Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 81

Θέμα: Αναβάθμιση σε scooter ή όχι;

  1. #1

    Αναβάθμιση σε scooter ή όχι;

    Καλημερα παιδια!
    Κατοχος crypton x 5 χρονια πλεον και εχουν αρχισει και μου καλοφαινονται τα scooter τυπου sh και Xenter, δηλαδή όχι πολλα κυβικα γιατι θελω να μεινω χαμηλα σε κοστολογιο σε ότι αφορα βενζινες και ασφαλεια (ειδικα βενζινες). Το crypton το δουλευω μονιμως τερμα γκαζι, κανιβαλος και καιει 3 στα 100 και δεν χαλαει ποτε. Αν παρω κατι από τα 2 που ειπα, αυτό το ξεχναω; Διοτι ξερω ότι τα scooter είναι πιο ζημιαρικα και φυσικα ξερω για εξτρα κοστολογια που αφορουν ιμαντες κτλ. Γνωμες λοιπον αν αξιζει αυτή η μεταβαση καθως και προτασεις για αξιοπιστα, καλα σκουτερ; (δεν θελω τυπου Beverly, θελω μαζεμενο σουλουπι και μεγαλες ζαντες, όχι αυτά με τους μικρους τροχους).
    Ευχαριστω!

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostasagk
    Εγγραφή
    11/01/2010
    Μηνύματα
    378
    για το sh θα σου πω -εχω το 150 του 06 με κινηση κάθε μερα στην αθηνα πειραια περι τα 30-40 χιλ με ένα φουλ ντεποζιτο 7.5 λιτρων βγαζει 210 = χιλιόμετρα είμαι και 115 κιλα και ανεβοκατεβαίνω κάθε μερα συγγρου. το sh 300 toy 09 με μεγαλο παρ πριζ με τις ιδιες διαδρομες τα 9 λιτρα βενζινη τα καταπινει κατω από 190 χιλ.
    κοστος βαλε ιμαντα κάθε 20-30χιλ βαλε μπιλιες βαλε φυγοκετρικα στο 150 τα αλλαξα σε 40χιλ ,όλα τα υπολοιπα είναι τα ιδια με το παπι
    βεβαια ακομα και με το 150 πας μια ανετη εκδρομη δυκαβαλο ξεκουραστα,ακομα και με πραγματα. επειδή ειχα και παπι ψηφιζω σκουτερ αν και στην αρχη που βγηκαν τα ελεγα πλυθρωνες. σκεψου και με το κρυο βαζεις και μια κουβερτα και εισαι και πολύ ζεστος
    Δεν ταξιδεύω για να πάω κάπου αλλά για να πάω.
    Ταξιδεύω για χάρη του ταξιδιού. Το ζήτημα είναι να μετακινείσαι.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.289
    Αν είσαι σιδεροφάγος, σκούτερ δεν προτείνω με τίποτα. Θα σου πάει ο κούκος αηδόνι και θα τραβάς τα μαλλιά σου που έδωσες τον κρύπτονα.

    Πραγματική αναβάθμιση πιστεύω πως θα ήταν κάποιο μονοκύλινδρο 250cc για εσένα. (ταχύτητα, οικονομία, αξιοπιστία, ασφάλεια)
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  4. #4
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Αν είσαι σιδεροφάγος, σκούτερ δεν προτείνω με τίποτα. Θα σου πάει ο κούκος αηδόνι και θα τραβάς τα μαλλιά σου που έδωσες τον κρύπτονα.

    Πραγματική αναβάθμιση πιστεύω πως θα ήταν κάποιο μονοκύλινδρο 250cc για εσένα. (ταχύτητα, οικονομία, αξιοπιστία, ασφάλεια)
    Σιδεροφαγος δεν ειμαι, απλα το τσιτωνω. Σερβις παντα στην ωρα τους, ζεσταμα πριν την χρηση κτλ. Δεν μιλαω καγκουρια, μιλαω ομως να το τρεχω και να μην μου πινει το αιμα.
    Προταση σου δηλαδη; Εχω και fazer 600 αλλα κανω πολλα χλμ την μερα και αν το χρησιμοποιω, θα δινω ολο το μισθο εκει....

  5. #5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostasagk Προβολή μηνύματος
    αν και στην αρχη που βγηκαν τα ελεγα πλυθρωνες. σκεψου και με το κρυο βαζεις και μια κουβερτα και εισαι και πολύ ζεστος
    Ακριβως τα ιδια ελεγα και εγω! χαχαχα! Ναι αυτο με την κουβερτουλα και τα ποδια που δεν γινονται κωλος καθε φορα που βρεχει, ειναι δυνατο +.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της astrapogiannos7
    Εγγραφή
    03/11/2016
    Μηνύματα
    186
    Και εγώ σκούτερ φίλος τα σέρβις αν πιάνουν τα χέρια σου θα τα κάνεις μόνος σου (πρέπει να αγοράσεις κάποια εργαλεία αλλά θα κάνεις απόσβεση ) γενικά τα έξοδα πάνε κάνα 200αρι το χρόνο τα σκούτερ σε σχέση με πάπια αντίστοιχων κυβικών αλλά αξίζει για τους χώρους και την προστασία το χειμώνα

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.289
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από P70 Προβολή μηνύματος
    Προταση σου δηλαδη;
    Πόσο πιστεύεις θα φύγει το κρύπτον (1500, 2000; ) και τι ποσό θα ήθελες να διαθέσεις;
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  8. #8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Πόσο πιστεύεις θα φύγει το κρύπτον (1500, 2000; ) και τι ποσό θα ήθελες να διαθέσεις;
    Δεν με κολλαει πολυ το οικονομικο, μιας και βλεπω οτι ολα αυτα τα scooter που συζηταμε, κυμαινονται στις ιδιες τιμες πανω κατω. Μεχρι 2000 αν ειναι κατι καλο και σχετικα καινουργιο.
    Το θεμα ειναι, οτι φοβαμαι επειδη το παω τερμα γκαζι σε κηφισο και αττικη οδο, μην παιρνω ιμαντες στα χερια μονιμως.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.289
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από P70 Προβολή μηνύματος
    Μεχρι 2000 αν ειναι κατι καλο και σχετικα καινουργιο.
    Το θεμα ειναι, οτι φοβαμαι επειδη το παω τερμα γκαζι σε κηφισο και αττικη οδο, μην παιρνω ιμαντες στα χερια μονιμως.
    Επειδή σε κατάλαβα απ τη φωΝή ότι έχουμε ίδιο στυλ οδήγησης θεωρώ πως πρέπει να μείνεις στον πάπιο ή σε κάτι άλλο αλλά όχι σκούτερ.

    Από μηχανάκια έχουμε CRF250, KLX250, YBR, CBF, Inazuma, SYM λύκος 250 και στρητ φάσεις, όπως cbr, ZX250 και άλλα που ξεχνώ*.



    *αλλά μου τα θυμίζουν άλλοι https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/7906328/
    Τελευταία τροποποίηση από Panos76; 16/02/2017 στις 14:46.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  10. #10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Επειδή σε κατάλαβα απ τη φωΝή ότι έχουμε ίδιο στυλ οδήγησης θεωρώ πως πρέπει να μείνεις στον πάπιο ή σε κάτι άλλο αλλά όχι σκούτερ.

    Από μηχανάκια έχουμε CRF250, KLX250, YBR, CBF, Inazuma, SYM λύκος 250 και στρητ φάσεις, όπως cbr, ZX250 και άλλα που ξεχνώ*.



    *αλλά μου τα θυμίζουν άλλοι https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/7906328/
    Δεν θελω να παρω με συμπλεκτη, θελω καθαρα πολης αλλα ελαφρως πιο μεγαλων αποστασεων. Θελω χωρους και ανεση!

  11. #11
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostasagk Προβολή μηνύματος
    για το sh θα σου πω -εχω το 150 του 06 με κινηση κάθε μερα στην αθηνα πειραια περι τα 30-40 χιλ με ένα φουλ ντεποζιτο 7.5 λιτρων βγαζει 210 = χιλιόμετρα είμαι και 115 κιλα και ανεβοκατεβαίνω κάθε μερα συγγρου. το sh 300 toy 09 με μεγαλο παρ πριζ με τις ιδιες διαδρομες τα 9 λιτρα βενζινη τα καταπινει κατω από 190 χιλ.
    κοστος βαλε ιμαντα κάθε 20-30χιλ βαλε μπιλιες βαλε φυγοκετρικα στο 150 τα αλλαξα σε 40χιλ ,όλα τα υπολοιπα είναι τα ιδια με το παπι
    βεβαια ακομα και με το 150 πας μια ανετη εκδρομη δυκαβαλο ξεκουραστα,ακομα και με πραγματα. επειδή ειχα και παπι ψηφιζω σκουτερ αν και στην αρχη που βγηκαν τα ελεγα πλυθρωνες. σκεψου και με το κρυο βαζεις και μια κουβερτα και εισαι και πολύ ζεστος
    Kαι να γίνει μια στραβη και να πέσεις, με την κουβέρτα δεν σηκώνεσαι...Μπουρδουκλώνεσαι!Και περιμένεις την οδική να σε βγάλει! (πλάκα κάνω αλλα η κουβέρτα είναι...κάπως)...
    Σκούτερ=πιο συχνή επισκευή (ιμάντες-μπιλιοφόρους,ξύδια,μύδια).
    Μακρύτερο μεταξόνιο = δυσκολότερες μανούβρες απο πολλές μικρομεσαίες μηχανές
    Τα πιο πολλά ΔΕΝ εχουν μανιβέλα άρα πρέπει να προσέχεις ΣΥΝΕΧΕΙΑ την μπαταρία αλλιώς....την έκατσες.
    Έχουν και λίγα καλά αλλα για ΜΕΝΑ δεν αξίζουν συγκρίση με τα αρνητικά αυτά.
    όπως λέει και ο panos76 πας σε μονοκύλινδρο 250 όπως έκανα και εγώ.
    Kώστα μιας και αναιβοκατεβαίνεις Συγγρού για να συννεοηθούμε για κανα καφεδάκι γιατί μένω κοντά στην Πάντειο.

  12. #12
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από P70 Προβολή μηνύματος
    Δεν θελω να παρω με συμπλεκτη, θελω καθαρα πολης αλλα ελαφρως πιο μεγαλων αποστασεων. Θελω χωρους και ανεση!
    Χώρο κ άνεση δεν θα τα βρεις πουθενά αλλού εκτός από το σκούτερ...ντεφακτο.
    Ζυγίζεις τα δεδομένα κ προχωράς. Κ γω θα ήθελα ένα Duke (λόγου χάρη) να πηγαινοερχομαι δουλειά αλλά κ να φτάνω στεγνός στο γραφείο κ να έχω χώρο για τα πράγματα μου...Δύσκολο όμως.
    Ride(s) the wind of change...

  13. #13
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Δε παιρνεις τιποτα στο χερι με τερμα γκαζι...και επειδη κατι διαβασα για 200ε το χρονο εξοδα, στα 10 σχεδον χρονια δε νομιζω να εχω φτασει το 200ευρο σε εξοδα για ανταλλακτιμα και αναλωσιμα στο σκουτερ

    Δεν υπαρχει κανενας λογος πλην καβλας να οδηγας για αστικες μετακινησεις κατι αλλο εκτος απο σκουτερ, ειδικα σε κινηση...

    Για μοντελα πρεπει να αποφασισεις τι μεγεθος θελεις...βγαινουν σε s,m,l,xl


  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της astrapogiannos7
    Εγγραφή
    03/11/2016
    Μηνύματα
    186
    Αυτό που είπα έχω παρατηρήσει εγώ τουλάχιστον με το σκουτερ σε σχέση με παπί φίλου δλδ το χρόνο θα σου πάει λίγο πιο ακριβά το σκούτερ σε θέση με την πάπια αλλά έχει τόσα πλεονεκτήματα που ειλικρινά αξίζει και το τελευταίο ευρώ
    Την Κρήτη δεν θα την αφήσω ποτέ και για τίποταααααααααααα

  15. #15
    αν ειναι να κανεις την αλλαγή αναβαθμίσει κτλπ πήγαινε στο sh300 abs για να εχει σοβαρή διάφορα με το crypton ....ειναι οικονομικο , σε χρήση και στιλέτο στο δρομο!!
    και αν ξακαβαλησεις παπί γράψε μου !!!

Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μετάβαση από μοτοσυκλέτα σε scooter
    από golinos στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 24/02/2013, 20:53
  2. Αλλαγη εσωτερικου σφουγγαριου σε Arai ή οχι?
    από Aviador στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 08/11/2012, 19:19
  3. Αλλαγή Φώτων σε scooter
    από ddl449 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 07/01/2009, 15:30
  4. βασική συνδεσμολογία σε scooter!
    από tolakos23 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 18/12/2006, 22:51

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF