Σελίδα 2 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 99

Θέμα: Ασκήσεις - μεθολολογία για βελτίωση μέσα στην πίστα;

  1. #16
    @ptc ωραία τα βίντεο,τα έχω δει.

    Τι έχω κάνει ως τώρα τις 3 φορές που πήγα.
    Άνεση είναι η λέξη κλειδί και πίεση μικρή/μικρά βήματα κάθε φορά (κάθε session πχ) επικεντρώνοντας σε ένα πράγμα για να μπορείς να "αφομοιώνεις" ενέργειες και να μην μπαίνεις σε panic mode .
    Επέλεξα να στηρίξω όλες μου τις ενέργειες στον εξής στόχο : να είναι η μοτοσυκλέτα στο σημείο εκείνο της στροφής από το οποίο μπορεί να επιταχύνει "γραμμικά " κι αδιάκοπα προς την έξοδο. Με βάση αυτό προσαρμόζω φρένα,turn-in κτλ και φυσικά αλλάζουν όσο ανεβαίνει ο ρυθμός. Το βρήκα ως τον πιο λογικό κι αποτελεσματικό τρόπο. Νιώθω ότι για εμένα δούλεψε ως τώρα.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  2. #17
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgio_Rp Προβολή μηνύματος
    Επέλεξα να στηρίξω όλες μου τις ενέργειες στον εξής στόχο : να είναι η μοτοσυκλέτα στο σημείο εκείνο της στροφής από το οποίο μπορεί να επιταχύνει "γραμμικά " κι αδιάκοπα προς την έξοδο. Με βάση αυτό προσαρμόζω φρένα,turn-in κτλ και φυσικά αλλάζουν όσο ανεβαίνει ο ρυθμός...
    Η μεχρι τωρα εμπειρια μου εχει δειξει πως αυτο μαλλον ειναι το πιο σημαντικο τελικα. Αυτο το "σταθερα ανοιγομενο γκαζι" που λενε στο CSS. Οταν το καταφερνεις (με σωστα φρενα, turning point και γραμμη) πραγματικα ειναι κατι το μαγικο. Οχι μονο βγαινεις πιο γρηγορα απο τη στροφη, αλλα ταυτοχρονα νιωθεις και πολυ μεγαλυτερη σιγουρια, σταθεροτητα στη μηχανη.
    Αυτο μαζι με την οραση (να βλεπεις ενα βημα μπροστα απο εκει που εισαι, το two-step που λεει παλι το CSS) ειναι τα δυο εργαλεια που λεω να χρησιμοποιησω για την αρχη.

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Ειναι μεσα στο προγραμμα για φετος. Απο βδομαδα βαζω φρεσκα λαστιχα και μετα περιμενουμε να φτιαξει ο καιρος.

    Αν και ελεγα οτι δε θελω να ασχοληθω με χρονομετρα, σκεφτομαι πως τελικα ισως ειναι κι αυτο ενα εργαλειο. Οχι με την ανταγωνιστικη εννοια (εγω γυρναω πιο γρηγορα απο τον Χ, Υ), αλλα ως ενα κριτηριο για να βλεπω αν κατι που δοκιμαζω ειναι παραγωγικο ή οχι στην οδηγηση μου. Πχ δοκιμαζω την Χ γραμμη σε μια στροφη. Πώς μπορω να ξερω αν ειναι καλυτερη απο μια αλλη; Ενα βασικο κριτηριο φανταζομαι ειναι το αν μου επιτρεπει να μπω απο νωρις στο γκαζι, αλλα κι αυτο δεν ειναι τοσο ευκολα μετρησιμο και συγκρισιμο.


    Πετρο η ιδανικη γραμμη για την καθε πιστα ειναι μια...δεν ειναι πολλες...
    εσυ θα κοιτας να κινεισαι οσο πιο κοντα μπορεις σ'αυτη την ιδανικη γραμμη αφου πρωτα την εχεις μελετησει και στην εχουν δειξει και καποιοι πιο εμπειροι...
    μαλλον ηταν ατυχες το παραδειγμα που εθεσες οσον αφορα την γραμμη...

    απλα θελω να σου πω οτι πανω στην ιδανικη γραμμη θα κοιτας να προσαρμοζεις πραγματα...και θα το πηγαινεις κομματι κομματι ανεβαζοντας ρυθμο...

    επισης για να λυθεις μπορει να βοηθησει και ενας "λαγος"...ενας πιο εμπειρος αναβατης που γυρναει σε καλυτερους χρονους απο εσενα και να τον εχεις μπροστα...
    θα σου ειναι πιο ευκολο να φρεναρεις εκει που αυτος φρεναρει, να στριψεις στο turning point το δικο του (ή τελοσπαντων κοντα), ν'ανοιξεις γκαζι νωριτερα και να βγεις...


    κατι που βοηθησε εμενα κυριως στο να αποκτω ροη ειναι να δουλευω με μια ταχυτητα ολη την πιστα...για να μην εχεις τα ανεβασματα-κατεβασματα, πας σταθερα με μια 2α π.χ. απο τα χαμηλα της μεχρι τα ψηλα της και αλλαζεις μονο στην ευθεια...αυτο μπορεις να το κανεις στο ρυσιο...χωρις βιαια ανοιγματα και φρεναρισματα, μονο throttle control...

  4. #19
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    Πετρο η ιδανικη γραμμη για την καθε πιστα ειναι μια...δεν ειναι πολλες...
    εσυ θα κοιτας να κινεισαι οσο πιο κοντα μπορεις σ'αυτη την ιδανικη γραμμη αφου πρωτα την εχεις μελετησει και στην εχουν δειξει και καποιοι πιο εμπειροι...
    μαλλον ηταν ατυχες το παραδειγμα που εθεσες οσον αφορα την γραμμη...
    Συμφωνουμε οτι η ιδανικη γραμμη ειναι μια, αλλα το παραδειγμα μου δεν ειναι ατυχες, οχι για μενα τουλαχιστον.

    Δεν ειμαι στην πιστα καποιου σχολειου που εχουν ηδη σημειωμενα τα turning points. Αρα κι αυτο ειναι κατι που θα το βρω μονος μου, με trial and error. Προσωπικα δεν εχω καταληξει σε συγκεκριμενα σημεια που στριβω και διαβαζοντας τις ασκησεις του CSS βλεπω πως ειναι ενα σημαντικο μερος της ολης υποθεσης. Αρα πρωτα πρεπει να βρω αυτη τη γραμμη, το οποιο θα γινει δοκιμαζοντας διαφορετικα σημεια αναφορας και βλεποντας τι επιδραση εχει το καθενα στο ανοιγμα του γκαζιου και την εξοδο μου. Αυτο τουλαχιστον καταλαβα οτι λεει το CSS, που απ'οσο βλεπω εχει αφιερωσει δυο ασκησεις πανω στο συγκεκριμενο κομματι. Σ'ολα τ'αλλα συμφωνουμε.

    Αραγε ποιος θα μπορουσε να γινει ο λαγος μου; Καποιος πολυ πιο εμπειρος που να βρισκεται και στην πολη; Χμμμ...

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Συμφωνουμε οτι η ιδανικη γραμμη ειναι μια, αλλα το παραδειγμα μου δεν ειναι ατυχες, οχι για μενα τουλαχιστον.

    Δεν ειμαι στην πιστα καποιου σχολειου που εχουν ηδη σημειωμενα τα turning points. Αρα κι αυτο ειναι κατι που θα το βρω μονος μου, με trial and error. Προσωπικα δεν εχω καταληξει σε συγκεκριμενα σημεια που στριβω και διαβαζοντας τις ασκησεις του CSS βλεπω πως ειναι ενα σημαντικο μερος της ολης υποθεσης. Αρα πρωτα πρεπει να βρω αυτη τη γραμμη, το οποιο θα γινει δοκιμαζοντας διαφορετικα σημεια αναφορας και βλεποντας τι επιδραση εχει το καθενα στο ανοιγμα του γκαζιου και την εξοδο μου. Αυτο τουλαχιστον καταλαβα οτι λεει το CSS, που απ'οσο βλεπω εχει αφιερωσει δυο ασκησεις πανω στο συγκεκριμενο κομματι. Σ'ολα τ'αλλα συμφωνουμε.


    μμμ, ναι...ουσιαστικα εχεις ενα δικιο...
    γιατι αν πηγαινεις "αργα βαδιζω, ζωη κερδιζω" δεν θα μπορεσεις να "πιανεις" την ιδανικη γραμμη ποτε...
    και δεν το λεω για σενα...το λεω για τα turning points που ειπες οτι βαζουν τα σχολεια...που οντως το κανουν, αλλα και παλι δεν ειναι εκει η ιδανικη γραμμη...

    εκει τα βαζουν για να μαθεις...μετα μαθαινεις να φρεναρεις ακομα πιο μεσα και να στριβεις ακομα πιο βαθυα...δλδ στην 5 π.χ. στις Σερρες απεχει τρελα το turning point του css με το turning point των αγωνιζομενων του Πανελληνιου Πρωταθληματος...
    ενα χαρακτηριστικο επισης παραδειγμα ειναι και η 1-2 των Σερρων...αν δεν μπεις με φορα στην 1 δεν θα σε πεταξει ποτε στο απεναντι κερμπ για να ΞΑΝΑστριψεις μετα την 2 και να "χτυπησεις" την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ κορυφη της...




    εγω θα σου ελεγα, αφου αυτο το καλοκαιρι εχεις αποφασισει να μεινεις εδω και να μην ξενιτευτεις σε νησι, να κλεισεις αρχες σεζον, δλδ ανοιξη, για το level 1 του CSS, να κανεις την προπονηση σου μεσα στο καλοκαιρι και αν αισθανθεις ανετος χτυπας και ενα level 2 καπου στον Σεπτεμβρη...

    θα δεις οτι θα σε "ξεκλειδωσουν" αμεσως αφου την θεωρητικη γνωση την εχεις...


    δεν ειναι πολλα τα λεφτα...στην τελικη αν δεν βγαινεις βαλε πιο φτηνα πλακακια στο σπιτι...

  6. #21
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    δεν ειναι πολλα τα λεφτα...στην τελικη αν δεν βγαινεις βαλε πιο φτηνα πλακακια στο σπιτι...

  7. #22
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.590
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Συμφωνουμε οτι η ιδανικη γραμμη ειναι μια....
    Η ιδανικη γραμμη ΔΕΝ ειναι μια.
    Η ΙΔΕΑ για την ιδανικη γραμμη ειναι μια.
    (Λεω εγω τωρα...)
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  8. #23
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TROOPER Προβολή μηνύματος
    Η ιδανικη γραμμη ΔΕΝ ειναι μια.
    Η ΙΔΕΑ για την ιδανικη γραμμη ειναι μια.
    (Λεω εγω τωρα...)
    Καταλαβαινω τι λες.

    Για να το πουμε πιο σωστα λοιπον, για καθε συνδυασμο αναβατη/μηχανης/πιστας υπαρχει μια ιδανικη γραμμη. Ο σκοπος μου λοιπον ειναι να προσπαθησω να βρω τη γραμμη που θα βοηθαει εμενα να κινηθω με τη μηχανη μου γρηγοροτερα στη συγκεκριμενη πιστα. Αν ερθεις εσυ με τη μηχανη σου μαλλον η δικια σου ιδανικη γραμμη θα ειναι διαφορετικη.

  9. #24
    Στο CSS θυμάμαι ξεκάθαρα να μου λένε, δεν υπάρχει ιδανική γραμμή και το πιστεύω. Έχει να κάνει με πολλες παραμέτρους όπως ρυθμός, ικανότητες αναβάτη/μηχανής, τακτική κλπ. Σε ρυθμό CSS μπορει να μπαίνεις πιο βαθιά και ανοιχτά και με quick turn να κερδίζεις σε ταχυτητα, σε αγώνα όμως αφήνεις μια πόρτα ανοιχτή για προσπέραση στην είσοδο.
    Το θέμα για εμενα οταν μπαινω πίστα (σπάνια) ειναι να μπορεις να βρεις τα σημεια εκείνα που θα σε βοηθήσουν να πάρεις την στροφή χωρις να χαλάσει τον ρυθμό σου και να βγεις με όσο μεγαλύτερη ταχυτητα γινεται έχοντας σε ολα τα βήματα τον καλυτερο/ασφαλέστερο έλεγχο της μηχανής. Οι δικές μου ικανότητες διαφέρουν με καποιον άλλο οποτε διαφέρουν και ο ρυθμός και η ταχυτητα και η γραμμή.

  10. #25
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.590
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Καταλαβαινω τι λες.

    Για να το πουμε πιο σωστα λοιπον, για καθε συνδυασμο αναβατη/μηχανης/πιστας υπαρχει μια ιδανικη γραμμη. Ο σκοπος μου λοιπον ειναι να προσπαθησω να βρω τη γραμμη που θα βοηθαει εμενα να κινηθω με τη μηχανη μου γρηγοροτερα στη συγκεκριμενη πιστα. Αν ερθεις εσυ με τη μηχανη σου μαλλον η δικια σου ιδανικη γραμμη θα ειναι διαφορετικη.
    Μαλλον δεν καταλαβες τι λεω.
    Ιδανικη ειναι η γραμμη που σου επιτρεπει να μπεις οσο γινεται πιο γρηγορα στο προοδευτικο ανοιγμα του γκαζιου. Και αυτο δεν σου το επιτρεπει μια γραμμη.
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  11. #26
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TROOPER Προβολή μηνύματος
    Μαλλον δεν καταλαβες τι λεω.
    Ιδανικη ειναι η γραμμη που σου επιτρεπει να μπεις οσο γινεται πιο γρηγορα στο προοδευτικο ανοιγμα του γκαζιου. Και αυτο δεν σου το επιτρεπει μια γραμμη.


    Τελικα οντως δεν καταλαβα... Θες να μου το εξηγησεις λιγο;

  12. #27
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.590
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος


    Τελικα οντως δεν καταλαβα... Θες να μου το εξηγησεις λιγο;
    Ωραια.
    Ιδανικη γραμμη οριζεται ως η γραμμη που θα σου επιτρεψει να εχεις τον απολυτο ελεγχο της μοτο. Αυτο στην στροφη για να το κανεις θα πρεπει να αποφορτιζεις το μπροστινο σου το οποιο εκ των πραγματων μπορει να δεχτει πολυ λιγοτερα φορτια. Αρα η μεταφορα φορτιων θα πρεπει να γινει πισω. Οσο συντομοτερα γινει αυτο τοσο πιο ασφαλης εισαι (αποφευγεις λοου). Αρα οσο πιο συντομα ξεκινησεις να ανοιγεις προοδευτικα το γκαζι σου (ο τροπος μεταφορας φορτιου στον πισω τροχο) τοσο πιο σταθερη ειναι η μοτοσυκλετα σου.
    Το ποτε θα το κανεις αυτο εχει να κανει με ενα σωρο παραμετρους! Αναβατης, μοτο, ρυθμος, εμποδια κλπ...αρα ιδανικη γραμμη δεν οριζεται ως μια.

    Υ.γ. δεν διεκδικω κανενα αλαθητο. Αυτα που λεω ειναι ειναι ενας συνδιασμος αυτων που εχω μαθει στο css και αυτων που πραττω. Απλα δινω την δικη μου οπτικη.
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  13. #28
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723

  14. #29
    Αργός Το avatar του/της Cpt_Slow
    Εγγραφή
    01/02/2016
    Μηνύματα
    452
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος

    θα δεις οτι θα σε "ξεκλειδωσουν" αμεσως αφου την θεωρητικη γνωση την εχεις...
    Θα σταθώ εδώ και θα σου πω οτι όντως ισχυει. Εγω το έκανα πρόσφατα και αν και μεγάλη κότα νομίζω "ξεκλείδωσα" ως ένα βαθμό. Στο πρώτο session χωρίς τα turning points έμπαινα στις στροφές τόσο νωρίς που με πήγαινε όπου ήθελε. Με τα turning points και πάλι φοβόμουνα να μπώ τόσο βαθειά μέχρι που ήρθε ο δάσκαλος και μου λέει κόλλησε με και μην τυχ'ων πατήσεις φρένο, δεν κάνεις πλάγιασμα αμα δεν κάνω εγω. Του λέω θα σκοτωθούμε . Με τα πολλά λέω τι διάολο δάσκαλος είναι θα σφίχτω και θα το κάνω.Την πρώτη φορά στην Κ1 λέω πάει το αγοράσαμε το χορτάρι και ω του θαύματος τα έκανα και άρχισα να βρίσκω σωστές γραμμές. Στο 4ο session μου λέει το έχεις, κόλλησε με να σου δώσω ρυθμό και μόλις σε αφήσω μην τον ρίξεις. Οριόταν πάνω στο cbr του να ανοίγω πιο πολύ γκάζι και μετά από ένα γύρο περίπου που με άφησε, άρχισα να φτάνω και να περνάω κόσμο εύκολα.

    Συνοψίζοντας όταν έχεις την ασφάλεια οτι είναι ο δάσκαλος μπροστά μπορείς να κάνεις πράγματα που μόνος φοβάσαι.

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt_Slow Προβολή μηνύματος
    Θα σταθώ εδώ και θα σου πω οτι όντως ισχυει. Εγω το έκανα πρόσφατα και αν και μεγάλη κότα νομίζω "ξεκλείδωσα" ως ένα βαθμό. Στο πρώτο session χωρίς τα turning points έμπαινα στις στροφές τόσο νωρίς που με πήγαινε όπου ήθελε. Με τα turning points και πάλι φοβόμουνα να μπώ τόσο βαθειά μέχρι που ήρθε ο δάσκαλος και μου λέει κόλλησε με και μην τυχ'ων πατήσεις φρένο, δεν κάνεις πλάγιασμα αμα δεν κάνω εγω. Του λέω θα σκοτωθούμε . Με τα πολλά λέω τι διάολο δάσκαλος είναι θα σφίχτω και θα το κάνω.Την πρώτη φορά στην Κ1 λέω πάει το αγοράσαμε το χορτάρι και ω του θαύματος τα έκανα και άρχισα να βρίσκω σωστές γραμμές. Στο 4ο session μου λέει το έχεις, κόλλησε με να σου δώσω ρυθμό και μόλις σε αφήσω μην τον ρίξεις. Οριόταν πάνω στο cbr του να ανοίγω πιο πολύ γκάζι και μετά από ένα γύρο περίπου που με άφησε, άρχισα να φτάνω και να περνάω κόσμο εύκολα.

    Συνοψίζοντας όταν έχεις την ασφάλεια οτι είναι ο δάσκαλος μπροστά μπορείς να κάνεις πράγματα που μόνος φοβάσαι.



    το "ξεκλειδωμα" εγκειται στο να ξεπερασεις το σφιξιμο στο στομαχι οταν το μυαλο σου κλειδωνει μην μπορωντας να αντιληφθει οτι μπορει να γινει αυτο που σου λενε στην θεωρια και εχεις μαθει γιατι εκεινη την στιγμη υπαρχει η ταχυτητα που δημιουργει την αδρεναλινη...

    μισο μετρο πιο μπροστα να μετατοπισεις το turning point σου, νομιζεις οτι γινεσαι παγκοσμιος... και μετα ερχεται ο γρηγορος και στριβει σχεδον εξω απο την πιστα αφου εχει πιασει φρενα στην ταμπελα των 50 και λες "μας δουλευει"...

Σελίδα 2 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Γενικοί κανόνες για ρύθμιση πίεσης ελαστικών στην πίστα
    από DrIoannis στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 01/12/2015, 17:20
  2. Παπί για μεσα στην πόλη
    από Federer_) στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 45
    Τελευταίο μήνυμα: 05/12/2014, 22:41
  3. Αγορά μοτοσυκλέτας για κίνηση μέσα στην πόλη
    από Raftopoua στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 21/08/2012, 22:34
  4. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 20/06/2007, 17:46
  5. για την αποβαση στην ιταλια...νεωτερα
    από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 04/08/2004, 11:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF