Σελίδα 6 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 89 από 89

Θέμα: Honda VTR Firestorm - (Βρέξει χιονίσει Νο2)

  1. #76
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.691
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Αντε μια να κάνεις τον βόρειο γύρο να πάθεις πλάκα!
    Θα το καταευχαριστηθείς, είδικά τώρα που το μηχανάκι θα είναι σένιο. Aπορώ που δεν πήγες ακόμα! Θα το είχα κάνει 2-3 φορές αν ήμουν εκει.
    Το είχα κάνει πριν πάρα πολλά χρόνια με το αυτοκίνητο κι ακόμα το θυμάμαι.
    Ποιον εννοείς? γιατί ποιο βόρειο από αυτό που έκανα δεν παίζει... το ξανάκανα αύριο βέβαια αλλά δεν είναι εύκολο...Πρώτος λόγος η οικογένεια, μετά το οικονομικό που είναι μετρημένο.
    Αν μιλάς για βόρεια Ευρώπη πάλι μαζί σου είμαι αλλά είπαμε... ας μεγαλώσει λίγο η μικρή και τα σχέδια είναι ήδη καταστρωμένα...
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  2. #77
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.166
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από LOUKILOUK Προβολή μηνύματος
    Ποιον εννοείς? γιατί ποιο βόρειο από αυτό που έκανα δεν παίζει... το ξανάκανα αύριο βέβαια αλλά δεν είναι εύκολο...Πρώτος λόγος η οικογένεια, μετά το οικονομικό που είναι μετρημένο.
    Αν μιλάς για βόρεια Ευρώπη πάλι μαζί σου είμαι αλλά είπαμε... ας μεγαλώσει λίγο η μικρή και τα σχέδια είναι ήδη καταστρωμένα...
    Μιλάω για όλον τον γύρο από John O Groats προς δυτικά, και μετά Isle of Skye, Oban κλπ που δεν θυμάμαι, ήταν πριν πολλά χρόνια!
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  3. #78
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.691
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Μιλάω για όλον τον γύρο από John O Groats προς δυτικά, και μετά Isle of Skye, Oban κλπ που δεν θυμάμαι, ήταν πριν πολλά χρόνια!
    Αυτό κάναμε περίπου αλλά ανάποδα... Στο Σκάι έχω μπει για λίγο, οπότε δεν πιάνεται και είναι μελλοντικός στόχος, τα υπόλοιπα τα έχω κάνει και μάλιστα από Ομπαν έχω κατέβει 3-4 φορές. Γενικά μέχρι και Fort Williams και δυτικά το έχω κάνει μιας και βγαίνει και μονοήμερη... Τα Borders τα έχω λιώσει...τα ξέρω σαν την παλάμη μου... το roadtrip ημερών μου λείπει...Αυτό που έκανα πρόσφατα μου θύμισε λίγο 36ωρο κυρίως λόγω εποχής και διάρκειας...
    Στην τελική χρόνος να παίζει και εγώ να οδηγάω...δρόμοι υπάρχουν...χρήματα την παλεύω...καύσιμα μόνο δεν μπορώ να κόψω...φαγητό, διαμονή την βγάζω σε σάντουιτς στη σκηνή...
    Με το φέιζερ είχα 12κ μίλια τα 10κ σε βόλτες. Mε το VTR έχω 4κ χλμ τα 3κ σε βόλτες.
    Απλά δεν γουστάρω να αφήνω μόνη την οικογένεια πίσω μιας και εδώ πάνω μόνο οι τρείς μας είμαστε...
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  4. #79
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.993
    ακουω κατι για oban και τα ρεστα και δεν μπορω να μην ρωτησω...
    σε κανενα αποστακτηριο πηγες?

    και αν πας βγαλε σε παρακαλω καμια φωτογραφια και ποσταρισε...
    κατα σειρα προτιμησης: αν πας Islay (Lagavulin, Caol Ila), Oban και Talisker...

  5. #80
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.691
    Oban φυσικά και πήγα αποστακτήριο...ίσως το μοναδικό σε κέντρο της πόλης, μικρό και ιδιαίτερο.
    Έχω πάει σε τρία συνολικά διαφορετικά αλλά 5 φορές συνολικά...!!! (Έχω φρι πάσο...)
    Κανονικά απαγορεύονται οι φωτό, οπότε για μένα που δεν το έχω κιόλας δεν έτρεξε κάστανο...
    Καλή εμπειρία γενικά, μαθαίνεις, καταλαβαίνεις και εκτιμάς αλλιώς μερικά πράγματα...

  6. #81
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.993
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από LOUKILOUK Προβολή μηνύματος
    Oban φυσικά και πήγα αποστακτήριο...ίσως το μοναδικό σε κέντρο της πόλης, μικρό και ιδιαίτερο.
    Έχω πάει σε τρία συνολικά διαφορετικά αλλά 5 φορές συνολικά...!!! (Έχω φρι πάσο...)
    Κανονικά απαγορεύονται οι φωτό, οπότε για μένα που δεν το έχω κιόλας δεν έτρεξε κάστανο...
    Καλή εμπειρία γενικά, μαθαίνεις, καταλαβαίνεις και εκτιμάς αλλιώς μερικά πράγματα...

  7. #82
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.691
    220χλμ σήμερα με ζέστη...!!!
    Συμπεράσματα: τα φρένα δουλεύουν σωστά, τα λάστιχα πατάνε καλά και οδηγικά το μηχανάκι δείχνει ποιο σταθερό και όλα δουλεύουν ποιο γλυκά...
    Το μόνο πρόβλημα σήμερα.. πολύ μυγάκι.....καθάριζα τον εξοπλισμό καμιά ώρα.
    Σιγά-σιγά αρχίζω να οδηγώ και σωστότερα...είδωμεν

  8. #83
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.691
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_2758.jpg 
Προβολές:	361 
Μέγεθος:	68,1 KB 
ID:	384426

    Μερικές ακόμα από το Northcoast500
    Thurso
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  9. #84
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από LOUKILOUK Προβολή μηνύματος
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_2758.jpg 
Προβολές:	361 
Μέγεθος:	68,1 KB 
ID:	384426

    Μερικές ακόμα από το Northcoast500
    Thurso
    Α ρε μπαγάσα 11+1 μήνες το χρόνο πλάι στη θάλασσα είσαι ,ωραίος...

  10. #85
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.691
    Παναγιώτη το σωστό είναι 11πλάι και 1 μέσα στη θάλασσα...
    Ετοιμάσου...σε 2 εβδομάδες...όλα παγωμένα...οι καφέδες, οι μπύρες, τα τσίπουρα...τα λέμε.

  11. #86
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.691
    Ας γράψω και λίγα πραγματάκια για την περίφημη κατανάλωση/αυτονομία.
    160/170χλμ μέχρι να ανάψει το λαμπάκι της ρεζέρβας είναι το σύνηθες. 12 λίτρα καύσιμο δηλαδή και μένουν 4 στη ρεζέρβα. Σε συνθήκες ταξιδιού τα χλμ ανέβηκαν στα 200/210 μέχρι την ρεζέρβα και αν πας και οικονομικά τουριστικά σίγουρα φτάνεις τα 220-230. Σημαντική διαφορά μπορεί να κάνει το γέμισμα...έχω καταφέρει να χωρέσω και πάνω από μισό λίτρο αφότου η μάνικα "δήλωσε" ότι γέμισε....
    Γενικά η μικρή του αυτονομία σου δημιουργεί μια κατάσταση επιφυλακής όταν ταξιδεύεις και φυσικά η σύγκριση με μηχανές νεότερης τεχνολογίας είναι απογοητευτική.
    Σε συνθήκες πόλης τα πράγματα θα είναι ακόμα ποιο ενεργοβόρα και σε περίπτωση κίνησης θα ανεβαίνει και η θερμοκρασία αρκετά.
    Παρόλα αυτά καίει λιγότερο από το 990 που έχω στην πατρίδα...

  12. #87
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.691
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_3389.jpg 
Προβολές:	243 
Μέγεθος:	77,4 KB 
ID:	395572

    Μετά από ένα πραγματικά βαρύ χειμώνα, με πολλά χιόνια και κρύα, ήρθε επιτέλους η άνοιξη και στη Σκωτία...
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  13. #88
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.691
    Το VTR ξεκίνησε απροβλημάτιστα παρά την ελάχιστη χρήση που είχε κατά την διάρκεια της χειμερίας νάρκης και είναι έτοιμο για να πάρει ξανά τους δρόμους.
    Ο ερχομός της δεύτερης κόρης στις αρχές της άνοιξης σίγουρα περιορίζει τον διαθέσιμο χρόνο για αποδράσεις, αλλά όλο και κάτι θα γίνει...
    Καλές βόλτες σε όλους, και καλή αντάμωση με κάποιους ελπίζω.
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  14. #89
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.691
    Περάσαμε ΜΟΤ (κτεο περίπου...) χωρίς κανένα πρόβλημα χτες και έχουμε φτάσει αισίως τα 34.680 χλμ. αγοράστηκε με 27,200 περίπου και πριν ένα χρόνο ακριβώς είχε 31.358. Καμία εργασία δεν έχει γίνει από πέρυσι τέτοιο καιρό, παραμένει απροβλημάτιστο και ετοιμοπόλεμο όποτε και αν του ζητηθεί.
    Τα αρνητικά, σχετικά βαρύ και μάλλον αδύναμο με μέτρια ανάρτηση, βαρύ συμπλέκτη και υψηλή κατανάλωση. Τα θετικά του ο ροπάτος κινητήρας, τα καλά φρένα, το στιβαρό πλαίσιο, η ποιότητα κατασκευής, μάλλον η αξιοπιστία και, υποκειμενικά τουλάχιστον, η ομορφιά του... Τέλος το vfm και το peace of mind που προσφέρει είναι μάλλον τα δυνατότερά του σημεία.
    Στο δρόμο τώρα είναι καλύτερο από ότι θα περίμενες από τον συνδυασμό των επιμέρους στοιχείων του, η περίφημη μάλλον συνταγή ισορροπίας της Χόντα... Στρίβει καλά και επιταχύνει δυνατά χωρίς δυσταγμούς ακόμα και αν ξεχαστείς με "μία πάνω". Αν ρολάρεις και δεν πας με δυνατά φρένα πριν την στροφή, είναι τρένο. Σε πολύ κλειστό στροφιλίκι δεν πιστεύω ότι θα εντυπωσιάσει, αλλά δεν έχω βρει διαδρομή αρκετά σφικτή για να το επιβεβαιώσω.
    Γενικά δεν του αρέσουν οι απότομες αλλαγές κατεύθυνσης και τα απότομα ανοιγοκλεισίματα του γκαζιού, εκεί δείχνει και τα κιλάκια του... Μετά τις 5κ στροφές είναι απολαυστικό αλλά μέχρι τις 8-8.5 τα έχει δώσει όλα μάλλον, φτάνει και με το παραπάνω πάντως.
    Στα μικρά τώρα, οι καθρέφτες δεν βοηθάνε και πολύ, χώρος κάτω από την σέλα ικανοποιητικός απλά, όργανα τα απολύτως απαραίτητα με λαμπάκι και όχι δείκτη βενζίνης, φώτα άγνωστο μιας και δεν έχουν δοκιμαστεί νύχτα αλλά δεν περιμένω πολλά, ανεμοκάλυψη καλή, θα ήθελα να δείχνει την ώρα...
    Την Παρασκευή είμαστε έτοιμοι για τριήμερρη εξόρμηση στα βόρεια του νησιού, ας ελπίσουμε ο καιρός να είναι καλύτερος από αυτό το σκ.
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

Σελίδα 6 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2011, 19:01
  2. suzuki TL vs Honda VTR vs Thunderace
    από fire στο forum Suzuki V2's
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2005, 16:31
  3. ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΣΕ Vtr Firestorm
    από FIRE-ZX-GSXR στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 30/07/2005, 01:26
  4. Βρεξει...Χιονισει....
    από Μικρή Λουλού στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 18/05/2004, 14:02

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF