Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 89

Θέμα: Honda VTR Firestorm - (Βρέξει χιονίσει Νο2)

  1. #46
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690
    Μετά από 2 εβδομάδες καθημερινής μετακίνησης αλλά και μια καλή εορταστική βόλτα γύρω στα 300 χλμ, τα τακάκια πάτησαν για τα καλά και δουλεύουν σωστά κάνοντας σηματική την βελτίωση του φρεναρίσματος. Ακόμα θεωρώ ότι το φέιζερ υπερείχε σε αυτόν τον τομέα, αλλά θα δρομολογήσω και μια αλλαγή υγρών και βλέπουμε ξανά...Ευτυχώς το πίσω είναι καλύτερο και ρεφάρει.
    Κατάφερα και έμεινα από βενζίνη 500 μέτρα από το σπίτι και ύστερα από 182χλμ...δεν το περίμενα...αλλά φτηνά την γλίτωσα...έχω κάνει και πάνω από 200.
    Τώρα με τα βελτιωμένα τακάκια αρχίζει να φαίνεται η αδυναμία του μπροστινού σε κάποιοες περιπτώσεις. θα ξεκινήσουμε δοκιμές με τις ρυθμίσεις αρχίζοντας από τέρμα σφιχτό και βλέπουμε...
    Γενικά όσο το οδηγάω τόσο περισσότερο το γουστάρω αλλά πρέπει να παραδεκτώ ότι σε μια βόλτα που αντάλαξα για λίγο μέ ένα τετρακίλυνδρο σε σειρά θυμήθηκα αυτό το βέλουδινο και ήσυχο δούλεμα του κινητήρα και μου άρεσε...
    Πάντως είναι μηχανάκι που δεν περνάει απαρατήρητο και από άσχετους (ωραίο τα ντουκάτι...μουαχαχαχα...) αλλά και από "περπατημένους" που θυμούνται ιστορίες προ 15ετίας...
    Αύριο ίσως "βγούμε"...
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  2. #47
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από LOUKILOUK Προβολή μηνύματος
    Μετά από 2 εβδομάδες καθημερινής μετακίνησης αλλά και μια καλή εορταστική βόλτα γύρω στα 300 χλμ, τα τακάκια πάτησαν για τα καλά και δουλεύουν σωστά κάνοντας σηματική την βελτίωση του φρεναρίσματος. Ακόμα θεωρώ ότι το φέιζερ υπερείχε σε αυτόν τον τομέα, αλλά θα δρομολογήσω και μια αλλαγή υγρών και βλέπουμε ξανά...Ευτυχώς το πίσω είναι καλύτερο και ρεφάρει.
    Κατάφερα και έμεινα από βενζίνη 500 μέτρα από το σπίτι και ύστερα από 182χλμ...δεν το περίμενα...αλλά φτηνά την γλίτωσα...έχω κάνει και πάνω από 200.
    Τώρα με τα βελτιωμένα τακάκια αρχίζει να φαίνεται η αδυναμία του μπροστινού σε κάποιοες περιπτώσεις. θα ξεκινήσουμε δοκιμές με τις ρυθμίσεις αρχίζοντας από τέρμα σφιχτό και βλέπουμε...
    Γενικά όσο το οδηγάω τόσο περισσότερο το γουστάρω αλλά πρέπει να παραδεκτώ ότι σε μια βόλτα που αντάλαξα για λίγο μέ ένα τετρακίλυνδρο σε σειρά θυμήθηκα αυτό το βέλουδινο και ήσυχο δούλεμα του κινητήρα και μου άρεσε...
    Πάντως είναι μηχανάκι που δεν περνάει απαρατήρητο και από άσχετους (ωραίο τα ντουκάτι...μουαχαχαχα...) αλλά και από "περπατημένους" που θυμούνται ιστορίες προ 15ετίας...
    Αύριο ίσως "βγούμε"...
    ρε συ George...
    τα έμβολα στις δαγκάνες καθαρίστηκαν?
    αλλαγή υγρών επιβάλλεται ,όπως και μια σωστή εξαέρωση. με επιμονή και υπομονή.

    τελική λύση τα κιτ επισκευής αντλίας,δαγκάνων. έχε κι αυτά υπ'όψιν.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  3. #48
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgio_Rp Προβολή μηνύματος
    ρε συ George...
    τα έμβολα στις δαγκάνες καθαρίστηκαν?
    αλλαγή υγρών επιβάλλεται ,όπως και μια σωστή εξαέρωση. με επιμονή και υπομονή.

    τελική λύση τα κιτ επισκευής αντλίας,δαγκάνων. έχε κι αυτά υπ'όψιν.
    Τα έμβολα ναι, εξαέρωση θα γίνει και η αντλία θα τσεκαριστεί... καλά δουλέουν, απλά νομίζω μπορούν και λίγο καλύτερα...
    θανκς...
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  4. #49

  5. #50
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.169
    Το VTR F φοράει τις 4πίστονες nissin πoυ φόραγε το Fireblade του 1996-97 και τις ίδιες φοράει και το Hornet 900 που έχω.
    Αν λες οτι είναι υποδεέστερα του Fazer που είχες, τότε κάτι του φταίει! Πιθανότατα θέλουν service οι δαγκάνες.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  6. #51
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Το VTR F φοράει τις 4πίστονες nissin πoυ φόραγε το Fireblade του 1996-97 και τις ίδιες φοράει και το Hornet 900 που έχω.
    Αν λες οτι είναι υποδεέστερα του Fazer που είχες, τότε κάτι του φταίει! Πιθανότατα θέλουν service οι δαγκάνες.
    Η διαφορά είναι στο αρχικό "δάγκωμα" που στο φέιζερ ήταν άμεσο και ευκολό ακόμα και με ένα δάχτυλο. Μετά τα καινούρια τακάκια το δάγκωμα είναι εξίσου καλό στο VTR αλλά όχι εύκολο με ένα δάχτυλο...Η διαφορά ίσως να είναι πολύ μικρή αλλά έχω την αίσθηση ότι υπάρχει, μην ξεχνάμε ότι η σύγκριση δεν είναι άμεση μιας και το φέιζερ κλάπηκε τον περασμένο Γενάρη... Επίσης είχε και αυτό τετραπίστονες που αν δεν κάνω λάθος ήταν και αυτές από SS της εταιρίας... YZF600? (ή μήπως το ρ6?)... Βαριέμε να το ψάξω, Άρη μπορείς να μας φωτίσεις αν θες... Τα μπροστινά φρένα του πάντως ήταν φανταστικά και με πολύ καλά reviews.
    Όπως και να έχει θα πέσει ψάξιμο αν και έχω την εντύπωση ότι το θεματάκι θα είναι στην αντλία...το λέω αυτό λόγω της αίσθησης στη μανέτα...αλλάγή υγρών και καθάρισμα θα είναι μάλλον η πρώτη κίνηση.
    Κατά τα άλλα, μόλις επιστρέψαμε από κοντινό "καφεδάκι" 80χλμ

    υ.γ. Ίσως να φταίνε και τα κλιπ ον που δίνουν άλλη αίσθηση στο φρενάρισμα σε σχέση με το τιμόνι... μια σκέψη...παίζει?
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  7. #52
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Στο μάστορα ( με τα βάνκελ) ρε πατρίδα τελικά τι άλλαξες στα φρένα ,μόνο τακάκια ? Αφού δεν έχεις διαπιστώσει πουθενά διαρροή με φρέσκα υγρά και μια καλή εξαέρωση λογικά θα συνέλθεις, αν σε άφηνε να είσαι παρών στην διαδικασία ακόμα καλύτερα...
    Ρε μπαγάσα όμως ξεροσφύρι μας έχεις, ούτε μιά φωτό !

  8. #53
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690
    Παναγιώτη άλλαξαν τακάκια και καθαρίστηκαν οι δαγκάνες που έτσι και αλλίως ήταν σε καλή κατάσταση...διαρροή όντως δεν υπάρχει και συμφωνούμε ότι με αλλαγή υγρών, εξαέρωση και καθάρισμα στο σύστημα λογικά όλα θα είναι σούπερ.
    Δεν αποκλείω να με αφήσει να είμαι παρών.!!!
    Για τις φωτό δίκιο έχεις, αλλά ρε φίλε τις μισές βόλτες ακατούρητος τις πάω... άςε που δεν το έχω γενικώς εδώ που τα λέμε με τις φωτό.
    Θα προσπαθήσω να βελτιωθώ...

    Υ.γ. Και μια φωτό που έβγαλα στου μάστορα τους βάνκελ υποσχέθηκα να μην την αναρτήσω πουθενα...

  9. #54
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690
    Κοντεύουμε πλέον τα 3κ χλμ και η μηχανή χρησημοποιείται για καθημερινή μετακίνηση τον τελευταίο μήνα. Ευτυχώς η διαδρομή δεν περιλαμβάνει σχεδόν καθόλου πόλη, οπότε δεν ταλαιπωρούμαστε... Σύνολο 32χλμ περίπου καθημερινά σε ανοιχτούς δρόμους αλλά σεβόμενοι τα όρια ταχύτητας... Σίγουρα δεν είναι αυτό για το οποίο προορίζεται το συγκεκριμένο μηχανάκι και στην πραγματικότητα είναι too much αλλά αυτό υπάρχει αυτό κυκλοφορεί.
    Μετά από δοκιμές με την μπροστινή ανάρτηση κατέληξα να την αφήσω στο τέρμα σφιχτή μιας και εκεί έχει και την καλύτερη πληροφόρηση χωρίς να χάνει σε άνεση. Μάλλον θα έπρεπε να μπορούσε να σφίξει περισσότερο για ποιο πολεμική οδήγηση αλλά προς το παρόν δεν θα ασχοληθώ περισσότερο.
    Εργασίες δεν έχουν γίνει ακόμα αν και έχουν αγοραστεί όλα τα αναλώσιμα και αυτό για 2 λόγους που συνοψίζονται στον εξής ένα...το οικονομικό...και εξηγούμε, τα χρήματα για το συνεργείο υπάρχουν αλλά πρόσφτα υπήρξε μια προσπάθεια κλοπής την μηχανής από το γκαράζ οπότε μέχρι να λυθούν κάποια θέματα ασφάλειας η "επένδυση" παγώνει, ειδικά μιας και δεν υπάρχει σοβαρός λόγος και η μηχανή δεν επίγεται για σέρβις.
    Ο καημός τώρα είναι να γίνει ένα μικρό ταξιδάκι της τάξης των 800-1000 χλμ, είδωμεν...
    Καλούς δρόμους
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  10. #55
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690
    Η τελευταία ευχή μου έγινε πραγματικότητα το προηγούμενο ΣΚ.
    Northcoαst 500....
    Συνεχίζεται ...
    Τελευταία τροποποίηση από LOUKILOUK; 03/06/2017 στις 14:47.

  11. #56
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από LOUKILOUK Προβολή μηνύματος
    Η τελευταία ευχή μου έγινε πραγματικότητα το προηγούμενο ΣΚ.
    Northcost 500....
    Συνεχίζεται ...
    Φωτό μη παραλείψεις πατρίδα...

  12. #57
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από LOUKILOUK Προβολή μηνύματος
    Η τελευταία ευχή μου έγινε πραγματικότητα το προηγούμενο ΣΚ.
    Northcost 500....
    Συνεχίζεται ...
    Οταν σε κατσει, κανε την παραλιακη διαδρομη απο Tongue σε Ullapool

    Edit
    Οπς...μολις καταλαβα οτι ειναι κομματι του 500....
    Τελευταία τροποποίηση από DrBig; 03/06/2017 στις 08:51.

  13. #58
    Μήπως κατά τύχη είναι northcoast 500? Scotlands route 66?

  14. #59
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690
    ναι
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  15. #60
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_2756.jpg 
Προβολές:	148 
Μέγεθος:	100,8 KB 
ID:	383165
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2011, 18:01
  2. suzuki TL vs Honda VTR vs Thunderace
    από fire στο forum Suzuki V2's
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2005, 15:31
  3. ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΣΕ Vtr Firestorm
    από FIRE-ZX-GSXR στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 30/07/2005, 00:26
  4. Βρεξει...Χιονισει....
    από Μικρή Λουλού στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 18/05/2004, 13:02

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF