Σελίδα 1 από 7 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 99

Θέμα: Ασκήσεις - μεθολολογία για βελτίωση μέσα στην πίστα;

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723

    Ασκήσεις - μεθολολογία για βελτίωση μέσα στην πίστα;

    Οταν μπαινετε μεσα στην πιστα ακολουθειτε καποιες συγκεκριμενες ασκησεις, καποια μεθοδολογια; Πχ στα διαφορα σχολεια για να κανεις πρακτικη σε καθε τι που διδασκεται σου βαζουν μετα να κανεις μια συγκεκριμενη ασκηση. Εχετε καποιες τετοιες πρακτικες τις οποιες ακολουθειτε ή απλα μπαινετε μεσα στην πιστα και προσπαθειτε να πατε πιο γρηγορα;

    Προσωπικα εχω παρατηρησει πως οταν μπαινω μεσα στην πιστα προσπαθω να τα κανω ολα μαζι με αποτελεσμα τελικα να χανομαι και να μην κανω ουσιαστικα τπτ. Ισως αν εστιαζα σε ενα κομματι καθε φορα να ειχα καλυτερα αποτελεσματα. Εχετε να προτεινετε κατι συγκεκριμενο που σας βοηθησε να μπειτε σε ενα προγραμμα; Ισως καποια πηγη απο το ιντερνετ που μου διαφευγει;

    Ευχαριστω.

  2. #2
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.590
    Αυτο μηπως σημαινει οτι απο λεβελ σε λεβελ δεν δουλεψες αρκετα;
    Προσωπικα εχωντας ολοκληρωσει το riding school (τοτε) και τα 3 λεβελ του css μετα, μεσολαβουσε ενας χρονος ημερολογικα για να μπορεσω να δουλεψω την καθε ασκηση ξεχωριστα μεχρι να μου γινει βιωμα και να μην προσπαθω για να κανω πραματα. Αρκετα αργοτερα αρχισα να κοιταζω χρονομετρα.
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TROOPER Προβολή μηνύματος
    Αυτο μηπως σημαινει οτι απο λεβελ σε λεβελ δεν δουλεψες αρκετα;
    Προσωπικα εχωντας ολοκληρωσει το riding school (τοτε) και τα 3 λεβελ του css μετα, μεσολαβουσε ενας χρονος ημερολογικα για να μπορεσω να δουλεψω την καθε ασκηση ξεχωριστα μεχρι να μου γινει βιωμα και να μην προσπαθω για να κανω πραματα. Αρκετα αργοτερα αρχισα να κοιταζω χρονομετρα.
    Δυστυχως λογω επαγγελματος (εποχιακος μαγειρας) την περιοδο που γινονται τα CSS βρισκομαι παντα στο νησι, οποτε δεν ειχα ποτε την ευκαιρια να παρακολουθησω το σχολειο. Πηγα περσι στο Χουντρα με αλλα παιδια απο το φορουμ, καθως ηταν το μονο σχολειο που γινεται και χειμωνα. Πολυ καλη εμπειρια μεν, αλλα ο προσανατολσιμος ειναι ξεκαθαρα δρομου και οχι πιστας.

    Ισως λοιπον ακομα και οι ασκησεις του CSS θα ηταν μια καλη αρχη. Καποια πηγη;

  4. #4
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.590
    Ειτε παραγγελνεις τα βιβλια ειτε γραφεις css level .... στο youtube
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Σχετικα με τα βιβλια, μιλαμε για το TOTW ή κατι αλλο; Το συγκεκριμενο το εχω, αλλα δεν υπαρχουν συγκεκριμενες ασκησεις. Λογικο αλλωστε αφου ουσιαστικα κατι τετοιο θα λειτουργουσε ανταγωνιστικα με τα σχολεια. Στο youtube ολο και κατι βρισκω ειναι η αληθεια.

  6. #6
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.590
    Ναι για το TOTW ελεγα.
    Αρα θες συγκεκριμενες ασκησεις απ οτι καταλαβα.
    Και μαλλον αναζητας τις ασκησεις των λεβελ του css. Σωστα;
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Αρα θες συγκεκριμενες ασκησεις απ οτι καταλαβα.
    Νομιζω ειναι ξεκαθαρο και απο τον τιτλο ακομα του θεματος.

    Και μαλλον αναζητας τις ασκησεις των λεβελ του css. Σωστα;
    Δεν νομιζω οτι το CSS ειναι μονοδρομος για ολους, οποτε δε θελω να το περιορισω τοσο πολυ. Ρωταω να μαθω πώς βελτιωθηκε στην πιστα ο καθενας που εχει τη διαθεση να απαντησει. Αν η βελτιωση για καποιον ηταν μεσω του CSS τοτε για αυτον η απαντηση προφανως θα ειναι οι συγκεκριμενες ασκησεις. Αλλα προφανως υπαρχουν και αναβατες με αξιολογη προοδο που δεν εχουν παρακολουθησει το συγκεκριμενο σχολειο. Στο επιπεδο μου μπορω να μαθω απο την πλειονοτητα των αναβατων καθως ειμαι πολυ νεος στο χωρο.

  8. #8
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.279
    Eχω το twist of the wrist σε ενα σκληρο καπου ολοκληρο αλλα αν ψαχτεις μπορεις να το κατεβασεις αν δε το βρεις και εισαι στην Πιτα στο φερνω..εχει αρκετα ωραια και ολοκληρωμενα πραγματα εκει..
    Throttle that mysterious friend of ours

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o teos Προβολή μηνύματος
    Eχω το twist of the wrist σε ενα σκληρο καπου ολοκληρο αλλα αν ψαχτεις μπορεις να το κατεβασεις αν δε το βρεις και εισαι στην Πιτα στο φερνω..εχει αρκετα ωραια και ολοκληρωμενα πραγματα εκει..
    Σ'ευχαριστω. Το εχω κατεβασει και εχω διαβασει και το βιβλιο, οπως επισης και το Sport Riding Techniques. Στη θεωρια σκιζουμε δλδ, αλλα μαλλον εχω προβλημα στο να βρω τον σωστο τροπο να τα εφαρμοσω ολα αυτα.

    Ισως να ειναι κατι που δε μπορει ευκολα να γινει χωρις τη βοηθεια καποιου εκπαιδευτη.

  10. #10
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.590
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Νομιζω ειναι ξεκαθαρο και απο τον τιτλο ακομα του θεματος.



    Δεν νομιζω οτι το CSS ειναι μονοδρομος για ολους, οποτε δε θελω να το περιορισω τοσο πολυ. Ρωταω να μαθω πώς βελτιωθηκε στην πιστα ο καθενας που εχει τη διαθεση να απαντησει. Αν η βελτιωση για καποιον ηταν μεσω του CSS τοτε για αυτον η απαντηση προφανως θα ειναι οι συγκεκριμενες ασκησεις. Αλλα προφανως υπαρχουν και αναβατες με αξιολογη προοδο που δεν εχουν παρακολουθησει το συγκεκριμενο σχολειο. Στο επιπεδο μου μπορω να μαθω απο την πλειονοτητα των αναβατων καθως ειμαι πολυ νεος στο χωρο.
    Ok.

    Κατανοητο.
    Εγω λοιπον βελτιωθηκα μεσω του css.
    Βρηκα αυτον τον τροπο ως τον πιο ασφαλη γιατι θεωρω οτι πιεζεις το οριο ΠΡΟΣ τα πανω και φροντιζεις να μην το ξεπερνας ψαχνοντας το. Το οριο ειναι η ανεση κατ εμε ( και ειναι φυσικα υποκειμενικο αυτο!)
    Δεν ειχα τον χρονο να λιωνω στις πιστες αφου το επαγγελμα μου ειναι τελειως διαφορετικο, ουτε και τα φραγκα να αγοραζω ανταλακτικα και κοστουμια για να δοκιμασω να φρεναρω 10 μετρα πιο βαθεια.
    Ξερω παιδια που μπηκαν ταγμα, πηγαν ταγμα και ειναι παρα πολυ γρηγοροι. Ευχομαι μονο να συνεχισουν να καβαλανε και οι οποιες τυχων πτωσεις τους να ειναι αναιμακτες!

    Στο παρακατω λινκ μπορεις να βρεις τι κανουν στα 5 βηματα του λεβελ 1.

    https://davidkeen.com/blog/2012/03/c...chool-level-1/

    Δεν ξερω αν μπορω να βοηθησω καπως παραπανω.
    Τελευταία τροποποίηση από TROOPER; 09/02/2017 στις 21:45.
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  11. #11
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.279
    Εφόσον το χεις μελετήσει αρκετά μένει να το εφαρμόσεις αυτο που χρειάζεται πέρα από το αυτονόητο εκπαιδευτή είναι να βγεις αρκετές φορές με παρέα που ξέρει και μπορεί να σε παρατηρεί και να σε βοηθήσει...από κει και περα όπως λέει και ο βεδουινος από πάνω είναι πάντα να πιέζεις μέχρι εκεί που νιώθεις άνετα να κάνεις τα πάντα σωστά και στην ώρα τους και ας πηγαίνεις σα σαλιγκάρι στην αρχή και σιγά σιγά να σου βγαίνουν αυθόρμητα..αν πας αμέσως να εφαρμόσεις ότι είδες και διάβασες γρήγορα θα τα κάνεις με λάθος σειρά η όπως όπως....
    Throttle that mysterious friend of ours

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TROOPER Προβολή μηνύματος
    ...

    Στο παρακατω λινκ μπορεις να βρεις τι κανουν στα 5 βηματα του λεβελ 1.

    https://davidkeen.com/blog/2012/03/c...chool-level-1/

    Δεν ξερω αν μπορω να βοηθησω καπως παραπανω.
    Ευχαριστω πολυ. Ηταν μια πολυ καλη αρχη.
    Συμπληρωματικα θα παραθεσω και καποιες αλλες πηγες που βρηκα ψαχνοντας με αφορμη το συγκεκριμενο λινκ.

    CSS Level 2 Review & drills
    http://www.r1-forum.com/forums/86-tr...level-2-a.html
    http://bikereview.com.au/california-...chool-level-2/

    CSS Level 3 Review & drills
    http://honda-tech.com/forums/honda-m...iteup-2272012/
    http://www.k-bikes.com/forums/41-bik...els-3-4-a.html

    Και το πληρεστερο υλικο που βρηκα στο Youtube ειναι η συγκεκριμενη σειρα (parts 1-6)
    https://www.youtube.com/watch?v=2YIOxOaaVPE

    Σε περιπτωση που εχει και κανεις αλλος τις ανησυχιες μου.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Dant3
    Εγγραφή
    11/10/2012
    Μηνύματα
    820
    Εφοσον εισαι σχετικα νεος,δε ξερω αν θα ηταν καλυτερο για αρχη να κανεις βολτες,κατα προτιμηση με παρεα που πανε πιο γρηγορα απο σενα(οχι ταλιμπαν,να οδηγανε συνετα και σωστα) ετσι ωστε και να δεις πραγματα αλλα και να σε δουν.Και κυριως να αποκτησεις εμπειρια για τις δυνατοτητες της μηχανης σου.Γιατι αν οντως δεν ανεβασεις το οριο,δηλαδη να νιωθεις ανετα πχ φρεναροντας πιο δυνατα,μπαινοντας με πιο πολλα στη στροφη και ριχνοντας πιο πολυ τη μηχανη,οι ασκησεις τι να σου κανουν.

  14. #14
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Εγω θα σου έλεγα εκτός απο τα μαθήματα κατ αρχήν να ξεκινήσεις να πήγαίνεις και Σέρρες, γιατι στην πίστα καρτ που πηγαίνεις όσο ναναι δεν μπορείς να κάνεις αυτα που κάνεις σε μια κανονική πίστα.
    Μετα σπας την πίστα σε κομμάτια και δουλεύεις με σύστημα.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Εγω θα σου έλεγα εκτός απο τα μαθήματα κατ αρχήν να ξεκινήσεις να πήγαίνεις και Σέρρες, γιατι στην πίστα καρτ που πηγαίνεις όσο ναναι δεν μπορείς να κάνεις αυτα που κάνεις σε μια κανονική πίστα.
    Μετα σπας την πίστα σε κομμάτια και δουλεύεις με σύστημα.
    Ειναι μεσα στο προγραμμα για φετος. Απο βδομαδα βαζω φρεσκα λαστιχα και μετα περιμενουμε να φτιαξει ο καιρος.

    Αν και ελεγα οτι δε θελω να ασχοληθω με χρονομετρα, σκεφτομαι πως τελικα ισως ειναι κι αυτο ενα εργαλειο. Οχι με την ανταγωνιστικη εννοια (εγω γυρναω πιο γρηγορα απο τον Χ, Υ), αλλα ως ενα κριτηριο για να βλεπω αν κατι που δοκιμαζω ειναι παραγωγικο ή οχι στην οδηγηση μου. Πχ δοκιμαζω την Χ γραμμη σε μια στροφη. Πώς μπορω να ξερω αν ειναι καλυτερη απο μια αλλη; Ενα βασικο κριτηριο φανταζομαι ειναι το αν μου επιτρεπει να μπω απο νωρις στο γκαζι, αλλα κι αυτο δεν ειναι τοσο ευκολα μετρησιμο και συγκρισιμο.

Σελίδα 1 από 7 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Γενικοί κανόνες για ρύθμιση πίεσης ελαστικών στην πίστα
    από DrIoannis στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 01/12/2015, 17:20
  2. Παπί για μεσα στην πόλη
    από Federer_) στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 45
    Τελευταίο μήνυμα: 05/12/2014, 22:41
  3. Αγορά μοτοσυκλέτας για κίνηση μέσα στην πόλη
    από Raftopoua στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 21/08/2012, 22:34
  4. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 20/06/2007, 17:46
  5. για την αποβαση στην ιταλια...νεωτερα
    από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 04/08/2004, 11:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF