Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 34

Θέμα: Προσοχή στους "εμπόρους" ανακύκλωσης οχημάτων.

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458

    Προσοχή στους "εμπόρους" ανακύκλωσης οχημάτων.

    Αν και το να πας σε εταιρία διαχείρισης οχήματος και ανακύκλωση με λεφτά πάει να τελειώσει σιγά σιγά κάλο ειναι να έχουμε το νου μας.
    Έχοντας ακούσει περιπτώσεις οτι αρχικά δεν πήγαινε πότε το αυτοκίνητο για ανακύκλωση και ή το έβλεπαν στον δρόμο ή γινόταν κάποιο τρακάρισμα σύντομα και λιγο οι ασφαλιστικές ψάχνανε και ξαφνικά αυτος που ειχε παραδώσει το αυτοκίνητο του για καταστροφή/ανακύκλωση σε κάποια εταιρία βρισκόταν σε εναν μπέρδεμα.
    Άλλοι λέγανε πως καθηστερουσαν τοσο πολυ και τους ερχόντουσαν τελη κυκλοφορίας του επομενου ετους.
    Αφου τα εψαξα καλα καλα γιατι έπρεπε να δώσω το αμαξι μου μιας και άνεργος και 240€ σημα να το βάλει στον %$%^$ του το %$%^& κράτος (δεν κρατήθηκα σορρυ) για να συντηρώ ενα αυτοκίνητο που έκανε μαξ 1000χλμ τον χρόνο. και η αξια του ηταν πολυ μικρή στην αγορά έξω έπαιρνα τα ιδια χρήματα και πραγματικά δεν έδειχνε ενδιαφέρον κανεις να το αγοράσει + με πίεζαν οι μερες μην βγει το σημα.
    Έπεσα σε μια τρίτη κατηγορία απατεώνων η εταιρία πήγαινε για φούντο την κρατούσαν με το ζόρι το αυτοκίνητο όντως διαγράφηκε αλλά την πληρωμή δεν την βλέπω να γίνετε.
    το ολο σκηνικό γίνεται απο τις 10/1 οπου και έπρεπε να μπουν τα χρήματα στην τράπεζα. οπου τους περνώ καθημερινά τηλ και με πανε απο μερα σε μερα. τις 5 τελευταίες μέρες δεν σηκώνει κανένας το τηλ και το τηλ κέντρο σε πεταει εξω αφου σε εχει κρατήσει σε αναμονή 10-15 λεπτών. σήμερα πριν ξεκινήσω να παω απο εκει, εκανα μια προσπάθεια ακομα, το σηκωσε μια κυρια που αρχικά μου μιλούσε απότομα μετα μου φώναζε αλλα μόλις άκουσε τις κεφαλονιτικες ευχές άρχισε να ειναι ευγενική , μου ειπε πως υπάρχει οικονομικό πρόβλημα στην εταιρία, μας ζητάει συγνώμη και εκ μέρους του διευθυντή πληρωμών αλλά και προσωπικά, φυσικά δεν θέλουν να κλείσει η εταιρία και θέλουν να γίνει η πληρωμή αλλα δεν ξέρουν ουτε το ποτε ουτε το αν τελικά θα γίνει.

    οκ την πάτησα. εχω μόνο ενα πιστωτικό τιμολόγιο με ισχύ 360 μέρες , πολλα νευρα γιατι έδωσα το αμάξι που μια χαρα λειτουργούσε και ο κολοκαιρος εχει γαμηθεί, ακομα περισσότερα νεύρα γιατί το έψαξα αρκετά το ζήτημα και πηγα στην ποιο φαινομενικά ασφαλή λύση και ποιο "σωστή" εταιρία ακομα κιαν έδινε λιγότερα χρήματα , και πεσμένο εγωισμό γιατι νόμιζα κατι και τελικά με κορόιδεψαν.

    εν αναμονή νεοτέρων.
    σε πμ οποίος θελει την επωνυμία να τους αποφύγει

    υ.γ. αν παω και τους παρω ενα αιρκοντισιον καινούργιο που ειδα οτι ειχαν και αφήσω το τιμολόγιο το λύσαμε?

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    πηγαινε απο εκει βασικα. Καλα τι έχετε πάθει τέτοια εποχη και παιρνετε επιταγές, πιστωτικά και μαλακίες αντι για μετρητα?

  3. #3
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Έδωσες τον γκοτζίλα. Αίσχος.

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/02/2013
    Μηνύματα
    11
    έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με έμπορο στο αιγάλεω, εδώ και 2 μήνες θα μπούν αύριο τα λεφτά

  5. #5
    ααααα για στείλτε παρακαλώ κανένα ΠΜ, βρουμ, κάτι να ξέρω ποιούς να αποφύγω γιατί είναι ένα βανάκι του 82; 83; κάτι τέτοιο που θα πάρει την άγουσα...

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.467
    Ρε παιδια....πριν τα πεταξετε...ριχτε και μια αγγελια εδω περα
    (δεν θυμαμαι...επιτρεπεται αυτοκινητων?)

    Υπάρχουμε κι εμεις που ψάχνουμε

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    δεν εχουν φραγκο πανε για φουντο. τι να παω απο εκει? να παρω τι 20ε?
    πας σε μια εταιρία διαχείρισης οχημάτων γιατι το κρατος σου απαγορευει να δωσεις πινακιδες αν δεν εχεις κλειστο γκαραζ ή να το σπασεις και να το δωσεις ανταλακτικα γιατι δεν κανεις σωστη διαχείριση των βλαβερων μερων. και τελος παντων θες αμεσα να φυγει και να μην ασχοληθεις πολυ. οχι στον οποίο έμπορο μεταχειρισμενων , σου λεει. 300-400 ευρο. αλλα θα πληρωθείς οταν γινει η διαγραφή. γιατι? γιατι κατι μαλάκες συνελληνες χρωστούσαν το αμαξι σε 4 τραπεζες χρωστουσαν και 10 χρόνια σηματα και σου λεει ο αλλος θα πληρωθείς μολις διαγραφεί και δεν χρωστάς. οκ οκ. τιμολόγια, χαρτια, σκατα, ολα νομιμότατα. περνεις τα χαρτια διαγράφηκε. μπαίνουν τα λεφτά στην τραπεζα, ειναι εταιρία δεν της επιτρεπει το κρατος να πληρώνει με μετρητά.
    εγω λοιπόν την εφαγα στο παίρνεις τα λεφτα. δεν εχουν μια πανε για φουντο. εχω λοιπον ενα πιστωτικό τιμολόγιο 360 ήμερων (καλη μαγκιά) αν το σώσουν θα πληρωθώ. αν φουνταρουν θα παρει πρωτα το κρατος τα χρωστούμενα, μετα οι τράπεζες, μετα οι εταιρίες/προμηθευτές, και τελος εμεις που πηγαμε το αμαξι μας.
    ε?? καύλα??

    και να εισαι σίγουρος basilis_k6 οτι το εδινα 300€ σε οποιον ειχε μετρητά αλλα δεν ειχε κανένας για αυτο που ειχα. οποτε μονόδρομος. οσο για το "το τι εχετε παθει" αστο ... ηταν πολυ ψαγμενο και πολυ προσεγμένο αλλα η στραβή ερχετε απο εκει που δεν το περιμένεις. και πρόσεχε γιατι μια φορα μπορει να το παθεις οπως και εγω και ειμαι σιγουρος πως δεν θελεις να ειναι κανεις επικριτικός απέναντι σου.

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    απόσυρση οχημάτων κανει ο ΕΔΟΕ και σου λεει http://www.edoe.gr/Recycling διαλέγεις λοιπόν τον κοντινό σου, τον έμπιστο , αυτόν που δίνει πιο καλά χρήματα. ψαχνοντας στην σελιδα του ειχε κι αλους απο οτι εχει σήμερα που ξανα ειδα, ψάχνοντας και στο ιντερνετ ειδα καποια παράπονα για ορισμένους οπως αυτα που ανεφερα πιο πανω. και καποιους που ενω λέγανε 500€ στα τιμολόγια έγραφαν 250-300€. διάλεξα λοιπον εναν που πίστευα οτι κάλυπτε τα κοντινό , έμπιστο , καλά χρήματα... ε πακέτο βαράει κανόνι.

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SONone Προβολή μηνύματος
    δεν εχουν φραγκο πανε για φουντο. τι να παω απο εκει? να παρω τι 20ε?
    πας σε μια εταιρία διαχείρισης οχημάτων γιατι το κρατος σου απαγορευει να δωσεις πινακιδες αν δεν εχεις κλειστο γκαραζ ή να το σπασεις και να το δωσεις ανταλακτικα γιατι δεν κανεις σωστη διαχείριση των βλαβερων μερων. και τελος παντων θες αμεσα να φυγει και να μην ασχοληθεις πολυ. οχι στον οποίο έμπορο μεταχειρισμενων , σου λεει. 300-400 ευρο. αλλα θα πληρωθείς οταν γινει η διαγραφή. γιατι? γιατι κατι μαλάκες συνελληνες χρωστούσαν το αμαξι σε 4 τραπεζες χρωστουσαν και 10 χρόνια σηματα και σου λεει ο αλλος θα πληρωθείς μολις διαγραφεί και δεν χρωστάς. οκ οκ. τιμολόγια, χαρτια, σκατα, ολα νομιμότατα. περνεις τα χαρτια διαγράφηκε. μπαίνουν τα λεφτά στην τραπεζα, ειναι εταιρία δεν της επιτρεπει το κρατος να πληρώνει με μετρητά.
    εγω λοιπόν την εφαγα στο παίρνεις τα λεφτα. δεν εχουν μια πανε για φουντο. εχω λοιπον ενα πιστωτικό τιμολόγιο 360 ήμερων (καλη μαγκιά) αν το σώσουν θα πληρωθώ. αν φουνταρουν θα παρει πρωτα το κρατος τα χρωστούμενα, μετα οι τράπεζες, μετα οι εταιρίες/προμηθευτές, και τελος εμεις που πηγαμε το αμαξι μας.
    ε?? καύλα??

    και να εισαι σίγουρος basilis_k6 οτι το εδινα 300€ σε οποιον ειχε μετρητά αλλα δεν ειχε κανένας για αυτο που ειχα. οποτε μονόδρομος. οσο για το "το τι εχετε παθει" αστο ... ηταν πολυ ψαγμενο και πολυ προσεγμένο αλλα η στραβή ερχετε απο εκει που δεν το περιμένεις. και πρόσεχε γιατι μια φορα μπορει να το παθεις οπως και εγω και ειμαι σιγουρος πως δεν θελεις να ειναι κανεις επικριτικός απέναντι σου.
    εισαι βεβαιος οτι πανε για φουντο και οχι οτι μαζευουν φραγκα να την κανουν με ελαφρα και με μια ωραια ντεμεκ πτωχευση? Πηγαινε κανε φασαρια τι εχεις να χασεις? Πολλες φορες η γραμμη ειναι πειτε σε ολους οτι δεν εχουμε μια, οσοι δεν ψαρωσουν πληρωστε να φυγουν απο το σβερκο μας. δεν ειμαι επικριτικός απλα με εντυπωσιαζει. Στην τελική πήγαινε παρε πίσω το αμάξι σου βρε αδερφε.

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    εισαι βεβαιος οτι πανε για φουντο και οχι οτι μαζευουν φραγκα να την κανουν με ελαφρα και με μια ωραια ντεμεκ πτωχευση? Πηγαινε κανε φασαρια τι εχεις να χασεις? Πολλες φορες η γραμμη ειναι πειτε σε ολους οτι δεν εχουμε μια, οσοι δεν ψαρωσουν πληρωστε να φυγουν απο το σβερκο μας. δεν ειμαι επικριτικός απλα με εντυπωσιαζει. Στην τελική πήγαινε παρε πίσω το αμάξι σου βρε αδερφε.
    εχεις δικιο μπορει όντως να ηταν αυτος ο σκοπός τους
    αλλα βαριεμε να γραφω αυτα που μπορει να συμβουν. 1-1 μπορεις να δωσεις απαντήσεις σε αυτα που λες αν σκεφτεις ποιο λογικα. ειμαι συλογικο ατομο δεν θα γουσταρα να παω να ζηταω τα λεφτα μου ετσι μονο για εμενα. αν φτάσουμε στα ορια θα γινει σωστα με δικηγόρους και με αλλους μαζι που την πατησαμε.

    αν θες να συνεχίσουμε ομως το διάλογο και να κουβεντιασουμε τι ειναι αυτο που σε εντυπωσιάζει το πως ηταν μονόδρομος αυτο και γιατι δεν περιμενα ή γιατι ηταν πιστικό και πηρα ενα πιστωτικό κτλπ κτλπ πρεπει να δεις την κατασταση απο την δικια μου πλευρα. οτι πχ εμεινα ανεργος , οτι ερχοταν ενα εξοδο (το σημα) που δεν ειχα να το καλυψω , οτι δεν εχω ιδιωτικό παρκινγκ και αλλα πολλα και ειμαι σίγουρος πως θα καταλήξουμε να συμφωνούμε πως εκανα την καλυτερη επιλογη και τελικά οι νομοι ειναι λάθος και αφήνουν τους πολίτες να κινδυνεύουν απέναντι στους επιτήδειους.


    το μονο που μπορω να κανω ειναι να διεκδικώ ,ενοχλώντας τους, τα χρήματα μου για 360 μερες μετα βαζω δικηγόρο και παμε δικαστικά. απο τωρα μπορω να βαλω δικηγόρο αλλα θα μου πει να τους ενοχλούμε απλα και να περιμένουμε. το αυτοκίνητο διαγράφηκε. ανήκει στον εδοε/κράτος. αν υπάρχει ακόμα σαν αυτοκίνητο ή ειναι ενα μάτσο σιδερά.

    προς ενημέρωση λοιπον ολων μας τα γραφω αυτα. ναι τα εμαθα με τον άσχημο τροπο.

    ο εδοε δεν δινει χρηματα, ουτε το κρατος, οι ιδιωτικές εταιριες που συνεργαζονται αμα θελουν δινουν οσα θεωρουνε. αν δεν σε κοροϊδεύουν ή δεν πανε για κλείσιμο .

  11. #11
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Ενημερωτικά ενας φίλος απεσυρε πρόσφατα ενα αυτοκίνητο σε καποια παρόμοια εταιρεία και μετά τον ταλαιπωρούσαν στο τηλέφωνο 2 βδομάδες και λεφτά δεν έβλεπε.
    Οταν τελικά πήγε αυτοπροσώπως εκει πληρώθηκε.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Ενημερωτικά ενας φίλος απεσυρε πρόσφατα ενα αυτοκίνητο σε καποια παρόμοια εταιρεία και μετά τον ταλαιπωρούσαν στο τηλέφωνο 2 βδομάδες και λεφτά δεν έβλεπε.
    Οταν τελικά πήγε αυτοπροσώπως εκει πληρώθηκε.
    δλδ του ειπαν πως ειχαν οικονομικό πρόβλημα και δεν μπορούν να κάνουν τις πληρωμές τώρα και ελπίζουν να λυθει σύντομα, (οπως στην περίπτωση μου) παρόλα αυτα πηγε απο εκει και του εκαναν την κατάθεση στην τράπεζα μπροστά του οπου το βεβαίωσε αυτος με το e-banking του?

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    για τι ποσο μιλαμε?

  14. #14
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.110
    Έχω την λύση.

    Το κάνεις ανταλλακτικά και ό,τι δεν πουλιέται ως ανταλλακτικό το κάνεις παλιοσίδερα με τροχό και βαριοπούλες... το πουλάς για σίδερο με το κιλό στις μάντρες και δηλώνεις κλοπή.

    Πιο πολλά θα βγάλεις...


    Και χέστηκες αν διαγραφεί ή όχι

  15. #15
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SONone Προβολή μηνύματος
    δλδ του ειπαν πως ειχαν οικονομικό πρόβλημα και δεν μπορούν να κάνουν τις πληρωμές τώρα και ελπίζουν να λυθει σύντομα, (οπως στην περίπτωση μου) παρόλα αυτα πηγε απο εκει και του εκαναν την κατάθεση στην τράπεζα μπροστά του οπου το βεβαίωσε αυτος με το e-banking του?
    Οχι δεν ειπαν κατι τέτοιο. Απ το τηλέφωνο δεν απαντούσαν ποτέ και το κέντρο του το έκλεινε λίγο μετα. Αυτό τράβηξε περίπου 2 εβδομάδες.
    Οταν τελικά πήγε εκει του είπαν διαφορες δικαιολογίες αλλά τελικά πληρώθηκε επι τόπου.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2008, 17:24
  2. προσοχη στους δρόμους λεμε!!!
    από gkats στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 18/01/2007, 10:46
  3. Προσοχή στους... ευγενικούς
    από anf125 στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 15/12/2006, 10:16
  4. Προσοχή Στους μαλ@κες με τα κ*λόκουτα
    από Vandarero στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 18/09/2006, 08:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF