Σελίδα 4 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 102

Θέμα: Επιλογη μοτο... (συνέχεια με μεγαλύτερο budget)

  1. #46
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Tα 500 δεν υπάρχουν.Παίρνω 400 τον μηνα. Άρα όλα μετράνε. Μου είπατε να μην πάω σε παλιο 250 γιατί έχουν τα θέματα με ηλικία και ανταλλακτικά οκ.
    Αλλά είμαι και 25 χλμ απόσταση απο την δουλειά μου άρα χρειάζομαι κάτι να κινούμαι.
    ΤΟ Freewind δεν είναι για την τσέπη μου.
    Μάτωσα και είχα κόψει ακόμα και τους καφέδες να πάρω ένα inazuma και τελικά έπρεπε να κάνει η γυναίκα ενχείρηση και φύγαν σε φακελάκια και τα γνωστά.
    Τι να κάνω;
    Να μην πάρω τίποτα και να κάτσω με το kaze-r μέχρι να με αφήσει σε καμια Λαυρίου παρέα με λύκους,τσακάλια και αρκούδες στις 3 τα χαράματα που γυρίζω απο την δουλειά και να το κυκλοφορώ χωρίς σηματα-κτέο με μπιέλα να ακούγεται μέχρι το βερολίνο και να τρομάζει ο Σόιμπλε,με φώτα που άμα τα συγκρίνεις με σπίρτο....αυτό φέγγει πιο καλά,ζάντες οχτάρια,αναρτήσεις πιο σκληρές απο το κούτσουρο που έβγαλε ο αρθούρος το εξκάλιμπερ,θόρυβο απο παντού τέτοιο που τύφλα να χει ο αεροδιάδρομος του "βςνιζέλος" η του "μακεδονία" εν ώρα απογείωσης 747...αλλά και ένα μπουκάλι λαδι σε σακουλίτσα να γεμίζουμε αυτό που καίει (200ml στα 100χλμ).
    Δεν υπάρχει περίπτωση να το ξανακαβαλήσω παρά να το φέρω σπίτι απο το συνεργείο που έκανε την διάγνωση αφού κάνω ένα ευχαίλαιο και 5-6 προσευχές μπας και διανύσω με ασφάλεια την απόσταση των 300 μέτρων καιχωρίς να με σταματήσει κανας τροχαίος και με πάει ισόβια για απόπειρα γενοκτονίας.....

    Να κάνω και άλλο συμβιβασμό...Κάτι να πηγαινοέρχομαι με ασφάλεια και να παει μέχρι το σούνιο δικάβαλο.....υπάρχει στα λεφτά μου;
    Έχω βρεί παπιά διάφορα....Δεν ξέρω πόσο είναι αξιόπιστα...
    Και απο σκουτερ;
    Δεν θέλω να πάω σε κάτι παλιό (99-00) όπως αυτό που έχω γιατί είναι γερασμένα υπέρ του δέοντος και όλο θα ζητάνε.
    Τελευταία τροποποίηση από TsoliasGR; 26/01/2017 στις 12:59.

  2. #47
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TsoliasGR Προβολή μηνύματος

    Να κάνω και άλλο συμβιβασμό...Κάτι να πηγαινοέρχομαι με ασφάλεια και να παει μέχρι το σούνιο δικάβαλο.....υπάρχει στα λεφτά μου;



    https://www.car.gr/9280161-honda-cbf-125


    https://www.car.gr/9156396-honda-cbf-125-injection



    χτυπα οποιο ειναι σε καλυτερη κατασταση..με λιγο παζαρι μπορει να πεσουν κανεναν κατοσταρικο και οι 2 και να κανεις και ενα σερβισακι με λαδια-ξυδια...

  3. #48
    ΜΑΥΡΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ Το avatar του/της DAYMAN
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    1.478
    αυτον ουτε τηλεφωνο να τον παρεις.
    https://www.car.gr/9156396-honda-cbf-125-injection

  4. #49
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Το cbf125 έχει θέμα στο μοτέρ και δεν είμαι οικονομικά τώρα να το αντέξω.Τον άλλο θα τον πάρω τηλ.
    Ευχαριστώ.

  5. #50
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της astrapogiannos7
    Εγγραφή
    03/11/2016
    Μηνύματα
    186
    Τότε πας σε CBF125 κάνεις παραχώρηση στην άνεση σου στις βόλτες ή παίρνεις λιφάν μοτέρ για τον παπιό και του κάνεις 2 μαζεματάκια και θα σε βγάλει για άλλα 10 χρόνια (εγώ θα έκανα το δεύτερο γιατί οι πάπιες είναι ότι πιο οικονομικό σε όλα τους άσε που με CBF αν πέσεις τα πλαστικά κάνουν όσο ένα μηχανάκι )
    Την Κρήτη δεν θα την αφήσω ποτέ και για τίποταααααααααααα

  6. #51
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TsoliasGR Προβολή μηνύματος
    Το cbf125 έχει θέμα στο μοτέρ και δεν είμαι οικονομικά τώρα να το αντέξω.Τον άλλο θα τον πάρω τηλ.
    Ευχαριστώ.


    καλα το οτι ακουγεται κατι απο το μοτερ...γενικα...δεν λεει κατι...
    και εγω το ειχα βαλει μπροστα μια μερα και λεω "εδω ειμαστε , θα παρω ολο το μοτερ στην μασχαλη"...
    ακουγοταν υπερβολικα μεταλλικος θορυβος...δλδ αν καποιος μου ελεγε μπιελα, θα τον πιστευα για πλακα και θα εβαζα και αλλαγη πιστονιου ετσι για να εχω το κεφαλι μου σιγουρο...

    πηγα σ'ενα γνωστο και μη εξαιρετεο λογιστικο γραφειο στο κεντρο, το ακουει απο εδω...το ακουει απο εκει..., εγω βλεπω μπροστα μου να περνανε κιτ 180αρια με κεφαλες και πολλα μηδενικα...βγαζει μια πενσα...σφιγγει βιδες λαιμου, λουλουδι...

    οποτε τιποτα δεν ειναι σιγουρο...
    χωρις φυσικα να σε παρω στον λαιμο μου...και φυσικα χωρις να ξερω τον πωλητη και τι ειναι αυτο που πουλαει ή τι προβλημα (μπορει) να εχει, ετσι?

    αλλα συνηθως το μοτερακι αυτο ειναι ασθενικο και δεν παθαινει τιποτα...επισης δεν το παιρνουν καγκουρες να το σκισουν...υπαρχουν αλλα γι'αυτα την δουλεια...
    και τελος, ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΤΑΤΟ!!
    2,1 λιτρα στα 100χλμ..πραγματικα...μετρημενα ουκ ολιγες φορες με γεμισματα και μηδενισμα μερικου χλμτρητη...

  7. #52
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.285
    και εγώ από την αρχή το cbfάκι πρότεινα, ωστόσο βρίσκεις πιάτζιο fly 100άρι του '10 με 700-800€.

    πχ https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/9452137/

    Επίσης βρίσκεις Aprilia SportCITY 125 του 09-10-11 στο 1000ρικο.

    Τέλος βρίσκεις leadάκι 100άρι του '10 στο 1000ρικο.

    Υπάρχει πλήθος των ανωτέρω σε αυτές τις τιμές, αλλά επειδή πρόκειται για σκούτερς, θέλει καλό ψάξιμο.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  8. #53
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TsoliasGR Προβολή μηνύματος
    Tα 500 δεν υπάρχουν.Παίρνω 400 τον μηνα. Άρα όλα μετράνε. Μου είπατε να μην πάω σε παλιο 250 γιατί έχουν τα θέματα με ηλικία και ανταλλακτικά οκ.
    Αλλά είμαι και 25 χλμ απόσταση απο την δουλειά μου άρα χρειάζομαι κάτι να κινούμαι.
    ΤΟ Freewind δεν είναι για την τσέπη μου.
    Μάτωσα και είχα κόψει ακόμα και τους καφέδες να πάρω ένα inazuma και τελικά έπρεπε να κάνει η γυναίκα ενχείρηση και φύγαν σε φακελάκια και τα γνωστά.
    Τι να κάνω;
    Να μην πάρω τίποτα και να κάτσω με το kaze-r μέχρι να με αφήσει σε καμια Λαυρίου παρέα με λύκους,τσακάλια και αρκούδες στις 3 τα χαράματα που γυρίζω απο την δουλειά και να το κυκλοφορώ χωρίς σηματα-κτέο με μπιέλα να ακούγεται μέχρι το βερολίνο και να τρομάζει ο Σόιμπλε,με φώτα που άμα τα συγκρίνεις με σπίρτο....αυτό φέγγει πιο καλά,ζάντες οχτάρια,αναρτήσεις πιο σκληρές απο το κούτσουρο που έβγαλε ο αρθούρος το εξκάλιμπερ,θόρυβο απο παντού τέτοιο που τύφλα να χει ο αεροδιάδρομος του "βςνιζέλος" η του "μακεδονία" εν ώρα απογείωσης 747...αλλά και ένα μπουκάλι λαδι σε σακουλίτσα να γεμίζουμε αυτό που καίει (200ml στα 100χλμ).
    Δεν υπάρχει περίπτωση να το ξανακαβαλήσω παρά να το φέρω σπίτι απο το συνεργείο που έκανε την διάγνωση αφού κάνω ένα ευχαίλαιο και 5-6 προσευχές μπας και διανύσω με ασφάλεια την απόσταση των 300 μέτρων καιχωρίς να με σταματήσει κανας τροχαίος και με πάει ισόβια για απόπειρα γενοκτονίας.....

    Να κάνω και άλλο συμβιβασμό...Κάτι να πηγαινοέρχομαι με ασφάλεια και να παει μέχρι το σούνιο δικάβαλο.....υπάρχει στα λεφτά μου;
    Έχω βρεί παπιά διάφορα....Δεν ξέρω πόσο είναι αξιόπιστα...
    Και απο σκουτερ;
    Δεν θέλω να πάω σε κάτι παλιό (99-00) όπως αυτό που έχω γιατί είναι γερασμένα υπέρ του δέοντος και όλο θα ζητάνε.

    Ρε φίλε, σόρρυ κιόλας αλλά με 1000 και μηχανάκι 20ετίας δεν μπορείς να θες και πολλά.

    Πάρε ένα μέσα στο μπατζετ που έχεις για τη δουλειά σου, κι άσε το Σούνιο και τα δικάβαλα.

    Σορρυ για τον τόνο, αλλά τα μηχανάκια δεν ήταν ποτέ φτηνά.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  9. #54
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Παγώνει το θέμα γιατί ο φίλος sniper με τσάντησε απίστευτα.Με τσάντησε γιατί ξέρω οτι έχει δίκιο.
    έκανα κάποια κρούση για δανεικά και άν θα κάτσουν θα είμαι στα 2500 (με μεταβίβαση και ασφάλεια) άρα καθαρά στα 2400 (Οι βενζίνες υπάρχουν).
    Και αν θα κάτσουν είμαι αναμεσα σε inazuma 250 και sym wolf 250i.
    Θα ξέρω απο εβδομάδα.

  10. #55
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916

    ΑΓΟΡΑ ΜΟΤΟ (ΝΕΟ BUDGET)

    Μετά απο τιτάνιο αγώνα κατάφερα να εξασφαλίσω μεγαλύτερο ποσό διαθέσιμο απο τα 800 που είχα και έφτασα στα 2300 με μεταβίβαση (άρα κάνουμε και παζάρια).
    Ξεχωριστά βέβαια υπάρχουν τα χρήματα για ασφάλεια.
    Κράνη και εξοπλισμός υπάρχουν.
    Τί να αγοράσω...
    Πιο πολύ σε community προσανατολίζομαι με δυνατότητα για εκτός (Αθήνα-Καλαμάτα) χαλαρά με καμια 100ή στην εθνική + αρκετές στάσεις για φωτό και χαβαλέ.
    Βασικό "ελατήριο" επιλογής είναι η κατανάλωση.
    Βέβαια τα γνωστά να μην είναι προβληματικό μοντέλο,να υπάρχουν ανταλλακτικά είναι περιττό να τα αναφέρω.
    Επειδή το προσωπικό μου πορτοφόλι είναι 2100 και έχω χρηματοδότηση απο φίλιες δυνάμεις εάν πάω σε μοντέλο '10 αυτό με περιορίζει σημαντικά.
    Κοίταγα μετά απο εξαιρετικές κριτικές που έχω ακούσει το sym Wolf 250.
    Χαμηλή κατανάλωση, ανταλλακτικά, απροβλημάτιστο,ψεκαστό (και όχι ψεκασμένο ) φρέσκο δίκυκλο και νομίζω με καλύπτει.
    Έβλεπα και inazuma αλλά δεν κυκλοφοράνε πολλά και δεν ξέρω γνώμες...
    Ninja 250 09-10 αλλά δεν το ξέρω αν έχει βγει καλό....
    Άλλες προτάσεις δεκτές.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

    Υ.Γ. Οδηγική εμπειρία υπάρχει κάμποση όπως έγραφα σε προηγούμενη ερώτηση.
    Υ.Γ.2 Ότι πάρω θα ελενχθεί απο αντιπροσωπεία μετά απο τον πρώτο δικό μου έλενχο (τον κλασσικό δεν ειναι στραβό, έλενχο βάση πινακίδας σε ασφαλιστική για τυχων ατυχήματα κτλπ)
    Τελευταία τροποποίηση από TsoliasGR; 03/02/2017 στις 13:52.

  11. #56
    Μέλος Το avatar του/της jimpap
    Εγγραφή
    19/08/2012
    Μηνύματα
    68
    Μπορείς να βρείς ανετα bmw f650gs σε αυτα τα λεφτα και να πάρεις και ρεστα. Και ψεκαστο και abs και χαμηλή κατανάλωση.

    σόρι αν αναφέρθηκε πιο πριν αλλα δεν διαβασα όλο το νήμα

    εδώ για παράδειγμα

    προσοχή τα funduro ειναι καρμπυρατέρ άρα κοιτας 2000 και μετά

  12. #57
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Τα έχω δεί αλλά είναι παλιά μηχανάκια,γερασμένα μοτέρ...
    Ανταλλακτικά σε 3 χρόνια δεν θα είναι υποχρεομένη η BMW να βγάζει...

  13. #58
    Μέλος Το avatar του/της jimpap
    Εγγραφή
    19/08/2012
    Μηνύματα
    68
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TsoliasGR Προβολή μηνύματος
    Τα έχω δεί αλλά είναι παλιά μηχανάκια,γερασμένα μοτέρ...
    Ανταλλακτικά σε 3 χρόνια δεν θα είναι υποχρεομένη η BMW να βγάζει...
    off-topic: δεν νομίζω να σταματήσουν να βγάζουν ανταλλακτικά απο τη στιγμή που κυκλοφορούν κάμποσες χιλιάδες απο δαύτα. εξάλλου το g650 το μονοκύλινδρο ειναι ακόμα ουσιαστικα το ίδιο. Α και μοτέρ rotax.

    on-topic: μακάρι να βρεις αυτό που ψάχνεις και απροβλημάτιστο!

  14. #59
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    θα ελεγα να κινηθεις σε κατι τετρακυλινδρο 400αρι παλιοτερης γενιας με 1500€ μαξιμουμ αγορα και 500-600€ μαζεματα...
    θα σε διευκολυνει στο Αθηνα-Καλαματα και στην Λαυριου...
    τα αρνητικα ειναι οτι ειναι παλια αρα πρεπει να ψαξεις πολυ για καποιο προσεγμενο και οχι πολυ ταλαιπωρημενο...επισης αρνητικο ειναι και το οτι εχουν καρμπ αλλα με συνετη οδηγηση δεν θα σου καιει πολυ...

  15. #60
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.285
    Προσωπικά θα πήγαινα με κλειστά μάτια σε τρανσάλπ, διότι σε μηχανάκια παλαιότητας, μετράει η αποδεδειγμένη αξιοπιστία.

    Γενικά δύσκολο να τα πετύχουμε όλα (καλή τιμή, αξιοπιστία, γκάζι, μεταφορικές ικανότητες, κλπ).
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

Σελίδα 4 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΕΠΙΛΟΓΉ ΜΟΤΟ
    από boos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2006, 13:23
  2. ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΟΔΗΓΟΣ-ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΟΤΟ
    από mototrain στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο μήνυμα: 30/07/2006, 21:38
  3. Αμερικανιες συνεχεια..με θυμα ενα GSXR 1000 05'
    από gcrook στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 13/04/2005, 00:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF