Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 53

Θέμα: Βάσεις μεταφοράς ποδηλάτων

  1. #16
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Stefanos73 Προβολή μηνύματος
    Κατάλαβα. Ως συνήθως ισχύει και το ένα και το άλλο. Υπό όρους μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις αλλά αν συμβεί κάτι κακό, μπορεί να δημιουργηθεί τεράστιο πρόβλημα.
    Συμπερασματικά, ίσως, είναι καλύτερα να τοποθετείται τον ελάχιστο χρόνο που χρησιμεύει για τη μεταφορά και όχι να μένει μόνιμα "κρεμασμένη".
    Ακριβώς

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.835
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Μανολης67 Προβολή μηνύματος
    Παντως γνωστός μου εδω στην Μυτιλήνη εφαγε προστιμο γιατί δεν ειχε δηλώσει την σχαρα ποδηλάτου!
    Έμαθα τελικά οτι πρέπει να δηλώσεις την βάση και κοστολογείται + 70 ευρώ καθε χρόνο στα Τελη κυκλοφορίας.
    Βάση κοτσαδόρου φαντάζομαι ,οπότε φυσιολογικά...

  3. #18
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Βάση κοτσαδόρου φαντάζομαι ,οπότε φυσιολογικά...
    Παντως γνωστός μου εδω στην Μυτιλήνη εφαγε προστιμο γιατί δεν είχε δηλώσει την σχάρα ποδηλάτου![/COLOR]

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.835
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    Παντως γνωστός μου εδω στην Μυτιλήνη εφαγε προστιμο γιατί δεν είχε δηλώσει την σχάρα ποδηλάτου![/COLOR]

    Μπορεί στην περίπτωση που εξέχει περισσότερο από 30% του μήκους ή δεν φαίνονταν τα φώτα και δεν είχε σήμανση φορτίου,
    αλλά το δηλώσει μόνο σε κοτσαδόρο κολλάει.

  5. #20
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Μανολης67 Προβολή μηνύματος
    Μαλλον αυτό που γράφω παραπάνω...:
    Έμαθα τελικά οτι πρέπει να δηλώσεις την βάση και κοστολογείται + 70 ευρώ καθε χρόνο στα Τελη κυκλοφορίας.
    Ωραια, άρα τα ποδήλατα που προεξέχουν 50 πόντους, είναι νόμιμα;

  6. #21
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Μπορεί στην περίπτωση που εξέχει περισσότερο από 30% του μήκους ή δεν φαίνονταν τα φώτα και δεν είχε σήμανση φορτίου,
    αλλά το δηλώσει μόνο σε κοτσαδόρο κολλάει.
    Επανερχομαι αφού Ρώτησα.
    Οποιοδήποτε εξάρτημα μη εργοστασιακό που μπαίνει πάνω στο αυτοκίνητο, ακόμα και αν αφαιρείται
    ΚΑΝΟΝΙΚΑ πρέπει να αναγράφεται στην άδεια και να ενημερωθεί η ασφάλεια.
    Τώρα εφ οσον δεν υπάρχει συγκεκριμενο πλαίσιο (νόμος) και νόμιμα είναι ΜΟΝΟ οι εργοστασιακές βάσεις σε όσα αυτοκίνητα εχουν(αυτά στην Ελλάδα).
    Είναι στην ευχέρεια του αστυνομικού αν θα εξαντλήσει τα περιθώρια που δίνει ο νόμος.
    Δηλαδή
    Ορατότητα
    Μέρη που προεξέχουν του κανονικού
    Επισφαλή φόρτωση

  7. #22
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    Είναι στην ευχέρεια του αστυνομικού αν θα εξαντλήσει τα περιθώρια που δίνει ο νόμος.
    Δηλαδή
    Ορατότητα
    Μέρη που προεξέχουν του κανονικού
    Επισφαλή φόρτωση

    Εφοσον ο νομος προβλεπει οτι το φορτιο μπορει να προεξεχει εως και 30% του μηκους του οχηματος και φανταζομαι οι καλες βασεις ειναι ασφαλης, τοτε ουσιαστικα μονο η ορατοτητα μενει, οπου το σωστο ειναι να φροντιζει ο οδηγος να εχει.
    Τωρα εαν το αναγραφει η αδεια, ειναι ενα θεμα. Πχ εγω εχω βαση που πιανει στον κοτσαδορο αλλα ποτε δεν μου περασε απο το μυαλο οτι επρεπε να δηλωθει, γιατι ειχα μεινει στο σκεπτικο οτι ισχυει το 30%.
    Aprilia SXV 5.5 Rulesssssssssss

  8. #23
    Νέο μέλος Το avatar του/της maza
    Εγγραφή
    14/11/2002
    Μηνύματα
    25
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Μανολης67 Προβολή μηνύματος
    Παντως γνωστός μου εδω στην Μυτιλήνη εφαγε προστιμο γιατί δεν ειχε δηλώσει την σχαρα ποδηλάτου!
    Έμαθα τελικά οτι πρέπει να δηλώσεις την βάση και κοστολογείται + 70 ευρώ καθε χρόνο στα Τελη κυκλοφορίας.
    Με ποιό σκεπτικό; Σκοτώνουμε και μετά πληρώνει η ασφαλιστική και δεν τρέχει τίποτα;

    Επίσης κάτι που δε σκέφτονται οι κάτοχοι αυτών των αξεσουάρ, είναι τι θα γίνει αν στα πίσω καθίσματα κάθονται τα παιδιά τους, και πέσει πίσω τους ένα φορτηγό. Αυτά τα σίδερα θα καρφωθούν στο φορτηγό ή θα περάσουν από το παρμπρίζ στα πίσω καθίσματα;

    Προσωπικά κουβάλαγα στα αυτοκίνητά μου ποδήλατα από το 90 και ποτέ μα ποτέ δε μου πέρασε από το μυαλό, να τα φορτώσω στο πίσω μέρος του αυτοκινήτου μου. Έχω δώσει πολλά χρήματα για μπάρες οροφής και μάλιστα τις εργοστασιακές, μόνο και μόνο για να αισθάνομαι όσο το δυνατόν λιγότερο ανασφαλής. Γιατί οτιδήποτε φορτώνεις εξωτερικά του οχήματός σου, κλέβει ένα ποσοστό τόσο από την ασφάλεια των επιβατών, όσο και από την ασφάλεια των εμπλεκόμενων σε πιθανό ατύχημα. Και αν μου πείτε για το θέμα του κόστους, προτιμώ αντί για την ζάντα ή το οποιοδήποτε γκατζετοειδές, να τα δώσω στην ασφάλεια.
    Μερικοί πίνουν νερό στο όνομα μου... μαζί με δύο ηρεμιστικά !!!

  9. #24
    Νέο μέλος Το avatar του/της maza
    Εγγραφή
    14/11/2002
    Μηνύματα
    25
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bros400pgm Προβολή μηνύματος
    Εδώ που λέει:

    4. Το φορτίο απαγορεύεται να προεξέχει από το πίσω τμήμα του οχήματος περισσότερο από 30% του μήκους του αμαξώματος. Ειδικά, στα μοτοποδήλατα, μοτοσυκλέτες και τρίτροχα οχήματα, το φορτίο απαγορεύεται να προεξέχει περισαότερο από 0,40 μ. από τις πλευρές τους, υπολογιζόμενου από το εξωτερικό άκρο του εμπρόσθιου πλευρικού φανού του οχήματος, ή του μπρος ή πίσω ακραίου σημείου αυτών. Προκειμένου για ειδική μεταφορά αντικειμένων που προεξέχουν από το πίσω τμήμα των αυτοκινήτων οχημάτων πέραν του 30% του μήκους του αμαξώματος, απαιτείται προηγούμενη άδεια της κατά τόπον αρμόδιας Τεχνικής Υπηρεσίας.

    τι σημαίνει;
    Άρα μπορώ να φορτώνω στο αυτοκίνητό μου μπετόβεργες ή παλούκια ή πάσης φύσεως αιχμηρά αντικείμενα όπως πολύ συχνά βλέπουμε, να κάνω ελιγμούς στην Κηφισίας σαν να έχω παπί και αν πέσει κάποιος πάνω μου, δε φταίω εγώ, αλλά στην καλύτερη περίπτωση η κακιά η ώρα και στη χειρότερη ο αλήτης ο μηχανόβιος που δεν πρόσεχε έτσι;
    Μερικοί πίνουν νερό στο όνομα μου... μαζί με δύο ηρεμιστικά !!!

  10. #25
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bros400pgm Προβολή μηνύματος
    Εφοσον ο νομος προβλεπει οτι το φορτιο μπορει να προεξεχει εως και 30% του μηκους του οχηματος και φανταζομαι οι καλες βασεις ειναι ασφαλης, τοτε ουσιαστικα μονο η ορατοτητα μενει, οπου το σωστο ειναι να φροντιζει ο οδηγος να εχει.
    Τωρα εαν το αναγραφει η αδεια, ειναι ενα θεμα. Πχ εγω εχω βαση που πιανει στον κοτσαδορο αλλα ποτε δεν μου περασε απο το μυαλο οτι επρεπε να δηλωθει, γιατι ειχα μεινει στο σκεπτικο οτι ισχυει το 30%.
    Επίσης κάτι που ξέχασα.
    Όπως με τα κουτιά μεταφοράς σκύλων.
    Είναι υποχρεωτικό να φέρουν ανακλαστικές λωρίδες σήμανσης.
    Κατα τ άλλα Συμφωνώ απόλυτα με τον maza

  11. #26
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από maza Προβολή μηνύματος
    Άρα μπορώ να φορτώνω στο αυτοκίνητό μου μπετόβεργες ή παλούκια ή πάσης φύσεως αιχμηρά αντικείμενα όπως πολύ συχνά βλέπουμε, να κάνω ελιγμούς στην Κηφισίας σαν να έχω παπί και αν πέσει κάποιος πάνω μου, δε φταίω εγώ, αλλά στην καλύτερη περίπτωση η κακιά η ώρα και στη χειρότερη ο αλήτης ο μηχανόβιος που δεν πρόσεχε έτσι;

    Ναι ετσι λεει ο νομος. Μεχρι 30% του μηκους του αμαξιου, επιτρεπεται, αρκει να υπαρχει στην ακρη σημανση (προφανως εννοει το τριγωνο).
    Aprilia SXV 5.5 Rulesssssssssss

  12. #27
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    Η thule πάντως και φαντάζομαι και οι άλλες μάρκες έχουν ΑΝΑΔΙΠΛΩΜΕΝΕΣ βάσεις μεταφοράς οι οποίες φυσικά είναι κι αποσπώμενες. Δεν νομίζω να υπάρχει κάτι το παράνομο το να κυκλοφορείς με αυτές εφόσον δεν υπερβαίνουν το 30%.
    Αλλά το να το παρκάρεις και να την αφήνεις ανοικτή είναι αδιαφορία το να το παρκάρεις δε όπως περιγράφεται στην αρχή ίσως και να είναι εγκληματική αμέλεια (με τη νομική έννοια)

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.835
    Αυτά όλα είναι βλακείες.
    Το γενικό συμπέρασμα που βγαίνει από την προσαρμογή στην νομοθεσία της EU είναι ότι εφόσον πληρώνεις,
    κάνεις ότι γουστάρεις.
    Ο φτωχομπινές που θα βάλει αποσπώμενη της πλάκας είναι στην διακριτική ευχέρεια του οργάνου,
    Ο ματσωμένος θα βάλει κοτσαδόρου που θα εξέχει 29.9% του μήκους της merc με πιστοποίηση
    και θα κυκλοφορεί ανενόχλητος.
    Πάντως καλό είναι γενικά να προσέχουμε και να μην πέφτουμε πίσω από οτιδήποτε.

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    582
    Επειδη τυχαινε παλιοτερα να μεταφερω συχνα ποδηλατα να ξερετε για τις μπαρες οροφης οτι δεν μπορουν να περασουν απο τα e pass στα περισσοτερα διοδια.
    Και οτι ειναι πανευκολο να βρεις σε κλαδια η μπαινοντας σε παρκινκ. Γι'αυτο το λογω και οσοι μεταφερουμε ποδηλατα δεν τις προτιμουμε.
    Απο εκει και περα πρεπει να ειναι δηλωμενη στην ασφαλιστικη. Αλλα πρεπει καθε φορα που θελεις να την χρησιμοποιησεις να το δηλωνεις.
    Δεν ειναι δηλαδη του τυπου εγω θα εχω μια βαση και θα μεταφερω ποδηλατα. Θελει να ξερει πιο μερα και σε πια μερη θα κινηθεις.
    Και γι'αυτο δεν κανουμε ουτε αυτο.
    Απο εκει και περα σιγουρα το να εχει καποιος την βαση πανω μονιμα ειναι ανεπιτρεπτο αφου το βαλε ειναι 5 λεπτα δουλεια και το βγαλε 1.
    Για δηλωση στην αδεια του οχηματος δεν το γνωριζα.
    LIVE FREEEEE!!!!!

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.835
    Μπερδεύτικα
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από leftos Προβολή μηνύματος
    Επειδη τυχαινε παλιοτερα να μεταφερω συχνα ποδηλατα να ξερετε για τις μπαρες οροφης οτι δεν μπορουν να περασουν απο τα e pass στα περισσοτερα διοδια.
    Και οτι ειναι πανευκολο να βρεις σε κλαδια η μπαινοντας σε παρκινκ. Γι'αυτο το λογω και οσοι μεταφερουμε ποδηλατα δεν τις προτιμουμε.
    Απο εκει και περα πρεπει να ειναι δηλωμενη στην ασφαλιστικη. (η οροφής η πόρτας με τους ιμάντες ή του κοτσαδόρου?)
    Αλλα πρεπει καθε φορα που θελεις να την χρησιμοποιησεις να το δηλωνεις. (στην ασφάλεια?στην αστυνομία?)
    Δεν ειναι δηλαδη του τυπου εγω θα εχω μια βαση και θα μεταφερω ποδηλατα. Θελει να ξερει πιο μερα και σε πια μερη θα κινηθεις.
    Και γι'αυτο δεν κανουμε ουτε αυτο.
    Απο εκει και περα σιγουρα το να εχει καποιος την βαση πανω μονιμα ειναι ανεπιτρεπτο αφου το βαλε ειναι 5 λεπτα δουλεια και το βγαλε 1.
    Για δηλωση στην αδεια του οχηματος δεν το γνωριζα.

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. τρέιλερ μεταφοράς μοτό...
    από isis στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 19/01/2006, 11:41
  2. Βάσεις για πλαϊνές Βαλίτσες για Kle500 '04
    από DT_Bear στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 12/09/2005, 12:46
  3. Βασεις για καρατιμονα
    από KeLeYTiS στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 06/08/2005, 01:15
  4. Πλαϊνές βάσεις για ΧΤ600
    από jamc στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 20/07/2005, 11:48

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF