Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 9 από 9

Θέμα: Συντήρηση δερμάτινων μπουφάν-παντελόνια -μπότες-γάντια..

  1. #1
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.279

    Συντήρηση δερμάτινων μπουφάν-παντελόνια -μπότες-γάντια..

    Μιας και δεν βρήκα αντίστοιχο θέμα εδώ και δεδομένου ότι οι γνώμες άπειρες και σε μπερδεύουν στο γουγλη για πείτε με τι καθαρίζετε - συντήρητε τα δερμάτινα σας?? Το θέμα μπαίνει για ανθρώπους που θέλουν να το κάνουν μόνοι τους..εννοείται παίζει το γεγονός επαγγελματία της γνωστής σε όλους μας ΤΙΝΑΣ όπου θα τα πάω μια φορά το χρόνο πλέον τουλάχιστον..Μετά από 2-3 βολτες όμως? Με τι καθορίζεται σωστά το δέρμα χωρίς ζημιά και με τι το ενυδατωνουμε??

    Διάβασα για nivea,babyoil,γαλάκτωμα για τη μούρη και τα γνωστά σε όλους λιπος φώκιας που βρωμάει κερί μέλισσας κλπ κλπ..

    Για πείτε..
    Throttle that mysterious friend of ours

  2. #2
    Στο μπουφαν, *πολυ λιγο* βαζελινη και μετα απο 30' περιπου πολυ καλο σκουπισμα με πανακι.
    Οι μποτες, εχμ.... δεν εχουν δει συντηρηση ποτε. Περαν του απλου στρατιωτικου γυαλισματος.
    Inochi, ρε!
    Για οσο.

  3. #3
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.279
    Βαζελίνη ε?αποτέλεσμα με τα χρονια?εγώ ψήνομαι πολύ να δοκιμάσω με προδερμ babyoil..
    Throttle that mysterious friend of ours

  4. #4
    6 χρονια το εχω, ειναι μια χαρα.
    Απο τοτε που το πηρα, ετσι το συντηρω.
    Αλλα αν δεν το σκουπισω καλα μετα, κολλανε τα παντα πανω.
    Inochi, ρε!
    Για οσο.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tuning
    Εγγραφή
    17/03/2014
    Μηνύματα
    111
    εγω μετα απο καθε βολτα τα σκουπιζω με ενα ελαφρος βρεγμενο πανακι μικρο ινων και ειμαι κομπλε,τα εχω περιπου 3 χρονια και δεν τα εχω περασει τιποτα ποτε και δεν εχουν το παραμικρο,υποψιν οτι δεν ειναι καθημερινα ρουχα παρα μονο για κυριακατικες βολτες

  6. #6
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.279
    Σωστός και εγώ έτσι τα έκανα..Με νωπό πανί μικροινων για τη βρώμα..αλλά θέλουν και μια ελαφρά συντήρηση σκέψου το δέρμα σου να το βαράει αέρας συνέχεια??ή τα χείλια δεν στεγνωνουν και ξερενονται??όμοιος και τα δερμάτινα..δε λέμε μετά από κάθε βόλτα αλλά ανά 3ας πούμε..και εγώ την ίδια χρήση κάνα περίπου
    Throttle that mysterious friend of ours

  7. #7
    Περασμα με μικρη ποσοτητα φαρμακευτικου παραφινελαιου καθαριζει και συντηρειται ανετα για ενα μηνα!!!
    Μην μετράς τις μέρες κάνε τις μέρες να μετράνε!

  8. #8
    στα ίχνη του καλάντουρα.. Το avatar του/της foogr01
    Εγγραφή
    05/05/2010
    Μηνύματα
    1.678
    Babyoil σε πανάκι και ελαφρύ πέρασμα για συντήρηση-ενυδάτωση 1 φορά το χρόνο.

    Καθάρισμα μετά από βόλτα με χαρτί κουζίνας ελαφρώς βρεγμένο όταν ακόμα μυγάκια κλπ. είναι "φρέσκα".
    Φύγαμε...

  9. #9
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Προσωπικά κάνω τα εξής (όταν δε βαριέμαι) : αν υπάρχει βρομιά, καθάρισμα με νωπό πανί και αναμονή. Σε στεγνό δέρμα, πέρασμα με μια καθαρή βούρτσα και μετά λίπος (χωρίς βερνίκια) με βούρτσα που έχω για αυτό το σκοπό. Αυτό το στάδιο ιδανικά το κάνω σε ζεστό περιβάλλον. Την επόμενη μέρα λίγο τρίψιμο με στεγνό πανί σα να γυαλίζω. Αν θεωρήσω ότι χρειάζεται δεύτερο χέρι, ξανά λίπος αντί για πανί κοκ.

    Ό,τι να πάρεις θα κάνεις δουλειά αλλά η μάρκα που προτιμώ είναι αυτή στην εικόνα γιατί ειμαι ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα, μυρίζει ευχάριστα και κρατάει καιρό στο κουτί χωρίς να ξεραθεί. Τελευταία φορά που αγόρασα η συσκευασία είχε άλλο σχέδιο, ελπίζω να μην άλλαξαν το προϊόν. Δεν περιέχει λίπος φώκιας στα συστατικά που αναγράφει.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	graisse-le-phoque-dubbin.jpg 
Προβολές:	97 
Μέγεθος:	46,1 KB 
ID:	378097

Παρόμοια θέματα

  1. Συντήρηση δερμάτινων
    από The Martian στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 08/11/2005, 19:37

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF