Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 68

Θέμα: Kαταναλώσεις μοτο. Εντός-Εκτός και επι τα αυτά...

  1. #46
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Τώρα βασικά συγκρίνουμε την βούρτσα με το πιγκάλ.

    Δεν παίρνουμε μηχανάκια (τουλάχιστον μέχρι τότε που είχαμε €) γιατί θέλουμε οικονομία.

    ΔΕΝ ΜΑΣ ΝΟΙΑΖΕΙ ΠΟΣΟ ΚΑΙΝΕ.
    Νίκο τη λες? Ο άλλος δεν ανέβαζε στη μηχανή τη γυναίκα του γιατί μέτραγε λέει να δει πόσο καίει!
    Sent from me using a computer.

  2. #47
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    291
    Η ελάχιστη μέση κατανάλωση που έχω μετρήσει στο Kawasaki ZR7 είναι 4,9 lit/100km.
    Αφορά τρία διαδοχικά γεμίσματα για συνολική απόσταση 621 km, σχεδόν όλα σε εθνική οδό με χαλαρή οδήγηση και κάτι λίγα χλμ μέσα στην Αθήνα.
    Πάντως, σχεδόν πάντοτε η μέση κατανάλωση βρίσκεται κάπου μεταξύ 5 - 6 lit/100km, με οδήγηση σχεδόν αποκλειστικά σε επαρχιακό/ εθνικό δίκτυο, ενίοτε αρκετά σβέλτη για τα δεδομένα μου.
    Δυστυχώς τα τελευταία χρόνια δεν μπορώ να μετρήσω σωστά την κατανάλωση, για τον απλό λόγο ότι κάνω πολύ λίγα χλμ οπότε επισκέπτομαι το βενζινάδικο πολύ αραιά (έχει συμβεί και 5 μήνες).
    Αυτό έχει ως αποτέλεσμα ένα σχετικά μεγάλο μέρος της βενζίνης να έχει στο μεταξύ εξατμιστεί, κάτι που βγάζει μέσες καταναλώσεις εξωπραγματικές για το συγκεκριμένο μηχανάκι και τη χρήση που του κάνω (πχ 10 lit/100km).

  3. #48
    Aprilia caponord:
    Οδηγηση στην πολη 9lt/100km
    Οδηγηση σε επαρχιακο δικτυο 6.1lt/100km

    Aprilia SXV:
    Οδηγηση στην πολη: 10lt/100km
    Οδηγηση σε επαρχιακο: 10lt/100km
    Οδηγηση στην πιστα: 11λτ/100km
    Aprilia SXV 5.5 Rulesssssssssss

  4. #49
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Νίκο τη λες? Ο άλλος δεν ανέβαζε στη μηχανή τη γυναίκα του γιατί μέτραγε λέει να δει πόσο καίει!
    omg & 3 lol ©Byron
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  5. #50
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nik69
    Εγγραφή
    26/12/2014
    Μηνύματα
    589
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Η μέγιστη κατανάλωση βγαίνει από αυτό που καίει ο κινητήρας σε πλήρη φορτίο.
    Η ελάχιστη είναι αυτη που καίει με το ελάχιστο δυνατό φορτίο.
    Μέση είναι η κατανάλωση που καίει σε όλες τις συνθήκες, με μικτή οδήγηση σε πόλη, ταξίδι κτλ.

    Την μέγιστη και την ελάχιστη είναι δύσκολο να την υπολογίσουμε με ακρίβεια διότι δεν μπορούμε να οδηγούμε συνέχεια υπό πλήρη φορτίο η με το ελάχιστο.

    Το πόσο καίω εγώ με την οδήγηση που κάνω, δεν έχει καμία σημασία και αξία για κανέναν άλλο! Εάν θέλω να πω πόσο καίει η μηχανή μου πρέπει να είμαι αντικειμενικός και τα δεδομενα να είναι από οδήγηση με την ταυτότητα στο στόμα, μέχρι ροματζάδες σε ηλιοβασιλέματα.

    Για το δικό μου μηχανάκι (που ανέφερα παραπάνω τι καίει) έχω ακούσει και διαβάσει, εξωπραγματικά χαμηλές καταναλώσεις. Ακόμα και αν τις πίστευα, τι αξία θα είχε αυτό για μένα όταν η οδήγηση η δική μου δε μου επιτρέπει ούτε να τις φανταστώ? Όταν ξέρεις όμως ότι το χτ έχει μέση κατανάλωση 5,5 ξέρεις αυτομάτως ότι με την ήρεμη οδήγηση που κάνεις ΕΣΥ, θα σου κάψει 5 ή 4.5. Δεν μπορείς όμως να το πάρεις ανάποδα και να λες ότι το χτ έχει μέση κατανάλωση 4,5 επειδή τόσο σου καίει εσένα!

    Ο σνιπερ έκαψε δυο πεπόζιτα σε μια βόλτα, επειδή εγώ είμαι κουλάτζα και δεν μπορώ να το πάω το 1000αρι, δε θα τον βγάλω τρελό ότι το μηχανάκι δεν καίει τόσο! Τόσο καίει! Στην τσέπη του την έβαλε την βενζίνη?
    Το μέγιστο φορτίο δεν σημαίνει μόνο ότι πας με τέρμα γκάζι. Μπορεί να ανεβαίνεις στο βουνό ξεκινώντας από τα 100μέτρα υψόμετρο και φθάνοντας στα 1000. Ενέργεια χρειάζεσαι για να επιταχύνεις μια μάζα (άρα και όταν ανεβαίνεις υψόμετρο).

    Το NC της honda βασίζεται στον πολύ χαμηλόστροφο κινητήρα του. το πλεονέκτημα του είναι κυρίως στην πόλη και σε χαλαρές διαδρομές.
    Με τέρμα γκάζι και 160 Km/h στην ευθεία θα κάψει σχεδόν το ίδιο με όποιαδήποτε άλλη σύγχρονη μοτοσυκλέτα. Θα είναι λίγο ποιό οικονομικό αλλά με σχετικά μικρή διαφορά. οι καταναλώσεις του από αναφορές απο περιοδικά και από το fuelly είναι γύρω στα 4 με 4.5lt/100km.

    Το fuelly είναι αρκετά αξιόπιστη βάση δεδομένων. Προφανώς και οι περιοχή και οι διαδρομές που κινείσαι διαφέρουν από κάποιον άλλον
    , αλλά με τέτοιες βάσεις δεδομένων μπορείς να συγκρίνεις κοιτώντας τους μέσους ρους των αναβατώνκαι να αποφασίσεις σε σχέση με το τι αντέχει η τσέπη σου.

    Σαφέστατα και η κατανάλωση παίζει ρόλο. Ξέρω πολύ περισσότερους που εγκατέλειψαν την μοτοσυκλέτα λόγο κόστους σε σχέση με αυτούς που λένε δεν με νοιάζει πόσο καίει και τι κόστος συντήρηση έχει.

    Εάν μπορείς να απολαύσεις το 80% από αυτό που σου προσφέρουν 70 οικονομικά άλογα στην μισή τιμή(σε χρήση-όχι σε αγορά) γιατί να μην κινηθείς προς τα εκεί όταν δεν μπορείς να αντεπεξέλθεις οικονομικά στα περισσότερα?
    Αναλογικά είναι σχεδόν το ίδιο με τις διαφορές στις καδένες (που λέγατε χθες). Οι ποιό ενισχυμένες έχουν δυσανάλογα μεγάλο κόστος σε σχέση με τα πλεονεκτήματα τους.

  6. #51
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nik69 Προβολή μηνύματος
    ...

    Εάν μπορείς να απολαύσεις το 80% από αυτό που σου προσφέρουν 70 οικονομικά άλογα στην μισή τιμή(σε χρήση-όχι σε αγορά) γιατί να μην κινηθείς προς τα εκεί όταν δεν μπορείς να αντεπεξέλθεις οικονομικά στα περισσότερα?
    ....
    Γιατί κάποιοι βαριούνται θανάσιμα.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  7. #52
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nik69 Προβολή μηνύματος
    Εάν μπορείς να απολαύσεις το 80% από αυτό που σου προσφέρουν 70 οικονομικά άλογα στην μισή τιμή(σε χρήση-όχι σε αγορά) γιατί να μην κινηθείς προς τα εκεί όταν δεν μπορείς να αντεπεξέλθεις οικονομικά στα περισσότερα?
    Αναλογικά είναι σχεδόν το ίδιο με τις διαφορές στις καδένες (που λέγατε χθες). Οι ποιό ενισχυμένες έχουν δυσανάλογα μεγάλο κόστος σε σχέση με τα πλεονεκτήματα τους.
    Γιατί στο 20%, τα 1000 κυβικά και στα 140 άλογα είναι η καύλα

  8. #53
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nik69 Προβολή μηνύματος
    Το μέγιστο φορτίο δεν σημαίνει μόνο ότι πας με τέρμα γκάζι. Μπορεί να ανεβαίνεις στο βουνό ξεκινώντας από τα 100μέτρα υψόμετρο και φθάνοντας στα 1000. Ενέργεια χρειάζεσαι για να επιταχύνεις μια μάζα (άρα και όταν ανεβαίνεις υψόμετρο).

    Το NC της honda βασίζεται στον πολύ χαμηλόστροφο κινητήρα του. το πλεονέκτημα του είναι κυρίως στην πόλη και σε χαλαρές διαδρομές.
    Με τέρμα γκάζι και 160 Km/h στην ευθεία θα κάψει σχεδόν το ίδιο με όποιαδήποτε άλλη σύγχρονη μοτοσυκλέτα. Θα είναι λίγο ποιό οικονομικό αλλά με σχετικά μικρή διαφορά. οι καταναλώσεις του από αναφορές απο περιοδικά και από το fuelly είναι γύρω στα 4 με 4.5lt/100km.

    Το fuelly είναι αρκετά αξιόπιστη βάση δεδομένων. Προφανώς και οι περιοχή και οι διαδρομές που κινείσαι διαφέρουν από κάποιον άλλον
    , αλλά με τέτοιες βάσεις δεδομένων μπορείς να συγκρίνεις κοιτώντας τους μέσους ρους των αναβατώνκαι να αποφασίσεις σε σχέση με το τι αντέχει η τσέπη σου.

    Σαφέστατα και η κατανάλωση παίζει ρόλο. Ξέρω πολύ περισσότερους που εγκατέλειψαν την μοτοσυκλέτα λόγο κόστους σε σχέση με αυτούς που λένε δεν με νοιάζει πόσο καίει και τι κόστος συντήρηση έχει.

    Εάν μπορείς να απολαύσεις το 80% από αυτό που σου προσφέρουν 70 οικονομικά άλογα στην μισή τιμή(σε χρήση-όχι σε αγορά) γιατί να μην κινηθείς προς τα εκεί όταν δεν μπορείς να αντεπεξέλθεις οικονομικά στα περισσότερα?
    Αναλογικά είναι σχεδόν το ίδιο με τις διαφορές στις καδένες (που λέγατε χθες). Οι ποιό ενισχυμένες έχουν δυσανάλογα μεγάλο κόστος σε σχέση με τα πλεονεκτήματα τους.
    Γι' αυτό είπα στο μέγιστο φορτίο και όχι στο τέρμα γκάζι. Δε διαφωνώ κάπου ούτε έγραψα κάτι διαφορετικό. Η μέγιστη και η ελάχιστη κατανάλωση όμως δεν είναι νούμερα που εξαρτώνται απ' την οδήγησή μας αλλά αποκλειστικά και μόνο απ' την κατασκευή και ρύθμιση της μηχανής μας. Έχοντας την μέγιστη και την ελάχιστη ευκολα και με σχετικά μεγάλη ακρίβεια μπορεί κάποιος να βρει την μέση κατανάλωση της μηχανής του ώστε να δει αν τον βολεύει στην τσέπη ή όχι. Ο λόγος που εμείς μετράμε μέση είναι γιατί είναι πολύ δύσκολο να μετρήσουμε μέγιστη και ελάχιστη ενώ είναι και αυτή που μας ενδιαφέρει περισσότερο. Μετά απ' αυτό το μόνο που μένει είναι να κάνει ένα τεστ drive ώστε να διαπιστώσει αν αυτή η κατανάλωση (όποια και αν είναι) έχει αντίκρυσμα και σε αυτά που περιμένει/θέλει σε μία μηχανή.

    Τα προγράμματα αυτά μετράνε τις καταναλώσεις των επιβατών, την ελάχιστη που κατάφερα να πετύχω εγώ και την μέγιστη που μπόρεσα να φτάσω. Ελάχιστα όμως έχουν σχέση αυτά με τα πραγματικά νούμερα που μπορεί να δώσει η μηχανή μας οπότε και ελάχιστα με ενδιαφέρουν αυτές οι τιμές. Γιατί απλά στα χέρια μου η ελάχιστη θα ήταν πολύ υψηλότερη ή και πολύ χαμηλότερη διότι κανείς δεν ξέρει πως σκατά οδηγώ εγώ ή πως/που οδηγεί αυτός που μου έδωσε αυτά τα δεδομένα. Η μέση κατανάλωση απ' την άλλη είναι πολύ καλος και αξιόπιστος μπούσουλας διότι μετριέται σωστά για πολλά χλμ υπό διάφορες συνθήκες και "διαθέσεις". Και όταν έχεις και δεδομένα από διάφορους χρήστες τότε ο μέσος όρος από 2-3 είναι η εγκυρότερη ένδειξη που μπορείς να βρεις.

    Όπως ανέφερα και παραπάνω τα χαμηλόροπα μηχανάκια μπορούν να πετύχουν εντυπωσιακά χαμηλές τιμές κατανάλωσης. Αυτό δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι ένα μηχανάκι με 230 κιλά (dct-abs) και 50 ίππων, στα 180 πραγματικά χλμ τελικής που έχει, δε θα κάψει τον πάτο του. Για άλλη μια φορά αναφέρω το τέρμα γκάζι γιατί είναι ο πιο εύκολος τρόπος να ζορίσεις το μηχανάκι σου για αρκετά χλμ. Το nc της honda έχει μέση κατανάλωση στο S mode 5,1 (σύμφωνα με την honda) και στο D mode 4,4. Μέση κατανάλωση ξαναλέω! Εάν ξαναδιαβάσω όμως για nc που έχουν μέγιστη κατανάλωση 4,5 θα σκοτώσω όλο το χωριό. Η μέγιστη που έχει το μηχανάκι αυτό πρέπει να είναι πολύ πάνω από 6 και η ελάχιστη κάτω από 4. Εναλλάσσοντας D & S mode η μέση κατανάλωση που θα πετύχω θα είναι 4,8λ/100. Ο αναβάτης που το έχει στο D mode και σέρνεται απ' το Α στο Β δε θα μου δώσει ποτέ σωστά δεδομένα για το μηχανάκι. Ειδικά αν μου πετάξει, "το μηχανάκι μου καίει τόσο". Θα το εκτιμήσω όμως αν μου πει ότι στο D mode με χαλαρή οδήγηση καίω τόσο!

    Για το πόσο αξία πρέπει να δίνουμε στην κατανάλωση της μηχανής μας είναι άλλο κεφάλαιο και μάλλον θα ταχθώ με το μέρος του sniper (σκάστε ρε να γλείψω λίγο το αφεντικό μπας και μου δώσει αύξηση) χωρίς να κατακρίνω όμως και όσους (μέσα σε λογικά πλαίσια) προβληματίζονται και γι' αυτό! Άλλη συζήτηση, άλλη στιγμή, γιατί ήδη αυτός που άρχισε το θέμα θα μου ρίχνει κατάρες!
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 16/02/2017 στις 16:49.
    Sent from me using a computer.

  9. #54
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Μεγιστο φορτιο υπαρχει μονο στο τερμα γκαζι.

  10. #55
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Μεγιστο φορτιο υπαρχει μονο στο τερμα γκαζι.

    Εννοούν τον φόρτο.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  11. #56
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Εννοούν τον φόρτο.
    Α???

  12. #57
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Μεγιστο φορτιο υπαρχει μονο στο τερμα γκαζι.
    Ναι αλλά στο τέρμα γκάζι δεν υπάρχει πάντα μέγιστο φορτίο!

    Βασικά εννοούσα τέρμα γκάζι με τελευταία σχέση. Μπορεί όμως να επέλθει και με οποιαδήποτε σχέση αρκεί να υπάρχει το ανάλογο φορτίο στον κινητήρα για την σχέση αυτή! Και σε αυτή την περίπτωση το γκάζι είναι στο στοπ. Νομίζω εκεί ήταν η διαφορά σε αυτό που είπα εγώ και σε αυτό που εννοούσε ο nik.

    Φυσικά έχεις δίκιο!
    Sent from me using a computer.

  13. #58
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Εννοούν τον φόρτο.
    Όχι ρε! Καμία σχέση. Φορτίο στον κινητήρα λέμε! Το πόσο ζορίζεται.
    Sent from me using a computer.

  14. #59
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Το μέγιστο φορτίο στην κινητήρα υπάρχει όταν με τέρμα γκάζι (και οποιαδήποτε σχέση) ο κινητήρας δεν μπορεί να χτυπήσει κόφτες. Μόνο εκεί υπάρχει μέγιστη κατανάλωση.

    (Νομίζω τα εργοστάσια την υπολογίζουν με βάση το μέγιστο που μπορούν να δώσουν τα σώματα ψεκασμού και το μέγιστο που τους επιτρέπει να δώσουν ο χάρτης τους).
    Sent from me using a computer.

  15. #60
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Όχι ρε! Καμία σχέση. Φορτίο στον κινητήρα λέμε! Το πόσο ζορίζεται.

    Εχετε φαγωθεί με τις ροπές.... D10 καβαλάτε ή μοτοσακά;
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 97
    Τελευταίο μήνυμα: 16/01/2017, 15:03
  2. λιγο μοτο...λιγο βολτα ... και τους φιλους μου.....
    από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 23/05/2005, 09:20
  3. και γαμώ τα άλμπουμ!
    από periklisk στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 01/04/2005, 10:57
  4. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 01/04/2004, 09:09
  5. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 08/12/2003, 15:57

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF