Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 33

Θέμα: Ποιο μπουφάν? (και κάλτσες)

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    16/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jimger Προβολή μηνύματος
    Το scott που πιστεύεις ότι είναι καλύτερο? (Θα ήθελα ιδανικά κάτι με λιγότερο εμφανή κουμπιά από το dakar)
    Στην ποιότητα υλικών και την εφαρμογή.
    Με πείθει περισσότερο,αλλά ανεβαίνει σε τιμή.

  2. #17
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    27
    Καλό είναι να υπάρχει ως συζήτηση ακόμα και αν ανεβαίνει... Το πρόβλημα είναι ότι το είδα μόνο σε ένα μαγαζί.... Οπότε δεν μπορώ να το δοκιμάσω

  3. #18
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Προσωπικά δε θα αγόραζα Nordcap. Με τα χρήματα που διαθέτεις μπορείς να βρεις πολλά διαφορετικά μπουφανάκια και πολύ αξιοπρεπή. Δεν υπάρχει μόνο το Scott και το Nordcap.
    Ρίξε μια ματιά όπως σου έγραψα και στην αρχή στα site αυτά. Θα πάρεις πολλές ιδέες, θα δεις σχέδια καθώς και ποιότητες.

    Πχ. https://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf...le-Jacket-0015

  4. #19
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    27
    Αυτό είναι καλύτερο?
    https://www.skroutz.gr/s/4244384/Sco...-TP-Black.html
    Scott καθώς και ένα alpine (που με εκνευρίζει που το γράφει όμως )

  5. #20
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.279
    Έχω ένα για πρόχειρο πλέον καθημερινό το χω από το 10 δεν έχει πάθει το παραμικρό οπότε τα θεωρώ από τα καλα και μιας και κοιτάς τελικά μέχρι 200 δες τα και αυτά....
    http://www.skroutz.gr/s/8267311/Beri...ack-White.html

    http://www.skroutz.gr/s/10247459/Bering-Exodus.html
    Throttle that mysterious friend of ours

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    896
    το τι σημαινει γερο και ζεστο μπουφαν είναι τελειως υποκειμενικο..Το μονο που πραγματικα συμβαινει είναι ότι ολες οι εταιριες εχουν ριξει δραματικα τις ποιοτητες τους με προεξεχοντα την dainese τα οποια όμως και ετσι υπερτερουν σαφεστατα των αλλων προτασεων σε ποιοτητα..Για να βγαλω τον χειμωνα βαζω αρκετες μπλούζες κατω από το μπουφαν και ετσι μαλλον φιλε θα καταληξεις..

    Συμφωνα με τη συζητηση που ειχα με τον θαναση στην ιερα οδο 40 οπου και αγορασα dainese στα 240 ευρω τα πραγματικα ζεστα και αδιάβροχα μπουφαν ξεφευγουν δραματικα σε τιμη...ένα macna που ειχα αγορασει πριν 2 χρονια 220 ευρω σημερα είναι πατσαβουρι εκτος ότι δεν εκανε και δουλεια το χειμωνα..

    οποτε...τα λεφτα που διαθετεις φιλε για πραγματικα ποιοτικο μπουφαν είναι λιγα και η ενισχυση του σωματος με εξτρα ζεστες μπλούζες είναι η λυση...οσο για τα ακτω ακρα απλα βαζεις τη φορμα (βαμβακερη} γυμναστικης και εισαι οκ..απλες αληθειες..απλες λυσεις..
    Κανε το καλο..ριξτο στο γυαλο...that's the law..

  7. #22
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.691
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zopas Προβολή μηνύματος
    το τι σημαινει γερο και ζεστο μπουφαν είναι τελειως υποκειμενικο..Το μονο που πραγματικα συμβαινει είναι ότι ολες οι εταιριες εχουν ριξει δραματικα τις ποιοτητες τους με προεξεχοντα την dainese τα οποια όμως και ετσι υπερτερουν σαφεστατα των αλλων προτασεων σε ποιοτητα..Για να βγαλω τον χειμωνα βαζω αρκετες μπλούζες κατω από το μπουφαν και ετσι μαλλον φιλε θα καταληξεις..

    Συμφωνα με τη συζητηση που ειχα με τον θαναση στην ιερα οδο 40 οπου και αγορασα dainese στα 240 ευρω τα πραγματικα ζεστα και αδιάβροχα μπουφαν ξεφευγουν δραματικα σε τιμη...ένα macna που ειχα αγορασει πριν 2 χρονια 220 ευρω σημερα είναι πατσαβουρι εκτος ότι δεν εκανε και δουλεια το χειμωνα..

    οποτε...τα λεφτα που διαθετεις φιλε για πραγματικα ποιοτικο μπουφαν είναι λιγα και η ενισχυση του σωματος με εξτρα ζεστες μπλούζες είναι η λυση...οσο για τα ακτω ακρα απλα βαζεις τη φορμα (βαμβακερη} γυμναστικης και εισαι οκ..απλες αληθειες..απλες λυσεις..
    Δεν θέλει πολλά, λίγα και καλά, ή μάλλον λίγα και σωστά θέλει. Ένα μακρυμάνικο ισοθερμικό κατά προτίμηση με μαλλί μερινό, ένα φλισ ή μαλλινο απλό πουλόβερ από πάνω και το μπουφάν. Και επειδή ο διάολος κρύβεται στις λεπτομέρειες μπαφ για τον λαιμό, σωστά φορεμένα γάντια και κάλτσες ζεστές ισοθερμικές από αυτές του σκι θα κάνουν διαφορά. Ίσως και κολάν μακρύ η 3/4 κάτω από το παντελόνι... Ποιότητες και τιμές άπειρες...δεν χρειάζεσαι κάτι ακριβό για να είναι ζεστό.
    Για το μπουφάν όπως τα λέει ο ζόπας πάνω κάτω αν και νομίζω ότι στο θέμα ζεστό λίγο πολύ όλα τα καταφέρνουν, προτήμισε το λίγο μακρύτερο, κάνει διαφορά στη μέση...
    Η διαφορά στα χρήματα νομίζω αντανακλά κυριώς διαφορά στην αδιαβροχοποιήση, στα υλικά τριβής, στις προστασίες, στην εφαρμογή και ίσως την αντοχή στον χρόνο.
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  8. #23
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Δεν χρειάζεται πολλές μπλούζες.
    Στο κρύο ενα καλό ισοθερμικο απο μέσα(κατασρκα που λένε) απο πανω μια μπλούζα και το μπουφάν ΜΕ επένδυση.
    Αν έχει πολύ κρύο (πράγμα υποκειμενικο το ποσο κρυώνει ο καθένας) φοράμε το αδιάβροχο μας,κανει φανταστική δουλειά και στο κρύο.
    Τα μπουφάν καλό είναι να έχουν μήκος κάτω απο την μέση, την προστατεύει και την κρατάει ζέστη.
    Τα στιλατα και μεσατα αφήστε τα για αλλη εποχή.
    Αν πρέπει να πάμε σε δουλειά και έχουμε θέμα εμφάνισης, αρα το παντελόνι της μηχανής (συνήθως κορντουρα)δεν μας κανει φοράμε πανω απο το τζιν το αδιάβροχο παντελόνι μας,το οποίο φοριέται πανευκολα.
    Άφησα τελευταία τα άκρα
    Πόδια και χέρια.
    Ενα ζευγάρι καλά γάντια για τα χέρια και στα πόδια οτι παπούτσια και να φορεσουμε ,φοράμε καλες κάλτσες.
    Το σωμα μας κρυώνει και μεταδίδει το κρύο απο τα άκρα που κρυωνουν ποιο εύκολα γιατί είναι ποιο εκτεθειμένα

  9. #24
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    27
    Θα πάω να δοκιμάσω και θα δω τι θα πάρω... Αποφεύγω μάλλον το εξωτερικό γιατί δεν ξέρω εφαρμογή και νούμερο... + Προχθές που έψαχνα δεν βρήκα πραγματικά καλύτερες τιμές (που να αξίζει) και εκτός αυτού δεν έβρισκα και νούμερα σε αυτά που είχαν καλές εκπτώσεις...

  10. #25
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    27
    Ρε παιδιά παίζει αυτό:
    https://toofast.gr/agvpro-target-gore-tex-black
    να είναι gore tex με αυτήν την τιμή?

    Το έχει κανένας υπόψιν? Τι λέει η agv?

  11. #26
    Νέο μέλος Το avatar του/της nikolas_tzan
    Εγγραφή
    13/11/2016
    Μηνύματα
    24
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jimger Προβολή μηνύματος
    Θα πάω να δοκιμάσω και θα δω τι θα πάρω... Αποφεύγω μάλλον το εξωτερικό γιατί δεν ξέρω εφαρμογή και νούμερο... + Προχθές που έψαχνα δεν βρήκα πραγματικά καλύτερες τιμές (που να αξίζει) και εκτός αυτού δεν έβρισκα και νούμερα σε αυτά που είχαν καλές εκπτώσεις...
    Φίλε γενικά αυτό που λες είναι το καλύτερο... Πήγαινε στη μοτοκίνηση αφού στάμπαρες τα nordcap και δες ποιο σου κάθεται καλύτερα, επειδή είναι λίγο περίεργα τα νούμερα (εγώ που είμαι medium πηρα large και πάλι με στενεύει) Γενικά ήμουν ακριβώς στην ίδια θέση με εσένα, και το σκρουτζ με οδήγησε σε αυτά τα δύο μαγαζιά. Στο toofast δεν βρήκα την ποικιλία που ήθελα, είχε περιορισμένα νούμερα και να πω και την αλήθεια από κοντά τα agv δεν μου έκαναν ιδιαίτερη εντύπωση, ούτε από άνεση ούτε από προστασία ούτε από εμφάνιση.

    Στη μοτοκίνηση δοκίμασα ό,τι είχαν και δεν είχαν, μέχρι που κατέληξα στο nordcap monza, στα 100 ευρώ. Αρκετά άνετο μου φαίνεται, και στο κρύο της Πάτρας μέχρι στιγμής έχει ανταποκριθεί καλά. Όταν αρχίζει τα μείον απλά βάζω ένα ισοθερμικό μαζί με το tshirt, το κύριο άλλωστε όπως είπε και ο shooter είναι τα άκρα. Μοναδικό μου παράπονο είναι τα σχετικά μαλακά προστατευτικά, ειδικά στην πλάτη, τα οποία πιθανότατα θα τα αντικαταστήσω με καλύτερα (είναι προσθαφαιρούμενα).

    Τώρα αν ένα μπουφαν πιο επώνυμο με τα διπλάσια χρήματα είναι καλύτερο, ε η λογική λέει πως ναι.

  12. #27
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    27
    Καλά και εγώ για το κρύο της Αθήνας το θέλω... Έχει ένας γνωστός πάρει ένα nordcap στα 100 κ λέει δεν περνάει τίποτα από κρύο. Απλά είναι όλα και θέμα αναγκών. Θέλω να είναι όμορφο χωρίς μεγάλες στάμπες ασφαλές γενικά και καλό για το κρύο της Ελλάδας. Θα πάω και θα δω.... Απο ότι είδα μοτοκινηση έχει και άλλες μάρκες οπότε θα δοκιμάσω... Και εγώ στο medium προς large είμαι...

  13. #28
    Ντιπ άσχετος Το avatar του/της gory
    Εγγραφή
    21/01/2016
    Μηνύματα
    181
    Έχω το Nordcap London, διακριτικό και ζεστό, αλλά με εκνευρίζει που δεν κάλυπτε καλά τη μέση στα κρύα και πήρα Macna.
    Γιατί δεν περνάς από moto market (αν όντως θες nordcap) που νομίζω είναι δικής τους σχεδίασης.

    Όσο για τα πόδια, θα έλεγα πως, ότι κάλτσα και να βάλεις, τα sneakers θα μπάζουνε...

  14. #29
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    27
    Τελικά πήρα προχθές το London (δεν νομίζω να είναι δικά τους τα είδα και σε άλλα μαγαζιά). Νομίζω δεν είναι τόσο καλό στο κρύο αλλά θα δείξει γτ 5 λεπτά το φόρεσα. Απλά από τα υπόλοιπα καθόταν καλύτερα...

  15. #30
    Ντιπ άσχετος Το avatar του/της gory
    Εγγραφή
    21/01/2016
    Μηνύματα
    181
    Παρεπιπτόντως τι οδηγάς;

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 22/02/2007, 00:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF