Σελίδα 5 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 89

Θέμα: Honda VTR Firestorm - (Βρέξει χιονίσει Νο2)

  1. #61
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.691
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_2755.jpg 
Προβολές:	251 
Μέγεθος:	103,8 KB 
ID:	383166
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  2. #62
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.691
    Ξεκίνησα με 2 φωτό (τις μισές δηλαδή από όσες τράβηξα...) και ελπίζω ο Παναγιώτης να μην μου γκρινιάξει...

    Το story... Κυριακή βράδυ μετά τον τελικό του μπάσκετ ξεκινάει μια μοτοσυκλετιστική κουβέντα σε θεωρητικό βασικά επίπεδο και χωρίς καμία πρόθεση για κάτι παραπάνω. Κάτι όμως σιγόβραζε... Τρίτη βράδυ λαμβάνω μύνημα με "ανήθικη" πρόταση για φευγιό την Παρασκευή, επιστροφή την Κυριακή, στόχος η βόρεια Σκωτία. Πέμπτη πρωί κανονίζονται τα πάντα, Παρασκευή σχολάω στις 12:30 και 13:15 συντιόμαστε σε βενζινάδικο στην έξοδο της πόλης για αναχώρηση...
    Φύγαμε...
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  3. #63
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.691
    Παρασκευή και η κίνηση στους δρόμους είναι αυξημένη, κανένα πρόβλημα μιας και η χαρά της απόδρασης δεν μπορεί να επισκιαστεί από τίποτε. Πρώτη καλή στάση στο Glencoe, πρωτοφανής ζέστη για τα Σκοτσέζικα δεδομένα, 27c, και πολλά GS1200 στον δρόμο.
    Fort Williams, Spean Bridge, Invergarry, Shiel Bridge, Eilean Donan Castle και στάση για τηλέφωνα και φωτόγραφία στο πολυφωτογραφημένο κάστρο (δεν την έχω εγώ ακόμα...).Στρίβουμε προς βορρά και με στόχο το Ullapool κινούμαστε γρήγορα για να φτάσουμε πριν τις 21:00. Φτάσαμε τελικά ον τάιμ ύστερα από 380 χλμ περίπου, φάγαμε, βολτάραμε και
    Σάββατο από νωρίς στον δρόμο, η μέρα είναι ηλιόλουστη αν και το μετεορολογικό μιλάει για δυνατές βροχές κατα την διαρκεια της μέρας...τις αποφεύγουμε τελικά με αρκετή δόση τύχης και κινούμαστε στεγνοί στα βορειοδυτικά της Σκωτίας σε δρόμους άλλοτε ανοιχτούς και γρήγορους, άλλοτε στενούς και με κακή άσφαλτο αλλά πάντα με φοβερό σκηνικό... Unapool, Tongue, Thurso, John o' Groats και στροφή προς νότο, το τοπίο έχει αλλάξει, πεδινές εκτάσεις έχουν διαδεχτεί τα βράχια και τους λόφους ενώ και η ακτογραμμή χάνει την αγριάδα και την πολυπλοκότητα των φιόρδ. Κατηφορίζουμε προς Wick, Latheron, Brora, Tain και κάπου εκεί ύστερα από 400+χλμ καταλήγουμε στο Β&β του Hugo (italian) κάπου στη μέση του πουθενά.
    Κυριακή ημέρα επιςτροφής και ο καιρός είναι πλέον σκοτσέζικος...κρύο και ψιλόβροχο που και που...πρωινό, ιταλικό εσπρέσσο και στον δρόμο προς Inverness, μετά το Tomatin στρίβουμε αριστερά και διασχίζουμε το Cairngorms National Park. Highlands και βουνά λοιπόν με πολλά ανέβα κατέβα και κάπου εκεί σε ένα κατέβα σε πολύ απότομη κατηφόρα παθαίνω πίσω λάστιχο...ευτυχώς την ψιλιάζομαι αμέσως και το μαζεύω, αλλά δυστυχώς δεν έχω σετ επισκευής ελαστικών. να μην τα πολυλογώ τρώμε μια ποινή 2 ωρών στη μέση του πουθενά αλλά τελικά το σώζουμε και γυρίζουμε Εδιμβούργο. Το πρόβλημα ήταν ότι το παλιό πίσω ελαστικό μου είχε αρχίσει να παραδίδει πνεύμα και δεν εμπιστευόμουν το "κορδόνι" για πολλά πολλά οπότε στερηθήκαμε ένα καλό κομμάτι οδηγικής απόλαυσης..., την επόμενη, δεν πειράζει.
    Τη βόλτα την κάναμε με το Έλληνα φίλο Μάρκο και την Μπόνι του...
    Τελευταία τροποποίηση από LOUKILOUK; 03/06/2017 στις 23:34.

  4. #64
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.691
    Το μηχανάκι ...εκτός από το λάστιχο, απροβλημάτιστο, στιβαρό και με καλή προστασία. Δυστυχώς όπως έγραψα η απόφαση πάρθηκε ξαφνικά και σίγουρα το λάστιχο δεν ήταν κακό αλλά λίγο παλιό, που σε συνδυασμό με την δική μου λύσσα το απότέλεσμα ήταν να λιώσει αρκετά... Στα χέρια μου μόνο έχει κάνει 4κ χλμ. Παραγγέλθηκαν καινούρια pilot road3 και δρομολογήθηκε σέρβις για την ερχόμενη εβδομάδα.
    Η κατάναλωση βελτιώνεται αισθητά σε ταξίδι και έφτασα και πάνω από 200χλμ πριν μπει ρεζέρβα!!! Η ανάρτηση και τα φρένα ακούραστα, αλλά η σέλα μετά το 3ωρο άρχιζε να κουράζει...ήμουν και "απροπόνητος" βέβαια. Το φόρτωμα ήταν μικρό οπότε δεν έχω να πω κάτι.
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  5. #65
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.030
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από LOUKILOUK Προβολή μηνύματος
    Το μηχανάκι ...εκτός από το λάστιχο, απροβλημάτιστο, στιβαρό και με καλή προστασία. Δυστυχώς όπως έγραψα η απόφαση πάρθηκε ξαφνικά και σίγουρα το λάστιχο δεν ήταν κακό αλλά λίγο παλιό, που σε συνδυασμό με την δική μου λύσσα το απότέλεσμα ήταν να λιώσει αρκετά... Στα χέρια μου μόνο έχει κάνει 4κ χλμ. Παραγγέλθηκαν καινούρια pilot road3 και δρομολογήθηκε σέρβις για την ερχόμενη εβδομάδα.
    Η κατάναλωση βελτιώνεται αισθητά σε ταξίδι και έφτασα και πάνω από 200χλμ πριν μπει ρεζέρβα!!! Η ανάρτηση και τα φρένα ακούραστα, αλλά η σέλα μετά το 3ωρο άρχιζε να κουράζει...ήμουν και "απροπόνητος" βέβαια. Το φόρτωμα ήταν μικρό οπότε δεν έχω να πω κάτι.
    Αν και εκει που εισαι το οδόστρωμα είναι κλάσεις ανωτερο απο εδω,θεωρω τα συγκεκριμένα ελαστικα κάκιστη επιλογή για το συγκεκριμένο μηχανάκι.Την επόμενη δοκίμαστε τα καινούργια power RS που εβγαλε η Michelen(αν εχεις ιδιαιτερη προτιμηση στη συγκεκριμενη μάρκα).
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  6. #66
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.691
    Τα είχα στο προηγούμενο (φέιζερ) και ήμουν ευχαριστημένος. Τα reviews είναι άριστα, κρατάνε στο βρεγμένο και τα βρήκα και σε καλή τιμή. Θα δείξει... Η εμπειρία μου στο συγκεκριμένο είδος ελαστικών και μηχανών είναι μικρή...
    Αν θες ανέπτυξε λίγο το σκεπτικό σου να καταλάβω...

  7. #67
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.030
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από LOUKILOUK Προβολή μηνύματος
    Τα είχα στο προηγούμενο (φέιζερ) και ήμουν ευχαριστημένος. Τα reviews είναι άριστα, κρατάνε στο βρεγμένο και τα βρήκα και σε καλή τιμή. Θα δείξει... Η εμπειρία μου στο συγκεκριμένο είδος ελαστικών και μηχανών είναι μικρή...
    Αν θες ανέπτυξε λίγο το σκεπτικό σου να καταλάβω...
    Τα pilot road ειναι τουρινγκ ελαστικά,η μοτοσυκλέτα σου ειναι supersport,χρειάζεται σπορ ελαστικά πιο κορωνάτα και πιο μαλακά για να ξεδιπλωσει τις αρετες της και για να την ευχαριστηθεις και περισσότερο.

    Σπορ ελαστικα ειναι τα bridgestone S20-S21,dunlop sportsmart 2,michelen power RS,pirelli rosso corsa metzeler M7 κλπ
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  8. #68
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.691
    Οκ κατάλαβα...
    Το vtr είναι ss 20ετίας και η χρήση του είναι πλέον τουριστική. Πίστες δεν θα δει και ελπίζω να δει καμιά καλή βόλτα/εκδρομή. Καταλαβαίνω το σκεπτικό σου απόλυτα αλλά νομίζω ότι βάση χρήσης η επιλογή δεν είναι κακή.
    Ίσως βέβαια να απολάμβανα περισσότερο ένα ποιο σπορ λάστιχο οδηγικά, στο επόμενο μάλλον...

  9. #69
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.030
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από LOUKILOUK Προβολή μηνύματος
    Οκ κατάλαβα...
    Το vtr είναι ss 20ετίας και η χρήση του είναι πλέον τουριστική. Πίστες δεν θα δει και ελπίζω να δει καμιά καλή βόλτα/εκδρομή. Καταλαβαίνω το σκεπτικό σου απόλυτα αλλά νομίζω ότι βάση χρήσης η επιλογή δεν είναι κακή.
    Ίσως βέβαια να απολάμβανα περισσότερο ένα ποιο σπορ λάστιχο οδηγικά, στο επόμενο μάλλον...

    Σιγουρα αν σε ενδιαφερει να βγαλει km το λαστιχο πας σε τουρινγκ δεν το συζηταμε.Απλα αξίζει να κάνεις τη δοκιμή να δεις τις διαφορές και να σου δωσει και περισσοτερη εμπιστοσυνη αν σε ενδιαφερει το στροφιλικι.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  10. #70
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.691
    Τα μαλακά ελαστικά εδώ δεν αντέχουν... πάντως συμφωνώ με όσα γράφεις, απλά η επιλογή έγινε με διαφορετικά κριτήρια και για αυτό νομίζω ότι δεν θα είναι κακή.

  11. #71
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από LOUKILOUK Προβολή μηνύματος
    Τα μαλακά ελαστικά εδώ δεν αντέχουν... πάντως συμφωνώ με όσα γράφεις, απλά η επιλογή έγινε με διαφορετικά κριτήρια και για αυτό νομίζω ότι δεν θα είναι κακή.
    Με καθαρά sport λάστιχο το πίσω θα σου βγάζει πολύ λίγα χλμ σε αυτούς τους δρόμους οπότε δεν είναι για την χρήση που κάνεις εκτός κι αν το χρήμα δεν ηταν θέμα.
    Καλά έκανες.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  12. #72
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.691
    Το χρήμα δυστυχώς είναι θέμα...
    Επίσης το μηχανάκι χρησιμοποιείται καθημερινά...
    Και εγώ νομίζω οτί καλά έκανα.
    Αν πάω κάποια στιγμή σε ποιο σύγχρονο ss θα επιλέξω και ποιο σπορ λάστιχο...
    Δυστυχώς ο ρεαλισμός και η πραγματική ζωή θέτουν τους όρους...

  13. #73
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.445
    σε γιαλιστερες ασφάλτους όπως ελληνική σπορ ελαστικά βγάζουν 6000-1000km μ.ο. σε διάφορα στριτ μηχανάκια σε εάν μ.ο. οδηγών. Στην βρετανία θα έβγαζαν 3000-5000
    τα st ελαστικά στην ελλάδα 20-30k, στην βρετανία 10-15k είναι μεγάλη η διαφορά + οτι τα st είναι καλύτερα στην βροχή απο τα sport και στην βρετανία βρέχει πάντα

    θεωρώ οτι έκανες την ορθότερη επιλογή
    you rise you fall you're down then you rise again

  14. #74
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.691
    Μετά από διάφορα σκαμπανευάσματα, αργοπορίες και περιπέτειες υγείας (όχι δικές μου), τελικά την Δευτέρα που πέρασε, πήρα το μηχανάκι από το συνεργείο. Καινούρια λάστιχα, πίσω τακάκια, μπουζί, λάδια, φίλτρα, υγρά φρένων/ψυγείου και μικρομαζεματάκια, συν ΜΟΤ (αντίστοιχο του ελληνικού ΚΤΕΟ). Το μηχανάκι ρολάρει γλυκά και ακούγεται όμορφα. Τα λάστιχα στρώθηκαν σχεδόν και ίσως βγούμε μια καλή βόλτα το ΣΚ που είναι προ των πυλών...
    220 λίρες τα έξοδα στο συνεργείο, εργατικά, πίσω τακάκια και υγρά. Τα υπόλοιπα αναλώσιμα ήταν ήδη αγορασμένα από μένα. Τα λάστιχα 180£ και τα ρέστα γύρω στις 80£ Για Εδιμβούργο θα έλεγα ότι ήταν πολύ καλή τιμή... (το ΜΟΤ μόνο έιναι 35£).
    Μιά ακόμα κλειδαριά αγοράστηκε μιας και υπήρξε ήδη μια απόπειρα κλοπής της μηχανής.
    Σχόλια για τα λάστιχα και τα φρένα ελπίζω από Δευτέρα...
    Κατά τα άλλα το μυαλό έχει μείνει ακόμα στη βόρεια Σκωτία και τους δρόμους της...
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  15. #75
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από LOUKILOUK Προβολή μηνύματος
    Μετά από διάφορα σκαμπανευάσματα, αργοπορίες και περιπέτειες υγείας (όχι δικές μου), τελικά την Δευτέρα που πέρασε, πήρα το μηχανάκι από το συνεργείο. Καινούρια λάστιχα, πίσω τακάκια, μπουζί, λάδια, φίλτρα, υγρά φρένων/ψυγείου και μικρομαζεματάκια, συν ΜΟΤ (αντίστοιχο του ελληνικού ΚΤΕΟ). Το μηχανάκι ρολάρει γλυκά και ακούγεται όμορφα. Τα λάστιχα στρώθηκαν σχεδόν και ίσως βγούμε μια καλή βόλτα το ΣΚ που είναι προ των πυλών...
    220 λίρες τα έξοδα στο συνεργείο, εργατικά, πίσω τακάκια και υγρά. Τα υπόλοιπα αναλώσιμα ήταν ήδη αγορασμένα από μένα. Τα λάστιχα 180£ και τα ρέστα γύρω στις 80£ Για Εδιμβούργο θα έλεγα ότι ήταν πολύ καλή τιμή... (το ΜΟΤ μόνο έιναι 35£).
    Μιά ακόμα κλειδαριά αγοράστηκε μιας και υπήρξε ήδη μια απόπειρα κλοπής της μηχανής.
    Σχόλια για τα λάστιχα και τα φρένα ελπίζω από Δευτέρα...
    Κατά τα άλλα το μυαλό έχει μείνει ακόμα στη βόρεια Σκωτία και τους δρόμους της...
    Αντε μια να κάνεις τον βόρειο γύρο να πάθεις πλάκα!
    Θα το καταευχαριστηθείς, είδικά τώρα που το μηχανάκι θα είναι σένιο. Aπορώ που δεν πήγες ακόμα! Θα το είχα κάνει 2-3 φορές αν ήμουν εκει.
    Το είχα κάνει πριν πάρα πολλά χρόνια με το αυτοκίνητο κι ακόμα το θυμάμαι.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

Σελίδα 5 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2011, 18:01
  2. suzuki TL vs Honda VTR vs Thunderace
    από fire στο forum Suzuki V2's
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2005, 15:31
  3. ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΣΕ Vtr Firestorm
    από FIRE-ZX-GSXR στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 30/07/2005, 00:26
  4. Βρεξει...Χιονισει....
    από Μικρή Λουλού στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 18/05/2004, 13:02

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF