Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 61

Θέμα: Πιστόλι θερμού αέρα!

  1. #46
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Ψάχνομαι για πιστόλι θερμού αέρα για χρήση κυρίως στην διαδικασία εξαγωγής-εισαγωγής ρουλεμάν σε τροχούς, ψαλίδια, κάσες.
    Δευτερεύουσα χρήση εφαρμογή θερμοσυστελλόμενων σε καλωδιώσεις.
    Καλό θα ήταν να έχει, να έχει αν όχι ρύθμιση θερμοκρασίας, τουλάχιστον επιλογή 1-2 διαβαθμίσεων και καμιά ασφάλεια προστασίας.

    Τα πολύ φτηνά τύπου einhel, bormann (μακρία), incgco κλπ από ότι διαβάζω (αλλά και από προσωπική πείρα) είναι "μπιλιά".
    Ακόμα και για stanley τα ίδια.

    Αν έχει κάποιος προσωπική εμπειρία-γνώση από κάποιο παρακαλώ ας δώσει μια χείρα βοηθείας.
    Εχω ενα bulle του 30κου με 3 διαβαθμισεις. Μεχρι στιγμης ολα καλα, αλλα το χρησιμοποιω πολυ περιστασιακα και για λιγη σχετικα ωρα καθε φορα. Θα ελεγα μαλιστα πως δεν μου δινει την εντυπωση του φτηνιαρικου.

  2. #47
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Ψάχνομαι για πιστόλι θερμού αέρα για χρήση κυρίως στην διαδικασία εξαγωγής-εισαγωγής ρουλεμάν σε τροχούς, ψαλίδια, κάσες.
    Δευτερεύουσα χρήση εφαρμογή θερμοσυστελλόμενων σε καλωδιώσεις.
    Καλό θα ήταν να έχει, να έχει αν όχι ρύθμιση θερμοκρασίας, τουλάχιστον επιλογή 1-2 διαβαθμίσεων και καμιά ασφάλεια προστασίας.

    Τα πολύ φτηνά τύπου einhel, bormann (μακρία), incgco κλπ από ότι διαβάζω (αλλά και από προσωπική πείρα) είναι "μπιλιά".
    Ακόμα και για stanley τα ίδια.

    Αν έχει κάποιος προσωπική εμπειρία-γνώση από κάποιο παρακαλώ ας δώσει μια χείρα βοηθείας.
    dewalt με ροοστατη το δουλευα 12 χρονια, το αφησα στους επωμενους και ακομα δουλευει.Εχω παρει και απο το lidl ενα για δουλειες στο σπιτι με διακοπτη με δυο σκαλες θερμου, δεν εχει μεχρι στιγμης κανενα προβλημα.
    Τελευταία τροποποίηση από andreastwin; 11/02/2020 στις 18:49.

  3. #48
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Ψάχνομαι για πιστόλι θερμού αέρα για χρήση κυρίως στην διαδικασία εξαγωγής-εισαγωγής ρουλεμάν σε τροχούς, ψαλίδια, κάσες.
    Δευτερεύουσα χρήση εφαρμογή θερμοσυστελλόμενων σε καλωδιώσεις.
    Καλό θα ήταν να έχει, να έχει αν όχι ρύθμιση θερμοκρασίας, τουλάχιστον επιλογή 1-2 διαβαθμίσεων και καμιά ασφάλεια προστασίας.

    Τα πολύ φτηνά τύπου einhel, bormann (μακρία), incgco κλπ από ότι διαβάζω (αλλά και από προσωπική πείρα) είναι "μπιλιά".
    Ακόμα και για stanley τα ίδια.

    Αν έχει κάποιος προσωπική εμπειρία-γνώση από κάποιο παρακαλώ ας δώσει μια χείρα βοηθείας.
    Έχω ένα Steinhel απλό σχεδόν 40 χρόνων. Πήρα και ένα από το lidl της φτηνιας για backup και να το δανείζω πιο πολύ,παρολα αυτά δουλεύει!
    Αυτο που θα διαλέξεις φρόντισε να έχει τουλάχιστον δύο κλίμακες και στενή φυσουνα για τα θερμοσυστελλωμενα.

  4. #49
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    815
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από andreastwin Προβολή μηνύματος
    dewalt με ροοστατη το δουλευα 12 χρονια, το αφησα στους επωμενους και ακομα δουλευει.Εχω παρει και απο το lidl ενα για δουλειες στο σπιτι με διακοπτη με δυο σκαλες θερμου, δεν εχει μεχρι στιγμης κανενα προβλημα.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Έχω ένα Steinhel απλό σχεδόν 40 χρόνων. Πήρα και ένα από το lidl της φτηνιας για backup και να το δανείζω πιο πολύ,παρολα αυτά δουλεύει!
    Αυτο που θα διαλέξεις φρόντισε να έχει τουλάχιστον δύο κλίμακες και στενή φυσουνα για τα θερμοσυστελλωμενα.
    Η αλήθεια είναι ότι προβληματίζομαι είχα βάλει ένα "θεωρητικό" όριο των 50€, οπότε ήμουν κοντά σε ένα Bulle του 30άρικου που λέει ο "Δόκτορ Μέγας" πιο πάνω.

    DeWalt, Steinel βγαίνουν γύρω στα 65 και μάλλον χωρίς βαλιτσάκι ή έξτρα στόμια.

    Από τη μια λέω ότι δεν είναι κάτι που χρησιμοποιείς και κάθε μέρα, από την άλλη σκέφτομαι ότι πήρα το φτηνιάρικο για να αλλάξω δυο ρουλεμάν τροχού και από τότε βρέθηκα να αλλάζω σχεδόν όλα τα ρουλεμάν της μηχανής.

    Συνεχίζουμε το ψάξιμο.

  5. #50
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Η αλήθεια είναι ότι προβληματίζομαι είχα βάλει ένα "θεωρητικό" όριο των 50€, οπότε ήμουν κοντά σε ένα Bulle του 30άρικου που λέει ο "Δόκτορ Μέγας" πιο πάνω.

    DeWalt, Steinel βγαίνουν γύρω στα 65 και μάλλον χωρίς βαλιτσάκι ή έξτρα στόμια.

    Από τη μια λέω ότι δεν είναι κάτι που χρησιμοποιείς και κάθε μέρα, από την άλλη σκέφτομαι ότι πήρα το φτηνιάρικο για να αλλάξω δυο ρουλεμάν τροχού και από τότε βρέθηκα να αλλάζω σχεδόν όλα τα ρουλεμάν της μηχανής.

    Συνεχίζουμε το ψάξιμο.
    Επειδη είναι πολυεργαλειο θα προσπαθούσα να φθάσω έστω στο φθηνότερο και απλούστερο Steinel που να δέχεται εξαρτήματα.

  6. #51
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    Για να είμαι ειλικρινής κι εγώ έχω ένα πιστόλι θερμού αέρα του Lidl αγορασμένο κάπου στο 2011-12 αν θυμάμαι καλά προς 12 ή 14 ευρώ. Το έχω δουλέψει μόνο 5-6 φορές συνολικά, έχει 3 διαφορετικά στόμια και είναι σε χαρτονένιο κουτί - συσκευασία. Ούτε κρύο ούτε ζέστη το συγκεκριμένο εργαλείο, δεν έχει παρουσιάσει κάποιο θέμα αλλά με τόσες λίγες φορές χρήσης δύσκολα και να παρουσίαζε πιστεύω. Βέβαια για τόσα λεφτά δε μπορούμε να ζητάμε κάτι παραπάνω. Αν κάποιος θέλει τέτοιο εργαλείο για σχετικά συχνή και κυρίως πολύωρη χρήση (του τύπου πάνω από 1-2 λεπτά συνεχόμενα ας πούμε) λογικά πρέπει να κοιτάξει κάτι πιο σοβαρό, ιδανικά κάποιο Steinel.

  7. #52
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Έχω ένα Steinhel απλό σχεδόν 40 χρόνων. Πήρα και ένα από το lidl της φτηνιας για backup και να το δανείζω πιο πολύ,παρολα αυτά δουλεύει!
    Αυτο που θα διαλέξεις φρόντισε να έχει τουλάχιστον δύο κλίμακες και στενή φυσουνα για τα θερμοσυστελλωμενα.
    Κοίταξα τα δύο παραπάνω θερμοπιστολα, είναι 1500 και 2000watt, μικρή σκάλα 250 και 300 β C, μεγάλη 500 και 550 β C.
    Οι μικρές τιμές του Steinel, οι μεγάλες του lidl. Και τα δύο έχουν εξαρτήματα που όμως δεν ταιριάζουν μεταξύ τους. Χρήσιμο ένα εξάρτημα του lidl για να ανάβεις κάρβουνα. Η ποιότητα πλαστικού και του διακόπτη σαφώς ανώτερη αυτή του Steinel έστω κιαν είναι ερασιτεχνική σειρά 40 χρόνων παλιά.

  8. #53
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    815
    Ποια η γνώμη σας για αυτά τα δύο.

    Steinel 1620S
    Steinel 1920S

    Αξίζει το 20€ για την επιπλέον κρύα βαδθμίδα (ΑΚΑ 80c) του 1920???

  9. #54
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Ποια η γνώμη σας για αυτά τα δύο.

    Steinel 1620S
    Steinel 1920S

    Αξίζει το 20€ για την επιπλέον κρύα βαδθμίδα (ΑΚΑ 80c) του 1920???
    Προφανώς έχει ροοστατη.
    Έχει και 2000 watt έναντι 1600.
    Εγω θα τα έδινα.

  10. #55
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    815
    Ναι έχεις δίκιο, έχει όντως ροοστάτη και το πολύ βασικό κατά τη γνώμη μου, ασφάλεια υπερθέρμανσης.
    Περισσότερα εδώ και interactive 3D view.
    Επίσης το συγκεκριμένο αντιστοιχεί στην ερασιτεχνική σειρά τους.

    Το μόνο που με μπερδεύει είναι ότι το συγκεκριμένο κατάστημα το αναφέρει ως 1920S με φωτογραφεία από 1920Ε.
    Μάλλον πρόκειται για λάθος στην καταχώρηση γιατί υπάρχουν μόνο 1620S και 1820S μοντέλα και δεν βρίσκω πουθενά 1920S.

    Θα κάνω ένα τηλ να το διευκρινίσω.
    Τελευταία τροποποίηση από SeniorCanardo; 13/02/2020 στις 16:59.

  11. #56
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.628
    Μια γνώμη για τούτο παρακαλώ;
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  12. #57
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Μια γνώμη για τούτο παρακαλώ;
    και μονο που ειναι METABO τα λεει ολα.

  13. #58
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από andreastwin Προβολή μηνύματος
    και μονο που ειναι METABO τα λεει ολα.
    Ποιοτικά εργαλεία!

  14. #59
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    815
    Προβληματίστηκα με το metabo που πόσταρε ο "Γάβρος".

    Το καλό με το metabo είναι ότι έρχεται σε hard case με δύο nozzles (ακροφύσια ελληνιστί).
    Είναι λιγότερα watt από το steinel HL1920E που όμως έρχεται με μηδενικά παρελκόμενα και έχει λιγότερες ρυθμίσεις από το Steinel.

    Βέβαια από την άλλη η Steinel κάνει αποκλειστικά "θερμό-συσκευές" ενώ η Metabo έχει μεγαλύτερο φάσμα εργαλείων, whatever that means?!

    Για Steinel με βλέπω εμένα.

  15. #60
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/04/2018
    Μηνύματα
    232
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Προβληματίστηκα με το metabo που πόσταρε ο "Γάβρος".

    Το καλό με το metabo είναι ότι έρχεται σε hard case με δύο nozzles (ακροφύσια ελληνιστί).
    Είναι λιγότερα watt από το steinel HL1920E που όμως έρχεται με μηδενικά παρελκόμενα και έχει λιγότερες ρυθμίσεις από το Steinel.

    Βέβαια από την άλλη η Steinel κάνει αποκλειστικά "θερμό-συσκευές" ενώ η Metabo έχει μεγαλύτερο φάσμα εργαλείων, whatever that means?!

    Για Steinel με βλέπω εμένα.
    Έχω το παλιότερο 1610S εδώ και 5-6 χρόνια.15 ευρώ παραπάνω από ένα Parkside το είχα πάρει, η διαφορά είναι πώς το Parkside σε ένα χρόνο τα έφτυσε ενώ το Steinel δεν έχει πάθει το παραμικρό.

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ζητείται πιστόλι καυτού αέρα
    από chris4204 στο forum Ανακατασκευές (Restoring)
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 24/08/2014, 22:24
  2. sonic22!!!: εξελιγμένα μπουζί! έναυση μίγματος αέρα:καυσίμου=40:1
    από gtsiros στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 08/09/2005, 17:09
  3. αερα στα λαστιχα cb400
    από sloumos στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 29/08/2005, 11:18
  4. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 25/09/2004, 15:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF