Σελίδα 4 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 122

Θέμα: Africa η το άλλο?????

  1. #46
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostas_1100gs
    Εγγραφή
    25/02/2009
    Μηνύματα
    404
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Αυτές ειναι εξωπραγματικές ταχύτητες για άφρικα! Πάνω από 130 είναι μόνο για λίγο και καθόλου για ταξίδι.
    Και αυτό μόνο με ψάξιμο στην τροφοδοσία και τα γρανάζια γιατί χωρις ψάξιμο τα πράγματα ειναι ακόμα χειρότερα.
    Κάπως έτσι. Αντίθετα με τενερε750 ξάδερφου, πήγαινε πολύ καλά. 200σάριζε και ήταν κοντά στο 1150 και 1100.

  2. #47
    Το θέμα με το αφρικα ή με το τενερε 750 δεν είναι αν πιάνουν τα 150-160-180.
    (παρεμπιπτόντως, και το άφρικα πάει 150-160 και το τενερε 180-190).
    Το θέμα είναι ότι σε αυτές τις ταχύτητες είναι σχεδόν επικίνδυνα μιας και δεν έχουν ούτε το πλαίσιο και, σίγουρα, ούτε τα φρένα να τις υποστηρίξουν.

    Η αναβάθμιση των αναρτήσεων είναι ούτως ή άλλως επιτακτική σε αυτες τις μηχανές, αλλά για δικαβαλα φορτωμένα ταξίδια με μεγάλες σχετικά ταχύτητες, θέλουν κι άλλες αναβαθμίσεις.

  3. #48
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.333
    λεω τωρα εγω... δε ριχνεις καμια ματια και σε tiger 955i??

  4. #49
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/06/2015
    Μηνύματα
    208
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Στα 130 με δυο άτομα και βαλίτσες πρέπει να καίει κανα 7αρι.

    Και το ωραίο είναι ότι από κει και πάνω αρχίζει να καίει πραγματικά πολύ!
    αυτην την καταναλωση την εχω μονος χωρις βαλιτσες...και το προηγουμενο αφρικα τα ιδια εκαιγε...6000 στροφες ειναι το οριο , μετα αρχιζει και ρουφαει γιατι τσιτωνεται

  5. #50
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/06/2015
    Μηνύματα
    208
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Αυτές ειναι εξωπραγματικές ταχύτητες για άφρικα! Πάνω από 130 είναι μόνο για λίγο και καθόλου για ταξίδι.
    Και αυτό μόνο με ψάξιμο στην τροφοδοσία και τα γρανάζια γιατί χωρις ψάξιμο τα πράγματα ειναι ακόμα χειρότερα.
    οταν ταξιδευω εθνικη...το μηχανακι θελει να παει κι αλλο και το κραταω με νυχια και δοντια στις 6000στροφες δηλ 130 κοντερ, για την υγεια του μοτερ ..

    Μηχανακι και αναβατης πανε ανετα 140-150 σταθερα.Στα 130 το τεσταρω και αφηνω τιμονι και κρατιεμαι απο το τεποζιτο(το γκριπ δεν εχει επαναφορα και κολλαει ανοιχτο)και ειναι ακλονητο.
    Αλλα φοραει mra ζελατινα που ειναι πιο πλατια και κοβει αερα στους ωμους και ενα κλικ ψηλοτερη απο μαμα ...και το μπροστινο μενει βιδωμενο κατω.Το προηγουμενο με την ψηλη ζελατινα ειχε προβληματα σταθεροτητας στα πολλα, και εγω πολλους στροβιλισμους.Επισης δεν επηρεαζεται πολυ απο πλευρικους ανεμους σε αντιθεση με κατι καραβια που ειχα παλιοτερα.

    Για μενα το αφρικα πασχει απο αδυναμο μοτερ, .Η σελα διορθωνεται.
    Για δικαβαλο φορτωμενος θα προτιμουσα πιο βαρυ μηχανακι, απο αυτα που εχεις συνεπιβατη και ειναι σαν να μην εχεις

  6. #51
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.597
    λιγο μακρύτερο γραναζωμα να καει ποιο λιγο στα 130 και έφυγες..
    μια χαρα ειναι τα 130. εισαι και νόμιμος.

  7. #52
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/06/2015
    Μηνύματα
    208
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    λιγο μακρύτερο γραναζωμα να καει ποιο λιγο στα 130 και έφυγες..
    μια χαρα ειναι τα 130. εισαι και νόμιμος.
    Ειναι αδυναμο το μοτερ για να αλλαξεις γραναζωμα..υπαρχουν και οι ανηφορικες φουρκετες, χωμα, εκει κρεμαει με αλλο γραναζωμα.

    Σε στοκ μορφη μια χαρα ειναι για 130...δεν καιει πολυ...φορτωμενος αντε να πεσεις στα 120

    αλλα στην πραξη τα 130 ειναι λιγα για ταξιδι..η βαρεμαρα κουραζει

  8. #53
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από afric Προβολή μηνύματος
    οταν ταξιδευω εθνικη...το μηχανακι θελει να παει κι αλλο και το κραταω με νυχια και δοντια στις 6000στροφες δηλ 130 κοντερ, για την υγεια του μοτερ ..

    Μηχανακι και αναβατης πανε ανετα 140-150 σταθερα.Στα 130 το τεσταρω και αφηνω τιμονι και κρατιεμαι απο το τεποζιτο(το γκριπ δεν εχει επαναφορα και κολλαει ανοιχτο)και ειναι ακλονητο.
    Αλλα φοραει mra ζελατινα που ειναι πιο πλατια και κοβει αερα στους ωμους και ενα κλικ ψηλοτερη απο μαμα ...και το μπροστινο μενει βιδωμενο κατω.Το προηγουμενο με την ψηλη ζελατινα ειχε προβληματα σταθεροτητας στα πολλα, και εγω πολλους στροβιλισμους.Επισης δεν επηρεαζεται πολυ απο πλευρικους ανεμους σε αντιθεση με κατι καραβια που ειχα παλιοτερα.

    Για μενα το αφρικα πασχει απο αδυναμο μοτερ, .Η σελα διορθωνεται.
    Για δικαβαλο φορτωμενος θα προτιμουσα πιο βαρυ μηχανακι, απο αυτα που εχεις συνεπιβατη και ειναι σαν να μην εχεις
    Δεν είπα ότι δεν πιάνει τα 150 και τα 160, και παραπάνω πιάνει! Είπα ότι αυτές οι ταχύτητες για το άφρικα είναι απαγορευτικές! Πόσο μάλλον να σκεφτείς να κάνεις ταξίδι με την κατανάλωση να κυμαίνεται στα 8λ/100. για ταχύτητες 140-150.

    Ούτε το μηχανάκι αισθάνεται όμορφα σε αυτές τις ταχύτητες (κινητήρας - πλαίσιο) και οι στροφές ειναι πολλές, για να πεις ότι έχει αυτές τις ταχύτητες χαλαρά, και ο κινητήρας ειναι αδύναμος για να τις υποστηρίξει (εξού και η κατανάλωση). Με γρανάζια θα το φτάσεις να δουλεύει όμορφα και ξεκούραστα στα 130 μέχρι να του βάλεις δευτερο άτομο και 3 βαλίτσες οπότε θα σου φτάσει την κατανάλωση κοντά στο 7αρι που είναι πολύ και για την ταχύτητά του και γενικά γι' αυτά που σου προσφέρει.

    Για το δικάβαλο και φορτωμένος που λες δεν παιζει ρόλο το βάρος. Μα πιο βαρύ μηχανάκι απ' το άφρικα? Ξέρεις πόσο ζυγίζει? Το μηχανάκι του xarisero έτσι όπως το βλέπω ζυγίζει πάνω από 245 κιλά.

    Για να έχεις συνεπιβάτη και να είναι σαν να μην έχεις, χρειάζεσαι μόνο αναρτήσεις σωστής σκληρότητας ή/και κατάλληλη προφόρτηση στο ελατήριο ώστε να μην χαλάει η γεωμετρία της μηχανής απ' το φόρτωμα.
    Sent from me using a computer.

  9. #54
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από afric Προβολή μηνύματος
    Ειναι αδυναμο το μοτερ για να αλλαξεις γραναζωμα..υπαρχουν και οι ανηφορικες φουρκετες, χωμα, εκει κρεμαει με αλλο γραναζωμα.

    Σε στοκ μορφη μια χαρα ειναι για 130...δεν καιει πολυ...φορτωμενος αντε να πεσεις στα 120

    αλλα στην πραξη τα 130 ειναι λιγα για ταξιδι..η βαρεμαρα κουραζει
    Βασικά συμφωνώ σε όλα! Τα 130 όμως μόνο υπό προϋποθέσεις ειναι λίγα! Για κάποιους δεν είναι, ενώ σε κάποια ταξίδια επιβάλλονται σαν μέγιστη ταχύτητα.

    Είναι όμως λίγα για την κατανάλωση που έχει σε αυτά και για τον κυβισμό της μηχανής.
    Sent from me using a computer.

  10. #55
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Δεν έχω πάρει θέση στο αρχικό ερώτημα γιατί εμένα η άφρικα μου είναι ανυπόφορη σαν μηχανή με τεράστια μειονεκτήματα που δεν έχουν αντίκρισμα πουθενά!

    Τα τελευταία χρόνια της ζωής της κατάντησε να είναι απλά μια εμπορική πρόταση που χρόνο με τον χρόνο αποκτούσε μόνο βάρος και τίποτε άλλο. Ακόμα και για την εποχή της ήταν παρωχημένη και κακή επιλογή και δεν αποτελούσε παρά μόνο το φάντασμα του πρώτου άφρικα.

    Και αρκετά προβλήματα είχε (που λύνονταν όμως) και τόσο αξιόπιστη όσο λένε δεν είναι/ήταν. Ένας δικύλινδρος κινητήρας 750cc που μετα βίας αντέχει πάνω από 100,000 χλμ χωρίς επισκευή, δεν νομίζω να ειναι τόσο αξιόπιστος. Για να μη μιλήσουμε για το καρέ του εμπρός γραναζιού που σε υποχρεώνει να ανοίξεις κάρτερ.

    Σήμερα όλες όσες βλέπω να κυκλοφορούν είναι επισκευασμένες τουλάχιστον μια φορά και έχει πέσει χοντρό χρήμα επάνω τους (που ανάθεμα και αν το άξιζαν) και δεν είναι καθόλου επειδή αντέχει στο χρόνο και λοιπά όμορφα που ακούω.

    Οπότε η γνώμη μου είναι η δώστο ή κράτα το μέχρι να έχεις τα χρήματα να πάρεις κάτι άλλο που να σε καλύπτει. Το μηχανάκι ήταν και είναι καμένο χαρτί!



    Edit. Μέλι στάζω πάλι ο πστης και θα με πει κακογερασμένο εκείνο το κάθαρμα ο αμυρουκαι!
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 22/02/2017 στις 19:15.
    Sent from me using a computer.

  11. #56
    RD07A μέτρηση ΜΟΤΟ 245 κιλά αν ενθυμούμαι ορθώς (κάπου έχω το τεύχος συγκριτικό 990/GS/Varadero/Africa - το άφρικα σαν "πόσο καλά στέκεται το παλιό ανάμεσα στα νέα"). Είχα εκπλαγεί από το νούμερο.

  12. #57
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    RD07A μέτρηση ΜΟΤΟ 245 κιλά αν ενθυμούμαι ορθώς (κάπου έχω το τεύχος συγκριτικό 990/GS/Varadero/Africa - το άφρικα σαν "πόσο καλά στέκεται το παλιό ανάμεσα στα νέα"). Είχα εκπλαγεί από το νούμερο.
    Κάπου τόσο το θυμόμουν και γω, γι' αυτό είπα ότι του xarisiero το κόβω για παραπάνω με τόσα έχτρα που έχει!
    Αλλά του φαίνεται και οταν πας να το κουνήσεις.
    Sent from me using a computer.

  13. #58
    ΜΑΥΡΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ Το avatar του/της DAYMAN
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    1.478
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GFawkes Προβολή μηνύματος
    Αφου υπαρχει το αφρικα

    γιατι βγαινουν αλλα μηχανακια....;;;;

    Τα 16 δεν υπαρχουν Αντωνη.

  14. #59
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/06/2015
    Μηνύματα
    208
    Απαντω σε daz..σουπια

    φυγαμε απο το ερωτημα του παιδιου...αν και νομιζω απαντηθηκε.
    Για το αφρικα ..στα περι μοτερ συμφωνω σε ολα.. .το αφρικα ποναει σε καταναλωση λαδιου-καρε αξονα-καμπανα.Δεν ειναι ο σκυλος που πλασαρει το μαρκετινγκ.Θελει στοργη και προδερμ...αμα το σκιζεις δεν...και απο επιδοσεις ειναι σαν ενα τρανσαλπ με πιο πολλη ροπη.

    Στα υπολοιπα εχω αλλη αποψη, τη βρισκω ικανη και πολυπλευρη μοτοσυκλετα και την προτιμω απο το 650, ειναι πιο τουριστικη με πιο δρομισιο πλαισιο , (εχω καβαλησει 650)....

    το βαρος το βρισκω ιδανικο ..ουτε ελαφρυ αλλα ουτε βαριδι...στις χωματινες κατηφορες ειναι μαουνα αλλα αν ηταν πιο ελαφρυ δεν θα ταξιδευε ετσι.. ειχα καποτε ενα Freewind και πηγα μεχρι χαλκιδα και ηθελα χειροπρακτικο...ειμαι 1.88 και η θεση οδηγησης ειναι σουπερ για να συνδυασεις
    πολη-χωμα-τουρισμο


    Ειναι φιλε τι ζηταει ο καθενας..ειχα μηχανες διαφορων κυβισμων και κατηγοριων και στην αφρικα βρηκα ενα μπαλαντερ για ολες τις δουλειες...στην αρχη δε μου αρεσε αλλα στην πορεια μου εκατσε.

  15. #60
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/06/2015
    Μηνύματα
    208
    205 αδειο ειναι το rd07

Σελίδα 4 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. το άλλο νε τον τότο;
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 02/11/2007, 13:27
  2. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 12/09/2006, 15:03
  3. Θα Παει Κανεισ Ελαφονησο Το Αλλο Σκ???
    από jzer στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 17/07/2004, 07:43
  4. Για να μη χαλάσουμε το άλλο ποστ....
    από periklisk στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 29/06/2004, 08:19
  5. Το άλλο το ακούσατε????????
    από Electra στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 23/03/2004, 13:33

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF