Σελίδα 6 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 86 από 86

Θέμα: Μεγάλα On-Off: εξέλιξη ή μόδα;

  1. #76
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.126
    Όχι δεν το τερματίσαμε ακόμα... στο βίνδεο που έβαλε ο irinia με τα αντβέντουρ του 71 πάνε για ψάρεμα. Μήπως από εκεί εμπνεύστηκε και η σουτζούκι το καινούργιο τρέιλερ;
    Μήπως το ψάρεμα είναι αντβέντουρ κατάσταση;

  2. #77
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lleonidas Προβολή μηνύματος
    Χαχα...το τερματίσαμε το θεματάκι!Σου επαναλαμβάνω,εγώ μαζί σου είμαι...αλλά υπάρχουν πάρα πολλοί που έχουν όχι 2-3 αλλά περισσότερα κινητά επειδή τα γουστάρουν...υπάρχουν άλλοι τόσοι που έχουν συνδέσει άρρηκτα κάποιες στιγμές τους με ''συσκευές'' ή άψυχα πράγματα που τους έχουν συνοδεύσει για μια ζωή...από ένα πικάπ ή βινύλια δικά τους ή του πατέρα τους μέχρι ένα ποδήλατο,ένα ρολόι ή πιο σύγχρονα αντικείμενα με τα οποία έζησαν τη φανταστική για εκείνους εμπειρία να απαθανατίζουν στιγμές ενός ταξιδιού ή με αυτά ξεκίνησαν να επικοινωνούν με τη γυναίκα της ζωής τους ή κυνηγούσαν pokemon στο κέντρο του Λονδίνου!Αυτοί ακούγοντας ας πούμε ότι κάποιος μηχανόβιος ανακατασκευάζει μοτο 30 ετών ή ότι ξοδεύει χιλιάρικα για να πηγαίνει πίστα ή ταξίδια,πιθανότατα απορεί ή αδιαφορεί!
    Για τον καθένα η τρέλα του είναι πάθος ζωής και μπορεί να κάνει ή να ξοδέψει πολλά για δαύτη...ε για κάποιους από εμάς έτυχε να είναι οι μηχανές!
    Παράλληλα βέβαια για πολλούς αναβάτες η μηχανή είναι απλά ένα πρακτικό μέσο μεταφοράς,ένα εργαλείο...αντίστοιχα και το κινητό για κάποιους χρήστες είναι απλά ένα ματζαφλάρι με το οποίο παίρνεις τηλ και στέλνεις μηνύματα κ.ο.κ.
    Ναι, μπορεί να είναι έτσι..
    Δεν εχω ιδεα από γκατζετς, πόσο μάλλον να δεθω μαζί τους..

    Αλλά εδώ λέμε ότι είναι το moto. Gr.. Υποθέτω ότι κάποιοι βλέπουμε τις μοτο κάπως αλλιώς..

  3. #78
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nik69
    Εγγραφή
    26/12/2014
    Μηνύματα
    589
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Όχι δεν το τερματίσαμε ακόμα... στο βίνδεο που έβαλε ο irinia με τα αντβέντουρ του 71 πάνε για ψάρεμα. Μήπως από εκεί εμπνεύστηκε και η σουτζούκι το καινούργιο τρέιλερ;
    Μήπως το ψάρεμα είναι αντβέντουρ κατάσταση;
    Ποιό ψάρεμα? Με καλάμι καθισμένος στο ακρογιάλι ή υποβρύχιο στα 30 μέτρα βάθος?

  4. #79
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Πάντως κατα την ταπεινή μου γνώμη On-Off πάνω από 700-800cc είναι απλά άχρηστα ή κάθε on off που ξεπερνάει τα 10.000 έουρα.

  5. #80
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Leon67 Προβολή μηνύματος
    Πάντως κατα την ταπεινή μου γνώμη On-Off πάνω από 700-800cc είναι απλά άχρηστα ή κάθε on off που ξεπερνάει τα 10.000 έουρα.
    Όντως, τα κυβικά αυτά είναι σχεδόν ιδανικά για μοτοσυκλέτα μικτής χρήσης..
    Και είναι ιδανικά άμα πας ΚΑΙ χώμα, γιατί συνήθως είναι πιο ελαφριά με λιγότερα άλογα και ευκολα ελέγξιμη συμπεριφορά.
    Τα δύο που υπήρχαν - υπάρχουν είναι το bmw 800gs και το triumph Tiger 800xc.
    Και τα δύο με τιμές πάνω από 10.γυρω στα 12.
    Ευτυχώς, τα εργοστάσια δείχνουν να ξαναβγαζουν τέτοια μοντέλα .

    Φυσικά, αν θέλει κανείς μόνο ασφάλτινα ταξίδια πολυημερα, ξεκούραστα, δικαβαλα, φορτωμένα με ελάχιστο ή καθόλου χώμα, η ροπακλα, τα πλαίσια, η κάλυψη των θηριων 1200 δεν είναι καθόλου άχρηστα.

  6. #81
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Θα το θέσω αλλιώς...
    Όντως κάποιοι "τρελοί" κάναν το γύρο του κόσμου με βέσπες.
    Δεν είναι μακάκες σην suzuki που βγάλαν vstrom 250...
    Οπότε υπομονή να δείς την νέα μόδα...
    Με 2 φράγκα το ποτήρι η μπενζίνα που θα (ξανα) φτάσει, με μισθούς στα τάρταρα και φορολογία ακόμα και στα λίτρα αέρα που αναπνέεις...
    Μόδα είναι να κάνεις την κ@#$$@ σου και να σου μένουνε λεφτά να παρεις την κυρά σου (γυναίκα-συμβία-ότι άλλο θές) και να περάσεις καλά δικάβαλο μέχρι το τέλος της διαδρομής.Ε ντάξ για αυτούς που δεν έχουν έτερο ύμησι...να τους μένουν λεφτά να τρυγιρνάνε τα βράδυα να βρούνε το αμόρε...
    Ή να πάρεις τηλέφωνο την παρέα και να έχεις λεφτά να πάς για κάνα μπυρόνι Αθήνα-Μέθανα,Αθήνα-Χαλκίδα ή όπου τραβάει η ορεξη σου.
    Μαγκιά είναι να σου μείνουν 5-10 ευρά να πάρεις πιο καλό κράνος, γιατί καλή η τελική στα 250-300 (++ αμα βγάλεις και τον κόφτη) αλλά σε μια (μακρυά απο μάς) στραβή θα θές να μειώσεις τις πιθανότητες (σοβαρού) τραυματισμού σου.
    Μαγκιά είναι σκάσεις 5 χιλιάρικα για το μοτόρι παράδειγμα και άλλα 300 για λάστιχα (παράδειγμα πάλι) και να μην πάρεις ένα μοτόρι 5300 που ο χάρος μπροστά του ωχρειά και ζηλέυει...

    Μαγκιά δεν είναι λοιπόν τα πολλά κυβικά που πλασάρουν τα μάρκετιν των εταιριών, μαγκιά είναι να συντηρείς σωστά αυτό που θα πάρεις...είτε πάπια είτε 1300cc harley η ural.
    Γνώμη μου.

  7. #82
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TsoliasGR Προβολή μηνύματος
    Θα το θέσω αλλιώς...
    Όντως κάποιοι "τρελοί" κάναν το γύρο του κόσμου με βέσπες.
    Δεν είναι μακάκες σην suzuki που βγάλαν vstrom 250...
    Οπότε υπομονή να δείς την νέα μόδα...
    Με 2 φράγκα το ποτήρι η μπενζίνα που θα (ξανα) φτάσει, με μισθούς στα τάρταρα και φορολογία ακόμα και στα λίτρα αέρα που αναπνέεις...
    Μόδα είναι να κάνεις την κ@#$$@ σου και να σου μένουνε λεφτά να παρεις την κυρά σου (γυναίκα-συμβία-ότι άλλο θές) και να περάσεις καλά δικάβαλο μέχρι το τέλος της διαδρομής.Ε ντάξ για αυτούς που δεν έχουν έτερο ύμησι...να τους μένουν λεφτά να τρυγιρνάνε τα βράδυα να βρούνε το αμόρε...
    Ή να πάρεις τηλέφωνο την παρέα και να έχεις λεφτά να πάς για κάνα μπυρόνι Αθήνα-Μέθανα,Αθήνα-Χαλκίδα ή όπου τραβάει η ορεξη σου.
    Μαγκιά είναι να σου μείνουν 5-10 ευρά να πάρεις πιο καλό κράνος, γιατί καλή η τελική στα 250-300 (++ αμα βγάλεις και τον κόφτη) αλλά σε μια (μακρυά απο μάς) στραβή θα θές να μειώσεις τις πιθανότητες (σοβαρού) τραυματισμού σου.
    Μαγκιά είναι σκάσεις 5 χιλιάρικα για το μοτόρι παράδειγμα και άλλα 300 για λάστιχα (παράδειγμα πάλι) και να μην πάρεις ένα μοτόρι 5300 που ο χάρος μπροστά του ωχρειά και ζηλέυει...

    Μαγκιά δεν είναι λοιπόν τα πολλά κυβικά που πλασάρουν τα μάρκετιν των εταιριών, μαγκιά είναι να συντηρείς σωστά αυτό που θα πάρεις...είτε πάπια είτε 1300cc harley η ural.
    Γνώμη μου.
    Περιγράφεις την φράση - κανόνα :
    "το καλύτερο μηχανάκι είναι εκείνο που το ζεις και το χαίρεσαι "


  8. #83
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    big brother is watching you.

    BEWARE!
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  9. #84
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/08/2012
    Μηνύματα
    51
    Πολύ όμορφη συζήτηση παιδιά την χάρηκα πραγματικά
    γιατί πιστεύω οι περισσότεροι μηχανόβιοι έχουν όμοιες ανησυχίες όπως έχω και εγώ όλα αυτά τα χρόνια που ασχολούμαι με τις μοτο...
    Κρατάω τα εξής στα μηνύματα που διάβασα είδα ότι καταλήγετε οι περισσότεροι ότι τα 1200+ κυβικά είναι αχρείαστα και είναι και λίγο marketing..
    Όπως και ένα μήνυμα του irinia που λέει ότι η ιδανική λύση ίσως είναι ss/on/off ή st/on/off και τα έχεις όλα, σωστό αλλά αν δεν μπορείς να τα έχεις και τα 2 τι κάνεις?.Η απορία μου- ερώτημά μου είναι εγώ που ψάχνομαι πάλι μετά από 6 μήνες χωρίς μότο..σε τί μότο να πάω? ,
    είχα vstrom 1000 07 ,gsxr1000 k8, yamaha diversion f, καταπληκτικά όλα εκτός από το gsxr που το χάρηκα μόνο Σέρρες.. αλλά 40euro πάει πολύ.., καταλήγω στην λογική ενός 1090 πλέον για 2017 ή 1290 s.
    αλλά ζαχαρώνω και mτ-9 tracer ..λύση η οποία θα με βοηθήσει νομίζω στην λογική τα έχω όλα σε 1 μότο.
    ίσως είναι και μόδα τα on/off καινούργιου τύπου αλλά όταν σου αρέσουν τα πάντα και είσαι και 1,88 ύψος τι άλλο να πάρεις??
    Ίσως είμαι εκτός θέματος, αν έκανα λάθος σβήστε το.

  10. #85
    Τριών σελίδων πόνημα σχετικά με το συζητούμενο θέμα... Μικρό ή μεγάλο μηχανάκι; Πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα της κάθε λύσης.


    http://www.brake-magazine.com/featur...e-bike-debate/


    έλεγα να σταχυολογήσω μερικά, αλλά δεν είναι εύκολο. Στην συζήτηση με τον δημοσιογράφο ο γνωστός Simon Peavey και ένας άγνωστος (εκτός αν τον είχατε παρακολουθήσει σε ξένο φόρουμ) άγγλος που πήρε ένα Honda Postie CT110 και πήγε.... Σίδνεϊ-Λονδίνο γιατί του έληξε η βίζα και κάπως έπρεπε να γυρίσει σπίτι του. Οπότε και οι δύο ξέρουν τι λένε.

  11. #86
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nik69
    Εγγραφή
    26/12/2014
    Μηνύματα
    589
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από naturalboy Προβολή μηνύματος
    Πολύ όμορφη συζήτηση παιδιά την χάρηκα πραγματικά
    γιατί πιστεύω οι περισσότεροι μηχανόβιοι έχουν όμοιες ανησυχίες όπως έχω και εγώ όλα αυτά τα χρόνια που ασχολούμαι με τις μοτο...
    Κρατάω τα εξής στα μηνύματα που διάβασα είδα ότι καταλήγετε οι περισσότεροι ότι τα 1200+ κυβικά είναι αχρείαστα και είναι και λίγο marketing..
    Όπως και ένα μήνυμα του irinia που λέει ότι η ιδανική λύση ίσως είναι ss/on/off ή st/on/off και τα έχεις όλα, σωστό αλλά αν δεν μπορείς να τα έχεις και τα 2 τι κάνεις?.Η απορία μου- ερώτημά μου είναι εγώ που ψάχνομαι πάλι μετά από 6 μήνες χωρίς μότο..σε τί μότο να πάω? ,
    είχα vstrom 1000 07 ,gsxr1000 k8, yamaha diversion f, καταπληκτικά όλα εκτός από το gsxr που το χάρηκα μόνο Σέρρες.. αλλά 40euro πάει πολύ.., καταλήγω στην λογική ενός 1090 πλέον για 2017 ή 1290 s.
    αλλά ζαχαρώνω και mτ-9 tracer ..λύση η οποία θα με βοηθήσει νομίζω στην λογική τα έχω όλα σε 1 μότο.
    ίσως είναι και μόδα τα on/off καινούργιου τύπου αλλά όταν σου αρέσουν τα πάντα και είσαι και 1,88 ύψος τι άλλο να πάρεις??
    Ίσως είμαι εκτός θέματος, αν έκανα λάθος σβήστε το.
    Από δίπλα γίνεται ο κακός χαμός για τα χιλιαρια την οικονομία τους και εσύ ήρθες να μας πεις ότι χάρηκες το diversion και το VSTROM και σε χάλασε το Κ8.
    Και σου αρέσουν και όλες οι μηχανές? Ντροπή.
    (ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΩ ΟΚ? )

Σελίδα 6 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456

Παρόμοια θέματα

  1. Ελαστικά Sava Getaway MC60 για μεγάλα on-off
    από ilai_7 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 03/02/2015, 12:36
  2. Enduro Training III - Off road school για μεγάλα on-off
    από Nik0s στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 19/01/2008, 14:26
  3. Μεγαλα On-off και Αστικος Κυκλος
    από dosko στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο μήνυμα: 01/03/2007, 16:35
  4. Μεγα On-off..........!!!!
    από niko13g στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 31/08/2004, 11:10
  5. ola etoima gia on off ekdromi
    από tatoo23 στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 26/03/2004, 16:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF