Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 68

Θέμα: Kαταναλώσεις μοτο. Εντός-Εκτός και επι τα αυτά...

  1. #16
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    Από τον Δεκέμβριο του 2015 τηρώ σχολαστικό αρχείο σε εφαρμογή κινητού,
    Μοτοσυκλέτα ΧΤ 660 R mod 2006 . 30.000 χλμ , ολα μαμά.
    Οδηγός 49 ετών οδήγηση συντηρητική σε επαρχιακό δρόμο αλλά πιο αγρια στην πόλη:
    Συνοπτικά
    Χλμ 6.148
    Ανεφοδιασμοί: 51
    Ευρω: 518
    Λιτρα : 366,66
    Μεση κατανάλωση : 5,86 /100 Χλμ

    Τα καλοκαίρια χρησιμοποιώ την μοτοσυκλέτα αποκλειστικά σε επαρχιακούς-αγροτικούς οδούς με χαλαρή οδήγηση και εχω δει καταναλώσεις και κάτω από 4/ 100χλμ
    Τον χειμώνα η πλειοψηφία των χλμ γίνεται στην πόλη της Μυτιλήνης με μικρά διαστήματα και μηχανή χωρίς να φτάνει σε θερμοκρασίας λειτουργίες, κατανάλωση μεχρι 6.60-7/ 100 χλμ .

  2. #17
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Εγώ έχω αρχείο από τότε που την πήρα (12/2012)

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Untitled.jpg 
Προβολές:	181 
Μέγεθος:	55,9 KB 
ID:	378767

    Οδήγηση κουλομαρίας, αλλά πολλά χλμ στη πόλη...

    Η μηχανή συντηρείται ευλαβικά, αλλά με τα ελαστικά η αλήθεια είναι ότι κατά διαστήματα έχω εμφανιστεί αμελής

    Ευτυχώς που εμφανίστηκε και ο Μανώλης από πάνω, και είδα μια φυσιολογική μέση κατανάλωση, γιατί είχα αρχίσει να νομίζω ότι έχει τρύπα το ντεπόζιτο...

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  3. #18
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Μανολης67 Προβολή μηνύματος
    Από τον Δεκέμβριο του 2015 τηρώ σχολαστικό αρχείο σε εφαρμογή κινητού,
    Μοτοσυκλέτα ΧΤ 660 R mod 2006 . 30.000 χλμ , ολα μαμά.
    Οδηγός 49 ετών οδήγηση συντηρητική σε επαρχιακό δρόμο αλλά πιο αγρια στην πόλη:
    Συνοπτικά
    Χλμ 6.148
    Ανεφοδιασμοί: 51
    Ευρω: 518
    Λιτρα : 366,66
    Μεση κατανάλωση : 5,86 /100 Χλμ

    Τα καλοκαίρια χρησιμοποιώ την μοτοσυκλέτα αποκλειστικά σε επαρχιακούς-αγροτικούς οδούς με χαλαρή οδήγηση και εχω δει καταναλώσεις και κάτω από 4/ 100χλμ
    Τον χειμώνα η πλειοψηφία των χλμ γίνεται στην πόλη της Μυτιλήνης με μικρά διαστήματα και μηχανή χωρίς να φτάνει σε θερμοκρασίας λειτουργίες, κατανάλωση μεχρι 6.60-7/ 100 χλμ .
    Έτσι γίνεται η μέτρηση!

    Γεμίζεις το τεπόζιτο και σημειώνεις την ένδειξη του ολικού μετρητή. Από και και πέρα χρησιμοποιείς την μηχανή κανονικά για όσο διάστημα θέλεις βάζοντας όση βενζίνη γουστάρεις καθε φορά αλλά σημειώνοντας πάντα τα λίτρα.
    Όταν κάνεις αρκετά χλμ σε όλες τις συνθήκες, πόλη, βουνό, γκαζίδια, οικονομική κτλ. φουλάρεις το τεπόζιτο αθροίζεις όλα τα λίτρα που έβαλες (μαζί με το τελευταιο φουλάρισμα) και αφαιρείς απ' τον ολικό χλμτρητη την ένδειξη από τότε που ξεκίνησες. Έτσι έχεις όλα τα χλμ και τα λίτρα που χρειάστηκες γι' αυτά. φούλαρα και μου άναψε ρεζέρβρα κτλ είναι και λάθος και πολύ μικρό δείγμα.

    με το τενερέ έχω δει 4 με 4,2 ελάχιστη. 6,7 με 7 μέγιστη και κάπου στο 5,5 μέση. Ίδια με του Μανόλη! (μαμά ολα).
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 15/02/2017 στις 22:26.
    Sent from me using a computer.

  4. #19
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ζεύκας Προβολή μηνύματος
    το πάω μέχρι 70 χλμ/ώρα
    Φοβάσαι να πας παραπάνω ε?

    Για πες μας και για το άλλο!
    Sent from me using a computer.

  5. #20
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Έτσι γίνεται η μέτρηση!

    Γεμίζεις το τεπόζιτο και σημειώνεις την ένδειξη του ολικού μετρητή. Από και και πέρα χρησιμοποιείς την μηχανή κανονικά για όσο διάστημα θέλεις βάζοντας όση βενζίνη γουστάρεις καθε φορά αλλά σημειώνοντας πάντα τα λίτρα.
    Όταν κάνεις αρκετά χλμ σε όλες τις συνθήκες, πόλη, βουνό, γκαζίδια, οικονομική κτλ. φουλάρεις το τεπόζιτο αθροίζεις όλα τα λίτρα που έβαλες (μαζί με το τελευταιο φουλάρισμα) και αφαιρείς απ' τον ολικό χλμτρητη την ένδειξη που από τότε που ξεκίνησες. Έτσι έχεις όλα τα χλμ και τα λίτρα που χρειάστηκες γι' αυτά. φούλαρα και μου άναψε ρεζέρβρα κτλ είναι και λάθος και πολύ μικρό δείγμα.

    με το τενερέ έχω δει 4 με 4,2 ελάχιστη. 6,7 με 7 μέγιστη και κάπου στο 5,5 μέση. Ίδια με του Μανόλη! (μαμά ολα).


    Φίλε Σουπιά το εχω κάνει ΚΑΙ αυτό.....και τα αποτελέσματα είναι ιδία με την παραπάνω μέθοδο του ημερολογίου...οσα πιο πολλά διανυθέντα χιλμ τόσο ακριβέστερος ο υπολογισμός.....
    Το καλό με την μέθοδο του ημερολογίου ειναι ότι τα στοιχεία δεν επιδέχονται αμφισβήτηση.

    Για το συγκεκριμένο μηχανάκι XT 660 σε ξενο ταξιδιωτικό με δεκάδες Κ εχουν γράψει και κατανάλωση 1 λιτρο/ 30χλμ !
    Τελευταία τροποποίηση από Μανολης67; 15/02/2017 στις 21:10.

  6. #21
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Μανολης67 Προβολή μηνύματος
    Φίλε Σουπιά το εχω κάνει ΚΑΙ αυτό.....και τα αποτελέσματα είναι ιδία με την παραπάνω μέθοδο του ημερολογίου...οσα πιο πολλά διανυθέντα χιλμ τόσο ακριβέστερος ο υπολογισμός.....
    Το "έτσι γίνεται" το έγραψα για το ποστ σου και έπειτα εξήγησα τον τρόπο που το έκανες γιατί σε λίγο θα διαβάσουμε και για 1000ρια που έχουν κάτω από 4λ/100 μέση.

    Μόνο η ένδειξη η δική σου και του Αριστείδη είναι σωστή.

    Για να έχουμε σοβαρή και έγκυρη ένδειξη κατανάλωσης χρειαζόμαστε αρκετά χλμ ώστε να είναι με κάθε τρόπο οδήγησης και η βενζίνη να είναι από διάφορα βενζινάδικα. Αν βάλαμε την μια νοθευμένη και την άλλη 100αρα στ' @ μας, αυτή είναι η πραγματικότητα και μετά από 1000 ή μετά από 6000 χλμ ελάχιστα αλλάζει το αποτέλεσμα.

    Μέγιστη και ελάχιστη είναι πολύ πιο δύσκολο να μετρήσουμε και το δείγμα χλμ θα είναι πολύ μικρότερο. Πάλι όμως με τον ίδιο τρόπο θα γίνει. Όταν οι μετρήσεις γίνονται σωστά και εγώ που οδηγώ άτσαλα και εσύ, θα έχουμε τις ίδιες ενδείξεις μέσης κατανάλωσης, γιατί και εσύ κάποια στιγμή ανοίγεις το γκάζι και εγώ θα πάω ήρεμα. Μετά από μερικές χιλιάδες χλμ η μόνη διαφορά στη μέση κατανάλωση που θα έχουμε εγώ και εσύ, θα είναι 0,2 με 0,3λ/100. H ίδια διαφορά μπορεί να υπάρξει και ανάμεσα σε κάποιον που έκανε τα περισσοερα χλμ στην πόλη και έναν που τα έκανε στην εθνική.
    Sent from me using a computer.

  7. #22
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Το ΜΤ-07 καίει 4,5-4,8, στις ίδιες συνθήκες. Φαντάζομαι ότι πέφτει εύκολα στα 4 με χαλαρή οδήγηση σε ταξιδάκι.
    Ρε Blitzer, ανοιγε το που και που το εργαλειο, θα το μπουκωσεις.
    5,2-5,6 με ομολογουμενως αρκετο χουλιγκανισμο. Οχι οτι το σκιζω, αλλα η οδηγηση μου ειναι 90% χομπιστικη (βολτα, πιστα, κτλ), οποτε σχεδον ποτε δεν παω κυρια.

    Το PC αληθεια δε σου ανεβασε καθολου την καταναλωση;

  8. #23

    Unhappy nc700x ..

    έχω ξεχάσει ποτέ έβαλα τελευταία φορά βενζίνη, nc700x dc-t ....
    στο περίπου 3,2 με 3,5 στα 100 χλμ σε νορμάλ οδηγηση ,και τα 4,0 με 4,5 σε γρηγορη οδηγηση σκίσιμο κτλπ..
    γενικώς επειδή ειναι απίστευτα χαμηλή η κατανάλωση του δεν με απασχολεί το θέμα ..καταναλωση βενζίνης..
    νομίζω πως συγκρίνεται μόνο με 250 cc ..

  9. #24
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Όποιος πει ότι δεν τον προειδοποίησα να του καεί το βίντεο!
    Sent from me using a computer.

  10. #25
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.099
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Ρε Blitzer, ανοιγε το που και που το εργαλειο, θα το μπουκωσεις.
    5,2-5,6 με ομολογουμενως αρκετο χουλιγκανισμο. Οχι οτι το σκιζω, αλλα η οδηγηση μου ειναι 90% χομπιστικη (βολτα, πιστα, κτλ), οποτε σχεδον ποτε δεν παω κυρια.

    Το PC αληθεια δε σου ανεβασε καθολου την καταναλωση;
    Δεν οδηγώ ιδιαίτερα ήρεμα. Στην τελευταία βόλτα, είδα και τη μεγαλύτερη τελική μου, μέχρι στιγμής. Απλά δεν το έχω πάει ποτέ τέρμα για ολόκληρο γέμισμα, ώστε να δω μεγαλύτερη κατανάλωση. Νομίζω η υψηλότερη που έχω δει είναι 4,9. Μιλάω πάντα για μέση ε, η στιγμιαία δε μετράει. Επίσης μου αρέσει πολύ το δούλεμά του χαμηλά-μεσαία (μέχρι 6-7k rpm), οπότε πιο ψηλά θα πάω μόνο σε κάνα φιλικό άνοιγμα.

    Και αυτή η κατανάλωση είναι με ανοιχτό φιλτροκούτι+φίλτρο, ολόσωμη και PC. Δεν πρόσεξα ιδιαίτερη διαφορά στην κατανάλωση σε σχέση με πριν. Ίσως 0,1-0,2 λ/100.
    Life begins at 45°.

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ζεύκας Προβολή μηνύματος
    το πάω μέχρι 70 χλμ/ώρα
    ποσο σαυρα εισαι μωρη χαμουρα?(οχι αυτο ειναι απο αλλο ανεκδοτο)...

    εγω μεχρι 80 πηγαινα...κοιτα να δεις τι σου κανουν τα 10χλμ/ωρα...

  12. #27
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    σε λίγο θα διαβάσουμε και για 1000ρια που έχουν κάτω από 4λ/100 μέση.
    κάτω από 5 σε χαλαρή βόλτα, έχω ένα που τα έχει δει περισσότερες της μίας φορές.

    στατιστικά από 05/2014 ως σήμερα, με βάση το πρόγραμμα που χρησιμοποιώ στο κινητό για το Yamaha fzs1000 mod.2001

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20170216_001607.jpg 
Προβολές:	139 
Μέγεθος:	60,4 KB 
ID:	378770





    Και η φρίκη που τρώω με το Ιταλικό θαύμα αντιλαμβάνεστε γιατί... Aprilia Pegaso "cube" mod. 2000 από Σεπτέμβριο 2015 ως σήμερα:

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20170216_002321.jpg 
Προβολές:	136 
Μέγεθος:	61,5 KB 
ID:	378771











    ΠΩΣ ΣΤΟ ΚΑΛΟ ΚΑΙΩ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑ ΙΔΙΑ ΜΕ ΔΥΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΟΓΔΟΝΤΑ ΙΠΠΟΥΣ ΔΙΑΦΟΡΑ.....
    Τελευταία τροποποίηση από amyroukai; 15/02/2017 στις 23:29.

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    ποσο σαυρα εισαι μωρη χαμουρα?(οχι αυτο ειναι απο αλλο ανεκδοτο)...

    εγω μεχρι 80 πηγαινα...κοιτα να δεις τι σου κανουν τα 10χλμ/ωρα...
    τι να σου πω. θυμάμαι σε ένα γέμισμα που το πίεζα παραπάνω και έφτανα τα 80 είδα καταναλώσεις 2+

    με χαλαρές αλλαγές και μέχρι 70 βλέπω κάτω από 2 λτ/100



    @daz: δεν ξέρω τίποτα για κάτι άλλο. είμαι κουλάδι κ χέστης.

  14. #29
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    κάτω από 5 σε χαλαρή βόλτα, έχω ένα που τα έχει δει περισσότερες της μίας φορές.

    στατιστικά από 05/2014 ως σήμερα, με βάση το πρόγραμμα που χρησιμοποιώ στο κινητό για το Yamaha fzs1000 mod.2001

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20170216_001607.jpg 
Προβολές:	139 
Μέγεθος:	60,4 KB 
ID:	378770


    Και η φρίκη που τρώω με το Ιταλικό θαύμα αντιλαμβάνεστε γιατί... Aprilia Pegaso "cube" mod. 2000 από Σεπτέμβριο 2015 ως σήμερα:

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20170216_002321.jpg 
Προβολές:	136 
Μέγεθος:	61,5 KB 
ID:	378771



    ΠΩΣ ΣΤΟ ΚΑΛΟ ΚΑΙΩ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑ ΙΔΙΑ ΜΕ ΔΥΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΟΓΔΟΝΤΑ ΙΠΠΟΥΣ ΔΙΑΦΟΡΑ.....
    Κατ' αρχήν η μέση κατανάλωση είναι στο 6 και όχι κάτω από 5. Άσε την ελάχιστη.

    Στο ερώτημα τώρα... Αν ξεκινήσω από θεσ/κη και έρχομαι αθήνα με 150χλμ με το τενερέ μαζί με φίλο με 990 και φυσά νοτιάς με μπόλικα μποφόρ, τι διαφορά νομίζεις ότι θα έχουμε στις καταναλώσεις μας?
    Εγώ θα κάψω 6,7 γιατί το τενερέ θα δουλεύει φουλ γκάζι και ο άλλος θα κάψει 7 γιατί το 990 στα 150 θα χασμουριέται.

    Τα μονοκύλινδρα καίνε όταν όταν τα βγάλεις στην εθνική γιατί δεν έχουν ίππους. Τα 1000αρια ειδικά αν είναι οικονομικά και δεν είναι βενζινοβόρα όπως κάτι 990 ή varadero, XX κτλ. δύσκολα θα τα φτάσει κάποιος στην μέγιστη κατανάλωση και αν το κάνει θα είναι για λίγο (εκτός και αν πάει τη βόλτα που πήγε ο sniper και έκαψε όλη την βενζίνη του μήνα). Τα ροπάτα μηχανάκια ανεξαρτήτως κυβισμού μπορούν να βγάλουν πολύ καλή μέση κατανάλωση γιατί δεν χρειάζεται να χουφτώνεις το γκάζι συνέχεια.

    btw η μέγιστη και η ελάχιστη κατανάλωση που σου δείχνει αυτό το πρόγραμμα είναι αυτή που πέτυχες εσύ και όχι αυτή που μπορεί το μηχανάκι σου. Η μέση κατανάλωση όμως είναι αρκετά υψηλή στο ιταλικό, μάλλον ζορίζεται, χάσε κιλά.
    Σοβαρά το λέω ότι έκαψε πολύ γιατί ζορίζεται (ή για κάποιον άλλο λόγο που μπορεί να είναι απλά η φαγούρα στον δεξί καρπό) και αυτό φαίνεται απ' την υψηλή ελάχιστη που σου έδωσε.


    Edit. Επίσης το ιταλικό σου νομίζω δεν έχει και πολύ ροπουλα χαμηλά.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 16/02/2017 στις 00:55.
    Sent from me using a computer.

  15. #30
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Σορυ δε μπορώ!

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από NIKOS. Προβολή μηνύματος
    έχω ξεχάσει ποτέ έβαλα τελευταία φορά βενζίνη, nc700x dc-t ....
    στο περίπου 3,2 με 3,5 στα 100 χλμ σε νορμάλ οδηγηση ,και τα 4,0 με 4,5 σε γρηγορη οδηγηση σκίσιμο κτλπ..
    γενικώς επειδή ειναι απίστευτα χαμηλή η κατανάλωση του δεν με απασχολεί το θέμα ..καταναλωση βενζίνης..
    νομίζω πως συγκρίνεται μόνο με 250 cc ..
    Νίκο το ξέρεις ότι η χοντα δηλώνει 4,8 μέση κατανάλωση?

    Σε τεστ που έγινε για την κατανάλωση από διάφορα περιοδικά αυτό το νουμερο επιβεβαιώθηκε και μάλιστα μερικές φορές ξεπεράστικε φτάνοντας πάνω από 5λ/100 . Αλλά ας αφήσουμε αυτό και ας δούμε τι λέει ο κατασκευαστής που πάντα δίνει τα ελάχιστα δυνατά νούμερα.
    Όταν ο κατασκευαστής λοιπόν δίνει 4,8 μέση αυτό αυτόματα σημαίνει ότι η μέγιστη είναι πάνω από 6λ/100. Η χοντα μέση κατανάλωση στο sprot mode δίνει πάνω από 5l/100 στο dct.

    Το ότι το μηχανάκι είναι ροπάτο και δεν το ζορίζεις και σου καίει λίγο (όσο λίγο και να σου καίει) δεν σημαίνει ότι αυτή είναι η μέγιστη ή η μέση κατανάλωση της μηχανής σου. Αυτή είναι η μέση κατανάλωση της οδήγησης που κάνεις!

    Η μέγιστη κατανάλωση 700 κυβικών στα 200 χλμ που έχει κόφτη δεν μπορεί να είναι 4 με 4,5λ που λές, που να χτυπάς τις ρόδες σου κάτω.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 16/02/2017 στις 00:53.
    Sent from me using a computer.

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 97
    Τελευταίο μήνυμα: 16/01/2017, 15:03
  2. λιγο μοτο...λιγο βολτα ... και τους φιλους μου.....
    από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 23/05/2005, 09:20
  3. και γαμώ τα άλμπουμ!
    από periklisk στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 01/04/2005, 10:57
  4. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 01/04/2004, 09:09
  5. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 08/12/2003, 15:57

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF