Σελίδα 6 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 99

Θέμα: Ασκήσεις - μεθολολογία για βελτίωση μέσα στην πίστα;

  1. #76
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Τα βλέπεις άσπρα μαύρα ενω δεν είναι.
    Ισως πρέπει να αναθεωρήσεις καθώς η μετάβαση απο τα φρένα στο άνοιγμα του γκάζιού πρέπει να γίνεται πολύ ομαλά.
    Δες έντιτ,σε πρόλαβα
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  2. #77
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Τώρα που το λύσαμε κάνω screenshot το νήμα και το στέλνω στα μοτοτζιπια να ξέρουν κι αυτοί τι παίζει...
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o teos Προβολή μηνύματος
    Ρε σεις...ελα τωρα..πειτε...απλα βαριεστε τραγικα εεε?? ποια g ρε και ποια 0,2g..εγω ξερω μονο το σημειο g και αν το βρειτε πειτε το και προς τα εδω..
    Για ονομα..οτι εισαι πιστα,δρομο,χωραφι,ξερω γω και μετρας g λες και εισαι πιλοτος η εχεις το team του μαρκεζ και μετραει τηλεμετρια και σου δινει feedback..ρελαξ φτιαξτε αναρτήσεις για τον τροπο που οδηγείτε φτιαξτε σωστες πιεσεις και απλα σωστές κινήσεις στο μοτο και ολα τα αλλα θα βγουν απο μονα τους..δεν υπαρχει περίπτωση εγω εσυ ο τακης ο νικος και ο μπαρμπα γιαννης να εχει τετοιο feedback στην πιστα για να καταλαβεις δυναμεις..αν δεν πας πλεον γρηγοροτερα και εισαι στασιμος κατι αλλο φταiει οπως δε σε καλύπτει πλεον το στησιμο στο μοτο σου η τα περιφεριακα αναρτησεις φρενα κλπ και οχι αν ανοιγεις γκαζι 2% - 5% - 10% νωριτερα η αργοτερα..δεν εχει κανεις μας(σχεδον δηλαδη ας μην υπερβάλω) τετοιο επίπεδο....

    My two cents
    Θοδωρή σόρι αλλά άργησες φίλε. Το είχα στείλει ήδη...

  3. #78
    Δεν υπάρχει απόλυτα σωστός τρόπος, υπάρχει θεωρία και διάφορες σχολές με λίγο διαφορετική φιλοσοφία.
    Εγώ βρήκα πολύ ενδιαφέροντα, με κάποιες μικρές διαφορές στην πράξη από τον code, τα video tutorials του Dan Netting (Life at lean). Για παράδειγμα, στην κουβέντα μας, ο ίδιος προτείνει:
    1)Φρένα-είσοδο & στρίψιμο
    2)κλειστό γκάζι μέχρι να σιγουρευτούμε πως είμαστε στην γραμμή που θέλουμε (με σημάδια στο apex)
    3)σταθερό γκάζι (το κομμάτι που αν χρειαστεί διορθώνουμε ελαφρώς)
    4)Γκαζι σταθεροποίησης προοδευτικά ανοιγόμενο
    5)Γκάζι εξόδου

    Με τα 3-4-5 πολλές φορές να είναι δυσδιάκριτα ή εντελώς διακριτά ανάλογα την στροφή/είσοδο
    Για εμένα το 2 ήταν eye opener μιας δεν το είχα καταλάβει/δουλέψει σωστά από το CSS (crack throttle open as soon as you can after steerring input is finished) μεχρι πρόσφατα

  4. #79
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.279
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Θοδωρή σόρι αλλά άργησες φίλε. Το είχα στείλει ήδη...
    Throttle that mysterious friend of ours

  5. #80
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.060
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Ρε συ πραγματικά, το κάνετε επίτηδες με τον Πλίτσερ;
    Εγώ δεν ανακατεύομαι σε νήμα θεωρητικών παγκοσμίων, φίλαι. Δεν έχω τις ικανότητες. Απλά παρακολουθώ και τρώω ποπκόρν.
    Life begins at 45°.

  6. #81
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Τώρα που το λύσαμε κάνω screenshot το νήμα και το στέλνω στα μοτοτζιπια να ξέρουν κι αυτοί τι παίζει...
    Αν εχεις κανά γνωστό στα τζιπι,στείλτα να μαθαίνουν .
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  7. #82
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o teos Προβολή μηνύματος
    Ρε σεις...ελα τωρα..πειτε...απλα βαριεστε τραγικα εεε?? ποια g ρε και ποια 0,2g..εγω ξερω μονο το σημειο g και αν το βρειτε πειτε το και προς τα εδω..
    Για ονομα..οτι εισαι πιστα,δρομο,χωραφι,ξερω γω και μετρας g λες και εισαι πιλοτος η εχεις το team του μαρκεζ και μετραει τηλεμετρια και σου δινει feedback..ρελαξ φτιαξτε αναρτήσεις για τον τροπο που οδηγείτε φτιαξτε σωστες πιεσεις και απλα σωστές κινήσεις στο μοτο και ολα τα αλλα θα βγουν απο μονα τους..δεν υπαρχει περίπτωση εγω εσυ ο τακης ο νικος και ο μπαρμπα γιαννης να εχει τετοιο feedback στην πιστα για να καταλαβεις δυναμεις..αν δεν πας πλεον γρηγοροτερα και εισαι στασιμος κατι αλλο φταiει οπως δε σε καλύπτει πλεον το στησιμο στο μοτο σου η τα περιφεριακα αναρτησεις φρενα κλπ και οχι αν ανοιγεις γκαζι 2% - 5% - 10% νωριτερα η αργοτερα..δεν εχει κανεις μας(σχεδον δηλαδη ας μην υπερβάλω) τετοιο επίπεδο....

    My two cents
    Και εκεί είναι που φτάνεις σε ένα τέλμα στην προσωπική σου οδηγική εξέλιξη και ψάχνεις (συνήθως) ανούσια σε αναρτήσεις, χάρτες, φρένα, εξατμίσεις, νίτρα κλπ

  8. #83
    Λέτς κιπ ιτ σίμπλ.
    Αντί για το "φιξαρισμενο" σταθερά ,προοδευτικά,γαμηστερα ανοιγόμενο , ας έχουμε κατα νου το συσχετισμό που υπάρχει μεταξύ κλίσης,τροχιάς και ταχύτητας (χλμ/ω).
    Ίσως κάπου μας χρειαστεί.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  9. #84
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Εγώ δεν ανακατεύομαι σε νήμα θεωρητικών παγκοσμίων, φίλαι. Δεν έχω τις ικανότητες. Απλά παρακολουθώ και τρώω ποπκόρν.
    Νομίζω η συζήτηση είναι πάνω στην θεωρία και την επίδρασή της στην οδηγική βελτίωση του καθενός. Ο καθένας με τις εμπειρίες, γνώσεις και τις ικανότητές του.
    Εκτός αν κάνω λάθος..

  10. #85
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από xaotikos Προβολή μηνύματος
    Νομίζω η συζήτηση είναι πάνω στην θεωρία και την επίδρασή της στην οδηγική βελτίωση του καθενός. Ο καθένας με τις εμπειρίες, γνώσεις και τις ικανότητές του.
    Εκτός αν κάνω λάθος..
    Μιλας σε κουτάκια. U have been warned
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  11. #86
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.279
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από xaotikos Προβολή μηνύματος
    Και εκεί είναι που φτάνεις σε ένα τέλμα στην προσωπική σου οδηγική εξέλιξη και ψάχνεις (συνήθως) ανούσια σε αναρτήσεις, χάρτες, φρένα, εξατμίσεις, νίτρα κλπ
    Εισαι λαθος..ολα πανε χερακι χερακι..αν δεν ψαχτεις μηπως κατι δε σε καλύπτει πλεον πρωτα στο μοτο σου τοτε κυνηγας ανεμόμυλους εκει που δεν υπαρχουν..αν πιστευεις οτι με ενα οχλινς ttx μπορεις να κανεις οτι κανεις με ενα απλο stock ρυθμιζόμενο τοτε good lack με το ανοιγμα του γκαζιου με ακρίβεια 5%...
    Throttle that mysterious friend of ours

  12. #87
    Ωχ, μην μπλέξουμε τωρα και στο skills vs part upgrades .
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  13. #88
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Εγώ δεν ανακατεύομαι σε νήμα θεωρητικών παγκοσμίων, φίλαι. Δεν έχω τις ικανότητες. Απλά παρακολουθώ και τρώω ποπκόρν.
    Εσύ γκάζι φρένο και κυκλικό τιμόνι έχεις. Ελπίζω μόνο να μην φοράς δίχαλο.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  14. #89
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o teos Προβολή μηνύματος
    Εισαι λαθος..ολα πανε χερακι χερακι..αν δεν ψαχτεις μηπως κατι δε σε καλύπτει πλεον πρωτα στο μοτο σου τοτε κυνηγας ανεμόμυλους εκει που δεν υπαρχουν..αν πιστευεις οτι με ενα οχλινς ttx μπορεις να κανεις οτι κανεις με ενα απλο stock ρυθμιζόμενο τοτε good lack με το ανοιγμα του γκαζιου με ακρίβεια 5%...
    Μπορεί βέβαια ένα TTX να σε στείλει αδιάβαστο αν δεν έχεις την ταχύτητα/ικανότητα και νομίζεις ότι από μόνα τους θα βελτιώσουν τα πράγματα.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  15. #90
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.487
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Εσύ γκάζι φρένο και κυκλικό τιμόνι έχεις. Ελπίζω μόνο να μην φοράς δίχαλο.
    μπααααα... θα παγώσει

    το καλοκαίρι το δίχαλο

Σελίδα 6 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Γενικοί κανόνες για ρύθμιση πίεσης ελαστικών στην πίστα
    από DrIoannis στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 01/12/2015, 17:20
  2. Παπί για μεσα στην πόλη
    από Federer_) στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 45
    Τελευταίο μήνυμα: 05/12/2014, 22:41
  3. Αγορά μοτοσυκλέτας για κίνηση μέσα στην πόλη
    από Raftopoua στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 21/08/2012, 22:34
  4. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 20/06/2007, 17:46
  5. για την αποβαση στην ιταλια...νεωτερα
    από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 04/08/2004, 11:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF