σίγουρα το 100+ άλογα από ροπάτο δικύλινδρο κινητήρα δεν είναι λίγα και μάλλον "δένουν" σωστά με τις ΜΗ "εξωτικές" αναρτήσεις. Πλαίσιο και φρένα μάλλον στέκονται αξιοπρεπώς αλλά θα χρειαστώ κάποιες ώρες οδήγησης για να πω με σιγουριά... Μεγάλη σημασία έχει και η χρήση για την οποία προορίζεται από τον εκάστοτε χρήστη. Για πίστα μάλλον είναι ξεπερασμένη, βαριά και όχι τόσο "κοφτερη" όσο άλλα νεότερα μοντέλα. Για ταξίδη, η μικρή αυτονομία και η μεγάλη κατανάλωση λειτουργούν αποτρεπτικά αν και για μονοκάβαλο είναι άνετο αρκετά και με καλη προστασία από τον αέρα, σταθετό και στιβαρό...Για γρήγορες μονοήμερες βόλτες, με εμφαση στην διασκέδαση, στα ΣΚ, είναι μια χαρά, ειδικά αν αναλογιστεί κανείς το χαμηλό κόστος κτήσης και την ποιότητα μιας Honda 20ετίας. Αυτή ακριβώς είναι η χρήση που κάνω προς το παρόν τουλάχιστον.
    Υπήρχαν και άλλες υποψήφιες, αλλά στο μπάτζετ μου νομίζω ότι ήταν μια "σοφή" επιλογή. Στην πραγματικότητα είναι από τις λίγες φορές που η λογική επιβλήθηκε του συναισθήματος και έτσι δεν "τσίμπησα" ένα Aprilia Falco 1000 αντίστοιχης ηλικίας, κατάστασης και τιμής...
    Το VTR θα μπορούσα να πω ότι είναι το "Ducati του φτωχού"...
    Ευχαριστώ τους πάντες για τις ευχές και τα σχόλια.
    Θα προσπαθήσω να μεταφέρω τις εμπειρίες μου όσο το δυνατόν αντικειμενικότερα και είμαι ανοιχτός σε συμβουλές, παρατηρήσεις, σχόλια....

    υ.γ.1 Σχετικά με το κοντέρ αυτή είναι και η πιθανότερη εξήγηση που δίνω και εγώ (αλλάγη πλάκας κοντέρ) αλλά μου κάνει εντύπωση που ο προηγούμενος δεν φάνηκε να το είχε πάρει χαμπάρι...

    υ.γ.2 Είναι το πρώτης γενιάς (μοντ99) με τα αναλογικά όργανα μόνο και το 16άρι τεπόζιτο. Ο κινητήρα "κρέμεται" από το πλαίσιο και η πίσω ανάρτηση και ψαλίδι πατάνε στον κινητήρα...
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    καλές βόλτες

  7. #37
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.691
    Θερμαινόμενα γκριπ της Oxford τοποθετήθηκαν σήμερα και είμαστε έτοιμοι πλεόν για μεγαλύτερες-μακρύτερες βόλτες. Κόστος αγοράς 60 λίρες και τοποθέτηση D.I.Y. με τον ίδιο φίλο που πήγαμε μαζί για να την δούμε.
    'Αρχισα να παίρνω και τον αέρα της σέλας που με ταλαιπωρούσε στο βγάλε...Σειρά να πάρω και τον αέρα της μηχανής σιγά σιγά.
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  8. #38
    Συνταξιούχος Το avatar του/της theofilos888
    Εγγραφή
    22/08/2009
    Μηνύματα
    2.390
    Πολυ ωραιο μηχανακι. Εδω στο νορθαμπτον δεν εχω δει κανενα. Και το κοκκινο σκοτωνει! Να το λιωσεις στα χιλιομετρα!

  9. #39
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.440
    Καλορίζικο

  10. #40
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.691
    Μετά από 2μιση μήνες και 1000χλμ νιομίζω ότι έιναι ώρα για ένα πρώτο review.
    Λοιπόν εκτός από τα θερμενόμενα γκριπ που τοποθετήθηκαν καμία άλλη εργασία δεν έχει γίνει στο μηχανάκι. Έχει πλυθεί με προσοχή 2-3 φορές μιας και κυκλοφόρησε με βροχή και πολύ αλάτι στον δρόμο, αλλά τα τελευταία 300-350 χλμ έγιναν σε στεγνό...
    Τα θετικά...
    Τράβηγμα και ροπή γλυκιά και πολύ... Κινητήρας γεμάτος δύναμη και με πορωτικό ήχο από τις διπλές εξατμίσεις. Μετά τις 5000-5500 στ/λ μιλαμε για εργοστάσιο ροπής, αρκεί να τολμήσεις...
    Στριφτερό αρκετά, έχω ακόμα πολύ δρόμο να διαβώ αλλά μετά την προπόνηση στο βρεγμένο, η οδήγηση στο στεγνό ήταν αποθέωση...
    Η ανάρτηση στέκεται καλά, θέλει λίγο ψάξιμο με τις ρυθμίσεις αλλά ακόμα δεν νομίζω ότι είναι ώρα να ασχοληθώ.
    Αντίθετα τα φρένα και ειδικά το μπροστινό νομίζω ότι έιναι ώρα να το δω προσεκτικότερα. 'Οταν δεν πιέζα στο βρεγμένο και ήμουν και "γλυκός" στα φρένα, όλα καλά... Τώρα που το πίεσα λίγο και πλακώθηκα στα φρένα πριν από στροφές δεν έμεινα και πολύ ευχαριστημένος. Δεν υπάρχει αυτό το αρχικό δυνατό "δάγκωμα", παρά προοδευτικά στην αρχή και δαγκώνει αργότερα. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να μην πλασάρωμαι καλά πριν τις στροφές. Το φέιζερ φρέναρε πολύ καλύτερα και συγκριτικά σε έκανε "μάγκα" στα φρένα μιας και με μόνο δύο δάχτυλα έκανες όλο το φρενάρισμα ευκολά και γρήγορα χωρίς drama... Τα τακάκια φαίνονται καλά αλλά μάλλον θα είναι τα πρώτα που θα αποχωρίσουν. Σε αντίθεση το πίσω φρένο που στα λίγα είναι ασαφές στα πολλά το νοιώθεις πολύ καλύτερα και δουλέυει ωραία.
    Η θέση οδήγησης συνηθίζεται αλλά σίγουρα δεν είναι η κατάληλη για πολύωρες εκδομές. Η σέλα είναι πολύ σωστή και ξεκούραστη. Η αυτονομία όπως αναμενόταν, γύρω στα 150χλμ ανάβει λαμπάκι και μένουν 4λίτρα καυσίμου περίπου στο τεπόζιτο άκα γύρο στα 200χλμ σύνολο ίσως και λίγο παραπάνω αν κοινηθείς εκδρομικά και δεν το κυνηγάς.
    Overall (που λεν και στο "νησί") το πρόσημο είναι θετικό και η μηχανή καλύπτει ικανοποιητικά τις απαιτήσεις μου προς το παρόν.
    Ένα βασικό σέρβις, συν μπροστινά τακάκια είναι στα προσεχή πλάνα μου.
    Στην ουσία από εδώ και πέρα θα μπορέσω να τεστάρω το μηχανάκι και να βελτιώσω και την οδήγησή μου μιας και πρωτάρης στα ss.
    Ελπίζω να ξαναγράψω σύντομα...
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  11. #41
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Γιωργο, αν αλλαξεις τακακια, κοιτα για ebc HH...

  12. #42
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.691
    Οκ ´Αγι, θα τα τσεκάρω...

  13. #43
    τα sbs έχουν πάρα πολύ καλή φήμη. τα dunlopad που φοράω είναι πολύ καλά επίσης. just sayin'
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  14. #44
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.691
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgio_Rp Προβολή μηνύματος
    τα sbs έχουν πάρα πολύ καλή φήμη. τα dunlopad που φοράω είναι πολύ καλά επίσης. just sayin'
    sbs είχα βάλει στο φέιζερ, πολύ ευχαριστημένος μπορώ να πω. Μετά και την σημερινή βόλτα 160+ χλμ η απόφαση είναι πλέον οριστική, πάμε για τακάκια και βλέπουμε...
    Για το ποια δεν ξέρω ακόμα, θα δω και τιμές και θα αποφασίσω σαν υπεύθυνος καταναλωτής...αμπαμπαμπλόμ.... δηλαδή...

    υ.γ. Σήμαρα που τίγκαρα το τεπόζιτο έχω φτάσει τα 150+χλμ χωρίς να ανάψει το λαμπάκι της ρεζέρβας...
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  15. #45
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.691
    Ο καλός καιρός τα προηγούμενα ΣΚ βοήθησε και γράψαμε μερικά "ποιοτικά" χλμ...
    Σχετικά με την κατανάλωση, με τιγκαρισμένο τεπόζιτο, επαρχιακό δρόμο 90%, σβέλτη βόλτα με κομμάτια "πολεμικά" αναλόγος της διαδρομής, ασφάλτου, όρεξης είδα 165χλμ πριν το λαμπάκι της βενζίνης κοκκινίσει.Έφτασα τα 195 χλμ στο βενζινάδικο και ξανατίγκαρα με κάτι λίγότερο από 13 λτ.
    Ετοιμάζομαι για βασικό σέρβις, λάδια, φίλτρο λαδιού και αέρα, μπουζί έχουν αγοραστεί. Αλυσίδα και γρανάζια ακόμα είναι καλά. Το μποστινό λάστιχο ενώ έχει "ψωμί" ακόμα είναι στραβοφαγωμένο να το πω, ανομοιόμορφα φαγωμένο να το πω...!!! πάντος θα δρομολογηθεί και αυτό σύντομα. Το πίσω οκ.
    Μπροστινά τακάκια αλλάχτηκαν αλλά δεν "στρώθηκαν" ακόμα, HBC HH τοποθετήθηκαν και η διαφορά είναι σημαντική προς το καλύτερο, αλλά μάλλον θα κάνω και μια αλλάγή υγρών.
    Από Τρίτη το μηχανάκι θα βρίσκεται σχεδόν καθημερινά στον δρόμο οπότε σύντομα θα έχω ποιο ολοκληρωμένη άποψη.

    Υ.Γ. Για τα φρένα έψαξα για νέο συνεργείο. 40λίρες την ώρα ο μάστορας (ότι φτηνότερο έχω δει στο Εδιμβούργο...) αλλά υπάρχει μια ωραία ιστορία μιας και μέσα στο συνεργείο είχε τρεις ράμπες, οι δύο εκ των οποίων φιλοξενούσαν
    2 Suzuki RE5 ( https://en.wikipedia.org/wiki/Suzuki_RE5). Το ένα από αυτά μάλιστα ήταν ένα από τα 4-5 προτότυπα που είχαν κατασκευαστεί... Είναι αλήθεια ότι τα προτότυπα δεν πωλούνται στην αγορά?
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2011, 19:01
  2. suzuki TL vs Honda VTR vs Thunderace
    από fire στο forum Suzuki V2's
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2005, 16:31
  3. ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΣΕ Vtr Firestorm
    από FIRE-ZX-GSXR στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 30/07/2005, 01:26
  4. Βρεξει...Χιονισει....
    από Μικρή Λουλού στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 18/05/2004, 14:02

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF