Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: Αγορά από ιδιώτη, τι πρέπει να ξέρω;

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/03/2016
    Μηνύματα
    37

    Αγορά από ιδιώτη, τι πρέπει να ξέρω;

    Καλησπέρα παιδιά,

    Θέλω να αγοράσω μια μηχανή από έναν ιδιώτη, η αγορά θα γίνει με τραπεζική κατάθεση. Μπορεί να με συμβουλεύση κανείς ως προς τι να προσέξω;
    Την μηχανή θα την δούμε σε έναν μηχανικό φίλο το θέμα είναι πότε πρέπει να κάνω την τραπεζική κατάθεση, πριν την μεταβίβαση, μετά ή κάτι άλλο;
    Δεν θέλω να βρεθώ προς εκπλήξεως και να εξαφανιστεί ο ιδιώτης μετά την κατάθεση των λεφτών.
    Όποια βοήθεια και συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη.

    Ευχαριστώ προκαταβολικά!

  2. #2
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Δε δίνεις λεφτά αν δεν εξασφαλιστείς με κάποιο τρόπο, π.χ. παίρνοντας ταυτόχρονα στα χέρια σου εξουδιοδότηση/χαρτιά/κλειδιά ή αφού κατατεθούν τα έγγραφα στον υπάλληλο και δει ότι είναι οκ.

    Κάποια παιδιά εδώ επιμένουν ότι ο πιο ασφαλής τρόπος είναι η τραπεζική επιταγή.
    Life begins at 45°.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Καλησπέρα!Υπάρχει ένα ''άγραφο'' πρωτόκολλο σ'αυτές τις συναλλαγές το οποίο θεωρητικά(ή και πρακτικά; ) αφήνει ελαφρώς ξεκρέμαστο συνήθως τον αγοραστή καθώς προηγείται η πληρωμή(στο ταμείο της τράπεζας ή μέσω e-banking) και έπεται η μεταβίβαση.Προσωπικά στις περισσότερες περιπτώσεις είχα φροντίσει να έχω τσεκάρει ονοματεπώνυμα,τόπο κατοικίας,αφμ του πωλητή με τον οποίο πηγαίναμε μαζί και κάναμε όλες τις διαδικασίες και μέχρι στιγμής δεν έχω εμπειρία δική μου ή φίλου/γνωστού που να έχει υποστεί τέτοιου τύπου λαμογιά από ιδιώτη.Αυτό βέβαια δε σημαίνει κάτι, μία φορά θα γίνει στραβή.
    Αν νιώθεις ανασφάλεια και επιθυμείς να είσαι κάπως πιο εξασφαλισμένος, θα μπορούσες να βρεις κάποιες δικλίδες ασφαλείας.
    Και μια ερώτηση:Αν η συναλλαγή γίνει μέσω e banking,το σημείο της ηλεκτρονικής πλατφόρμας όπου ο αγοραστής αναγράφει την αιτιολογία(πχ ''αγορά μοτοσυκλέτας με αρ.κυκλοφορίας ΑΒ 123'')της μεταφοράς χρημάτων αποτελεί τεκμήριο στο απευκταίο σενάριο που ο πωλητής είναι λαμόγιο;

  4. #4
    ΑΠΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ




    Ό πωλητής ετοιμάζει μία εξουσιοδότηση με το γνήσιο της υπογραφής από ΚΕΠ
    προς εσένα για τη μεταβίβαση της μοτό.
    Έχετε μαζί την άδεια της μοτό και το μηχανάκι.
    Μπαίνετε σε μια τράπεζα,του κάνεις τη μεταφορά ΜΕΣΩ ΤΡΑΠΕΖΗΣ των χρημάτων
    και ταυτόχρονα σου δίνει τα κλειδιά της μοτό που είναι από έξω ,την εξουσιοδότηση
    για την αλλαγή της άδειας και την άδεια και εσύ του υπογράφεις μία δήλωση ότι παρέλαβες
    την τάδε ώρα την μοτό επίσης με το γνήσιο της υπογραφής που θα έχεις κάνει προηγουμένως,
    για την περίπτωση ατυχήματος ενώ η μοτό είναι ακόμα στο όνομα του.
    Μέχρι και την ώρα παραλαβής γράφεις,διότι την παίρνεις 12 και λέμε σκοτώνεις κάποιον στις 2.
    ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΕΙΣΤΕ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ.
    Αν αρνηθεί κάτι απ'όλα αυτά...........ΦΥΓΕ ΤΟ ΠΡΑΜΜΑ ΒΡΩΜΑΕΙ..!!

  5. #5
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Aπλά πράγματα.
    Ελένχει το δίκυκλο μηχανικός σου.Αν αρνηθεί ο πωλητής μην το πάρεις.
    Πηγαίνετε υπουργείο και ξεκινάτε την διαδικασία.(Πρέπει να έχετε μαζί ταυτότητες,και ο πωλητής άδεια μοτο,χαρτί απο την εφορία ΤΟΥ οτι το όχημα δεν χρωστάει,κτεο κτλπ)
    Πάτε να πάρετε παραβολο και οι 2 μαζί και εκείνη την ώρα του κάνεις κατάθεση τα χρήματα με την αιτιολογία αγορά δικύκλου (ΧΨΧ-1111) και παίρνεις τα χαρτία και τα κλειδιά στο χέρι όλα.Αν αρνηθεί πές του δεν το θέλω το μηχανάκι και συνήθως θα δεχτεί.
    Πάτε πάλι υπουργείο μαζί και προχωράτε την διαδικασία.
    Είστε έτοιμοι.

  6. #6
    ΜΑΥΡΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ Το avatar του/της DAYMAN
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    1.478
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ins_gr Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα παιδιά,

    Θέλω να αγοράσω μια μηχανή από έναν ιδιώτη, η αγορά θα γίνει με τραπεζική κατάθεση. Μπορεί να με συμβουλεύση κανείς ως προς τι να προσέξω;
    Την μηχανή θα την δούμε σε έναν μηχανικό φίλο το θέμα είναι πότε πρέπει να κάνω την τραπεζική κατάθεση, πριν την μεταβίβαση, μετά ή κάτι άλλο;
    Δεν θέλω να βρεθώ προς εκπλήξεως και να εξαφανιστεί ο ιδιώτης μετά την κατάθεση των λεφτών.
    Όποια βοήθεια και συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη.

    Ευχαριστώ προκαταβολικά!
    βγαλε μια τραπεζικη επιταγη στο ονομα σου απο την τραπεζα που διατηρεις λογαριασμο και χερι με χερι στο ΚΕΠ

  7. #7
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DAYMAN Προβολή μηνύματος
    βγαλε μια τραπεζικη επιταγη στο ονομα σου απο την τραπεζα που διατηρεις λογαριασμο και χερι με χερι στο ΚΕΠ
    Μπλέκεις με τα ΚΕΠ. Η άδεια θα έρθει μαζί με την ανάπτυξη.Το μόνο μείον πλέον (αν κάνουν ακόμα μεταβιβάσεις).

  8. #8
    ΜΑΥΡΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ Το avatar του/της DAYMAN
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    1.478
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TsoliasGR Προβολή μηνύματος
    Μπλέκεις με τα ΚΕΠ. Η άδεια θα έρθει μαζί με την ανάπτυξη.Το μόνο μείον πλέον (αν κάνουν ακόμα μεταβιβάσεις).
    κανουν μεταβιβασεις. Αλλα οτι πεις αρχοντα ας μην μπλεξει.

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/03/2016
    Μηνύματα
    37
    Ευχαριστώ για άλλη μια φορά για τις πολύτιμες απαντήσεις σας και την βοήθεια.
    Ο ιδιώτης δέχτηκε να γίνει πρώτα η μεταβίβαση και μετά η μεταφορά οπότε όλα καλά.
    Βέβαια δεν ξέρω γίνετε από διαφορετική τράπεζα ή πρέπει να είναι η ίδια? Θα το ψάξω αυτό, και πάλι ευχαριστώ!

  10. #10
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Γίνεται, αλλά έχει κάποια (μικρή) χρέωση.
    Life begins at 45°.

  11. #11
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Μέχρι 5.000 ευρώ είναι 12 ευρω προμήθεια απο την τράπεζα του αποστολέα και κάποιο ποσό ακόμα απο την τράπεζα του παραλήπτη.Ρώτα την τράπεζα σου.
    Τυχαία ρώτησα σήμερα στην alpha για μένα.

  12. #12
    στο μηχανολογικο πρεπει να εχεις χαρτι απο εφορεια η το βλεπουν εκει αν χρωσταει?
    ORGIA!!!!!

  13. #13
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Δε γίνεται μεταβίβαση χωρίς χαρτί από τη ΔΟΥ.
    Life begins at 45°.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tedvj23
    Εγγραφή
    05/02/2010
    Μηνύματα
    1.502
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από astroman76 Προβολή μηνύματος
    στο μηχανολογικο πρεπει να εχεις χαρτι απο εφορεια η το βλεπουν εκει αν χρωσταει?
    Πρεπει να εχεις την βεβαιωση εξοφλησης τελων κυκλοφοριας από την εφορια..

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 07/09/2007, 17:07
  2. ΑΓΟΡΑ ΑΠΟ ΙΔΙΩΤΗ..ΤΙ? ΠΩΣ? ΠΟΥ...?
    από Tzeni στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο μήνυμα: 15/08/2007, 20:23
  3. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 23/07/2007, 12:25
  4. Τι πρεπει να κανω για.....
    από emankov στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 02/03/2006, 10:12
  5. ΟΣΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΡΩ ΓΙΑ ΤΑ ΛΑΔΙΑ!!
    από jinks στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 01/10/2005, 11:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF