Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 21

Θέμα: Αγορα νεας μηχανης

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 2stroker
    Εγγραφή
    12/07/2008
    Μηνύματα
    695

    Αγορα νεας μηχανης

    Ηρθε η ωρα σιγα σιγα να αναβαθμιστω και ψαχνω για νεο μηχανακι. Ψαχνω για κατι σχετικα αξιοπιστο, να εχει λιγο γκαζακι, να μην ειναι ψοφιμι και να μην ειναι βαρυ. Η χρηση του θα ειναι καθημερινη μετακινηση στη δουλεια (10 χλμ πηγαινελα) καμια βολτουλα και διακοπες φορτωμα και βουρ για κανα νησι η για κατι κοντινο τυπου ευβοια. Το μπατζετ ειναι τα 2000 ευρω.Αντε κανα 200ευρω παραπανω. Xt600E, Xt660, Klr650, Fmx650 ή να τσεκαρω και τιποτε αλλο? Κοιταω μονο για enduro (ψευτοεντουρο), motard και on off. Για πειτε καμια γνωμη ρε αδερφια.
    Hell on wheels is no big deal... Kawasaki KDX200SR - Kawasaki KLX300R - Yamaha TTR250 - Yahama XT600E - Ktm 640 Adventure

  2. #2
    Μέλος Το avatar του/της Kostas156
    Εγγραφή
    18/02/2015
    Μηνύματα
    44
    Σε αυτα τα λεφτα ψηφιζω fmx . Κυριως γιατι αυτο και τα κλρ τα θεωρω τα λιγοτερο σκισμενα απλα το κλρ δεν μου αρεσει εμφανισιακα :P Για το ΧΤ 600 δεν θα το προτεινα γιατι πραγματικα δεν ξερεις εν ετει 2017 ποσα χερια εχει αλλαξει και τι του εχουν κανει του δυσμοιρου , βεβαια αμα βρεις καποιο που φαινεται καθαρο το τσιμπας οπως ειναι...Για το 660 σε αυτα τα λεφτα πολυ χλωμο το βλεπω να βρεις κατι που δεν θα χρειαστει να βαλεις καποια φραγκα για να το φερεις στα ισια του..

  3. #3
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Κατα σειρα προτίμησης

    Honda xlv 650 transalp
    https://www.car.gr/9324951-honda-transalp-650

    Θα κάνει όλα όσα λες.
    Με ενα - στο σχετικό μεγαλύτερο βάρος του
    Με + την μεγαλύτερη άνεση στο ταξίδι και στο φόρτωμα

    HONDA NX650 dominator

    https://www.car.gr/9272927-honda-nx-650-dominator

    Ποιο ελαφρυ απο το transalp,μικρότερη άνεση στο ταξίδι και στο φόρτωμα


    Suzuki DR 650
    https://www.car.gr/8899380-suzuki-dr-650rs-dr650rs

    Οτι και το dominator




    Οι αγγελίες είναι ενδεικτικές

  4. #4
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Ειμαι και εγω της αποψης οτι αν βρεις ενα καθαρο ΧΤ παρ'το με κλειστα τα ματια. Προσωπικα το εχω κατα ευχαριστηθει.
    Το καλοκαιρι που μας περασε εκανα μαζι με τη γυναικα μου ταξιδακι γυρω στα 1500 χιλιομετρα φορτωμένοι χωρις κανενα προβλημα.
    Μεσα στη πολη ειναι οτι πρεπει και εχει πολυ μικρο κοστος συντηρησης.
    Φυσικα και ολα τα υπολοιπα που αναφερθηκαν ειναι της ιδιας φιλοσοφιας, απλα μπορω να μιλησω για το XT μιας και συνυπαρχουμε 3+ χρονια και 55000km τωρα.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 2stroker
    Εγγραφή
    12/07/2008
    Μηνύματα
    695
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    Κατα σειρα προτίμησης

    Honda xlv 650 transalp
    https://www.car.gr/9324951-honda-transalp-650

    Θα κάνει όλα όσα λες.
    Με ενα - στο σχετικό μεγαλύτερο βάρος του
    Με + την μεγαλύτερη άνεση στο ταξίδι και στο φόρτωμα

    HONDA NX650 dominator

    https://www.car.gr/9272927-honda-nx-650-dominator

    Ποιο ελαφρυ απο το transalp,μικρότερη άνεση στο ταξίδι και στο φόρτωμα


    Suzuki DR 650
    https://www.car.gr/8899380-suzuki-dr-650rs-dr650rs

    Οτι και το dominator




    Οι αγγελίες είναι ενδεικτικές
    Transalp πολυ βαρυ και θελει να χεις και πατερα βενζινα.

    Το DR και το Dominator ειναι μια καλη ιδεα και ομολογω οτι δεν τα χα σκεφτει.Ψαχνοντας ομως στο car gr δεν βρηκα κατι αξιολογο στην αττικη(μιας και δεν εχω γνωστους στην επαρχια αλλα και ουτε ψηνομαι να ταξιδευω για να δω μηχανακια).Τι αξιολογο δηλαδη 3-4 αγγελιες σε καθε μοντελο ειχε.Οποτε το ψαξιμο συνεχιζεται.
    Hell on wheels is no big deal... Kawasaki KDX200SR - Kawasaki KLX300R - Yamaha TTR250 - Yahama XT600E - Ktm 640 Adventure

  6. #6
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.059
    vstrom ξεχνα ολα τα υπολοιπα

    περα απο την πλακα το xt600 ειναι καλη επιλογη. καλο ελεγχο πριν παρεις το οτιδηποτε.
    μπορει πχ να βρεις ενα χτ στα 1500 αλλα αν θελει αλλα 1000 για επισκευες? μαλλον ειναι καλυτερα να δωσεις κατι παραπανω για να το παρεις "ετοιμο". τα 2κ ειναι σεβαστο ποσο για χτ, ολο και κατι θα βρεις.
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 2stroker
    Εγγραφή
    12/07/2008
    Μηνύματα
    695
    Μετα απο οσα διαβαζω και κανοντας κουβεντα με πολυ κοσμο καταληγω στο οτι το Xt τα κανει ολα η τουλαχιστον σχεδον ολα και συμφερει.Μαλλον για κατι τετοιο με βλεπω,Παντως το ψαξιμο συνεχιζεται...
    Hell on wheels is no big deal... Kawasaki KDX200SR - Kawasaki KLX300R - Yamaha TTR250 - Yahama XT600E - Ktm 640 Adventure

  8. #8
    ΜΑΥΡΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ Το avatar του/της DAYMAN
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    1.478
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 2stroker Προβολή μηνύματος
    Transalp πολυ βαρυ και θελει να χεις και πατερα βενζινα.

    Το DR και το Dominator ειναι μια καλη ιδεα και ομολογω οτι δεν τα χα σκεφτει.Ψαχνοντας ομως στο car gr δεν βρηκα κατι αξιολογο στην αττικη(μιας και δεν εχω γνωστους στην επαρχια αλλα και ουτε ψηνομαι να ταξιδευω για να δω μηχανακια).Τι αξιολογο δηλαδη 3-4 αγγελιες σε καθε μοντελο ειχε.Οποτε το ψαξιμο συνεχιζεται.
    γιατι το domi δεν καιει; Το ΤΑ ειναι βαρυ μεν αλλα και πιο ανετο απο ολα αυτα. Τουλαχιστον για Domi και TA τα ειχα και εχω αποψη. Αν δεν εχεις σκοπο να βγαινει πολυ εκτος Αθηνας και εκτος Ελλαδας το domi ειναι αυτο που ψαχνεις. Το DR ειναι πιο off απο αυτα αλλα και πολυ πιο κουραστικο. Παντως με 2200 στο μαξιμουμ βρισκεις ΤΑ του 05-06 (ναι υπαρχουν-ψαχνω και εγω) αλλα και domi-DR με λιγοτερα και τα υπολοιπα ενα αμορτισερ και ενα πιρουνι (υπαρχουν ετοιμες δοκιμασμενες λυσεις εχει κατι τσακαλακια εδω μεσα με γνωση και μερακι σε αυτα) και κανεις παπαδες.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 2stroker
    Εγγραφή
    12/07/2008
    Μηνύματα
    695
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DAYMAN Προβολή μηνύματος
    γιατι το domi δεν καιει; Το ΤΑ ειναι βαρυ μεν αλλα και πιο ανετο απο ολα αυτα. Τουλαχιστον για Domi και TA τα ειχα και εχω αποψη. Αν δεν εχεις σκοπο να βγαινει πολυ εκτος Αθηνας και εκτος Ελλαδας το domi ειναι αυτο που ψαχνεις. Το DR ειναι πιο off απο αυτα αλλα και πολυ πιο κουραστικο. Παντως με 2200 στο μαξιμουμ βρισκεις ΤΑ του 05-06 (ναι υπαρχουν-ψαχνω και εγω) αλλα και domi-DR με λιγοτερα και τα υπολοιπα ενα αμορτισερ και ενα πιρουνι (υπαρχουν ετοιμες δοκιμασμενες λυσεις εχει κατι τσακαλακια εδω μεσα με γνωση και μερακι σε αυτα) και κανεις παπαδες.
    θεωρω οτι το transalp λογω μεγαλου βαρους και ογκου δεν θα με βολεψει στην καθημερινη μου μετακινηση μεσα στην κινηση που εχει το κεντρο της αθηνας αλλα θα με κουρασει.Οποτε δεν το βλεπω μιας και η κυρια χρηση της μηχανης θα ειναι αυτη περισσοτερο και οχι τα ταξιδια και οι εκδρομες.
    Hell on wheels is no big deal... Kawasaki KDX200SR - Kawasaki KLX300R - Yamaha TTR250 - Yahama XT600E - Ktm 640 Adventure

  10. #10
    ΜΑΥΡΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ Το avatar του/της DAYMAN
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    1.478
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 2stroker Προβολή μηνύματος
    θεωρω οτι το transalp λογω μεγαλου βαρους και ογκου δεν θα με βολεψει στην καθημερινη μου μετακινηση μεσα στην κινηση που εχει το κεντρο της αθηνας αλλα θα με κουρασει.Οποτε δεν το βλεπω μιας και η κυρια χρηση της μηχανης θα ειναι αυτη περισσοτερο και οχι τα ταξιδια και οι εκδρομες.
    παπι ειναι,αλλα αν εσυ το αισθανεσαι ετσι,μαζι σου.

  11. #11
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 2stroker Προβολή μηνύματος
    θεωρω οτι το transalp λογω μεγαλου βαρους και ογκου δεν θα με βολεψει στην καθημερινη μου μετακινηση μεσα στην κινηση που εχει το κεντρο της αθηνας αλλα θα με κουρασει.Οποτε δεν το βλεπω μιας και η κυρια χρηση της μηχανης θα ειναι αυτη περισσοτερο και οχι τα ταξιδια και οι εκδρομες.
    Το 650 το οδηγούσα για πολύ καιρό σε συνθήκες που περιγραφεις χωρίς κανένα πρόβλημα για βαρος κλπ.
    Το 700 τα τελευταία 7 χρόνια κυρίως δικαβαλο.
    Ομοίως χωρίς πρόβλημα απο βάρος.
    Η κατανάλωση του είναι αυξημένη και στα δυο στις ψηλές στροφές.
    Ζοριζεται λόγω 5 αριου σαζμαν.
    Αν πηγαίνεις 130/140 την κατανάλωση του την κρινω φυσιολογική

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της est
    Εγγραφή
    10/10/2012
    Μηνύματα
    988
    Αν κοιτάς και για μοτάρντ παίζει και το Aprilia Pegaso Strada στα λεφτά σου. (Μπορεί να βρεις και το αδερφάκι του το Trail με λίγο παραπάνω).
    Επίσης μπορείς να κοιτάξεις σε λιγότερο εμπορικά αλλά σχετικά αξιόπιστα πχ. BMW XCountry. Οι τιμές τους πέφτουν γιατί ο κόσμος πάει με κλειστά τα μάτια και παίρνει το αδερφάκι F650GS. (Δεν είναι για πολύ φόρτωμα όμως, αν σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο.)
    Το Husqvarna TE610E επίσης παίζει εντός ορίων σου. Μόνο θέμα η αναμονή για ψιλοτζιτζιφλίκια που μπορεί να χρειαστείς.

  13. #13
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.099
    Ωραίο είναι το ΧΤ και μάλλον ακριβώς ό,τι χρειάζεσαι, αλλά γελάω λίγο που στο αρχικό ποστ σου ζητάς ένα μηχανάκι "να εχει λιγο γκαζακι, να μην ειναι ψοφιμι και να μην ειναι βαρυ". Και στα 3 μέσα έπεσες.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DAYMAN Προβολή μηνύματος
    παπι ειναι,αλλα αν εσυ το αισθανεσαι ετσι,μαζι σου.
    Παπί το ΤΑ για κανένα λόγο. Ίσως αν είσαι 1.80 και 110 κιλά.
    Life begins at 45°.

  14. #14
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    +1 στο XT
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  15. #15
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Ωραίο είναι το ΧΤ και μάλλον ακριβώς ό,τι χρειάζεσαι, αλλά γελάω λίγο που στο αρχικό ποστ σου ζητάς ένα μηχανάκι "να εχει λιγο γκαζακι, να μην ειναι ψοφιμι και να μην ειναι βαρυ". Και στα 3 μέσα έπεσες.



    Παπί το ΤΑ για κανένα λόγο. Ίσως αν είσαι 1.80 και 110 κιλά.
    Λίγο κατω απο 1.80
    Και κάτω απο 80 kg

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. αγορά νέας μηχανής
    από Atetra στο forum Suzuki
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 08/09/2014, 09:50
  2. Βοηθεια για αγορα νεας μηχανης
    από marinost στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 16/05/2012, 10:15
  3. αγορα νεας μηχανης!
    από Sannie στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 07/09/2009, 03:53
  4. Αγορά νέας μηχανής
    από muffin στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 21/07/2009, 11:35
  5. Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2006, 08:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF