Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 11 από 11

Θέμα: Αλλαγή LED πίνακα οργάνων CBF600

  1. #1
    Ahmadinejad Το avatar του/της painterakis
    Εγγραφή
    24/06/2005
    Μηνύματα
    530

    Αλλαγή LED πίνακα οργάνων CBF600

    έχω αλλάξει τα led στο καντράν και τα έχω κάνει λευκά.
    Τα led είναι 11 στο σύνολο.
    κάτω από τη φώτο υπάρχουν και οι οδηγίες αλλαγής τους.
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων 12487060_10206343981651618_849116088933915914_o.jpg‎  
    Συνημμένα αρχεία Συνημμένα αρχεία
    μανώλης - Honda CBF 600Si C-ABS

  2. #2
    Καλησπερα φιλτατε,παρα πολλη καλη δουλεια και ο οδηγος ειναι πολλη αναλυτικός.Αλλα εχω μερικες ερωτήσεις γιατι θα ηθελα να το "κανω" και εγω.
    Πρωτον εαν μπορεις να μου πεις απο που πηρες τα λεντακια,δευτερον κατα την κοληση των νεων εβαλες υγρο καλαι η το "συρμα"?
    Και ενα τελευταίο χρησιμοποιησες θερμο αερα για την αποκόλληση - κόλληση ή κολλητήρι?

    Ευχαριστω εκ των προτερων
    ζησε εντονα αλλιως αυτοκτονα!!

  3. #3
    Ahmadinejad Το avatar του/της painterakis
    Εγγραφή
    24/06/2005
    Μηνύματα
    530
    ( Ωπ, από ότι βλέπω το πόστ μου από το γενικό chat των 600 το έκαναν ξεχωριστό θέμα !!! )

    Τα ledάκια τα πήρα από εδώ: http://www.ebay.com/itm/151838891408 (ακριβά αλλά τότε δεν ήξερα το τύπο τους, ευτυχώς που τα μεταφορικά ήταν μηδαμινά λόγω του ότι μπήκαν μαζί με άλλα πράγματα που έστειλε ο αδελφός από το UK )
    Τελικά τα ledάκια είναι τύπου SMD PLCC2 και μέγεθος 3.5×2.8 (3528) τα οποία βρέθηκαν και εδώ: http://acdcshop.gr/ με αγορά 7,5€ αλλά μεταφορικά 15€ !!!
    Λογικά με τον παραπάνω τύπο μπορείς να τα βρείς και αλλού με καλύτερη τιμή αγορά και μεταφορικών.

    Το καντράν το έλυσα εγώ αλλά την τοποθέτηση την έκανε ένα κολλητός.
    Τον ρώτησα πως το έκανε και η απάντηση του ήταν η εξής:
    « Λοιπόν η αποκόλληση έγινε με σταθμό θερμού αέρα στους 350 βαθμούς C και capton μονωτικό για να μην καταστραφούν τα led από θερμοκρασία , στην κόλληση χρησιμοποιούμε κολλητήρι σταθμό με ελεγχόμενη θερμοκρασία , κόλληση 0,5 mm Χαλκός 60 / Κασσίτερος 40 και flux , στο τέλος καθαρίζουμε »
    Ελπίζω να βοήθησα.
    Πάντως είναι μια αισθητική αναβάθμιση που αξίζει.
    Το επόμενο στάδιο είναι να φτιάξω (δεν έχω βρεί έτοιμα) λευκές πλάκες στα όργανα, για αυτό τα έκανα βίδες ....
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων 2017-02-22 (μικρό).jpg‎  
    Τελευταία τροποποίηση από painterakis; 11/04/2017 στις 20:38.
    μανώλης - Honda CBF 600Si C-ABS

  4. #4
    Πολλη καλος ο οδηγος φιλτατε . Το μονο δυσκολο κομματι ειναι η ευρεση των λεντ.Ναι συμφωνω ειναι μια πολλη καλη αισθητικη αναβαθμιση.Την οποια θα την κανω και εγω.σχετικα με τα πλακες με την σειρα μου μπορω να σε βοηθησω.Βεβαιως υπαρχουν πολλοι τροποι για την μεταλλαξη τους σε ασπρες.Αλλα πιστευω δυο ειναι οι καλυτερες.Πρωτη τις παιρνεις και πας σε μαγαζι που ασχολειται με αυτοκολητα και τις σκαναρει και τις εκτυπωνει σε οποιο υλικο θελεις.Εαν θυμαμαι σωστα υπαρχει πλαστικο φυλλο σχετικα φθηνο που μπορει να εκτυπωθει.και μετα κοψε ραψε με τα δικα σου προτυπα.Δευτερη και φθηνη και απλη λυση τις σαρωνεις σπιτι σου φοτοσοπ η παιντ.νετ τις κανεις ασπρες βαζεις και κανα λογοτυπο και τις εκτυπωνεις σε φωτογραφικο χαρτι.το οποιο ειναι πιο ανθεκτικο στον ηλιο.
    ζησε εντονα αλλιως αυτοκτονα!!

  5. #5
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Πολυ καλη δουλεια και αισθητικά αναβαθμισμένο!
    Οι αριθμοι του οδομετρου και του ρολογιού ειναι ευδιάκριτοι?

  6. #6
    Ahmadinejad Το avatar του/της painterakis
    Εγγραφή
    24/06/2005
    Μηνύματα
    530
    Τις πλάκες τις έχω σκανάρει σε 600 dpi και όποιος θέλει μπορεί να τις πάρει από εδώ:
    https://www.dropbox.com/s/un1l1de7x8...CE%BD.pdf?dl=0

    είναι από CBF 600S P43

    υπάρχει ένα μικρό προβληματάκι, όταν επανατοποθετείς τους δείκτες (η εξαγωγή των δεικτών γίνεται ΜΟΝΟ στη αλλαγή πλάκας και όχι των led) είναι λίγο δύσκολο ο προγραμματισμός τους ώστε να δείχνουν σωστά.
    Εξηγώ: στο vstrom που είχα, έβγαζες τους δείκτες, τους έβαζες και μετά έρχονταν μόνοι τους στη θέση 0, στο CBF πριν τους βγάλεις, περνάς το δείκτη πάνω από τα στοπ που υπάρχουν στο ταχύμετρο και στο στροφόμετρο και μόνοι τους σταματούν εντελώς κάθετα (φαντάσου ότι οι δείκτες σε δείχνουν όταν κάθεσαι στη σέλα).
    Αυτό το κάνεις για να τους βάλεις στην ίδια θέση μετά και να περάσεις με το χέρι τους δείκτες πάλι από τα στοπ πριν κάνουν το check.
    Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ο δείκτης βενζίνης που δεν δουλεύει έτσι και είναι αργός και στις κινήσεις του. Η λύση που βρήκα ήταν να φουλάρω το ντεπόζιτο και να τον πάω εγώ στο φουλ, από τότε δουλεύει σωστά.

    Όσο αφορά αν φαίνονται καλά τα χιλιόμετρα και το ρολόι, ένα έχω να πω ... πολύ καλύτερα από πριν !!!
    (το αδικεί η φωτογραφία από το κινητό)
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων IMG_20170413_221953.jpg‎  
    μανώλης - Honda CBF 600Si C-ABS

  7. #7
    @painterakis εαν θελεις σε παραπανω dpi μπορω να βοηθησω.
    ζησε εντονα αλλιως αυτοκτονα!!

  8. #8
    Νέο μέλος Το avatar του/της gvournou`
    Εγγραφή
    13/05/2017
    Μηνύματα
    11
    Καλησπερα....σε ολη την παρεα??

    Εχω ενα cbf600 SA 2004 μπορω να ακολουθησω αυτον τον οδηγο για να αλλαξω τα led ???

    Ευχαριστω

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.445
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gvournou` Προβολή μηνύματος
    Καλησπερα....σε ολη την παρεα??

    Εχω ενα cbf600 SA 2004 μπορω να ακολουθησω αυτον τον οδηγο για να αλλαξω τα led ???

    Ευχαριστω

    Ο πίνακας φαίνεται ακριβώς ο ίδιος με εξέρεση την αλλαγή του δείκτη θερμοκρασίας με τον δείκτη βενζίνης. Λογικά είναι ίδια η διαδικασία αλλά δεν μπορώ να πω με σιγουριά.

    Mιας και λίγοι έχουν ασχοληθεί με αυτό το θέμα, καλή τύχη και βγάλε αρκετές φωτογραφίες για να συγκρίνουμε με αυτό που έκανε ο painterakis.
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  10. #10
    Νέο μέλος Το avatar του/της gvournou`
    Εγγραφή
    13/05/2017
    Μηνύματα
    11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από painterakis Προβολή μηνύματος
    ( Ωπ, από ότι βλέπω το πόστ μου από το γενικό chat των 600 το έκαναν ξεχωριστό θέμα !!! )

    Τα ledάκια τα πήρα από εδώ: http://www.ebay.com/itm/151838891408 (ακριβά αλλά τότε δεν ήξερα το τύπο τους, ευτυχώς που τα μεταφορικά ήταν μηδαμινά λόγω του ότι μπήκαν μαζί με άλλα πράγματα που έστειλε ο αδελφός από το UK )
    Τελικά τα ledάκια είναι τύπου SMD PLCC2 και μέγεθος 3.5×2.8 (3528) τα οποία βρέθηκαν και εδώ: http://acdcshop.gr/ με αγορά 7,5€ αλλά μεταφορικά 15€ !!!
    Λογικά με τον παραπάνω τύπο μπορείς να τα βρείς και αλλού με καλύτερη τιμή αγορά και μεταφορικών.

    Το καντράν το έλυσα εγώ αλλά την τοποθέτηση την έκανε ένα κολλητός.
    Τον ρώτησα πως το έκανε και η απάντηση του ήταν η εξής:
    « Λοιπόν η αποκόλληση έγινε με σταθμό θερμού αέρα στους 350 βαθμούς C και capton μονωτικό για να μην καταστραφούν τα led από θερμοκρασία , στην κόλληση χρησιμοποιούμε κολλητήρι σταθμό με ελεγχόμενη θερμοκρασία , κόλληση 0,5 mm Χαλκός 60 / Κασσίτερος 40 και flux , στο τέλος καθαρίζουμε »
    Ελπίζω να βοήθησα.
    Πάντως είναι μια αισθητική αναβάθμιση που αξίζει.
    Το επόμενο στάδιο είναι να φτιάξω (δεν έχω βρεί έτοιμα) λευκές πλάκες στα όργανα, για αυτό τα έκανα βίδες ....
    Καλησπερα ..Ποσα led χρειαζονται αλλαγη?? σε ποσοτητα δλδ...

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/06/2013
    Μηνύματα
    2
    Αν και παλιό το θέμα, πρόκειται να κάνω κι εγώ την αλλαγή απο το πορτοκαλί σε λευκό ίσως και κόκκινο. Αν και ο οδηγός είναι πολύ καλός, χρειάζεται να αφαιρεθούν οι δείκτες? Αν όχι δίνει χέρι και κολλάς ξεκολλάς ή ξεβιδώνεις και είσαι οκ?
    Ίδια ερώτηση και για τις οθόνες. Δίνουν απλά λίγο χέρι ή είναι εύκολη η πρόσβαση?
    Ευχαριστώ!

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 12/10/2010, 23:09
  2. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 08/10/2010, 14:58
  3. Αλλαγή πίνακα οργάνων...
    από Dark_Angel στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 23/06/2009, 12:56

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF