Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 86

Θέμα: Μεγάλα On-Off: εξέλιξη ή μόδα;

  1. #31
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από irinia Προβολή μηνύματος
    ΑΝ ΚΑΙ ΔΙΑΚΡΙΝΩ ΚΑΠΟΙΑ ΕΙΡΩΝΕΙΑ ΘΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ




    Αν ήσουν της παλιάς σχολής και είχες ζήσει Εθνική και κόντρες θα είχες καταγράψει
    μέσα στο μυαλουδάκι σου κάποια δεδομένα.
    Όλοι εμείς της προηγούμενης γενιάς είχαμε αυτή την τρέλλα..!!
    Το να πάμε τα μηχανάκια έστω και ένα χλμ.τελικής παραπάνω από τον άλλον.
    Τώρα στην πράξη..?? Μη το ψάχνεις,είπαμε ήμασταν μια παρέα όπου κανένας δεν έμεινε
    πια σχεδόν.Αγοράζαμε το πιο γρήγορο για να το έχουμε και να το δείχνουμε.
    Το πόσο που και πως ......... είναι άλλο θέμα.Ας μη το αναλύσουμε εδώ μέσα,όχι τίποτε
    αλλά δεν είχε γίνει και διπλής κατεύθυνσης ακόμα η Εθνική Θεσσαλονίκης - Αθηνών
    Αν και μετά από 40 χρόνια παραγράφονται τα πάντα.
    Δλδ, ποιο μηχανάκι τρακοσαριζε ++++ πριν 40 χρόνια

    Υγ:καμία ειρωνεία. Όντως, δεν έχω πάει ποτέ με 300 γι αυτό ρωτάω

  2. #32
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Πολλα + στα γραφομενα του ggs γιατι βαριεμε να τον τα ταραξω στα μπρουμ......

    Η τελικες ΕΙΔΙΚΑ.... Στα μεγα ον οφφ ειναι το τελευταιο ( και εαν εχει και αυτη την θεση ...) που απασχολει τον καθε ιδιοκτητη τους που ΞΕΡΕΙ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΠΟΥ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑΣΕ......!!

    Παντα ο γνωστης ισοροπημενος ιδιοκτητης μιας μεγα ον οφφ τον απασχολουσε η ροπη και μονο αυτη ( την οποια θελουμε δεν θελουμε μονο τα κυβικα μπορουν να την αποδωσουν σωστα.....)

    Τα υπολοιπα ειναι να ειχαμε να λεγαμε...!!

  3. #33
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από irinia Προβολή μηνύματος
    ΑΝ ΚΑΙ ΔΙΑΚΡΙΝΩ ΚΑΠΟΙΑ ΕΙΡΩΝΕΙΑ ΘΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ




    Αν ήσουν της παλιάς σχολής και είχες ζήσει Εθνική και κόντρες θα είχες καταγράψει
    μέσα στο μυαλουδάκι σου κάποια δεδομένα.
    Όλοι εμείς της προηγούμενης γενιάς είχαμε αυτή την τρέλλα..!!
    Το να πάμε τα μηχανάκια έστω και ένα χλμ.τελικής παραπάνω από τον άλλον.
    Τώρα στην πράξη..?? Μη το ψάχνεις,είπαμε ήμασταν μια παρέα όπου κανένας δεν έμεινε
    πια σχεδόν.Αγοράζαμε το πιο γρήγορο για να το έχουμε και να το δείχνουμε.
    Το πόσο που και πως ......... είναι άλλο θέμα.Ας μη το αναλύσουμε εδώ μέσα,όχι τίποτε
    αλλά δεν είχε γίνει και διπλής κατεύθυνσης ακόμα η Εθνική Θεσσαλονίκης - Αθηνών
    Αν και μετά από 40 χρόνια παραγράφονται τα πάντα.

    Εαν υπηρχε στην γενια σου εστω ενα μηχανακι που πηγαινε πανω απο 250 (και αυτα σε 10κμ ευθεια ελαφρως κατηφορικη) εγω θα κοτσαρω τον δικεφαλο στο προφιλ μου.....


    Το εαν η γενια σου προσπαθουσε να κανει ενα μηχανακι να παει απο τα 180 στα 190 ( με αρκετες χιλιαδες δραχμες..)

    Εχει μεγαλη διαφορα απο το ηλεκτρονικο ξενερωμα οπως εσυ εγραψες του κοφτη των 300κμ ( και της επιταχυνσης αυτων στα σημερινα μηχανακια ....)

  4. #34
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690
    Stoubi, gigs, ++
    Επίσης τι σημασία έχει αν κάποιοι καταφέρνουν και πουλάνε ψυγεία σε Εσκιμώους...
    Το μάρκετινγκ αυτό είναι...το θέμα είναι να ξέρεις εσύ ποιος είσαι και που πας....και αυτό σίγουρα είναι κάτι που δεν θα διορθωθεί με αυτό το νήμα.
    Κατά τα αλλά εδώ στις Σκωτίες με το αρκουδόκριο 90% ss βλέπεις τον κόσμο να κατέχει... τα τελευταία 10 χρόνια εμφανίστηκαν και τα ονοφ δειλά-δειλά... Μια ματιά στις αγγελίες για πώληση θα σας πείσει....

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.749
    Να σου πω εγώ γιατί ο κόσμος αγοράζει mega on-off (οπως τα λένε), ή ψηλά street (όπως τα λέω εγώ).

    Γιατί τρώει καλά ο Ευρωπαίος, και είναι ψηλός, έχει και μπάκες από μια ηλικία και μετά.

    Που θες να στριμωχτεί; Στο GSXR1000;

    Επίσης ο Ευρωπαίος έχει προ πολλού Αμερικανοποιηθεί στην κουλτούρα του. Bigger is better. Αυτή έχει γίνει η αισθητική του. Τι να το κάνεις το μαζεμένο, γρήγορο, μετρημένο ST1050, αμα το Tiger 1050 δείχνει ΔΙΠΛΑΣΙΟ ΜΠΟΥΓΙΟ; Αυτό μετράει, έτσι σκέφτεται.

    Όλα μάρκεντινγκ είναι, δίκιο έχεις όταν κι εσύ ο ίδιος ανακαλύπτεις ότι το ''κάνουν ότι και τα άλλα και καλύτερα'' που πασσάρουν οι Καραχάλιοι στα editorial, γρήγορα ανάγεται στην πραγματικότητα σε ''κάνουν λίγο απόλα αλλά πουθενά τόσο καλά όσο τα άλλα στα επιμέρους''.

    Τα γούστα του καθενός είναι όποια είναι, γούστο του και καπέλο του, και αέρα στα πανιά του τελικά. Πάρε και οδήγα εσύ αυτό που σου αρέσει εσένα, και άσε τους άλλους να οδηγάνε αυτό που θέλουνε.

  6. #36
    Χωρις να θελω να θελω να κανω τον δικηγορο του terens ,δεν τον ξερω κιολας τον ανθρωπο,εκφραζει τον προβληματισμο του εχοντας ζησει την εξελιξη της μοτοσικλετας τα τελευταια 35-40 χρονια.Για τους πιο νεους που θεωρουν τα 600 κ ΜΗΧΑΝΑΚΙ και οχι μηχανη να τους πω οτι μοτο απο 750 και πανω στα late 70s early 80s ειχαν ελαχιστοι,τους ξεραμε ολοι με τα μικρα τους ονοματα .(το ιδιο βεβαια και η τροχαια.).Δεν αλλαξαν μονο οι μοτο αλλαξαν και οι αναβατες.Τον χειμωνα κανει κρυο το καλοκαιρι καυσωνα παμε μωρε με το αμαξι που εχει και clima.

    Φιλε terens μην χαλιεσαι ,αφου τα σκουτερ εφτασαν 800 κυβικα τα 1300 της ktm μας χαλασανε

  7. #37
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TONYBANDIT Προβολή μηνύματος
    Χωρις να θελω να θελω να κανω τον δικηγορο του terens ,δεν τον ξερω κιολας τον ανθρωπο,εκφραζει τον προβληματισμο του εχοντας ζησει την εξελιξη της μοτοσικλετας τα τελευταια 35-40 χρονια.Για τους πιο νεους που θεωρουν τα 600 κ ΜΗΧΑΝΑΚΙ και οχι μηχανη να τους πω οτι μοτο απο 750 και πανω στα late 70s early 80s ειχαν ελαχιστοι,τους ξεραμε ολοι με τα μικρα τους ονοματα .(το ιδιο βεβαια και η τροχαια.).Δεν αλλαξαν μονο οι μοτο αλλαξαν και οι αναβατες.Τον χειμωνα κανει κρυο το καλοκαιρι καυσωνα παμε μωρε με το αμαξι που εχει και clima.

    Φιλε terens μην χαλιεσαι ,αφου τα σκουτερ εφτασαν 800 κυβικα τα 1300 της ktm μας χαλασανε
    Μονο προς αποφυγη ( οποιος πραγματικα ξερει..) μπορει να φερει παραδειγματα με τον μοτοσυκλετισμο στην ελλαδα ( και οχι μονο ) δεκαετιες του 70-80- και τουλαχιστον μεσα 90....!!

    Συμπεριλαμβανομενου και εαυτου μου.....

    Ας σταματησει εδω η κουβεντα για τους παπασουζες και κοντρα, ροδα και κοπανα της εποχης .....

    Το συγκεκριμενο παραδειγμα των παλιων... Που αναφερθηκε παραπανω ηταν τοσο αστοχο που....

    Βολη στο γαμο του καραγκιοζη θεωρειτε ποιο επιτυχημενη και εχει 100 points....!!

  8. #38
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Κωστακη γιατι εκνευρίζεσαι..???
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  9. #39
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.341
    Nα το θέσω αλλιώς με βάση τον τίτλο. Τι θα προτιμούσα αν τα λεφτά δεν ήταν πρόβλημα, το gs 1150 2002 που χω ή ενα 950 μουλτιστράντα εντούρο 2017; (για να μην βάλω το 1200 και με πείτε, παρταόλη)


    Με ποιο θα είμαι πιο ασφαλής σε στροφιλίκι με βροχή;
    Με ποιο θα ευχαριστηθώ περισσότερο οδήγηση;
    Με ποιο θα ταξιδέψω πιο ανετα και πιο οικονομικά στα 160-180;



    Με το μουλτιστράντα, ευχαριστώ πολύ, θα το πάρω, τυλίξτε μου ενα σε κοκκινάκι.


    (Δεν θέλω ss γιατί ταξιδεύω δικάβαλος, με μπαγκάζια και γιατί μου αρέσουν τα βαλκάνα και οι δρόμοι τους)

  10. #40
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Κωστακη γιατι εκνευρίζεσαι..???
    Γιατι οποτε ακουω για παλια σχολη...

    Ρε Αντωνη εαν υπηρχε στους παλιους η στοιχειωδη μορφωση και λιγο νιονιο παραπανω .....

    Θα ειχαμε κοντα μας περισσοτερους φιλους απο αυτους που φυγανε με την μαλακια που μας βαραγε......

    Θεωρω τους μοτοσυκλετιστες των τελευταιων χρονων , πολυ καλλυτερους απο την γενια της δικης μου και της δικης σου ...

    Και σαν οδηγους ...Και στο οτι λαμβανουν οσα μετρα μπορουν για την προστασια τους ωστε...

    Να τους κανουμε εμεις των ηντα τους εξυπνους με το....... "ξενερωμα κοφτη στα 300...."

    Η το... Οι εμεις..... Της πσσσσσσσσ παλιας σχολης μην χε....ω....

  11. #41
    Πάντως επειδή μένει η εντύπωση "οι 250άρηδες και οι βεσπάδες είναι οι απόλυτοι RTW ταξιδευτές", να ένας μεσήλιξ με ΚΤΜ 1090 (τώρα, με άλλα ΚΤΜ παλιότερα). Google translate is my friend γιατί Γερμανικά δεν.


    edit: εδώ είχα ξεχάσει το λινκ http://www.josef-pichler.at/
    Τελευταία τροποποίηση από amyroukai; 13/02/2017 στις 13:35.

  12. #42
    ΜΑΥΡΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ Το avatar του/της DAYMAN
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    1.478
    εγω παντως με καβαλημενα τα 50 φιλε terens αν ειχα τα 15 (για μενα) δεν θα ελεγα οχι για το africa. Θεωρω οτι για μεγκα ον-οφ η ιπποδυναμη αλλα και αυτα που μπορει να δωσει καλυπτουν ανετα καποιον που παει χωμα -και εννοω παει εκει που μπορει ο ιδιος να παει- να ταξιδεψει να μετακινηθει κτλ.
    Τα μεγαλα των αλλων εταιρειων ειναι εξαιρετικα -τα εχω τεσταρει ολα- με τρομερα ηλεκτρονικα που σε κανουν ΤΙΜΟΝΙ με πλαισια και αναρτησεις κινητηρες βαφες οργανα κτλ. Τα XR XT XLS-R κτλ της νιοτης μου μοιαζουν με playmobil αλλα εκτιμω οτι ειναι υπερβολικα για τον Ελληνα μοτοσυκλετιστη η χειριστη. Αντιθετα για τον Γαλλο ,Ιταλο και κανα δυο λαους της Ευρωπης ακομα ειναι αυτο που ζητουν ωστε να διευρινουν τους μοτοσυκλετιστικους τους οριζοντες.
    Απο την αλλη παλι οσοι εχουν την ανεση αγορας αλλα και συντηρησης _παραγοντα που δεν υπολογιζει σχεδον κανενας- γιατι οχι; Προσωπικα χαιρομαι και γουστρω να σταματω στο φαναρι η να ωολταρω,ταξιδευω κτλ και να εχω γυρω μου τετοια μηχανακια.

  13. #43
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    Δλδ, ποιο μηχανάκι τρακοσαριζε ++++ πριν 40 χρόνια

    Υγ:καμία ειρωνεία. Όντως, δεν έχω πάει ποτέ με 300 γι αυτό ρωτάω


    ΕΓΡΑΨΑ ΟΤΙ ΤΡΙΑΚΟΣΑΡΙΖΕ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΠΡΙΝ 40 ΧΡΟΝΙΑ..??


    Που το έγραψα ρε φίλε.Παραγράφονται έγραψα αστειευόμενος τα ΚΑΓΚΟΥΡΙΛΙΚΙΑ..!!
    ZZR 1100 ........1989-90 πριν 28 χρόνια , ΑΓΓΙΖΕ ΤΑ 300, 4 χρόνια κάτοχος..!!
    Δοκιμασμένο πολλές φορές...
    Ό πρώτος πύραυλος που πλησίαζε τα 300..!!

  14. #44
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STOYBI Προβολή μηνύματος
    Εαν υπηρχε στην γενια σου εστω ενα μηχανακι που πηγαινε πανω απο 250 (και αυτα σε 10κμ ευθεια ελαφρως κατηφορικη) εγω θα κοτσαρω τον δικεφαλο στο προφιλ μου.....


    Το εαν η γενια σου προσπαθουσε να κανει ενα μηχανακι να παει απο τα 180 στα 190 ( με αρκετες χιλιαδες δραχμες..)

    Εχει μεγαλη διαφορα απο το ηλεκτρονικο ξενερωμα οπως εσυ εγραψες του κοφτη των 300κμ ( και της επιταχυνσης αυτων στα σημερινα μηχανακια ....)


    ΡΕ ΣΤΟΥΜΠΙ



    Πότε την τοποθετείς τη γενιά μου..??
    Προ Χριστού..??
    To 1989-90 ήμουν 33 όσο ο Χριστός όταν τον σταύρωσαν.
    Ήμουν εκτός γενιάς ..?? Γέρος..??. ZZR ....YOU KNOW..??
    Μη μου ορμάς έτσι,μου δημιουργείς ψυχολογικά προβλήματα.
    Πως σου φάνηκε η βουτιά του Πεφτούνη στο 93ο λεπτό..??
    Το παιδί είναι της μεγάλης των βουτηχτών σχολής του Πειραιά

  15. #45
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STOYBI Προβολή μηνύματος
    Γιατι οποτε ακουω για παλια σχολη...

    Ρε Αντωνη εαν υπηρχε στους παλιους η στοιχειωδη μορφωση και λιγο νιονιο παραπανω .....

    Θα ειχαμε κοντα μας περισσοτερους φιλους απο αυτους που φυγανε με την μαλακια που μας βαραγε......

    Θεωρω τους μοτοσυκλετιστες των τελευταιων χρονων , πολυ καλλυτερους απο την γενια της δικης μου και της δικης σου ...

    Και σαν οδηγους ...Και στο οτι λαμβανουν οσα μετρα μπορουν για την προστασια τους ωστε...

    Να τους κανουμε εμεις των ηντα τους εξυπνους με το....... "ξενερωμα κοφτη στα 300...."

    Η το... Οι εμεις..... Της πσσσσσσσσ παλιας σχολης μην χε....ω....





    ΣΤΟΥΜΠΙ ΤΑ ΜΠΕΡΔΕΨΕΣ ΤΑ ΠΡΑΜΜΑΤΑ




    Η κουλτούρα και η μόρφωση του καθενός μας δεν έχει σχέση με την τρέλα μας και το πόσα
    θέλαμε να πιάνει το μηχανάκι μας.Δύο διαφορετικοί κόσμοι,μπορούσαμε να βλέπουμε
    και στο θέατρο Μπρέχτ και να ξενερώνουμε με τον κόφτη στα 300 που παρεπιμπτόντως πρέπει
    να μπήκε μετά το 2000.....

Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ελαστικά Sava Getaway MC60 για μεγάλα on-off
    από ilai_7 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 03/02/2015, 12:36
  2. Enduro Training III - Off road school για μεγάλα on-off
    από Nik0s στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 19/01/2008, 14:26
  3. Μεγαλα On-off και Αστικος Κυκλος
    από dosko στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο μήνυμα: 01/03/2007, 16:35
  4. Μεγα On-off..........!!!!
    από niko13g στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 31/08/2004, 11:10
  5. ola etoima gia on off ekdromi
    από tatoo23 στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 26/03/2004, 16:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF