Σελίδα 5 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 102

Θέμα: Επιλογη μοτο... (συνέχεια με μεγαλύτερο budget)

  1. #61
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Τετρακύλινδρο και δεν καίει;
    Θυμάμαι τις bandit 400 που είχα και απο κατανάλωση έκαιγαν λίγο πιο πολύ απο το concorde....
    Γκάζι όχι δεν με ενδιαφέρει.Ροπή ναι.
    Δηλαδή αν στην Εθνική μπορώ να κινηθώ για αρκετή ώρα στα 100-110 χλμ είμαι καλυμένος.
    Off road πάλι δεν με ενδιαφέρει,στο χωριό έχει ο μπάρμπας μια ΧΤ250 του '80s σε άριστη λειτουργικη κατάσταση και την κινάει κάθε ΣΚ 5-6 χλμ οπότε είμαι καλλυμένος.
    Να πηγαίνω στην δουλειά μου,για κάνα μπανάκι εντός τα καλοκαίρια και μετάβαση μέχρι Καλαμάτα 2 φορές το χρόνο χαλαρά με ενδιαφέρει με όσο το δυνατόν πιο μικρή κατανάλωση.Αν είναι να ανέβω πάνω απο 4 λίτρα στα 100 πάω να πάρω μια xtx να ξεμπερδεύω.

  2. #62
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Ανάμεσα σε
    CBF 250
    WOLF 250
    YBR 250
    Inazuma 250
    Ποιό πιστεύετε θα με καλύψει επαρκέστερα;
    Και καλά εντός όλα μια χαρά είναι.Για τα λίγα εκτός με ενδιαφέρει.
    Και απο άποψη αξιοπιστίας;

    Aν μου διαφεύγει κανα 250ρι να μου το πείτε.
    Σε ninja δεν θα πάω λόγω του στύλ οδήγησης...Κουράζει για καθημερινή χρήση εντός...

  3. #63
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.092
    Με τις ταχύτητες που αναφέρεις, τα 250αράκια σε υπερκαλύπτουν. Πάρε όποιο σου αρέσει περισσότερο. Εγώ θα έπαιρνα Honda.
    Life begins at 45°.

  4. #64
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TsoliasGR Προβολή μηνύματος
    Ανάμεσα σε
    CBF 250
    WOLF 250
    YBR 250
    Inazuma 250
    Ποιό πιστεύετε θα με καλύψει επαρκέστερα;
    Και καλά εντός όλα μια χαρά είναι.Για τα λίγα εκτός με ενδιαφέρει.
    Και απο άποψη αξιοπιστίας;

    Aν μου διαφεύγει κανα 250ρι να μου το πείτε.
    Σε ninja δεν θα πάω λόγω του στύλ οδήγησης...Κουράζει για καθημερινή χρήση εντός...
    Mε CBF250 πήγα Αγ. Αννα, δικάβαλλος (δικό της ήταν το μηχανάκι αλλά πίσω δεν κάθομαι), καλοκαίρι.

    Ευθείες εθνική απλά πεθαίνεις, φρένα κι αναρτήσεις στο στροφιλικι στο βουνό άλλα ντ' άλλα, αλλά και τα υπολοιπα 25ρια τα ίδια είναι... Μέσα στην πολη είναι οκ, εκτός πόλης θες συμβιβασμούς.

    Γιατί έχεις αποκλείσει μονοκύλινδρα 650ρια 10ετίας, δεν μπορώ να το καταλάβω.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  5. #65
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.092
    Υπερβολές! Προφανώς είναι αστείο να συγκρίνεις φρένα και αναρτήσεις με μεγάλες μοτοσικλέτες, αλλά γι'αυτό που είναι, είναι μια χαρά.

    Πρόπερσι, σε βολτούλα με συμφορουμίτες προς Εύβοια, με CBR 250R, δικάβαλος, είδα 170 στο κοντέρ, στην ελαφρώς κατηφορική ΕΟ. Να βγουν οι μάρτυρες να πουν!
    Life begins at 45°.

  6. #66
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Υπερβολές! Προφανώς είναι αστείο να συγκρίνεις φρένα και αναρτήσεις με μεγάλες μοτοσικλέτες, αλλά γι'αυτό που είναι, είναι μια χαρά.

    Πρόπερσι, σε βολτούλα με συμφορουμίτες προς Εύβοια, με CBR 250R, δικάβαλος, είδα 170 στο κοντέρ, στην ελαφρώς κατηφορική ΕΟ. Να βγουν οι μάρτυρες να πουν!

    Δεν μιλησα για cbr250r αλλα cbf250.

    Στις ευθείες (ξαναλέω δικάβαλος) επιανε (τελικά -κάποια στιγμή) τα 150, πιθανολογώ σε κατηφόρες μπορει και παραπάνω αλλά δεν εχω αυτοκτονικές τάσεις.
    Τα φρένα του ανύπαρκτα και καθόλου οκ για 2κάβαλλα. Οι δε αναρτήσεις του... ξέρω γω, έχει δει στημένα παπιά καλύτερα... Κάθε στροφή και τάμα....

    Εκτός αν τα φτιάχνουν για μονοκάβαλα. Ε, ας το λέγανε cbf250 biposto

    250, commuter είναι. ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΟΜΩΣ!!! Εκτός δεν κάνει, εκτός αν πηγαίνεις στα όρια του ΚΟΚ, εκεί ναι, πάσο. Τα κάνει όλα το CBF και συμφέρει.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  7. #67
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Δεν ηθελα να πάω σε τόσο παλιό μηχανάκι απο την στιγμή που καλύπτομαι με πιο καινούριο έστω και με λιγότερα κυβικά.
    Και η κατανάλωση είναι ένα θέμα μακροπρόθεσμα.
    Πάμε στα αναφερόμενα.
    CBF250 μαμά δεν έχει καλές αναρτήσεις λές και φρένα.Είδα μπρος δίσκο πίσω ταμπούρο.Έχω ακούσει και ΔΕΝ ξέρω κατα πόσο ισχύει οτι τα συγκεκριμένα ραγίζουν καπάκι κεφαλής....!!!!!
    YBR 250 Το μόνο που ξέρω ....Μπρός δίσκο πίσω ταμπούρο....
    Και τα 2 δεκαετίας και καρμπυρατέρ.
    WOLF 250 +Inazuma 250
    +
    Mηχανάκια ~5 ετίας.
    Μπρός πίσω δίσκοι και όχι ταμπούρο άρα καλίτερα φρένα.(το sym έχει εκπληκτικά φρένα μπροστά μιας και φοράει τετραπίστονη δαγκάνα,πίσω φυσιολογικά....το suzuki μου φάνηκε απλά ικανοποιητικό)
    Ψεκαστά.
    Λιγότερα (σαφώς και ένεκα νεότερης ηλικίας) χιλιόμετρα στο μοτέρ.
    Αναρτήσεις που με ικανοποιούν για δικαβαλο (έχει wolf ένας πολύ καλός φίλος και το έχω δανειστεί για εκδρομή μέχρι Καλαμάτα μονοήμερο),το inazuma το καβάλησα απο συνάδελφο στην δουλειά στο parking (ακα -σαν- αλάνα) και έμεινα ευχαριστημένος και απο κεί αλλά δεν το έχω δεί δρόμο.
    Στα πλήν βέβαια είναι η δισκόπλακα πίσω γιατί κάθε χψ χιλιόμετρα θέλει αλλαγή (αναλόγως της χρήσης) αλλά κερδίζω στο ότι δεν θα βγάζω ρόδα να αλλάξω φερμουίτ (λιγότερο χρονοβόρα διαδικασία) και στο οτι δεν φθείρεται η ζάντα κέντρο (αν και δύσκολα θα χρειαστεί να αλλάξει κανείς ζάντα απο αυτό).
    Η suzuki είναι η γνωστή μας suzuki με ότι αξιοπιστία σημαίνει αυτό χωρίς να σημαίνει οτι και οι μεγάλες εταιρίες δεν κάνουν πατάτες...
    H sym απο την άλλη νεότερη εταιρία, έχει δώσει αξιόλογα δείγματα γραφής με τα scooter τόσα χρόνια οπότε γιατί να την αποκλείσω;

  8. #68
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.597
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Υπερβολές! Προφανώς είναι αστείο να συγκρίνεις φρένα και αναρτήσεις με μεγάλες μοτοσικλέτες, αλλά γι'αυτό που είναι, είναι μια χαρά.

    Πρόπερσι, σε βολτούλα με συμφορουμίτες προς Εύβοια, με CBR 250R, δικάβαλος, είδα 170 στο κοντέρ, στην ελαφρώς κατηφορική ΕΟ. Να βγουν οι μάρτυρες να πουν!
    σαν πολλα δεν ειναι τα 170 για 20 αλογα τροχο μονοκυλινδρο? τοσα με το ζορι βλεπει το aprilia rs125 με ενα ατομο,λιγοτερα κιλα και με μερικα αλογα παραπανω.
    τόση και λιγο παραπανω ειναι περιπου και η τελικη ενω μαμα tdr250. δικύλινδρο με 45-50 αλογα τροχο. και -20 με 30 κιλα απο το cbr.

    το κοντερ τους παει καλα?

    ενα που ειχα μετρήσει δεν θυμαμαι να πηγε πανω απο 140km/h (στο κοντερ του nsr)

  9. #69
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Συντομα θα βαρεθείς το 250( ότι και να παρεις) και θα κλαις τα χρηματα σου...μικρα κυβικα και ταξιδάκια δεν πανε μαζι και ας διαφωνουν αρκετοι...ακου τους πιο εμπειρους που σου εδωσαν λυση...Το μοναδικο μπεμ βε που αξιζει το 650 με κινητηρα ροταχ είναι ότι καλυτερο με αυτά που διαθετεις..και για πολη και για μινι ταξιδάκια( αν και φιλοι μου εχουνε παει και βαλκανια με δαυτα)..για μπεμβε εντυπωσιακα αξιοπιστα, στην πολη ευκίνητα, μεγαλο κοψιμο τιμονιού και σχετικα φθηνα σερβις( μονο Παναγιωτοπουλο στον Γερακα)...και μακρια από τρανσαλπ..

    κριμα να σκοτωσεις τα χρηματα σου που όπως γραφεις τα εχεις αποκτησει με τοσο κοπο..
    Κανε το καλο..ριξτο στο γυαλο...that's the law..

  10. #70
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της astrapogiannos7
    Εγγραφή
    03/11/2016
    Μηνύματα
    186
    Αν πας καθαρά για οικονομία πάρε κανένα cbf125 να ηρεμήσεις (και εγώ στα 125 θα κάτσω γιατί η βενζίνη θα φτάσει πάλι 2 ευρώ και δεν λέει να έχεις μεγάλη μηχανή και να κάθεσαι να μετράς οικονομία καυσίμου κτλ ) η το wolf250 που νομίζω δεν καίει και πολλά και στο ταξίδι να κάθεσαι στα όρια του κοκ πρώτον για άνεση να μην ζορίζεται το μηχανάκι και δεύτερων για την ασφάλεια σου
    Την Κρήτη δεν θα την αφήσω ποτέ και για τίποταααααααααααα

  11. #71
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zopas Προβολή μηνύματος
    Συντομα θα βαρεθείς το 250( ότι και να παρεις) και θα κλαις τα χρηματα σου...μικρα κυβικα και ταξιδάκια δεν πανε μαζι και ας διαφωνουν αρκετοι...ακου τους πιο εμπειρους που σου εδωσαν λυση...Το μοναδικο μπεμ βε που αξιζει το 650 με κινητηρα ροταχ είναι ότι καλυτερο με αυτά που διαθετεις..και για πολη και για μινι ταξιδάκια( αν και φιλοι μου εχουνε παει και βαλκανια με δαυτα)..για μπεμβε εντυπωσιακα αξιοπιστα, στην πολη ευκίνητα, μεγαλο κοψιμο τιμονιού και σχετικα φθηνα σερβις( μονο Παναγιωτοπουλο στον Γερακα)...και μακρια από τρανσαλπ..

    κριμα να σκοτωσεις τα χρηματα σου που όπως γραφεις τα εχεις αποκτησει με τοσο κοπο..
    Υπάρχει για ανακατασκευή κάποια στιγμή...Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20161209_153527.jpg 
Προβολές:	100 
Μέγεθος:	78,3 KB 
ID:	378306
    Μηχανικά η μόνη ζημιά είναι κόμπλερ καμπάνας.Κατα τα άλλα τα αναμενόμενα εμφανησικά,καθάρισμα καρμπ,και όλα τα σχετικά.Αλλά δεν προέχει αυτό τώρα γιατί πρέπει να μετακινούμαι εντός και μέχρι να ξαναμαζέψω λεφτά θα κάνω υπομονή.

  12. #72
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    οπως ειπωθηκε..........
    4λτ/100 και δικαβαλο ταξιδι δεν υπαρχει
    η καταναλωση αυτη βγαινει μονο απο μονοκυλινδρο 250 οποτε ταξιδι γιοκ
    για εκτος πολης χρειαζονται τουλαχιστον 2 κυλινδροι και 500 κυβικα

  13. #73
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.059
    https://www.car.gr/9501221-kawasaki-er-5-er500a

    Κοιτα και κατι σαν αυτο επειδη το εχω 3,5 χρονια και το ξερω.Κινητηρας kle + 7 αλογα παραπανω λογω χρονισμου εκκεντροφορων ,τιμιο μηχανακι,με οικονομικη καταναλωση.Ενδεικτικα με καθαρο φιλτρο,με αναβατη 145 κιλα μεχρι ταχυτητα 90 χλμ σε επαρχιακο 3,9 λιτρα/100 χλμ ,μεχρι 120 χλμ σε εθνικη 4,5 λιτρα ,160 χλμ σχεδον τελικη σε αυτα τα κιλα 5,5 λιτρα και μεσα στην πολη 5 λιτρα στα 100.Δεν σπαει δεν χαλαει,θελει ελαχιστη συντηρηση και ειναι 500 δικυλινδρο που εχει και αυτο την σημασια του.Αν μαλιστα εισαι και μεχρι 80 κιλα τελικιαζει στα 175-180.
    Μπορει να το βρεις απο 1000 ευρω και πανω αναλογα με την κατασταση και τα χιλιομετρα.Ποιο κατω να το βρεις σε πολυ καλη κατασταση μονο σε ευκαιρια και απο καποιον που εχει αναγκη.Δυσκολο αλλα οχι ακατορθωτο.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  14. #74
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.092
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    σαν πολλα δεν ειναι τα 170 για 20 αλογα τροχο μονοκυλινδρο? τοσα με το ζορι βλεπει το aprilia rs125 με ενα ατομο,λιγοτερα κιλα και με μερικα αλογα παραπανω.
    τόση και λιγο παραπανω ειναι περιπου και η τελικη ενω μαμα tdr250. δικύλινδρο με 45-50 αλογα τροχο. και -20 με 30 κιλα απο το cbr.

    το κοντερ τους παει καλα?

    ενα που ειχα μετρήσει δεν θυμαμαι να πηγε πανω απο 140km/h (στο κοντερ του nsr)
    Ναι, είναι πολλά, γι'αυτό το ανέφερα, αλλιώς δε θα είχε νόημα. Λίγο θα κλέβει το κοντέρ σίγουρα, αλλά πόσο πια; Όχι ότι έχει σημασία η τελική ταχύτητα σε ένα μονοκύλινδρο 250 κυβικών έτσι κι αλλιώς, απλά για εγκυκλοπαιδικούς λόγους. Εγώ, πάντως, πραγματικά το ευχαριστιόμουν σε καθημερινές μετακινήσεις κι αν ήταν το 1ο ή 2ο μηχανάκι μου, πιθανότατα θα το κρατούσα για πολύ καιρό. Και εδώ μέσα έχουμε τουλάχιστον ένα άτομο που κάνει τα πάντα με ένα 250άρι.
    Life begins at 45°.

  15. #75
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    https://www.car.gr/9501221-kawasaki-er-5-er500a

    Κοιτα και κατι σαν αυτο επειδη το εχω 3,5 χρονια και το ξερω.Κινητηρας kle + 7 αλογα παραπανω λογω χρονισμου εκκεντροφορων ,τιμιο μηχανακι,με οικονομικη καταναλωση.Ενδεικτικα με καθαρο φιλτρο,με αναβατη 145 κιλα μεχρι ταχυτητα 90 χλμ σε επαρχιακο 3,9 λιτρα/100 χλμ ,μεχρι 120 χλμ σε εθνικη 4,5 λιτρα ,160 χλμ σχεδον τελικη σε αυτα τα κιλα 5,5 λιτρα και μεσα στην πολη 5 λιτρα στα 100.Δεν σπαει δεν χαλαει,θελει ελαχιστη συντηρηση και ειναι 500 δικυλινδρο που εχει και αυτο την σημασια του.Αν μαλιστα εισαι και μεχρι 80 κιλα τελικιαζει στα 175-180.
    Μπορει να το βρεις απο 1000 ευρω και πανω αναλογα με την κατασταση και τα χιλιομετρα.Ποιο κατω να το βρεις σε πολυ καλη κατασταση μονο σε ευκαιρια και απο καποιον που εχει αναγκη.Δυσκολο αλλα οχι ακατορθωτο.


    ωραια περιπτωση ειναι αυτο...

Σελίδα 5 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΕΠΙΛΟΓΉ ΜΟΤΟ
    από boos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2006, 13:23
  2. ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΟΔΗΓΟΣ-ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΟΤΟ
    από mototrain στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο μήνυμα: 30/07/2006, 21:38
  3. Αμερικανιες συνεχεια..με θυμα ενα GSXR 1000 05'
    από gcrook στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 13/04/2005, 00:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF