Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 60

Θέμα: ιδανικές μηχανές σε πίστα κάρτ

  1. #1

    ιδανικές μηχανές σε πίστα κάρτ

    Υπάρχει κάποιος να έχει μπει με μηχανή σε πίστα κάρτ?? σκέφτομαι για την αγορά του aprilia 125 για χρήση σε πίστα κάρτ αλλά μήπως είναι μεγάλο???. Λένε ότι ιδανικά μηχανάκια είναι τα nsf100 , kayo mr150 δεν ξέρω κάτι άλλο.

  2. #2
    Αυτά είναι mini bikes. Το RS είναι μοτοσυκλέτα.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  3. #3
    [QUOTE=byron;2847746]Αυτά είναι mini bikes. Το RS είναι μοτοσυκλέτα.[/
    ναι το ξέρω απλά ρωτάω αν κάποιος έχει δοκιμάσει να βάλει σε πιστα καρτ ένα RS 125. Με αυτό το μηχανακι μπορεις να πας και Μέγαρα ενώ με ένα kayo δεν μπορεις να πας. Απλά τι συμφέρει να καλύψει κάπως και τα δύο

  4. #4
    [QUOTE=Haga;2847757]
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Αυτά είναι mini bikes. Το RS είναι μοτοσυκλέτα.[/
    ναι το ξέρω απλά ρωτάω αν κάποιος έχει δοκιμάσει να βάλει σε πιστα καρτ ένα RS 125. Με αυτό το μηχανακι μπορεις να πας και Μέγαρα ενώ με ένα kayo δεν μπορεις να πας. Απλά τι συμφέρει να καλύψει κάπως και τα δύο
    Τι συμφέρει να καλύψει...δεν κατάλαβα την ερώτηση.
    Τι θέλεις να κάνεις είναι το θέμα. Αν θέλεις να κάνεις την πλάκα σου και να γυρίζεις γύρω γύρω και χωράς (βασικό) τα μικρά θα είναι πιο οικονομικά. Το RS δεν έχει πρόβλημα να μπει σε πίστα κάρτ, εκτός και μιλάμε για πιστάκι της πλάκας με 100 μέτρα ευθείες και 3 στροφές ανάμεσα. Για να βελτιωθείς, σαφώς το RS είναι προτιμότερο. Αλλά είναι η μέρα με τη νύχτα μεταξύ τους. Τα μικρά που ανέφερες, έχουν 8-9 αλογάκια, και με το RS πας στα 30...
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  5. #5
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    12/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Και τα μοτάρντ δεν είναι ιδανικά για τέτοιες φάσεις?

    (όχι για πιστάκι 100 μέτρων όπως είπε κι ο Βύρωνας)

  6. #6
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος
    Και τα μοτάρντ δεν είναι ιδανικά για τέτοιες φάσεις?
    Ναι, αλλά μάλλον εννοεί πιστάκια στα οποία με το ζόρι χωράει ποδήλατο.

    Κι εκεί, βέβαια, motard θα έπαιρνα.
    Life begins at 45°.

  7. #7
    θέλω μηχανακι για πιστα κάρτ για πολλούς λόγους(είναι κοντά , πας όποτε θες, είναι οικονομικα κλπ) αλλά αν πάρω σκέφτομαι κάτι, το οποίο μπορεί να τρέξει ΚΑΙ στα μέγαρα ακόμα καλύτερα!! απλα δεν ξέρω αν το rs είναι μεγάλο για καρτοπιστα

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    μια χαρα ειναι το rs125...μην πας σε μικροτερο...
    θα το ευχαριστηθεις και στην καρτοπιστα και στα Μεγαρα (εκτος της ευθειας)...

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Εχω βρεθει σε πιστα καρτ με παιδι με RS125 και γυρνουσε πολυ καλα. Εκτος κι αν μιλαμε για πιστα λουνα παρκ, θα σου κανει σιγουρα τη δουλεια σου.

    Δεν ξερω μηπως θα ηταν μια λυση και ενα διχρονο μοταρντ; Σιγουρα στην πιστα καρτ που θες εκρηκτικοτητα και μικρο βαρος για ευκινησια θα τα πιστολιαζε ολα. Επισης θα ειχες και πολυ μικροτερο κοστος σε περιπτωση πτωσης. Δεν εχω καποια εμπειρια, μια ιδεα ριχνω.

  10. #10
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.035
    Τα πλαστικά σε μικρή πίστα και εμένα δε με ενθουσιάζουν ειναι η αλήθεια, αλλά και δίχρονο για μικρή πίστα, μέχρι να ροπιάσει έφτασε η επόμενη στροφή.

    ΑΝ βγούν τα μέγαρα απο την εξίσωση, κανα παπί?

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot_2.jpg 
Προβολές:	613 
Μέγεθος:	87,8 KB 
ID:	378155

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot_1.jpg 
Προβολές:	617 
Μέγεθος:	73,5 KB 
ID:	378156

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sapadak Προβολή μηνύματος
    Τα πλαστικά σε μικρή πίστα και εμένα δε με ενθουσιάζουν ειναι η αλήθεια, αλλά και δίχρονο για μικρή πίστα, μέχρι να ροπιάσει έφτασε η επόμενη στροφή.

    ΑΝ βγούν τα μέγαρα απο την εξίσωση, κανα παπί?
    Αυτο που εβλεπα εγω παντως ειναι πως το παιδι με το διχρονο "το ζουσε" πολυ περισσοτερο στην καρτοπιστα ακριβως επειδη επρεπε να δουλευει το κιβωτιο συνεχεια. Ενω ολοι οι αλλοι γυρναμε ολη την πιστα με μια δευτερα, αυτος επαιζε απο πρωτη ως και τεταρτη στην ευθεια. Δεν πηγαινε πιο γρηγορα σε απολυτο ρυθμο, αλλα δε ξερω αν αυτος ειναι ο σκοπος για ολους. Εγω παντως το ζηλεψα το RS αυτο, θυμαμαι ειχα παει σπιτι και κοιτουσα αγγελιες μηπως επαιρνα κανενα μονο για την πιστα. Με την ιδια λογικη ανεφερα και το ξερο, το οποιο λογω γραναζωματος θα αρπαζει ακομα καλυτερα και θα ειναι πιο απολαυστικο, ενω παλι θα δουλευεις και το κιβωτιο.

    Τα παπια πολυ ωραια, ημασταν και με καποια παιδια απο το φορουμ σε αγωνα στο Ρυσιο, αλλα δεν ξερω αν ειναι οικονομικα συμφερουσα λυση. Θα θελει καποιες βελτιωσεις για να μπορει να μπει αξιοπρεπως στην πιστα.

  12. #12
    γαμωτ...γαμωτ.. .γαμωτ...
    Εγγραφή
    08/01/2006
    Μηνύματα
    376
    Το καλοκαίρι του 2015, είχα την τύχη να δοκιμάσω ενα ktm 390 rc στην πίστα καρτ του Ασπροπύργου, για αρκετη ωρα.

    Το συγκεκριμένο μηχανάκι είναι πολύ πολύ μαζεμένο, ελαφρύ, και αρπάζει πολύ όταν περάσει τις 5-6 χιλ στροφές.

    Όμως, η πίστα καρτ, λέγεται έτσι για κάποιο λόγο, και οι μοτοσυκλέτες φτιάχνονται επίσης με κάποιο προσανατολισμό.

    Η επαφή μου με αυτό τον συνδιασμό πιστα καρτ-μοτοσυκλετα, μου άφησε μια πολύ ουδέτερη προς κακή γεύση, διότι πρακτικά δεν μπορούσα να απολαύσω οδήγηση και να κατανοήσω την μοτοσυκλέτα, όταν με του που εστριβα επρεπε να σηκωθω, και με το που έβγαινα ευθεία, ίσα που προλάβαινα να κουμπώσω μια τρίτη για να βγω σε μια δεξια στροφή που οδηγούσε σε ένα πέταλο των 10 χιλ/ω που το ακολουθούσε ενα sάκι που δεν προλάβαινες καν να αλλάξεις κωλομέρι που λένε.

    Εγώ σε όλο αυτό δεν βρήκα χαρά και δεν θα χαράμιζα ένα τέτοιο μηχανάκι σε μια τέτοια πίστα. Τα Μέγαρα είναι σαφώς πιο απολαυστικά από οποιαδήποτε πίστα καρτ. Αυτό βεβαια κατά την ταπεινή δική μου άποψη.
    I search, therefore I travel...

  13. #13
    Α ραααααααα Το avatar του/της Hayate
    Super Moderator
    Εγγραφή
    21/01/2010
    Μηνύματα
    1.372
    Εγώ πάλι είμαι της άποψης ImR και στην καρτόπιστα στα Μέγαρα και είσαι καλυμένος...και καλή προπόνηση κάνεις και ξύσιμο για να γουστάρεις κάνεις .Επίσης το ImR μπορείς να το πάς και σε άλλα μέρη εκτός πίστας,ξέρω 2-3 γκαράζ τεράστια ανοιχτά που δεν υπάρχει πρόβλημα να πάς και να κάνεις "ελεύθερη" βολτούλα και να γυρίσεις σπίτι και να είσαι κομπλέ.

  14. #14
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Έχω μπει Αφίδνες με sv 650 και ΤΑ 650
    Με το ΤΑ πηγαινα πολύ καλύτερα

  15. #15
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    [QUOTE=Haga;2847757]
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Αυτά είναι mini bikes. Το RS είναι μοτοσυκλέτα.[/
    ναι το ξέρω απλά ρωτάω αν κάποιος έχει δοκιμάσει να βάλει σε πιστα καρτ ένα RS 125. Με αυτό το μηχανακι μπορεις να πας και Μέγαρα ενώ με ένα kayo δεν μπορεις να πας. Απλά τι συμφέρει να καλύψει κάπως και τα δύο
    εβαλα rs50. τρεξαμε αγωνα. τα παπια ηταν πιο γρηγορα σιγουρα λογω οδηγων.. οι βεσπα επισης. τι να σε πω.. εγω imr θα επαιρνα αμα με περισευαν... ο Καμζελης με περσε απο εξωτερικη με 50αρι μανισιο μοτερ derbi σε σασι μετρακιτ. ουτε ασχετος ειμαι αλλα ουτε και αγωνιζομενος, χρονομετρημενα ετρεξα με το rs αγωνα με σκουτερ λογω του οτι φρακαρε το παπι που ειχαμε για αγωνα κι εδωσα το rs στον φιλο που ειχα μαζι μου κι εγω εβαλα μεσα το σκουτερ της δουλειας.
    αρρωστοι σε λεω.

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 23/11/2005, 14:02
  2. ΠΙΣΤΑ ΚΑΡΤ-ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΣ
    από bamboozler στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 13/09/2005, 00:51
  3. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 22/07/2005, 19:22
  4. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 15/07/2005, 12:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF