Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 9 από 9

Θέμα: Σωληνάκια υψηλής μπροστινού φρένου κ ντίζες γκαζιού σε ψηλωμένο τιμόνι (04-07)

  1. #1
    Νέο μέλος Το avatar του/της L'ocean Des tempetes
    Εγγραφή
    01/04/2012
    Μηνύματα
    18

    Σωληνάκια υψηλής μπροστινού φρένου κ ντίζες γκαζιού σε ψηλωμένο τιμόνι (04-07)

    Έχει βρει κάποιος κάποια λύση σχετικά με αυτό το θέμα;Ταιριάζει σωλήνωση η ντίζες απο άλλο μοντέλο;Aftermarket ίσως;
    Τα πάντα ρει

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Dant3
    Εγγραφή
    11/10/2012
    Μηνύματα
    820
    Εγω οταν αλλαξα τιμονι,πηρα τη ντιζα στο χερι και πηγα σε ενα συνεργειο.
    Μου βρηκε απο αλλο μοντελο,ιδια πιο μακρια(ισως πιο μακρια απο οτι ηθελα,τη περασα διαφορετικα για να βολευτει το μεγαλυτερο μηκος)
    Δεν εχω cbf,απλα κατα πασα πιθανοτητα θα βρεις και εσυ με δειγμα.

  3. #3
    Ahmadinejad Το avatar του/της painterakis
    Εγγραφή
    24/06/2005
    Μηνύματα
    530
    Εμένα που είναι το PC43 δηλαδή 2008-2013 έχω βάλει αποστάτες τιμονιού 25mm και ήρθαν οριακά τα σωληνάκια.
    Τώρα το δικό σου PC38 να έχει τόσο μεγάλη διαφορά;
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων 2013-07-01.jpg‎  
    μανώλης - Honda CBF 600Si C-ABS

  4. #4
    Νέο μέλος Το avatar του/της L'ocean Des tempetes
    Εγγραφή
    01/04/2012
    Μηνύματα
    18
    Κύριε Μανώλη με αυτή την έκδοση αποστατών όντως θα είναι οριακά.Αν κάποιος φοράει κάποιους όπως αυτούς που παραθέτω πιο κάτω όπως είναι οι δικοί μου στην προκείμενη περίπτωση τότε το πρόβλημα οξύνεται..! Π.χ αναγκάστηκα να ξεβιδώσω το σημείο που στηρίζεται το σωληνάκι υψηλής στο σημείο που ενώνεται στον σκελετό για να μπορεί να στρίβει το τιμόνι χωρίς να κοπεί(!!) το σωληνάκι. Οι ντίζες όταν στρίβεις το τιμόνι τέρμα τρίβονται στην τιμονόπλακα!Κρίμα πάντως και η sw motech είναι γνωστή εταιρεία Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	leh_00_039_152__s_201332856869-13067-528x360.jpg 
Προβολές:	217 
Μέγεθος:	40,2 KB 
ID:	378546
    Τα πάντα ρει

  5. #5
    Τα καλώδια έχουν μία συγκεκριμένη ακτίνα καμπυλότητας,αν τα τεντώσεις πολύ το ποιο πιθανό μετά από κάποιο χρονικό διάστημα να κοπούν.
    Φαντάσου να κάνει λοιπόν κρακ το καλώδιο του kill switch.
    Η αλλαγή διαδρομής είναι μονόδρομος.Διαφορετικά μην βάλεις αποστάτες.
    Πατέντες γίνονται,το θέμα είναι πόσο βαθιές παρεμβάσεις θες να κάνεις.
    Τι ίδιο ισχύει για ντίζες και σωληνάκια αν και αλλάζουν ποιο εύκολα με άλλα απο διαφορετικά μοντέλα.

  6. #6
    Νέο μέλος Το avatar του/της L'ocean Des tempetes
    Εγγραφή
    01/04/2012
    Μηνύματα
    18
    Αλέξη τα ηλεκτρικά απο οτι είδα ευτυχώς δεν έχουνε πρόβλημα!Το θέμα το έθεσα μήπως κάποιος έχει τέτοιους αποστάτες και έχει βάλει π.χ σωληνάκια υψηλής η ντίζες απο άλλο μοντέλο να το παραθέσει εδω ώστε να υπάρχει σαν αρχείο.
    Τα πάντα ρει

  7. #7
    Ahmadinejad Το avatar του/της painterakis
    Εγγραφή
    24/06/2005
    Μηνύματα
    530
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gamhdia Προβολή μηνύματος
    Κύριε Μανώλη
    Δεν είμαι και τόσο μεγάλος είμαι ώστε να μου γράφεις στο πληθυντικό, έτσι με λένε μόνο οι μαθητές μου, εκτός και αν κρύβει ειρωνεία ...

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gamhdia Προβολή μηνύματος
    Κύριε Μανώλη με αυτή την έκδοση αποστατών όντως θα είναι οριακά.Αν κάποιος φοράει κάποιους όπως αυτούς που παραθέτω πιο κάτω όπως είναι οι δικοί μου στην προκείμενη περίπτωση τότε το πρόβλημα οξύνεται..! Π.χ αναγκάστηκα να ξεβιδώσω το σημείο που στηρίζεται το σωληνάκι υψηλής στο σημείο που ενώνεται στον σκελετό για να μπορεί να στρίβει το τιμόνι χωρίς να κοπεί(!!) το σωληνάκι. Οι ντίζες όταν στρίβεις το τιμόνι τέρμα τρίβονται στην τιμονόπλακα!Κρίμα πάντως και η sw motech είναι γνωστή εταιρεία Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	leh_00_039_152__s_201332856869-13067-528x360.jpg 
Προβολές:	217 
Μέγεθος:	40,2 KB 
ID:	378546
    Εδώ ( https://www.facebook.com/groups/1558307164426162/ ) έχει βάλει κάποιος (συγκεκριμένα ο Jim Paraxenos) τους ίδιους αποστάτες με εσένα, μπορείς να τον ρωτήσεις
    μανώλης - Honda CBF 600Si C-ABS

  8. #8
    Νέο μέλος Το avatar του/της L'ocean Des tempetes
    Εγγραφή
    01/04/2012
    Μηνύματα
    18
    Όχι Μανώλη έτσι μου βγήκε sorry αν σε πρόσβαλε δεν είχα σε καμία περίπτωση τέτοια πρόθεση.Έγραψα εδω σε μια προσπάθεια να αναβιώσουμε το foroum και να μείνουνε κάποια θέματα ως αρχείο επειδή είχα και έχω βοηθήθει αρκετές φορές απο αυτό.Ο jim ξέρεις αν γράφει εδω;
    Τα πάντα ρει

  9. #9
    Νέο μέλος Το avatar του/της L'ocean Des tempetes
    Εγγραφή
    01/04/2012
    Μηνύματα
    18
    Update.Σήμερα είχα λυμένα τα πλαϊνά και είχα την ευκαιρία να δω οτι κάτω απο την τιμονόπλακα έχει ένα μικρό γάντζο ο οποίος κρατάει τις ντίζες γκαζιού.Αυτός ο γάντζος στερεώνεται με μια βίδα στο κάτω μέρος της τιμονόπλακας.Αν αφαιρεθεί λύνεται το πρόβλημα των ντιζών γκαζιού!Το καλύτερο;Οι ντίζες δεν σκαλώνουνε πουθενά.Μένει το πρόβλημα με το σωληνάκι υψηλής με διαδρομή: δοχείο μπροστινού φρένου-σκελετός.Δεν έχω κανένα γνωστό με varadero η transalp να δω αν ταιριάζει την τύχη μου.
    Τα πάντα ρει

Παρόμοια θέματα

  1. Σωληνάκια υψηλής σε honda με c-abs;
    από arazw.ara.zw στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 19/05/2011, 18:53
  2. σωληνακια υψηλης σε v-strom 650 ABS
    από scott στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 01/02/2009, 08:33
  3. Σωληνακια υψηλής σε Dl 1000...
    από kalant στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 14/09/2008, 11:44
  4. Σωληνάκια υψηλής σε hornet 07
    από bartenderas στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2007, 00:47
  5. Σωληνάκια υψηλής σε 1000rr
    από Tigas στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 29/05/2006, 08:37

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF