Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 86

Θέμα: Μεγάλα On-Off: εξέλιξη ή μόδα;

  1. #46
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Τερενς μη βριζεις το XR1000S πως το λένε, θα κάνω ζημνιά στο κατάστημα.

    Οι μηχανές ήταν ανέκαθεν εργοστάσια ιπποδύναμης και ακόμη αυτό συμβαίνει αλλά με μια εσάνς ηλεκτρονικών,Εκετί;Καλύτερα.
    Οι ροπάκηδες,ας βάλουν μοτέρ απο ασανσερ να γουστάρουν.
    Μου δίνει ο κατασκευαστής το πλεονέκτημα να μην είμαι σαν οριζόντιος κουραμπιές συλλεκτικός πάνω στο μηχανάκι και να πηγαίνω με τα ΟΣΑ; I DO,φερ'το εδώ.
    Φίου φίου φι φι φίου

  2. #47
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 7Tolis Προβολή μηνύματος
    ......,φερ'το εδώ......


    Ας το μηχανάκι κάτω, ρε....
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  3. #48
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Εγω το είδα πρώτος κύριε,στη μπάντα!
    Φίου φίου φι φι φίου

  4. #49

    μοδα...

    μοδα ειναι επί της ουσίας ......ποσοι ? ειναι αυτοί που κάνουν τα ταξίδια που φτιάχτηκαν αυτές οι μότο ? ......λίγοι έως ελάχιστοι ...τα περισσότερα gs1200 τα βλέπω παρκάρισμα έξω από τράπεζες καλογιαλισμενα !! με της σούπερ ντουπερ βαλίτσες τους κτλπ κτλπ ..μια και οι περισσότερες ανήκουν σε στελέχη τραπεζών ,διευθυντες πολυεθνικών , κτλπ ...κ αυτοί συνήθως δεν έχουν τον χρόνο και την όρεξη για βόλτες τύπου πάρις -Ντακάρ...

  5. #50
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STOYBI Προβολή μηνύματος
    Γιατι οποτε ακουω για παλια σχολη...

    Ρε Αντωνη εαν υπηρχε στους παλιους η στοιχειωδη μορφωση και λιγο νιονιο παραπανω .....

    Θα ειχαμε κοντα μας περισσοτερους φιλους απο αυτους που φυγανε με την μαλακια που μας βαραγε......

    Θεωρω τους μοτοσυκλετιστες των τελευταιων χρονων , πολυ καλλυτερους απο την γενια της δικης μου και της δικης σου ...

    Και σαν οδηγους ...Και στο οτι λαμβανουν οσα μετρα μπορουν για την προστασια τους ωστε...

    Να τους κανουμε εμεις των ηντα τους εξυπνους με το....... "ξενερωμα κοφτη στα 300...."

    Η το... Οι εμεις..... Της πσσσσσσσσ παλιας σχολης μην χε....ω....
    Καταρχην εχεις βαλει τους μοτοσικλετιστες των 80ς στο ιδιο τσουβαλι.Να σου θυμισω λοιπον οτι ολα δεν ηταν ροδα τσαντα και κοπανα.

    Το 1979 ιδρυθηκε η ΛΕΜΟΤ η μεγαλυτερη λεσχη της Ελλαδας που βοηθησε σημαντικα στην προωθηση του σωστου μοτοσικλετισμου.Μελη της ταξιδεψαν στο εξωτερικο οπως ο Αγγελος ο Σινσνης αλλα και ο Στεφανος Ψημενος που πηγε Βορειο Ακρωτηριο με XZ 550 το 84-85 αν θυμαμαι καλα.
    Τελη 80 αλλα και μεχρι τα μεσα του 90 θυμασαι ποσες λεσχες ΟΧΙ forum αλλα λεσχες με εδρα καταστατικο και πολλα μελη υπηρχαν?Ολα αυτα βοηθησαν στην αποδοχη της αποδοχη της μοτοσικλετας απο το ευρυ κοινο που σημερα θεωρειται δεδομενη.

    Δεν εχω καμμια διαθεση να υπερασπιστω λοιπον τον Μπαμπη τον Σουγια οπως με τα γραφομενα σου μου απεδωσες.
    ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΜΙΑ ΔΙΑΘΕΣΗ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΗΣ ☺☺☺
    Τελευταία τροποποίηση από BLiTzER; 10/02/2017 στις 08:32.

  6. #51
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TONYBANDIT Προβολή μηνύματος
    Καταρχην εχεις βαλει τους μοτοσικλετιστες των 80ς στο ιδιο τσουβαλι.Να σου θυμισω λοιπον οτι ολα δεν ηταν ροδα τσαντα και κοπανα.

    Το 1979 ιδρυθηκε η ΛΕΜΟΤ η μεγαλυτερη λεσχη της Ελλαδας που βοηθησε σημαντικα στην προωθηση του σωστου μοτοσικλετισμου.Μελη της ταξιδεψαν στο εξωτερικο οπως ο Αγγελος ο Σινσνης αλλα και ο Στεφανος Ψημενος που πηγε Βορειο Ακρωτηριο με XZ 550 το 84-85 αν θυμαμαι καλα.
    Τελη 80 αλλα και μεχρι τα μεσα του 90 θυμασαι ποσες λεσχες ΟΧΙ forum αλλα λεσχες με εδρα καταστατικο και πολλα μελη υπηρχαν?Ολα αυτα βοηθησαν στην αποδοχη της αποδοχη της μοτοσικλετας απο το ευρυ κοινο που σημερα θεωρειται δεδομενη.

    Δεν εχω καμμια διαθεση να υπερασπιστω λοιπον τον Μπαμπη τον Σουγια οπως με τα γραφομενα σου μου απεδωσες.
    ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΜΙΑ ΔΙΑΘΕΣΗ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΗΣ ☺☺☺


    ΑΝΕΚΑΘΕΝ ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ


    Μοτό και κουλτούρα ΗΤΑΝ δύο έννοιες ΑΚΡΩΣ ΑΝΤΙΘΕΤΕΣ..!!
    Τώρα επειδή η μοτό έγινε μέσον μεταφοράς για τον καθένα μας πλέον
    εξομαλύνθηκε αρκετά θα έλεγα η κατάσταση.
    Για μένα τα έλεγε μην αγχώνεσαι.....

  7. #52
    Λάδι. Φωτιά.

    βίντεο: https://www.youtube.com/watch?v=wGx5LVsLt1Q

    273 κοντερίσια και δεν κουνάει, δεν απογειώνεται δεν δεν δεν. Και στρίβει κιόλας στην ΕΟ με τόσα...


    Το ίδιο μηχανάκι που παίρνει ο Birch και κάνει ότι παλαβό κάνει.


    Ε, βασικά αυτό είναι "εξέλιξη" στα Ον-Οφ. Κάνουν ότι κάνει ένα στριτ, κάνουν και ομορφιές στο χώμα. Μην μΕ πείτε ότι είναι μάρκετινγκ μόνο... Υπάρχουν τα βίδεος.
    Τελευταία τροποποίηση από amyroukai; 10/02/2017 στις 09:48.

  8. #53
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TONYBANDIT Προβολή μηνύματος
    Καταρχην εχεις βαλει τους μοτοσικλετιστες των 80ς στο ιδιο τσουβαλι.Να σου θυμισω λοιπον οτι ολα δεν ηταν ροδα τσαντα και κοπανα.

    Το 1979 ιδρυθηκε η ΛΕΜΟΤ η μεγαλυτερη λεσχη της Ελλαδας που βοηθησε σημαντικα στην προωθηση του σωστου μοτοσικλετισμου.Μελη της ταξιδεψαν στο εξωτερικο οπως ο Αγγελος ο Σινσνης αλλα και ο Στεφανος Ψημενος που πηγε Βορειο Ακρωτηριο με XZ 550 το 84-85 αν θυμαμαι καλα.
    Τελη 80 αλλα και μεχρι τα μεσα του 90 θυμασαι ποσες λεσχες ΟΧΙ forum αλλα λεσχες με εδρα καταστατικο και πολλα μελη υπηρχαν?Ολα αυτα βοηθησαν στην αποδοχη της αποδοχη της μοτοσικλετας απο το ευρυ κοινο που σημερα θεωρειται δεδομενη.

    Δεν εχω καμμια διαθεση να υπερασπιστω λοιπον τον Μπαμπη τον Σουγια οπως με τα γραφομενα σου μου απεδωσες.
    ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΜΙΑ ΔΙΑΘΕΣΗ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΗΣ ☺☺☺


    Γιατι πρεπει να αναφερουμε καθε φορα οτι στην πληθωρα των ξερων.... Εξαιρουνται καποια χλωρα αναμεσα τους....??

    Mιλας για το ποσο τις % εκεινης της εποχης επι του γενικου ελληνικου μοτοσυκλετισμου..??

    2-3 % οσο αφορα την ΛΕΜΟΤ..??

    Να σου βαλω και ενα ακομα 20 % επι του γενικου συνολου στην Ελλαδα..??

    Ασε με λοιπον να μιλαω για το υπολοιπο 70 % ..!



    Τα 2χιλιαρα....3 χιλιαρα ...κοσμου ...Σε διαζωματα, αυρα, Λιμανακια τα θυμασαι....???


    Για αυτον τον μοτοσυκλετισμο μιλησα εγω.... και αυτη ηταν η γενικη εικονα τησ μοτοσυκλετας στην Ελλαδα στις 10αετιες που αναφερθηκα....

    Καλα Παιδια χωρις ενημερωση ομως που απλα δεν επαιρναν κανενα μετρο ασφαλειας .....

    Ουτε για τον Μπαμπη τον σουγια μιλησα... Ουτε για τον Βαγγελη τον πεταλουδα.... Για αυτους φροντιζαν τα τριςηλιθια βιντεο της εποχης εκεινης....

    Που σε εβλεπαν με XR την αλλα μερα στον δρομο και εψαχναν να βρουν που κρυβεις την αλυσιδα σφιγγοντας με τα δυο τους χερια την τσαντα που κρατουσαν...


    Φυσικα χωρις διαθεση αντιπαραθεσης.....

    Και φυσικα δεν αμφισβητω τα ποσο συνεβαλαν οι λεσχες μικρες και μεγαλες στην εξελιξη του μοτοσυκλετισμου στην Ελλαδα...!

  9. #54
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Λάδι. Φωτιά.

    βίντεο: https://www.youtube.com/watch?v=wGx5LVsLt1Q

    273 κοντερίσια και δεν κουνάει, δεν απογειώνεται δεν δεν δεν. Και στρίβει κιόλας στην ΕΟ με τόσα...


    Το ίδιο μηχανάκι που παίρνει ο Birch και κάνει ότι παλαβό κάνει.


    Ε, βασικά αυτό είναι "εξέλιξη" στα Ον-Οφ. Κάνουν ότι κάνει ένα στριτ, κάνουν και ομορφιές στο χώμα. Μην μΕ πείτε ότι είναι μάρκετινγκ μόνο... Υπάρχουν τα βίδεος.


    NAI TA ΕΙΔΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΠΑΡΑΔΕΧΟΜΑΙ ΟΤΙ ΠΑΝΕ ΜΕ ΠΟΛΛΑ




    Η αίσθηση όμως που μου άφησε το 1190 στα 240-250 ήταν ΧΑΛΙΑ..!!
    Τώρα αν βελτιώθηκε τόσο πολύ δεν ξέρω,εκείνο που ξέρω είναι αυτό που έζησα.
    Το ότι τα πάνε τα πολλά κανείς δεν το αμφισβητεί,το να καταλάβουμε όμως
    από το βιντεάκι το ΠΩΣ τα πάνε ,αν δεν το ζήσουμε οι ίδιοι,το θεωρώ αδύνατον..!!
    Και για να υπάρχει και σωστή κρίση θα πρέπει κάποιος να τα έχει πάει αυτά τα πολλά
    και με άλλες μοτό ΔΡΟΜΟΥ θα τις έλεγα ,επίσης πολλές φορές.
    Βέβαια αν πάμε στην αρχική σκέψη,είναι βασισμένες αυτές οι μοτό επάνω σε
    λάθος ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ..!!Άλλο καπέλο αυτό και νομίζω πως είναι το σπουδαιότερο.
    Όπως είπε και η παλιοσειρά οι δρόμοι γέμισαν από ραντάρ και κάμερες,και αν στην
    Ελλαδίτσα μας ακόμα κάνουμε ταρζανιές,στην Ευρώπη ΔΕΝ ΚΟΥΝΙΕΤΑΙ ΦΥΛΛΟ..!!
    Ταξίδευα που στη Γερμανία παρακαλώ που όπως ξέρετε έχει πολλά σημεία στις Εθνικές οδούς
    ΧΩΡΙΣ ΟΡΙΟ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ και παρόλα αυτά όταν έβλεπαν καμμία ταμπέλα με 90-100 κ.λ.π.
    ΚΡΑΚ.......ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΣΑΝ ΝΑ ΕΒΛΕΠΕΣ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΗ ΦΑΛΑΓΓΑ,δεν κουνιόταν τίποτε..!!
    Γιατί εκεί κόβουν κώλους..!!Ποια 250 και 270 που και πότε..??Καμμιά νύχτα με φεγγάρι..??
    Εδώ μας τελείωσαν και οι ανακλινόμενες πινακίδες.Ο τόπος γέμισε με ΜΠΑΤΣΟΥΣ με μοτό.
    Ευτυχώς οι περισσότεροι είναι νέα και καλά παιδιά.Μακρυά από τα περιπολικά με τους
    κομπλεξικούς με τις κοιλίτσες..!!
    Αν με ρώταγες θα προτιμούσα με 1000, να πηγαίνω ΤΑΠΑ με ένα τέτοιο on-off παρά με ένα
    αρκουδόγκαζο.Το θεωρώ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΑΔΥΝΑΤΟΝ,εκτός αν προχωρήσει τόσο η τεχνολογία,
    ποτέ μη λες ποτέ.Πάντως σήμερα με αυτά που έχω καβαλήσει ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΑΚΡΥΑ ΑΚΟΜΑ από
    τέτοιο επίτευγμα,κατά την ταπεινή μου άποψη πάντα.
    Μπορεί κάποιος από σας να τα βρίσκει αυτά τα μηχανάκια τα ασφαλέστερα και τελειότερα,
    ε .... θα μαλώσουμε,απόψεις είναι αυτές.
    Φαντάζεστε να βλέπουμε κάποτε στα GP σούπερ on-0ff,ψηλοτίμονα να γυρίζουν στην πίστα
    αντί γιαυτά που ο κώλος του κάθε Ρόσσι σημαδεύει το φεγγάρι ..??

  10. #55
    όχι γιατί εκεί που επιθυμείς την ΑΠΟΛΥΤΗ ταχύτητα οι απαιτήσεις είναι άλλες. Ομοίως και στο μονοπάτι στο βουνό, θες μηχανάκι 100-110 κιλά κυρίως, η ιπποδύναμη είναι δευτερεύουσα.

  11. #56
    Ε ΤΟΤΕ........




    Τι να το κάνω,γιατί να το πάρω..??
    Αλήθεια έχεις δοκιμάσει ποτέ όρθιος με 250-260..??

  12. #57
    σε bandit 1250 με ψηλό τιμόνι και ζελατίνα... χμ δεν θυμάμαι μάρκα, μιά αμερικάνικη "μαγική", ναι, 265 κοντέρ (με ανοδικές τάσεις αλλά δεν το πήγα παραπάνω) ολόρθος κατάρτι και... ήταν τόσο καλή η ζελατίνα που δεν καταλάβαινες ούτε στροβιλισμό ούτε θόρυβο.

    Το fazer αντιστοίχως με τόσα χιλιόμετρα θέλει φιλάκια στο τιμόνι για να είμαι ΟΚ. Σε κλειστό σε κυκλοφορία και απολύτως ελεγχόμενο δρόμο όλα αυτά, για να μην παρεξηγούμαστε.

  13. #58
    ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΑΦΟΡΟΥΝ ΚΛΕΙΣΤΟ ΣΤΗΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ ΔΡΟΜΟ.....




    Το μπάντιτ,επειδή το έχω βολτάρει είναι μηχανάκι βαρύ τετρακύλινδρο που πατάει καλά στο δρόμο.
    Αν και σε αυτές τις ταχύτητες πρώτο λόγο έχει η αεροδυναμική πλέον.
    Για μένα είναι αδιανόητο να είμαι με πάνω από 200 και να μην μαζεύω το σώμα μου,είναι θέμα
    αν μη τι άλλο ΑΥΤΟΣΥΝΤΗΡΗΣΗΣ.
    Αλλά είπαμε οι εμπειρίες του καθενός ,το οδηγικό του στυλ και η αίσθηση του κινδύνου είναι
    ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ......

  14. #59
    απλά μην γυρνάει η συζήτηση σε VS κάθε φορά, μία με τις προσωπικότητες μία με το έτσι με το αλλιώς... κρίμα είναι να πάει και αυτό στα σκουπίδια.

  15. #60

Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ελαστικά Sava Getaway MC60 για μεγάλα on-off
    από ilai_7 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 03/02/2015, 12:36
  2. Enduro Training III - Off road school για μεγάλα on-off
    από Nik0s στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 19/01/2008, 14:26
  3. Μεγαλα On-off και Αστικος Κυκλος
    από dosko στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο μήνυμα: 01/03/2007, 16:35
  4. Μεγα On-off..........!!!!
    από niko13g στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 31/08/2004, 11:10
  5. ola etoima gia on off ekdromi
    από tatoo23 στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 26/03/2004, 16:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF